(Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: [Gdańsk] Czwartki we Wrzeszczu - Polufka (11.06-25.06 ŚR

Post autor: Odi »

Ja bym jeszcze za tydzień tę Cubę pomęczył, ale w Andean Abyss tez obiecuje zagrać :) Chciałbym bardzo przekonać się do tej serii, bo przecież teraz Wietnam, za chwilę wyjdzie Irak... Warto się przemóc :)
tak, w CL brakuje [...] poczucia że wszystko co robisz jest ważne i jeżeli trochę się przekimasz to przegapisz okazję aby wygrać albo w ogóle znikniesz z planszy
No właśnie, ja tez nie miałem takiego poczucia, a przecież mechanika zdaje się coś takiego kreować. Mamy przecież uważny wybór akcji (stosunkowo rzadko je wykonujemy - przy założeniu że propaganda jest raz na 12 kart, wykonamy zaledwie 6 akcji, a niewykluczone, że tylko 5), zarządzanie kiedy być Eliglible/Ineliglible w stosunku do tego co jest na stole i co może zrobić przeciwnik. Więc to poczucie powinno być.

Może jednak jest tak, że wraz ze wzrostem znajomości gry taka świadomość przyjdzie. Wszak w labiryncie jest niby podobnie: jeśli się przekimasz, przegrasz. Nie teraz, nie zaraz, ale właśnie połozyleś fundamenty pod zwycięstwo przeciwnika za kilkanaście kolejek (jeśli kostka pozwoli - wcześniej, jeśli nie pozwoli - później 8) ). Tutaj niby jest to samo, tylko przeciwników trzech - nie jeden - a ruchów mniej (jak pisałem - do czwartek karty propagandy wykonamy ok 20-24 akcji). Czyli każdy jest cholernie wazny. Tak ogromnie ważny, że aż tego ogromu wagi się nie dostrzega...
Awatar użytkownika
mitbol
Posty: 459
Rejestracja: 27 sty 2014, 12:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: [Gdańsk] Czwartki we Wrzeszczu - Polufka (11.06-25.06 ŚR

Post autor: mitbol »

Mysle, ze w tym samym skladzie i prowadzac te same frakcje, przy nastepnej rozgrywce, jej czas skrocimy o jakas godzine.
hancza123
Posty: 3660
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 52 times
Been thanked: 152 times

Re: [Gdańsk] Czwartki we Wrzeszczu - Polufka (11.06-25.06 ŚR

Post autor: hancza123 »

ja koniecznie chciałbym właśnie spróbować jak się gra rządem, Castro albo Syndykatem... jeszcze raz Dyrektoriat? nie za bardzo, ale za tydzień ma nie być Valarusa więc i tak nic nie będzie tak samo

poddam się woli większości ale proponuję skracać talię o 8 kart w tym jedną propagandę
Awatar użytkownika
mitbol
Posty: 459
Rejestracja: 27 sty 2014, 12:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: [Gdańsk] Czwartki we Wrzeszczu - Polufka (11.06-25.06 ŚR

Post autor: mitbol »

Skracac talie mozna, ale nie o propagande, bo nigdy nie uzbieramy tego co trzeba do zwyciestwa.
Awatar użytkownika
Valarus
Posty: 1270
Rejestracja: 27 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 14 times
Been thanked: 20 times

Re: [Gdańsk] Czwartki we Wrzeszczu - Polufka (11.06-25.06 ŚR

Post autor: Valarus »

