The Lord of the Rings / Władca Pierścieni LCG - zasady, pytania, wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
krokodiler
Posty: 402
Rejestracja: 30 kwie 2008, 11:04
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 18 times
Been thanked: 4 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: krokodiler »

No, gdyby go odłożyć wcześniej - znaczy zaraz po jego ataku - teoretycznie mógłby znowu pojawić się jako druga karta cienia u np. Poskramiacza bestii, który atakowałby po nim.
Zresztą, skoro jest kartą cienia, to inne karty cienia właśnie wtedy (na końcu fazy walki) spadają.
Ale z drugiej strony, skoro jednak JEST kartą cienia, to w sumie kiedy pokonałoby się wroga, który spowodował jego (JW) pojawienie się w grze, to i on powinien z gry wylecieć... A to byłoby jeszcze przed końcem fazy walki, czyli przed jego odłożeniem na wierzch zgodnie z FAQ.
Ale jak jest na wierzchu talii to przynajmniej wiadomo co się pojawi w następnej rundzie. Tematycznie też można uzasadnić: zaatakował i szybko zwiał zanim można było na to zareagować, a teraz czai się przed kolejnym atakiem ;)
Awatar użytkownika
zioombel
Posty: 1149
Rejestracja: 21 wrz 2010, 13:19
Lokalizacja: Wołomin
Has thanked: 202 times
Been thanked: 98 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: zioombel »

krokodiler pisze:No, gdyby go odłożyć wcześniej - znaczy zaraz po jego ataku - teoretycznie mógłby znowu pojawić się jako druga karta cienia u np. Poskramiacza bestii, który atakowałby po nim.
Wszystkie karty cienia rozdaje się jednocześnie, więc nie pojawi się jako kolejna karta cienia w tej samej rundzie. Pojawi się jako normalna karta odkrywana podczas wyprawy.
Awatar użytkownika
krokodiler
Posty: 402
Rejestracja: 30 kwie 2008, 11:04
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 18 times
Been thanked: 4 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: krokodiler »

Karty cienia tak, ale chodzi o DRUGĄ kartę cienia dla Poskramiacza, którą daje mu się dopiero kiedy tenże atakuje.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 577 times
Been thanked: 1030 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: RUNner »

Opuszczanie gry przez karty cienia
Karta cienia pozostaje na wrogu, któremu została
rozdana, do końca fazy Walki. Jeśli wróg opuści grę,
należy również odrzucić kartę cienia. Pod koniec fazy
Walki należy odrzucić wszystkie karty cienia rozdane
podczas tej rundy.


I to jest dobry argument za tym żeby traktować JW jako wroga, a nie kartę cienia. Bo doszłoby do absurdalnej sytuacji gdy atak na "oryginalnego" wroga, eliminowałby z gry również JW.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
krokodiler
Posty: 402
Rejestracja: 30 kwie 2008, 11:04
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 18 times
Been thanked: 4 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: krokodiler »

Tak czy siak zamotany jest ten JW... Ale w końcu to LIVING card game, więc mogą być różne interpretacje ;)
Mimo wszystko ja uznałem wyjaśnienie Caleba za wiążące i grałem, że nie mogę atakować JW kiedy pojawił się jako karta cienia.
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: pattom »

Czy w Fazie Planowania mogę zagrać Namiestnika Gondoru, następnie wyczerpać go i z zasobów w ten sposób pozyskanych kupić jeszcze coś?
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 577 times
Been thanked: 1030 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: RUNner »

pattom pisze:Czy w Fazie Planowania mogę zagrać Namiestnika Gondoru, następnie wyczerpać go i z zasobów w ten sposób pozyskanych kupić jeszcze coś?
A czemu nie? Użycie NG jest akcją i możesz ją wykonać w dowolnym momencie fazy planowania.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
carlos
Posty: 573
Rejestracja: 20 sie 2012, 21:10
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 8 times

Re: Odp: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: carlos »

RUNner pisze:
pattom pisze:Czy w Fazie Planowania mogę zagrać Namiestnika Gondoru, następnie wyczerpać go i z zasobów w ten sposób pozyskanych kupić jeszcze coś?
A czemu nie? Użycie NG jest akcją i możesz ją wykonać w dowolnym momencie fazy planowania.
Wg mnie nie może tego zrobić, ponieważ akcje można wykonywać po każdej z faz, a nie w ich trakcie. :)
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Odp: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: pattom »

carlos pisze:
RUNner pisze:
pattom pisze:Czy w Fazie Planowania mogę zagrać Namiestnika Gondoru, następnie wyczerpać go i z zasobów w ten sposób pozyskanych kupić jeszcze coś?
A czemu nie? Użycie NG jest akcją i możesz ją wykonać w dowolnym momencie fazy planowania.
Wg mnie nie może tego zrobić, ponieważ akcje można wykonywać po każdej z faz, a nie w ich trakcie. :)
Chyba jednak można :-)


Instrukcja strona 30.
Pola ZIELONE
Każdy gracz może podejmować akcje
generalnie albo pomiędzy krokami opisanymi
w zasadach.


