Race for the Galaxy - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: gafik »

Faktycznie! Dziękuję :)
Ale ciekawe dlaczego nie zaktualizowali tej karty jak to miało miejsce w Arc#1?
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

Cóż, Tom poprzestał na tej informacji:
Tom Lehmann pisze:Alien Artifacts does not come with a Gambling World card. It does come with a card cost/defense chart in the rules updated for the AA cards.
http://www.boardgamegeek.com/thread/922 ... cts/page/1

Może zapomniał? A może ta karta spowodowałaby przekroczenie limitu kart na arkuszu?
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Pixa »

Jezeli nie mam na stole wylozonej zadnej karty z zaznaczna faza konsumpcji to de facto nic nie moge sprzedac, prawda?
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: gafik »

Sprzedać może tylko ten kto zagrał akcję SPRZEDAŻY, i nie musi mieć przy tym wyłożonej karty z konsumpcją.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Pixa »

Inaczej zapytam, bo zle to ujalem :-) Chcac zamienic wyprodukowane towary na punkty zwyciestwa musze posiadac karte, ktora w fazie konsumpcji to umozliwia, prawda? Nie ma innej drogi zamiany towar->punkty zwyciestwa?
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

Tak, masz rację. Żeby konsumować (na ogół za PZ), musisz mieć towary i moce konsumpcyjne. A jeśli wybierzesz akcję konsumpcja ze sprzedażą, to pierwszy towar sprzedajesz z automatu (na ogół za karty).
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
felek
Posty: 2
Rejestracja: 24 wrz 2014, 11:12

Race for the Galaxy

Post autor: felek »

Cześć,
Na samym początku chcę nadmienić, że jestem amatorem planszówek i nie miałem z nimi nigdy do czynienia.
Pewnego razu ktoś z moich bliskich podsłuchał rozmowę na podstawie której stwierdził, że marzę o grze planszowej/karcianej typowej dla 2 osób (dla mnie i dziewczyny). No i stało sie , dostałem prezent. Wcale się nie pomylił ale chyba przecenił moje możliwości.
50x przeczytałem instrukcję , przekopałem cały internet i nadal nie potrafię nawet zacząć...
Niektóre terminy są dla mnie zwyczajnie niezrozumiałe. Obejrzałem wszystkie tutoriale i ciągle nic.
Nie mogę znaleźć w internecie szczególowej instrukcji dla laików takich jak ja. Znam angielski przyzwoicie ale to ciągle za mało, żeby
zrozumieć w 100% zasady gry. Czy ktoś może spotkał się gdzieś ze wskazówkami dla takich ciemniaków jak ja ?
Będę wdzięczny za jakąkolwiek pomoc. Obejrzałem ten filmik pare razy http://www.youtube.com/watch?v=UMD8asSc-cA ale nie da się na jego podstawie od tak zacząć gry.
Pozdrawiam
felek
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8801
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2709 times
Been thanked: 2396 times

Re: Race for the Galaxy

Post autor: Curiosity »

http://www.rebel.pl/product.php/1,1010/ ... eriow.html

Pod tym linkiem masz recenzje i opisy tej gry po polsku. Opisują m.in. rozgrywkę. Rzuć okiem.

P.S.
Najlepiej chyba wytłumaczone:
http://www.powermilk.pl/2013/11/race-fo ... ow-na.html
oraz
http://wpajeczejsieci.blogspot.com/2014 ... eriow.html
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Race for the Galaxy

Post autor: Pixa »

Na linkowanej wyzej stronie Rebela masz tez instrukcje po polsku (bo rozumiem, ze masz po angielsku?) Coz, Race for the Galaxy jest swietna gra, choc nie polecalbym jej na pierwszy tytul wlasnie ze wzgledu na poczatkowo trudne zasady gry. Warto sie jednak przemoc i dac grze szanse, bo jest bardzo dobra.