To ja też dorzucę coś od siebie. Najpierw kilka drobnych komentarzy:
- gra jest o wiele prostsza (mechanicznie), niż się na pierwszy rzut oka wydaje. Człowiek szybko łapie co się z czym łączy i potem może już wykorzystywać swoje akcje dosyć skutecznie. Jednocześnie designer potraktował ją trochę... zbyt poważnie? Wydaje się, że na siłę unika się tutaj zwykłej terminologi związanej z grami, przez co mnóstwo jest tutaj różnych skrótów i terminów "z życia wziętych", ale dopóki nie nauczysz się tego wszystkiego na pamięć, to tylko wywołuje zamieszanie. Z jednej strony rozumiem, że autor chciał uzyskać jak najbardziej wcisnąć graczy w rzeczywistość rewolucji na Kubie. Aczkolwiek to wciąż gra, więc moim zdaniem trochę przesadził.
- główna mechanika zagrywania akcji jest fantastyczna. Tłumaczyć jej tutaj znowu nie będę, ale już jestem fanem systemu COIN :mrgreen: Również fakcje są fajnie zaprojektowane, każda gra w swój specyficzny sposób, każda ma możliwość dokopania pozostałym na swój specyficzny sposób.
- karty potrafią całkowicie i natychmiastowo zmienić sytuację, ale to mi w żaden sposób nie przeszkadza - w końcu w DS są jeszcze mocniejsze, trzeba się na to tylko mentalnie przygotować :wink:
- bardzo mało jest rzucania kostkami. Miałem trochę obawy po doświadczeniach z Labiryntem, ale jak się okazało - bezpodstawne.

Mi się grało bardzo, bardzo dobrze. Zgadzam się, że od pewnego momentu gra trochę zwalnia, wszyscy mocno zbliżają się do warunków zwycięstwa i jak tylko ktoś się trochę wychyla to dostanie po twarzy. Aczkolwiek nie nudziłem się ani przez chwilę - ciągle widziałem możliwości, aby skutecznie poprawić moją pozycję i byłem bardzo skupiony na planszy. Pod sam koniec wygrać mógł każdy, gdyby tylko karta punktowania podeszła w odpowiednim momencie. Nie zgadzam się zatem, że potrzebny jest tutaj mechanizm "kuli śniegowej", mogłoby to tylko zepsuć całość.

Teraz będzie teza kontrowersyjna dla Euro maniaków - mapa w CL jest mała, przez co da się wszystko policzyć, co jest jednak wadą tej gry. Tak tak, gracze mają za dużą kontrolę nad sytuacją. Warto to porównać do DS'a. Tak w pewnym momencie na planszy dzieje się tyle rzeczy, że łatwo coś pominąć. Tak samo powinno być w CL. Dzięki temu byłoby o wiele więcej błędów i więcej szan na wygraną. Byłoby to też bardziej tematyczne, w końcu nikt nie może mieć pełnej kontroli nad rewolucją. A jak ma to zasługuje na wygraną. Dlatego też pozostałe gry z serii COIN mogą być bardziej wywrotowe i ciekawsze.

Co do porównania z ASiE - byłem wczoraj bardzo zaskoczony, że Odiemu przyszło go głowy takie zestawienie, aczkolwiek argumentację ma silną. Rzeczywiście kluczowe elementy są dosyć podobne. Aśka wywołuje większe emocje tym, że gra może się skończyć dosłownie w każdej chwili, jeżeli gracze chociaż troszeczkę źle ocenią sytuację. Dlatego siedzi się tam ciągle jak na szpilkach. Dlatego tak dużo grze Wallaca dają ukryte karty tożsamości. Jednocześnie takie nagłe zakończenie gry sprawia, że Aśka jest pozycją o wiele mniej przystępną dla szerokiej publiczności - potrafi wkurzyć i pozostawić niesmak. I też uważam, że ASiE jest lepszą grą, także ze względu na ogromną ilość dostępnych strategii, które zapewnia deck building. Co jednak nie zmienia faktu, że takie dużo wolniejsze kopanie się po kostkach również bardzo mi pasuje.

Czy gra jest za długa? Też uważam, że następnym razem będzie sporo krócej. Moim zdaniem nie była też wcale za długa, ja bym talii nie skracał o nic. Ale z drugiej strony ja uważam, że Twilight Imperium ma idealną długość, więc moja opinia może być tutaj wyjątkowo subiektywna :wink:

Jestem również za tym, żeby na razie zostać przy CL i też zagram jeszcze raz tą samą stroną. Jak tak będziemy skakać to nigdy się grać nie nauczymy - sztuczki i dobre strategie często wychodzą dopiero jak się gra tą samą frakcją trzeci czy też czwarty raz. Czas na AA zdecydowanie przyjdzie, ba, mam nadzieje, że ostatecznie zagramy we wszystkie pozycje z serii.

