Arkham Horror / Horror w Arkham (Richard Launius, Kevin Wilson)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
wilczur
Posty: 282
Rejestracja: 29 maja 2008, 12:08
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Arkham Horror

Post autor: wilczur »

dziękuję.

W międzyczasie poczytałem sobie instrukcje do DH i tam znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytania ale też i jedną zagadkę:

7. czy przechodząc z lokalizacji A do C przez ulicę na której są potwory to muszę ich unikać? czy omijam je i unikam/walczę tylko z potworami w startowej i docelowej lokacji?


A oto zapisy FAQa:
Niebo i latające potwory
P: Proszę dokładnie wyjaśnić jak poruszają się latające
Potwory.

O: Poruszają się zgodnie z poniższymi zasadami:
1. Latające potwory mogą się poruszyć tylko, gdy
Na pociągniętej karcie Mitu widnieje ich symbol, czyli tak jak inne potwory.
2. Latający potwor nie wyjdzie z miejsca, w którym już przebywa Badacz.
3. Latający potwor znajdujący się na ulicy bada w miejscu ruszy się albo na sąsiednia ulicę, na której znajduje się Badacz, albo, – jeżeli nie ma takiej możliwości – na Niebo.
4. Kiedy latający potwor przebywa na Niebie, moje ruszyć się na dowolna ulicę, na której jest Badacz. Jeżeli więcej niż jeden Badacz przybywa na ulicy, to latający potwor leci do tego, który ma nisza umiejętność Skradanie. Zwyczajowo, jeżeli wartość Skradania Badaczy jest taka sama, to o tym, kogo zaatakuje latający potwor decyduje Pierwszy gracz. Jeżeli na danej ulicy nie ma Badacza, to Potwor pozostaje na Niebie.
Mój Bloog
Moja kolekcja
Pozdrawiam
Wilczur
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2822
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 107 times
Been thanked: 161 times
Kontakt:

Re: Arkham Horror

Post autor: Ink »

wilczur pisze:7. czy przechodząc z lokalizacji A do C przez ulicę na której są potwory to muszę ich unikać? czy omijam je i unikam/walczę tylko z potworami w startowej i docelowej lokacji?
Tak, walczyć/unikać trzeba zawsze, jeśli:
a) kończy się ruch w lokacji/ulicy z potworem
b) usiłuje się opuścić lokację/ulicę, na której jest potwór
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
wilczur
Posty: 282
Rejestracja: 29 maja 2008, 12:08
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Arkham Horror

Post autor: wilczur »

Ink pisze:
wilczur pisze:7. czy przechodząc z lokalizacji A do C przez ulicę na której są potwory to muszę ich unikać? czy omijam je i unikam/walczę tylko z potworami w startowej i docelowej lokacji?
Tak, walczyć/unikać trzeba zawsze, jeśli:
a) kończy się ruch w lokacji/ulicy z potworem
b) usiłuje się opuścić lokację/ulicę, na której jest potwór
no właśnie w Twojej odpowiedzi jest mało precyzji bo opuszczanie lokacji przy przechodzeniu przez ulicę też następuje najpierw do niej wchodzę a potem opuszczam (jeżeli analizujemy ruch po kolei).

.. soł ?
Mój Bloog
Moja kolekcja
Pozdrawiam
Wilczur
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2822
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 107 times
Been thanked: 161 times
Kontakt:

Re: Arkham Horror

Post autor: Ink »

wilczur pisze:
Ink pisze:
wilczur pisze:7. czy przechodząc z lokalizacji A do C przez ulicę na której są potwory to muszę ich unikać? czy omijam je i unikam/walczę tylko z potworami w startowej i docelowej lokacji?
Tak, walczyć/unikać trzeba zawsze, jeśli:
a) kończy się ruch w lokacji/ulicy z potworem
b) usiłuje się opuścić lokację/ulicę, na której jest potwór
no właśnie w Twojej odpowiedzi jest mało precyzji bo opuszczanie lokacji przy przechodzeniu przez ulicę też następuje najpierw do niej wchodzę a potem opuszczam (jeżeli analizujemy ruch po kolei).