Napisz z jakiego miasta jestes - moze ktos z Forum wpadnie ci wytlumaczyc, albo bedzie szansa spotkania sie na jakims spotkaniu planszowkowym.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
felek
Posty: 2
Rejestracja: 24 wrz 2014, 11:12

Re: Race for the Galaxy

Post autor: felek »

Dziekuje Panowie za szybka odpowiedz. Dopiero teraz mam wolna chwile zeby znowu "powalczyc" z zasadami tej gry. Fajny materiał Curiosity o dziwo wczesniej na niego nie trafilem. Pixa zaskocze Cie ale instrukcje mam w języku polskim (wiem, moze moglem sie nie przyznawac :) ) Zatrzymuje sie w martwym punkcie i nie wiem co dalej. Jak sobie z czyms nie poradze to napewno wroce do tematu i bede was jeszcze meczyl. Poki co wielkie dzieki.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8801
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2709 times
Been thanked: 2396 times

Re: Race for the Galaxy

Post autor: Curiosity »

Żebyś nie uważał się za ostatniego debila, to ja miałem dokładnie to samo.
Przeczytałem polską instrukcję raz, drugi, trzeci... i nic nie kumałem, a wręcz miałem ochotę wywalić grę przez okno. Strasznie mnie sfrustrowała. Lekarstwem była pierwsza rozgrywka - jakoś samo poszło. Lepiej się chyba uczyć "w praniu".
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Race for the Galaxy

Post autor: Pixa »

felek pisze:Dziekuje Panowie za szybka odpowiedz. Dopiero teraz mam wolna chwile zeby znowu "powalczyc" z zasadami tej gry. Fajny materiał Curiosity o dziwo wczesniej na niego nie trafilem. Pixa zaskocze Cie ale instrukcje mam w języku polskim (wiem, moze moglem sie nie przyznawac :) ) Zatrzymuje sie w martwym punkcie i nie wiem co dalej. Jak sobie z czyms nie poradze to napewno wroce do tematu i bede was jeszcze meczyl. Poki co wielkie dzieki.
Pozdrawiam
Jak cos to pytaj - gra jest naprawde bardzo dobra, a reguly po ograniu sie sa proste.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 81 times
Been thanked: 92 times

Re: Race for the Galaxy

Post autor: Olgierdd »

felek, RftG to dość trudna gra do nauczenia się, szczególnie jeżeli ze współczesnymi (wydanymi po 2000 r.) grami planszowymi nie miałeś zbyt wiele styczności.
Warta jest jednak zachodu, to jedna z najlepszych "zamkniętych" (tzn. w pudełku jest cała gra, a nie tylko core jak np. w Magicu) i niekonfrontacyjnych karcianek na rynku.

Ja gry nauczyłem się po parokrotnym obejrzeniu tutoriala przygotowanego przez jednego ze współautorów gry (po angielsku), bardzo polecam:
http://www.youtube.com/watch?v=s56KrbOmpTg
Maceqq
Posty: 68
Rejestracja: 08 paź 2013, 19:43

Re: Race for the galaxy

Post autor: Maceqq »

Hej,

Galaktyczny renesans:

czy dostaję max 3 punkty ( jeśli mam kolonie artystów/galaktycznyc trendsetterów/laboratoria badawcze ) czy dostaje 3 punkty za każdy z tych trzech? Bo byłem przekonany, że nawet jak bym miał wszystkie 3 karty to i tak mam 3 punkty, a dziś na BGG dostałem po 3 punkty ( i dzięki temu wygrałem ;) ) i zastanawiam się czy nie ma tam błędu.

Pzdr,
Maciek
Tomson
Posty: 172
Rejestracja: 04 maja 2014, 18:19
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Tomson »

Dostajesz po 3 punkty za każdą z tych kart, czyli jeżeli masz wyłożone wszystkie 3 to 9 punktów.
Indar
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: Indar »

Od niedawna gram z dodatkiem Rebel vs Imperium. Mam problem z interpretacją 6-developa Galactic Exange - ile i jak się punktuje? I ile kart się dobiera przy konsumpcji? Dobrze rozumiem że za 4 różne "towary" dostanę 10 PZ?
Czy akcja "Consume x2" standardowo mnoży ilość PZ?
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

Jeśli masz w tableau Galactic Exchange, to na koniec gry liczysz sobie PZ za każdy rodzaj świata w tableau. Np. jeśli masz 3 światy niebieskie, 1 brązowy i 2 żółte, to znaczy że masz trzy rodzaje światów. A za to należy Ci się 6 PZ. Za dwa rodzaje światów dostałbyś 3 PZ, za cztery 10 PZ.

Dodatkowo otrzymujesz 3 PZ, jeśli masz w tableau kartę Diversified Economy.

W czasie konsumpcji możesz dzięki posiadaniu GE skonsumować do 4 dóbr, ale każde musi być innego rodzaju. Za każde dostajesz 1 PZ i ciągniesz jedną kartę. Jeśli wybrałeś akcję Consume x 2, to za każde z tych dóbr dostajesz 2 PZ, ale wciąż tylko jedną kartę.