Podsumowując - pozycja rzeczywiście nie jest idealna, ale grało mi się świetnie i teraz już jestem pewien, że gra na tym systemie (a dokładniej Fire in the Lake) zamieszka w mojej kolekcji;) Czekam na kolejną rozgrywkę. Innych graczy również zachęcam do spróbowania, jak radzicie sobie z DS'em, to walka o Kubę nie ma szans was przytłoczyć.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: [Gdańsk] Czwartki we Wrzeszczu - Polufka (11.06-25.06 ŚR

Post autor: Odi »

No właśnie ja te emocje w grach bardzo, bardzo cenię. Dlatego wolę TS od Labirynta (bo scoringi i trudniej rozegrać rękę z wydarzeniami przeciwnika), dlatego Asia jest dla mnie tak fantastyczna, a CL - mówiąc kolokwialnie - zamula.
Ale tak - obiektywnie gra jest niezła, mechanika ###glible fajna, kostki mało (co akurat w tej grze trzeba zaliczyć na plus) i ogólnie cieszę się, że Valarus kupuje FitL :D :wink:
hancza123
Posty: 3660
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 52 times
Been thanked: 152 times

Re: [Gdańsk] Czwartki we Wrzeszczu - Polufka (11.06-25.06 ŚR

Post autor: hancza123 »

ja się cieszę że grę coin udało nam się z sukcesem wdrożyć, liczyłem na to chyba od roku ale nie byłem pewien czy to wypali, widać że Valarusowi gra mocno przypadła do gustu, nam też się spodobała ale bardziej umiarkowanie

otwiera nam się zatem perspektywa zagrania również na Andean Abyss (Kolumbia), A Distant Plain (Afganistan), A Fire in the Lake (Wietnam), w przygotowaniu jest ponoć również Angola i Irak, no mamy grania aż do przesytu :D
Awatar użytkownika
Valarus
Posty: 1270
Rejestracja: 27 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 14 times
Been thanked: 20 times

Re: [Gdańsk] Czwartki we Wrzeszczu - Polufka (11.06-25.06 ŚR

Post autor: Valarus »

Odi pisze:No właśnie ja te emocje w grach bardzo, bardzo cenię. Dlatego wolę TS od Labirynta (bo scoringi i trudniej rozegrać rękę z wydarzeniami przeciwnika), dlatego Asia jest dla mnie tak fantastyczna, a CL - mówiąc kolokwialnie - zamula.
Akurat TS to gra która potrafi wywoływać emocje jak żadna inna, ciągle powtarzam, że jest to pozycja o zarządzaniu kryzysem, łącznie ze wszystkimi emocjami które kryzys wywołuje :wink:
A jak już mowa o Aśce, to dawno jej na stole nie było, trzeba się będzie ustawić. Niestety na pewno nie w nadchodzący czwartek, bo mnie nie ma.
hancza123 pisze:widać że Valarusowi gra mocno przypadła do gustu, nam też się spodobała ale bardziej umiarkowanie
Jak dla mnie to gra jest po prostu na prawdę solidnym area control z bardzo silnymi mechanikami. Tak, jest dosyć wolna i niedopracowana, ale liczę na to, że każda kolejna gra z serii będzie jeszcze lepsza. Na przykład wiem, że w FitL każda strona ma swoją kartę specjalną, którą może zagrać raz na grę, żeby podmienić aktualnie wchodzącą kartę wydarzeń - jak chcesz trudnych decyzji, to masz tu taką właśnie;) A chcę na tę chwilę zostać przy CL, żebyśmy dobrze chociaż jedną zrozumieli. Na tę chwilę obejrzeliśmy ładną okładkę i przeczytaliśmy wstęp. Teraz czas zobaczyć, czy jak zapoznamy się dokładnie z treścią, to da radę przetrwać próbę czasu.

