Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Schanez
Posty: 9
Rejestracja: 12 gru 2020, 00:14
Been thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Schanez »

Wiadomo coś o dodrukach #2 i #3? Miały być w Styczniu. Potem info, że drugi kwartał. Potem że z Big Box wyjdzie w trzecim. Potem delay bo Covid do czwartego. W końcu Big Box jest a dodatków karcianych nie ma. #5 już złapałem i karty wyglądają miodzio. Ale brakuje mi tych dwóch nieszczęsnych i nie ma ich nigdzie w sklepach.

Rebel milczy na zadawane zapytania. Może ktoś coś pocztą pantoflową zasłyszał?
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1236
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 477 times
Been thanked: 447 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Shodan »

Tymczasem na stronie FryxGames nowa promka:

https://www.fryxgames.se/produkt/winter ... romo-2021/
Tilgor
Posty: 87
Rejestracja: 12 paź 2018, 23:57
Has thanked: 4 times
Been thanked: 11 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Tilgor »

hipcio_stg pisze: 29 lis 2021, 22:01 Jeżeli ktoś ma mały stół to polecam rozważyć to:
Spoiler:
Planszetki u mnie nie przechodzą. Standardowe przetrwały spokojnie 50 partii albo lepiej i nigdy nie było z nimi problemu :D
A wiesz może gdzie dostać takie planszetki na symbole? Bo szukałem i niestety nie znalazłem, znajduję mi tylko te standardowe na surowce.
gogovsky
Posty: 2271
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 473 times
Been thanked: 518 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: gogovsky »

Shodan pisze: 01 gru 2021, 08:36 Tymczasem na stronie FryxGames nowa promka:

https://www.fryxgames.se/produkt/winter ... romo-2021/
Trochę beka, że oficjalny sklep sprzedaje fanmade duże plansze ;D
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1236
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 477 times
Been thanked: 447 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Shodan »

Bardziej mnie interesuje czy Rebel będzie miał tę kartę w ofercie.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1804
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 78 times
Been thanked: 337 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: hipcio_stg »

Tilgor pisze: 01 gru 2021, 11:26
hipcio_stg pisze: 29 lis 2021, 22:01 Jeżeli ktoś ma mały stół to polecam rozważyć to:
Spoiler:
Planszetki u mnie nie przechodzą. Standardowe przetrwały spokojnie 50 partii albo lepiej i nigdy nie było z nimi problemu :D
A wiesz może gdzie dostać takie planszetki na symbole? Bo szukałem i niestety nie znalazłem, znajduję mi tylko te standardowe na surowce.
https://www.etsy.com/pl/listing/6863029 ... ome_recs_2

Jakiś Polak to wytwarza nawet. Zapytaj go. Robiłem już zakupy na etsy, ale u innych użytkowników. Nigdy nie miałem problemów.

EDIT:
W sprawie nakładek na planszetki graczy to jak ktoś koniecznie potrzebuje to polecam coś w tym stylu https://www.etsy.com/pl/listing/4728843 ... llery-2-24
Awatar użytkownika
paracelsus444
Posty: 222
Rejestracja: 20 lut 2020, 09:48
Has thanked: 44 times
Been thanked: 55 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: paracelsus444 »

Tilgor pisze: 01 gru 2021, 11:26
hipcio_stg pisze: 29 lis 2021, 22:01 Jeżeli ktoś ma mały stół to polecam rozważyć to:
Spoiler:
Planszetki u mnie nie przechodzą. Standardowe przetrwały spokojnie 50 partii albo lepiej i nigdy nie było z nimi problemu :D
A wiesz może gdzie dostać takie planszetki na symbole? Bo szukałem i niestety nie znalazłem, znajduję mi tylko te standardowe na surowce.
Może napisz do LeszczyQ. Myślę że wykona takie coś. Sprzedaje też na olx https://www.olx.pl/oferty/user/Qysd/.
Schanez
Posty: 9
Rejestracja: 12 gru 2020, 00:14
Been thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Schanez »