Pamiętaj, że jeśli odpalisz moc konsumpcyjną z GE, to musisz ją wykorzystać do maksimum, czyli jeśli masz cztery dobra różnego rodzaju, to musisz skonsumować wszystkie cztery! Gdy zatem dysponujesz lepszymi w danym momencie mocami konsumpcyjnymi, to warto je odpalić wcześniej, a GE zostawić sobie na koniec i za jego pomocą skonsumować "resztki".
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Phate »

Witam wszystkich starych wyjadaczy w Race'a oraz tych całkiem świeżych jak ja :)

Jesteśmy po pierwszej partii w RFTG i powiem szczerze, że gra bardzo nam się spodobała (myślałem, że będzie trudniej przyswoić zasady i rozegrać pełną partię - ale myliłem się).

Jako, że nasza pierwsza partia była na pożyczonym pierwszym egzemplarzu (nie zawsze do końca rozumieliśmy trudniejsze karty ze specjalnymi oznaczeniami) dziś lecę do sklepu po polski własny egzemplarz ;)

Ale do rzeczy.
Mamy jedną wątpliwość póki co.
Co oznacza szare tło w środku kółka symbolizującego świat. Niektóre światy jak np. Nowa Sparta, Świat Macierzysty czy Epsilon Eridani mają właśnie takie oznaczenie.
Nie jest to żadne dobro do produkcji więc co ?
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Race for the galaxy

Post autor: wc »

No właśnie - nie jest to żadne dobro do produkcji, jak to dobrze ująłeś.
Czyli jest to świat nieprodukcyjny, na którym nigdy nic nie wyprodukujesz.
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Phate »

No tak, w sumie teraz to jest logiczne. Lecz nie wiem czemu autorzy po prostu nie zostawili tego okręgu bez tła.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

Powiem ogólnie tak: pewna karta w pewnym dodatku wprowadza piątą kategorię "kolorystyczną" światów, właśnie szarą. :)
Phate pisze:Jesteśmy po pierwszej partii w RFTG i powiem szczerze, że gra bardzo nam się spodobała (myślałem, że będzie trudniej przyswoić zasady i rozegrać pełną partię - ale myliłem się).
Czytajcie wszyscy "przytłoczeni miliardem niezrozumiałych ikonek"! :P
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Phate »

Na początku rzeczywiście mnogość oznaczeń na kartach może wydawać się przytłaczająca, ale jest to mylne odczucie.
Symbole zostały tak wymyślone, że po 10 - 15 minutowym tłumaczeniu (w naszym przypadku przez osobę która też nie grała wcześniej a jedynie obejrzała videocast na YT i przeczytała instrukcję) wszystko stało się mniej więcej jasne.
Do tego poziomu, że współgracze nie chcieli pierwszej gry rozegrać w odkryte karty.

Najtrudniejsze gry w jakie graliśmy wcześniej w tej ekipie to Agricola i Eldritch Horror

P.S. po jednej grze osoba, osoba która wcześniej była zniechęcona po przeczytaniu dwóch recenzji namawia mnie słowami "jak ty nie kupisz to ja jutro jadę po Race do sklepu" na zakup tego tytułu :]
Awatar użytkownika
Cin
Posty: 822
Rejestracja: 17 wrz 2007, 01:19
Lokalizacja: Warszawa, czasem Kielce
Has thanked: 4 times
Been thanked: 31 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Cin »

Phate pisze:Lecz nie wiem czemu autorzy po prostu nie zostawili tego okręgu bez tła.
A jak to jest "bez tła"? Dziura w karcie? :-)
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Phate »

Hehe to by było coś.
Rzeczywiście moje dywagacje są bez sensu ;p
To jest dobre rozwiązanie i tyle.

Czy bardziej doświadczeni gracze mogli by podpowiedzieć na co należy zwrócić uwagę w początkowej przygodzie z RFtG ?
Czy są jakieś zasady/niuanse które często początkującym umykają ?

To może być dziwne pytanie ale zastanawiam się jak wyglądają silne kombosy, które można stworzyć w trakcie gry. Mógłby mi ktoś podać przykład takiego ukałdu kart. Nie mówię tu o kombie w stylu: jedna planeta produkująca minerały i jedna planeta umożliwiająca konsumpcję tego minerału za 1PZ i 1 Kartę na rękę. Chodzi mi o coś bardziej złożonego.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

Lepiej przenieś się z tymi pytaniami do głównego wątku gry, zanim Administracja zrobi tu Xeno Invasion. ;)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
ODPOWIEDZ