Edit: Zanim znowu zapomnę - jeżeli ktoś jeszcze nie wie, to Polufka przeskoczyła już na czas letni i otwiera się od 18. Miałem to już tydzień temu napisać, ale sam zapomniałem i przylazłem kilka minut za wcześnie :mrgreen:
hancza123
Posty: 3660
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 52 times
Been thanked: 152 times

Re: [Gdańsk] Czwartki we Wrzeszczu - Polufka (11.06-25.06 ŚR

Post autor: hancza123 »

skoro mamy konkretną ekipę na konkretne 4 coiny to może przeniesiemy granie w coiny np. na poniedziałki? (tak jak to robiliśmy z Zimną Wojną, 1989, NR, Akrami)

chodzi o to aby czwartek nadal był dniem kiedy gramy we wszelkie gry z całą ekipą polufkową i nie alienujemy się od reszty

dodatkowy argument jest taki że w ten czwartek nie będzie Valarusa a w kolejny czwartek nie będzie mnie, w poniedziałek 21.07 będziemy mogli (chyba) obaj
Awatar użytkownika
Valarus
Posty: 1270
Rejestracja: 27 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 14 times
Been thanked: 20 times

Re: [Gdańsk] Czwartki we Wrzeszczu - Polufka (11.06-25.06 ŚR

Post autor: Valarus »

hancza123 pisze:skoro mamy konkretną ekipę na konkretne 4 coiny to może przeniesiemy granie w coiny np. na poniedziałki? (tak jak to robiliśmy z Zimną Wojną, 1989, NR, Akrami)

chodzi o to aby czwartek nadal był dniem kiedy gramy we wszelkie gry z całą ekipą polufkową i nie alienujemy się od reszty

dodatkowy argument jest taki że w ten czwartek nie będzie Valarusa a w kolejny czwartek nie będzie mnie, w poniedziałek 21.07 będziemy mogli (chyba) obaj
Jestem jak najbardziej za.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: [Gdańsk] Czwartki we Wrzeszczu - Polufka (11.06-25.06 ŚR

Post autor: Odi »

Ja te poniedziałki muszę przemyśleć...

W tym tygodniu na pewno nie będe mógł ani w poniedziałek, ani w czwartek. Od następnego powinno być lepiej :)
hancza123
Posty: 3660
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 52 times
Been thanked: 152 times

Re: [Gdańsk] Czwartki we Wrzeszczu - Polufka (11.06-25.06 ŚR

Post autor: hancza123 »

eee Odi tu się wogóle nie ma co zastanawiać bo to jest proste- coiny to teraz priorytet! :D

a te artykuły do GF napiszesz jakoś pod koniec lata, no w razie czego to pomożemy je napisać
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: [Gdańsk] Czwartki we Wrzeszczu - Polufka (11.06-25.06 ŚR

Post autor: Odi »

Nie o GF chodzi. W przyszłym tygodniu od rana do wieczora w pracy będę siedział niestety.

Ale później powinno być lepiej :)
Na poniedziałek 21 lipca mogę się umówić.
hancza123
Posty: 3660
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 52 times
Been thanked: 152 times

Re: [Gdańsk] Czwartki we Wrzeszczu - Polufka (11.06-25.06 ŚR

Post autor: hancza123 »

no to jesteśmy umówieni, jeszcze Mitbol nie potwierdził

jakby nam się udało zagrać po kolei: 1xCL, 1xAA, 2xFitL, 1xADP (mogę go wypożyczyć) to by było coś. to chyba optymistyczny plan biorąc pod uwagę jak zajętymi jesteśmy ludźmi i ile innych gier też czeka..

dlatego ja bym się tak nie rozczulał że jeszcze raz tak samo i zmieniałbym jednak strony (w CL zagramy jeszcze tylko raz!) oraz skracał bym nieco talie no ale decydujemy demokratycznie
Awatar użytkownika
mitbol
Posty: 459
Rejestracja: 27 sty 2014, 12:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: [Gdańsk] Czwartki we Wrzeszczu - Polufka (11.06-25.06 ŚR

Post autor: mitbol »

Słuchajcie, ja w Cuba Libre chętnie zagram jeszcze, ale czy na kolejne (bardziej skomplikowane gry) z tej serii mam sił, to nie jestem pewny ;)
Awatar użytkownika
Valarus
Posty: 1270
Rejestracja: 27 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 14 times
Been thanked: 20 times

Re: [Gdańsk] Czwartki we Wrzeszczu - Polufka (11.06-25.06 ŚR

Post autor: Valarus »

mitbol pisze:Słuchajcie, ja w Cuba Libre chętnie zagram jeszcze, ale czy na kolejne (bardziej skomplikowane gry) z tej serii mam sił, to nie jestem pewny ;)
Nie są bardziej skomplikowane, większość różnic to szczególy i większa mapa, nie pękaj;)
Awatar użytkownika
mnowaczy
Posty: 2021
Rejestracja: 25 mar 2011, 16:11
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 18 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: [Gdańsk] Czwartki we Wrzeszczu - Polufka (11.06-25.06 ŚR