.. soł ?
No właśnie. Czyli odpowiedź jest jasna, w pierwszym słowie mojej poprzedniej notki.
Tak, trzeba walczyć/unikać.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
wilczur
Posty: 282
Rejestracja: 29 maja 2008, 12:08
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Arkham Horror

Post autor: wilczur »

ok, czyli przechodząc też trzeba unikać.
Mój Bloog
Moja kolekcja
Pozdrawiam
Wilczur
Awatar użytkownika
wilczur
Posty: 282
Rejestracja: 29 maja 2008, 12:08
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Arkham Horror

Post autor: wilczur »

ponawiam jeszcze jedno pytanko:

2. czy jeżeli w fazie spotkań losuję kartę która nakazuje przenieść mi się do innego świata i tam rozegrać przygodę a w innych świata karta powoduje że tracę kolejkę to czy:
A) pozostaję w innych światach i kontunuuję grę ?
B) wracam do lokacji w arkham i tam czekam turę ?
Mój Bloog
Moja kolekcja
Pozdrawiam
Wilczur
Awatar użytkownika
Utumo
Posty: 62
Rejestracja: 14 paź 2010, 15:08
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 1 time

Re: Arkham Horror

Post autor: Utumo »

Należałoby odróżnić dwie sytuacje.Czy karta nakazuje stracić całą kolejkę (lose your next turn) wtedy nie ma znaczenia gdzie się ją będzie traciło bo i tak nie podejmuje się żadnych akcji,czy nakazuje zostać kolejną turę (stay here next turn) wtedy należy przyjąć,że postać jest "delayed" w innych światach (bo w końcu coś tam ją zatrzymało) i może mieć fazę utrzymania,kolejne spotkanie,ale nie może wykonywać ruchu.Ja bym przynajmniej tak to rozpatrzył.
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2822
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 107 times
Been thanked: 161 times
Kontakt:

Re: Arkham Horror

Post autor: Ink »

Czy możesz podać konkretną kartę, o której piszesz? Może coś się znajdzie w jakichś FAQ.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
katharosa
Posty: 11
Rejestracja: 16 mar 2010, 12:58

Re: Arkham Horror

Post autor: katharosa »

wg mnie nie zostajesz w innym swiecie
po odbyciu spotkania w innym swiecie wracasz do Arkham
wstrzymany lub nie
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Arkham Horror

Post autor: sirafin »

Po pierwsze nieszczęsne "zostań tu przez następną turę" nie powinno być brane dosłownie, jak wspomniał Utumo, należy to czytać jako "twój badacz zostaje zatrzymany".

Prawidłowe rozegranie opisanej przez ciebie sytuacji powinno wyglądać następująco:
1. Odbywasz spotkanie w Arkham (Bibliotece ;)), treść nakazuje ci odbyć spotkanie w Karinach snów i natychmiast wrócić.
2. Odbywasz spotkanie w Krainach snów, w skutek czego "musisz zostać tu przez następną turę" co należy rozumieć jako "zostajesz zatrzymany" (znacznik obrócony na bok)
3. Natychmiast wracasz do Biblioteki, ale twój badacz jest zatrzymany.
4. W następnej turze, w fazie Ruchu, znacznik wraca do pozycji pionowej, a badacz nie porusza się, po czym odbywa kolejne spotkanie (w Bibliotece)
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
wilczur
Posty: 282
Rejestracja: 29 maja 2008, 12:08
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Arkham Horror

Post autor: wilczur »

ok, dokładnie taka sytuacja miała miejsce. Czyli kolejność FILO :)
Mój Bloog
Moja kolekcja
Pozdrawiam
Wilczur
Awatar użytkownika
locworks
Posty: 677
Rejestracja: 03 sty 2009, 12:49
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Arkham Horror