Faza Planowania ma same ZIELONE pola.

Ze skrótu autorstwa Kirka Bauera.

Obrazek
Ostatnio zmieniony 26 lut 2014, 18:51 przez pattom, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
carlos
Posty: 573
Rejestracja: 20 sie 2012, 21:10
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 8 times

Re: Odp: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: carlos »

Masz rację. :)

Nie miałem pod ręką instrukcji, a faktycznie cała faza planowania jest zielona. :)
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: jax »

Podczas 2 etapu Podróży do Rhosgobel jest zapis, że - po rozpoczęciu fazy wyprawy - można zranić orła żeby odkryć 3 karty i jedną z nich przesunąć do strefy przeciwności.
Załóżmy że korzystam z tej opcji. Rozumiem, że potem jedną standardową kartę spotkań też dokładam? (czyli łącznie 2 karty spotkań się pojawią?)

Również zapis 'po rozpoczęciu fazy wyprawy' jest mało precyzyjny. Czy tę zdolność wykonuję natychmiast po rozpoczęciu fazy wyprawy (jeszcze przed przydzialem postaci do questowania) czy może w dowolnym momencie fazy Wyprawy? (np. po odkryciu standardowo odkrywanej karty spotkań)

Szukałem na bgg - ale nikt nie zadał tych pytań. Najwyraźniej nikt poza mną nie ma tych wątpliwości ;) Ale nie chciałbym utrudniać sobie bez potrzeby scenariusza (za dużo juz porażek w LOTRa było ;) ).
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 81 times
Been thanked: 92 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: Olgierdd »

jax pisze:Również zapis 'po rozpoczęciu fazy wyprawy' jest mało precyzyjny. Czy tę zdolność wykonuję natychmiast po rozpoczęciu fazy wyprawy (jeszcze przed przydzialem postaci do questowania) czy może w dowolnym momencie fazy Wyprawy? (np. po odkryciu standardowo odkrywanej karty spotkań)
Rozpoczęcie fazy to o moment przed wykonaniem jakiejkolwiek akcji.

W kwestii przygody niestety nie pomogę, bo już tego nie pamiętam.
Awatar użytkownika
wojo
Posty: 751
Rejestracja: 20 sie 2008, 13:40
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 3 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: wojo »

Cytując kartę (za lotrlcg.org):
2B Odpowiedź: Kiedy rozpoczyna się faza Wyprawy, pierwszy gracz może umieścić na Wilyadorze X żetonów obrażeń, aby podglądnąć 3 wierzchnie karty z talii Spotkań. Odkryj i umieść 1 z tych kart w strefie przeciwności, a pozostałe dwie odrzuć. X to liczba graczy biorących udział w grze.

"Kiedy zaczyna się" - należy interpretować "na samym początku fazy wyprawy" (zanim przydzielisz postacie etc.). Z tego automatycznie wynika, że normalnie zostanie odkryta druga karta przeciwności w odpowiednim kroku fazy wyprawy. Natomiast poza tym że jest to świetny sposób na wyszukiwanie Athelasów to warto pamiętać że część kart odkrytych w tym momencie (min. bardzo nielubiane "Wyczerpanie") staje się niegroźnymi (bo nie ma jeszcze wyczerpanych postaci).
Kolekcja na BGG, sprzedam
Jestem (współ)autorem: Bitwa pod Grunwaldem, Ora et Labora, Proch i Stal, Metallum
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: jax »

O, super. Dzięki za odpowiedzi - dziś zatem mogę już z czystym sumieniem po raz pierwszy spróbować uratować orła :)
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: pattom »

jax pisze:O, super. Dzięki za odpowiedzi - dziś zatem mogę już z czystym sumieniem po raz pierwszy spróbować uratować orła :)
A jak (czym?) Ci poszło ze scenariuszem Podróż w dół Anduiny ?
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: pattom »

Czołem,

w FAQ'u czytamy:

Poskramiacz Bestii z Dol Guldur (ZP 91)
Dodatkowa karta cienia jest rozdawana kiedy Poskramiacz Bestii z Dol Guldur zostanie wybrany podczas 1 kroku w trakcie ataku wrogów.