Tilgor pisze: 01 gru 2021, 11:26
hipcio_stg pisze: 29 lis 2021, 22:01 Jeżeli ktoś ma mały stół to polecam rozważyć to:
Spoiler:
Planszetki u mnie nie przechodzą. Standardowe przetrwały spokojnie 50 partii albo lepiej i nigdy nie było z nimi problemu :D
A wiesz może gdzie dostać takie planszetki na symbole? Bo szukałem i niestety nie znalazłem, znajduję mi tylko te standardowe na surowce.
Można pewnie też z Jack Customs zagadać. Oni robią takie rzeczy też.
adicz520
Posty: 33
Rejestracja: 31 maja 2021, 12:42
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: adicz520 »

Powie mi ktoś co odzwierciedlają plastikowe kopułki które można było kupić na KS?
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: dwaduzepe »

adicz520 pisze: 05 gru 2021, 20:18 Powie mi ktoś co odzwierciedlają plastikowe kopułki które można było kupić na KS?
w jakim sensie co odzwierciedlaja?
Golin
Posty: 329
Rejestracja: 13 paź 2016, 20:04
Has thanked: 17 times
Been thanked: 32 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Golin »

mechanicznie nic, a wizualnie taka kopuła umożliwiałby wytworzenie atmosfery sprzyjającej oddychaniu pod nią
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: grzeslaw90 »

Golin pisze: 05 gru 2021, 20:58 mechanicznie nic, a wizualnie taka kopuła umożliwiałby wytworzenie atmosfery sprzyjającej oddychaniu pod nią
I można je ceremonialnie zdjąć jak tlen na marsie osiągnie odpowiedni poziom :D
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: donmakaron »

Przy odpowiednim oświetleniu odzwierciedlają wizerunki graczy ;)
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1488
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 725 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: arturmarek »

Po dłuższej przerwie zagrałem wczoraj dwuosobową partię ze wszystkimi oficjalnymi dodatkami. Zdecydowałem też, że zagramy bez fazy rządu światowego, tzn. bez podnoszenia wskaźników w fazie słonecznej. Jakoś mnie ta zasada drażni. Gra jest epicka, jest poczucie sporej skali. Szczęśliwie wpadło nam sporo kart z Wenus i Kolonii, także, szczególnie moja żona, miała fajny Wenusjański silniczek. Ja niestety nie mogłem odpalić silnika i ogólnie słabiutko mi poszło.

Sama gra zajęła nam 2,5h, prawie 3h box-to-box. Ale skończyliśmy w 12. pokoleniu, także dość wcześnie, obawiałem się, że bez fazy rządu gra się będzie ciągnełą przez 15 pokoleń. Mimo to gra trwa niemal 2x dłużej niz vanilla, bo obsługa Niepokoi jest straszna. Moja żona była zachwycona, ja się strasznie umęczyłem obsługą (oczywiście ja obsługiwałem Niepokoje i Kolonie). Chyba więcej uwagi i energii poświeciłem obsłudze nić strategii.

Problemem jest dla mnie też to, że rozdzielenie tych dodatków, a potem wtasowanie jest bardzo praco- i czasochłonne. Gra ze wszystkim to kobyła, którą będę wyciągał na stół 2-3 razy w roku.
Awatar użytkownika
Siersciu
Posty: 166
Rejestracja: 26 kwie 2020, 01:02
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 177 times
Been thanked: 53 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Siersciu »

arturmarek pisze: 15 gru 2021, 15:00 Po dłuższej przerwie zagrałem wczoraj dwuosobową partię ze wszystkimi oficjalnymi dodatkami. Zdecydowałem też, że zagramy bez fazy rządu światowego, tzn. bez podnoszenia wskaźników w fazie słonecznej. Jakoś mnie ta zasada drażni. Gra jest epicka, jest poczucie sporej skali. Szczęśliwie wpadło nam sporo kart z Wenus i Kolonii, także, szczególnie moja żona, miała fajny Wenusjański silniczek. Ja niestety nie mogłem odpalić silnika i ogólnie słabiutko mi poszło.