Post autor: locworks »

Pomożecie? Info w wątku viewtopic.php?f=1&t=13015
Piotr Burzykowski
wydawnictwo locworks.pl | serwis grybezpradu.pl
Awatar użytkownika
locworks
Posty: 677
Rejestracja: 03 sty 2009, 12:49
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Arkham Horror

Post autor: locworks »

Naprawdę nikt nie ma wersji EN i PL?
Piotr Burzykowski
wydawnictwo locworks.pl | serwis grybezpradu.pl
Awatar użytkownika
Utumo
Posty: 62
Rejestracja: 14 paź 2010, 15:08
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 1 time

Re: Arkham Horror

Post autor: Utumo »

Mam podstawkę PL i dodatki EN i nie zuważyłem żadnej różnicy w wielkości jakichkolwiek kart.
Awatar użytkownika
Szeripikalo
Posty: 5
Rejestracja: 07 gru 2010, 23:59

Re: Arkham Horror

Post autor: Szeripikalo »

Siemka Wszystkim.
Nie obyło się bez problemów :D Więc mam kilka pytań do wyjadaczy.

1.Faza ruchu. Ruszam się na otwartą bramę.Zostaję wciągnięty w inny świat, staję na lewym polu .Następna faza to faza spotkań w arkham, ja jestem w innym świecie nie dotyczy mnie to. Następnie jest faza spotkania w innych światach,Co teraz robię? Czy to już jet koniec tury dla mnie?Czy ciągnę kartę brama i wykonuję polecenie? I dopiero w następnej turze podczas fazy ruchu ruszam się na pole po prawej i znowu ciągnę kartę brama wykonuje polecenie i wracam do arkham by zamknąć bramę? I jeżeli chce zamknąć bramę, to czy mogę to zrobic jeżeli dopiero co wróciłem z innych śiwatów?

2.W innych światach pojawia się potwór.Walczę,lub unikam?.Jeżeli testy się powiodą odrzucam potwora do puli i wracam do arkham? Jeżeli testy się nie powiodą odejmuje punktu poczytalności lub żywotności i potwór wraca do puli i nie wracam?

3.Zawsze kiedy pozytywnie uda mi się przeprowadzić test na karcie bramy, kiedy jestem na prawej części lokacji w innych światach wracam z powrotem do arkham? A jeżeli nie to czekam następną turę chyba że na karcie jest napisane co innego, np. gubię się w czasie i przestrzeni.

Może ktoś miał by ochotę napisać przykładową turę? :roll:

Większość pytań wydaję się pewnie banalna, ale Horror w Arkham jest pierwszą bardziej rozbudowaną grą w którą próbuje grać,więc easy :wink:

Strzałka
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Arkham Horror

Post autor: sirafin »

Ad.1
Jeśli Badacz podczas Fazy Spotkań w Innych Światach jest na polu Innych Światów, to ciągnie kartę z talii Bram (do skutku, aż trafi kartę w kolorze Innego Świata w którym się znajduje) i wykonuje polecenie. Bramy zamyka się w Fazie Spotkań w Arkham (Instrukcja str. 17) Wędrówka w celu zamknięcia bramy wygląda następująco (pominąłem Fazę Utrzymania i Fazę Mitów bo nie są w tym przykładzie istotne):
TURA1
Faza Ruchu: Przejście przez bramę, przenosi się na pierwsze pole Innego Świata
Faza Spotkań w Arkham: Pomijana
Faza Spotkań w Innych Światach: Rozpatruje treść karty z talii Bram

TURA2
Faza Ruchu: Przesuwa się na drugie pole Innego Świata
Faza Spotkań w Arkham: Pomijana
Faza Spotkań w Innych Światach: Rozpatruje treść karty z talii Bram