Post autor: mnowaczy »

hancza123 pisze:przebojem spływu był Dixit! nie wiedziałem że wśród lekkich gier są też aż tak fajne
a na spływie było wszystko poza samymi kajakami, jesteśmy mięczakami pogodowymi :lol:
Aaaaa....przebijam się po urlopie przez wasze wypociny....zdjęcia jakieś są? Przepłynęliście choć kawałek? ;)
Mickey

Spotkania planszówkowe we Wrzeszczu
Mogę się podzielić rabatem do Rebel.pl (10%)
hancza123
Posty: 3660
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 52 times
Been thanked: 152 times

Re: [Gdańsk] Czwartki we Wrzeszczu - Polufka (11.06-25.06 ŚR

Post autor: hancza123 »

pogoda była fatalna i się przestraszyliśmy z powodu dzieci. ostatecznie wynajęliśmy w okolicy gospodarstwo agro i graliśmy ciągle w gry no i spożywaliśmy napoje :mrgreen:
Awatar użytkownika
mitbol
Posty: 459
Rejestracja: 27 sty 2014, 12:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: [Gdańsk] Czwartki we Wrzeszczu - Polufka (11.06-25.06 ŚR

Post autor: mitbol »

DS albo Terra (Radku?) dzis? :P
Awatar użytkownika
mnowaczy
Posty: 2021
Rejestracja: 25 mar 2011, 16:11
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 18 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: [Gdańsk] Czwartki we Wrzeszczu - Polufka (11.06-25.06 ŚR

Post autor: mnowaczy »

hancza123 pisze:pogoda była fatalna i się przestraszyliśmy z powodu dzieci. ostatecznie wynajęliśmy w okolicy gospodarstwo agro i graliśmy ciągle w gry no i spożywaliśmy napoje :mrgreen:
No popatrz, a na Sardynii pogoda wyjątkowo dopisała ;)
Mickey

Spotkania planszówkowe we Wrzeszczu
Mogę się podzielić rabatem do Rebel.pl (10%)
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: [Gdańsk] Czwartki we Wrzeszczu - Polufka (11.06-25.06 ŚR

Post autor: Wolf »

mitbol pisze:Terra (Radku?) dzis? :P
Mogę wpaść jak coś. :wink:
Awatar użytkownika
mitbol
Posty: 459
Rejestracja: 27 sty 2014, 12:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: [Gdańsk] Czwartki we Wrzeszczu - Polufka(w wakacje od 18

Post autor: mitbol »

Jeszcze dwie osoby i możemy grać! KTO CHĘTNY NA TERRE DZIŚ? :D
Awatar użytkownika
mitbol
Posty: 459
Rejestracja: 27 sty 2014, 12:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: [Gdańsk] Czwartki we Wrzeszczu - Polufka(w wakacje od 18

Post autor: mitbol »

Ja i Wolf wpadamy do Polufki o 20, jeśli są jacyś chętni na zagranie w cokolwiek-zapraszamy!
Awatar użytkownika
mnowaczy
Posty: 2021
Rejestracja: 25 mar 2011, 16:11
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 18 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: [Gdańsk] Czwartki we Wrzeszczu - Polufka(w wakacje od 18

Post autor: mnowaczy »

Będę o 18. Zabieram Brassa, Aeroplany, Dungeon Fightera z dodatkiem ogniowym i może coś jeszcze. Kto będzie?
Mickey

Spotkania planszówkowe we Wrzeszczu
Mogę się podzielić rabatem do Rebel.pl (10%)
Awatar użytkownika
mitbol
Posty: 459
Rejestracja: 27 sty 2014, 12:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: [Gdańsk] Czwartki we Wrzeszczu - Polufka(w wakacje od 18

Post autor: mitbol »

Rowniez bede okolo 18. Wezme Valarusowego DS w razie czego. Licze na Terre i Bora Bora, ewentualnie cos nowego :)
ODPOWIEDZ