Sama gra zajęła nam 2,5h, prawie 3h box-to-box. Ale skończyliśmy w 12. pokoleniu, także dość wcześnie, obawiałem się, że bez fazy rządu gra się będzie ciągnełą przez 15 pokoleń. Mimo to gra trwa niemal 2x dłużej niz vanilla, bo obsługa Niepokoi jest straszna. Moja żona była zachwycona, ja się strasznie umęczyłem obsługą (oczywiście ja obsługiwałem Niepokoje i Kolonie). Chyba więcej uwagi i energii poświeciłem obsłudze nić strategii.

Problemem jest dla mnie też to, że rozdzielenie tych dodatków, a potem wtasowanie jest bardzo praco- i czasochłonne. Gra ze wszystkim to kobyła, którą będę wyciągał na stół 2-3 razy w roku.
Ja swoją terra formację sprzedałem w tym roku. Tą grę zabiła mi właśnie partia ze wszystkimi dodatkami (poza niepokojami, bo jeszcze ich nie było). Było za długo, pod koniec już nudno, ludzie ziewali i zasypiali. Możliwe, że jeszcze kiedyś wróci do kolekcji, ale ograniczę się tylko do dodatku Preludium i dwuwarstwowych planszetek.
Awatar użytkownika
Evokenx
Posty: 275
Rejestracja: 10 lip 2020, 16:14
Lokalizacja: Śląsk
Has thanked: 525 times
Been thanked: 52 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Evokenx »

Bo dla mnie powinno się robić rotacje dodatków, żeby zawsze było w miarę świeżo. Po cholerę pchać się w rozgrywkę ze wszystkimi dodatkami skoro nie chce/nie lubi się długich gier :D
gogovsky
Posty: 2271
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 473 times
Been thanked: 518 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: gogovsky »

Kupcie se Aresa i bluźnijcie tu już
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1804
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 78 times
Been thanked: 337 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: hipcio_stg »

gogovsky pisze: 18 gru 2021, 16:50 Kupcie se Aresa i bluźnijcie tu już
To za dwa lata będzie to samo :D
rdbeni0
Posty: 402
Rejestracja: 19 sty 2020, 00:06
Has thanked: 65 times
Been thanked: 72 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: rdbeni0 »

arturmarek pisze: 15 gru 2021, 15:00 (...)ja się strasznie umęczyłem obsługą (oczywiście ja obsługiwałem Niepokoje i Kolonie). Chyba więcej uwagi i energii poświeciłem obsłudze nić strategii.

Problemem jest dla mnie też to, że rozdzielenie tych dodatków, a potem wtasowanie jest bardzo praco- i czasochłonne. Gra ze wszystkim to kobyła, którą będę wyciągał na stół 2-3 razy w roku.
ja jestem jeszcze przed zakupem dodatków, ale podobne opinie już wyczytałem w różnych miejscach. Na pewno chciałem kupić preludium, ale co do następnych to nie mam zdania. Może to właśnie taki typ gry, który nie potrzebuje dodatków? Nie chcę żeby pod koniec wszyscy ziewali z nudów i "przemęczenia materiałem".

Co do postawki - mamy za sobą około 8-10 gier w ciągu półtora roku, w gronie 2-4 os. Gra nam się świetnie. Bez dyskusji. Gra zostanie na półce na zawsze. Ale jakoś nie czuję potrzeby jej rozwijać i uczyć się czegoś nowego. Ale równocześnie to taki typ gry, który po prostu chcę mieć na półce - wraz z dodatkami. Mój aktualny pomysł to preludium + jeszcze coś. Oraz insert, żeby usprawnić obsługę gry.
Akwamarynowy
Posty: 106
Rejestracja: 18 lut 2020, 17:32
Has thanked: 18 times
Been thanked: 23 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Akwamarynowy »

rdbeni0 pisze: 18 gru 2021, 20:46
arturmarek pisze: 15 gru 2021, 15:00 (...)ja się strasznie umęczyłem obsługą (oczywiście ja obsługiwałem Niepokoje i Kolonie). Chyba więcej uwagi i energii poświeciłem obsłudze nić strategii.