TURA3
Faza Ruchu: Wraca do Arkham na pole z odpowiednią bramą
Faza Spotkań w Arkham: Może próbować zamknąć bramę

Ad.2
Gdy pokona się potwora, który pojawił się w Spotkaniu, to zabiera się jego żeton jako trofeum, chyba że treść karty mówi inaczej, lub potwór ma cechę Wieczny. Gdy uniknie się potwora, który pojawił się w Spotkaniu, to potwór wraca do puli. (instrukcja str. 22)
Gdy badacz zostanie pobity w Innych Światach, odrzuca połowę przedmiotów, połowę wskazówek, Honorarnia, przenosi się na pole Zagubiony w Czasie i Przestrzeni i zostaje zatrzymany (instrukcja str. 16)


Ad.3
Badacz przesuwa się tylko podczas Fazy Ruchu. Wyjątkiem są niektóre karty Bram, których treść pozwala nam od razu wrócić do Arkham.


Po przykładowe tury polecam zajrzeć na forum Manufaktury Arkham i założyć sobie tam konto. W dziale "Ratusz Arkham" jest zakładka z sesjami online, gdzie można sobie prześledzić dwie pełne rozgrywki.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Szeripikalo
Posty: 5
Rejestracja: 07 gru 2010, 23:59

Re: Arkham Horror

Post autor: Szeripikalo »

Wielkie dzięki Sirafinie!!
Awatar użytkownika
locworks
Posty: 677
Rejestracja: 03 sty 2009, 12:49
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Arkham Horror

Post autor: locworks »

Utumo pisze:Mam podstawkę PL i dodatki EN i nie zuważyłem żadnej różnicy w wielkości jakichkolwiek kart.
Bardzo dziękuję.
Piotr Burzykowski
wydawnictwo locworks.pl | serwis grybezpradu.pl
Awatar użytkownika
Szeripikalo
Posty: 5
Rejestracja: 07 gru 2010, 23:59

Re: Arkham Horror

Post autor: Szeripikalo »

Jeszcze mam parę pytań.

1.Czy rozpoczynając grę,(pierwsza tura) nie zaczyna się od fazy karty mitów? Czy gramy fazy tak jak w instrukcji,i pierwszą turę rozpoczynamy bez bramy. Gdzieś przeczytałem że rozpoczyna się pierwszą turę kartą mitów.

2.Otwiera się brama. Pojawia się potwór latający. Na karcie mitów nie ma znaku ruchy potwora(stoi w miejscu),obszar Las.
Następna tura, losuję kartę mitów jest znak ruchu potwora, rusza się on na ulicę,na sąsiednich ulicach nie znajduję się żaden badacz. I dopiero teraz potwór ląduje w strefie przestworzy?
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2822
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 107 times
Been thanked: 161 times
Kontakt:

Re: Arkham Horror

Post autor: Ink »

Szeripikalo pisze:1.Czy rozpoczynając grę,(pierwsza tura) nie zaczyna się od fazy karty mitów? Czy gramy fazy tak jak w instrukcji,i pierwszą turę rozpoczynamy bez bramy. Gdzieś przeczytałem że rozpoczyna się pierwszą turę kartą mitów.
Zdecydowanie pierwsza jest karta mitów. Podpunkt 14 setupu gry.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
Szeripikalo
Posty: 5
Rejestracja: 07 gru 2010, 23:59

Re: Arkham Horror

Post autor: Szeripikalo »

Aha

Odnośnie punktu 2 dobrze robię?