Czyli jeśli Poskramiacz Bestii z Dol Guldur wchodzi w zwarcie po testach zwarcia to nie otrzymuje drugiej karty cienia?

Druga sprawa.
Czy Poskramiacz Bestii z Dol Guldur jeśli nie zostanie pokonany to w kolejnej turze już nie otrzymuje drugiej karty cienia niezależnie o tego w jaki sposób wszedłem zwarcie?
Ostatnio zmieniony 16 mar 2014, 12:52 przez pattom, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 577 times
Been thanked: 1030 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: RUNner »

Poskramiacz zawsze ma 2 karty cienia gdy atakuje, chyba że pula kart się wyczerpie.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: pattom »

To nie rozumiem zapisu FAQ :(
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: Yavi »

Chodzi o wybór w trakcie ataku, nie wejście w zwarcie.
Czyli wskazujesz na niego, mówisz, że teraz on atakuje i wtedy dostaje kartę.
Tak to rozumiem.
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: pattom »

Yavi pisze:Chodzi o wybór w trakcie ataku, nie wejście w zwarcie.
Czyli wskazujesz na niego, mówisz, że teraz on atakuje i wtedy dostaje kartę.
Tak to rozumiem.
Okej. Rozumiem, tylko po co w takim razie informacja, że otrzymuje kartę cienia w kroku walki? Nie mogli napisać, że zawsze dostaje dwie karty cienia?
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: jax »

pattom pisze:Okej. Rozumiem, tylko po co w takim razie informacja, że otrzymuje kartę cienia w kroku walki? Nie mogli napisać, że zawsze dostaje dwie karty cienia?
Na samej karcie jest poprawny zapis ;)
A niby-łoptalogoiczny zapis w FAQ zamiast rozjaśnić tylko zaciemnił.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
krokodiler
Posty: 402
Rejestracja: 30 kwie 2008, 11:04
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 18 times
Been thanked: 4 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: krokodiler »

pattom pisze:
Yavi pisze:Chodzi o wybór w trakcie ataku, nie wejście w zwarcie.
Czyli wskazujesz na niego, mówisz, że teraz on atakuje i wtedy dostaje kartę.
Tak to rozumiem.
Okej. Rozumiem, tylko po co w takim razie informacja, że otrzymuje kartę cienia w kroku walki? Nie mogli napisać, że zawsze dostaje dwie karty cienia?
Bo właśnie NIE ZAWSZE dostaje dwie karty cienia. Tylko jedną dostaje zawsze, kiedy inni wrogowie w zwarciu je dostają czyli na początku fazy Walki. Drugą dostaje w momencie, kiedy atakuje (istotne jest to "wtedy" w poście Yaviego). Wpływa to więc na kolejność przydzielania kart cienia poszczególnym wrogom. A kiedy Poskramiacz nie atakuje (np. Finta, Leśna pułapka) wtedy dostaje tylko jedną kartę cienia.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: tomb »

pattom pisze:Okej. Rozumiem, tylko po co w takim razie informacja, że otrzymuje kartę cienia w kroku walki? Nie mogli napisać, że zawsze dostaje dwie karty cienia?
Karty cienia przydzielasz w określonej kolejności, począwszy od wroga o najwyższym koszcie zwarcia.
Jeśli Talia Spotkań się wyczerpie to nie przyznajesz kart cienia do końca bieżącej fazy walki. Jeśli tak się stanie to na pewno Poskramiacz nie otrzyma drugiego cienia, co robi sporą różnicę.
Edycja: Krokodiler też podał dobre wyjaśnienie.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Gerthard
Posty: 28
Rejestracja: 28 sty 2014, 10:32
Lokalizacja: Zabrze

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: Gerthard »

Mam pytanie dotyczące dobierania i wystawiania kart w strefie przeciwności. Czy w sytuacji gdy nie przydzielam do wyprawy żadnych bohaterów w danej turze, dobieram karty do strefy przeciwności?
Awatar użytkownika
zioombel
Posty: 1149
Rejestracja: 21 wrz 2010, 13:19
Lokalizacja: Wołomin
Has thanked: 202 times
Been thanked: 98 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: zioombel »

Gerthard pisze:Mam pytanie dotyczące dobierania i wystawiania kart w strefie przeciwności. Czy w sytuacji gdy nie przydzielam do wyprawy żadnych bohaterów w danej turze, dobieram karty do strefy przeciwności?
jak najbardziej :-) nie ma lekko.
ODPOWIEDZ