Problemem jest dla mnie też to, że rozdzielenie tych dodatków, a potem wtasowanie jest bardzo praco- i czasochłonne. Gra ze wszystkim to kobyła, którą będę wyciągał na stół 2-3 razy w roku.
ja jestem jeszcze przed zakupem dodatków, ale podobne opinie już wyczytałem w różnych miejscach. Na pewno chciałem kupić preludium, ale co do następnych to nie mam zdania. Może to właśnie taki typ gry, który nie potrzebuje dodatków? Nie chcę żeby pod koniec wszyscy ziewali z nudów i "przemęczenia materiałem".

Co do postawki - mamy za sobą około 8-10 gier w ciągu półtora roku, w gronie 2-4 os. Gra nam się świetnie. Bez dyskusji. Gra zostanie na półce na zawsze. Ale jakoś nie czuję potrzeby jej rozwijać i uczyć się czegoś nowego. Ale równocześnie to taki typ gry, który po prostu chcę mieć na półce - wraz z dodatkami. Mój aktualny pomysł to preludium + jeszcze coś. Oraz insert, żeby usprawnić obsługę gry.
Podstawka, Planszetki, Preludium oraz Hellas i Elizjum. To Ci powinno wystarczyć. Kupiłbym jeszcze pakiety dodatkowych kart jak są dostępne bo to zawsze odświeżenie małe. Z czasem bym je dodawał. To tyle, reszty żałuję że kupiłem.
Awatar użytkownika
Chudej
Posty: 400
Rejestracja: 18 sty 2020, 13:52
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 343 times
Been thanked: 309 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Chudej »

Akwamarynowy pisze: 18 gru 2021, 21:48 Podstawka, Planszetki, Preludium oraz Hellas i Elizjum. To Ci powinno wystarczyć. Kupiłbym jeszcze pakiety dodatkowych kart jak są dostępne bo to zawsze odświeżenie małe. Z czasem bym je dodawał. To tyle, reszty żałuję że kupiłem.
Podpisuję się pod tym. Jeśli chcesz jednak jeszcze trochę większych zmian w mechanice kosztem dodatkowe obsługi, to jak dla mnie Kolonie są jeszcze spoko, bo dają dodatkowe możliwości pozyskiwania surowców.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: tomb »

Moim zdaniem dodatki są super, bo zmieniły grę z lekkopółśredniej na dość ciężką i złożoną.

Z radością wspominam przygodę z tym tytułem, od zapowiedzi, lektury instrukcji i wyobrażeń o charakterze rozgrywki, pierwszych szybkich partii bez ery korporacyjnej, potem z erą, co zwiększyło wachlarz strategiczny, poprzez kolejne dodatki poszerzające spektrum możliwych działań, aż do sytuacji, którą mamy obecnie, czyli mrowia zasad, które grę może trochę nazbyt zwolniły, ale przyjemnie pokomplikowały i utrudniły. Gdybym produkt finalny otrzymał od razu, to mógłbym poczuć się przytłoczony, ale sukcesywnie zagłębiając się w kolejne mechaniki, miałem ciągłe poczucie odkrywania gry. Gdyby kolejne rozszerzenia nie wprowadzały nowych zasad, lecz jedynie wnosiły więcej tego samego, wrażenia byłyby zupełnie inne i raczej mniej satysfakcjonujące.