Jak zamykam bramę mogę wybrać czy zdaję test wiedzy i waleczności, czy zdaję oba na raz?(Tego się nie dopatrzyłem w instrukcji)

"Gracze gdy tylko zgromadzą liczbę sukcesów równą liczbie graczy usuwają 1 żeton z toru zagłady Przedwiecznego, a następnie odejmują taką samą liczbę sukcesów od sumy uzyskanych dotąd sukcesów"

a następnie odejmują taką samą liczbę sukcesów od sumy uzyskanych dotąd sukcesów
O co chodzi z tym odejmowaniem sukcesów?
Awatar użytkownika
Utumo
Posty: 62
Rejestracja: 14 paź 2010, 15:08
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 1 time

Re: Arkham Horror

Post autor: Utumo »

Co do potworów latających:
1.Potwór wylatuje z bramy,jeśli się rusza to:
a)jeśli na sąsiadującej do zajmowanej przez niego ulicy lub obszarze jest badacz rusza się na tego badacza,jeśli ma kilku sąsiadujących atakuje tego z najmniejszą wartością sneak(remis roztrzyga pierwszy gracz)
b)jeśli na polu z potworem już jest badacz,potwór zostaje,tak jak każdy inny
c)jeśli potwór ma się ruszyć,ale nie ma na sąsidującej ulicy/ulicach do jego pozycji badacza to leci w przestworza,z których może atakować każdą ulicę w Arkham w przypadku kolejnego ruchu i obecności na ulicy badacza
2.Jeśli nie ma jego symbolu ruchu to oczywiście zostaje na miejscu.

Zamykasz bramę albo wiedzą,albo walecznością.

Walka z przedwiecznym,dosyć częsta niejasność.Należy to tak rozumieć:aby zdjąć 1 żeton zagłady należy mieć tyle sukcesów ilu jest graczy.Weźmy przykład 3 graczy i przedwiecznego z 12 żetonami zagłady.Za każde 3 sukcesy zdejmują jeden żeton,więc aby go zabić(a raczej odesłać) należy mieć 36 sukcesów.Należy pamiętać,że sukcesy nie resetują się co rundę walki i nigdy nie przepadają.Więc jeśli w powyższym przykładzie 3 graczy osiągnie 5 sukcesów,należy zdjąć 1 żeton,a dwa sukcesy przechodzą na kolejną rundę walki,więc by zdjąć 1 kolejny żeton zagłady wystarczyłby tylko jeden dodatkowy sukces.
Awatar użytkownika
Szeripikalo
Posty: 5
Rejestracja: 07 gru 2010, 23:59

Re: Arkham Horror

Post autor: Szeripikalo »

Dzięks :wink:
kris1982
Posty: 96
Rejestracja: 18 maja 2010, 02:54

Re: Arkham Horror

Post autor: kris1982 »

Mam taki problem. Jestem po około 10 partiach no i co tu dużo mówic dwie pierwsze były naprawdę wymagające a teraz obojętnie w jakiej konfiguracji usiądziemy bez żadnego problemu wygrywamy czy to "pląbując" bramy czy ubijając przedwiecznego. Wiecie może czy jakieś dodatki podnoszą poziom trudności bo mimo że gra nam się bardzo podoba to nikt teraz nie chce grać bo jest za łatwa.
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2822
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 107 times
Been thanked: 161 times
Kontakt:

Re: Arkham Horror

Post autor: Ink »

kris1982 pisze:Mam taki problem. Jestem po około 10 partiach no i co tu dużo mówic dwie pierwsze były naprawdę wymagające a teraz obojętnie w jakiej konfiguracji usiądziemy bez żadnego problemu wygrywamy czy to "pląbując" bramy czy ubijając przedwiecznego. Wiecie może czy jakieś dodatki podnoszą poziom trudności bo mimo że gra nam się bardzo podoba to nikt teraz nie chce grać bo jest za łatwa.
Miałem podobny problem. Kupiłem Króla w Żółci. Problem znacząco się zmniejszył (aczkolwiek nadal raczej wygrywam, ale bardzo często "na krawędzi").
O ile wiem (ale to już tylko ze słyszenia) pozostałem dodatki też utrudniają, niektóre znacząco. Ale tu już głos musi zabrać ktoś, kto ma ich kilka i jest w stanie porównać.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
ODPOWIEDZ