Oczywistym jest, że nie wszystkie pomysły każdemu przypadną do gustu, ale dziwią mnie te powszechne utyskiwania na dodatki. Tak, nowe moduły odmieniły tę grę, więc jeśli komuś to nie odpowiada, to dlaczego czuję się z nimi związany tak bardzo, że przekreśla cały tytuł. Nie lepiej odpuścić część mechanik?
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
dizzit
Posty: 296
Rejestracja: 09 maja 2011, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 21 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: dizzit »

Czy mógłby się ktoś podzielić wrażeniami z dodatku Niepokoje bo jakoś nie za wiele idzie tego w sieci znalęźć.
Generlanie nie lubie dodatków które dodają nowe mechaniki - chyba że grze podstawowej tego akurat brakowało albo wręcz była w podstawce specjalnie z czegoś wykastrowana

Wiem że ten dodatek wnosi kompletnie nową rzecz ale własnie interesuje mnie ten wyjątek od reguły..
Kiedyś szukałem gry w której będzie taki ala parlament - żeby decydować czy opłaca się poświęcac zasoby idąc w politykę żeby czerpać z tego kożyści i wpływać na stytuacje globalną czy może rzeźbić tylko w swoim ogródku. Z opisu wynika że to dokładnie to, więc chętnie bym przetestował - no chyba że 3 głosy stwierdza że dodatek jest do bani - albo może ktoś zna coś gdzie mechanizm takiego parlamentu działa dobrze.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2029
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1508 times
Been thanked: 1155 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: Bruno »

dizzit pisze: 23 gru 2021, 10:03 Czy mógłby się ktoś podzielić wrażeniami z dodatku Niepokoje bo jakoś nie za wiele idzie tego w sieci znalęźć.
A przeszukałeś choćby ten wątek? Bo jest w nim wiele opinii nt. tego dodatku, np.
viewtopic.php?f=1&t=41381&start=3200#p1363453
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1488
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 725 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: arturmarek »

dizzit pisze: 23 gru 2021, 10:03 Czy mógłby się ktoś podzielić wrażeniami z dodatku Niepokoje bo jakoś nie za wiele idzie tego w sieci znalęźć.
Generlanie nie lubie dodatków które dodają nowe mechaniki - chyba że grze podstawowej tego akurat brakowało albo wręcz była w podstawce specjalnie z czegoś wykastrowana

Wiem że ten dodatek wnosi kompletnie nową rzecz ale własnie interesuje mnie ten wyjątek od reguły..
Kiedyś szukałem gry w której będzie taki ala parlament - żeby decydować czy opłaca się poświęcac zasoby idąc w politykę żeby czerpać z tego kożyści i wpływać na stytuacje globalną czy może rzeźbić tylko w swoim ogródku. Z opisu wynika że to dokładnie to, więc chętnie bym przetestował - no chyba że 3 głosy stwierdza że dodatek jest do bani - albo może ktoś zna coś gdzie mechanizm takiego parlamentu działa dobrze.
Ja też gdzieś wyżej pisałem wrażenia z gry ze wszystkimi dodatkami, więc możesz odszukać. W skrócie odnosząc się do Twoichwątpliwości:
  • Dodatek Niepokoje jest zdecydowanie z grupy dodatków dodających nowe mechaniki, udziwniających grę i obsługowo przeszkadzających.
  • Podstawce tego nie brakowało i na pewno nie była z tego wykastrowana.
  • Dzięki dodatkowi można poświęcać zasoby idąc w politykę i czerpać różne korzyści.
  • Idąc w politykę nie wpływa się na sytuację globalną, tylko czerpie więcej korzyści (albo mniej niekorzyści) wynikających z sytuacji politycznej.
  • Dodatek nie jest do bani. Jest bardzo ciekawy, ale polecam jedynie dla graczy, którzy mają rozegrane sporo partii i szukają czegoś co zaburzy wyrobione schematy.
  • Największym minusem tego dodatku jest obsługa i wynikający z tego czas rozgrywki. U nas gra z tym dodatkiem zajmuje conajmniej 30min dłużej niż bez tego dodatku.
ODPOWIEDZ