(Warszawa) Poniedziałkowe granie - Miejsce Chwila

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: [Warszawa] Poniedziałkowe granie - Chwila Klub

Post autor: KubaP »

Ktoś coś ciekawego w poniedziałek? Mogę przynieść Eufrat i Tygrys na 2 osoby, albo Mundus Novus na 3-4 albo Tempus (ten Wallace'a) na 4-5. Oczywiście, jestem otwarty na propozycje :)
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: [Warszawa] Poniedziałkowe granie - Chwila Klub

Post autor: jax »

KubaP pisze:Ktoś coś ciekawego w poniedziałek? Mogę przynieść Eufrat i Tygrys na 2 osoby, albo Mundus Novus na 3-4 albo Tempus (ten Wallace'a) na 4-5. Oczywiście, jestem otwarty na propozycje :)
Ja mógłbym odświeżyć Tempusa.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
sebastianbl1
Posty: 182
Rejestracja: 28 lip 2008, 11:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Warszawa] Poniedziałkowe granie - Chwila Klub

Post autor: sebastianbl1 »

jax pisze:
KubaP pisze:Ktoś coś ciekawego w poniedziałek? Mogę przynieść Eufrat i Tygrys na 2 osoby, albo Mundus Novus na 3-4 albo Tempus (ten Wallace'a) na 4-5. Oczywiście, jestem otwarty na propozycje :)
Ja mógłbym odświeżyć Tempusa.
No to ja tez do Tempusa.
zaklepane :)
o ktorej start?
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: [Warszawa] Poniedziałkowe granie - Chwila Klub

Post autor: KubaP »

sebastianbl1 pisze:
jax pisze:
KubaP pisze:Ktoś coś ciekawego w poniedziałek? Mogę przynieść Eufrat i Tygrys na 2 osoby, albo Mundus Novus na 3-4 albo Tempus (ten Wallace'a) na 4-5. Oczywiście, jestem otwarty na propozycje :)
Ja mógłbym odświeżyć Tempusa.
No to ja tez do Tempusa.
zaklepane :)
o ktorej start?
Bezpiecznie będzie umówić się na 18:00 Jeszcze mamy jedno miejsce (na jedno rezerwacja).
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: [Warszawa] Poniedziałkowe granie - Chwila Klub

Post autor: adikom5777 »

Mnie wez! Mnie! Ja chce! :)
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: [Warszawa] Poniedziałkowe granie - Chwila Klub

Post autor: KubaP »

No dobrze, czyli o 18:00 zaczynamy Tempusa w składzie:
1. KubaP
2. jax
3. sebastianbl
4. adikom
5. l.a.d.

W razie wykruszenia się kogoś będziemy mieli jedno wolne miejsce, ale bez ciśnień, w 4 osoby chyba też się dobrze gra. Polecam przeczytanie instrukcji, jest krótka i przejrzysta. W razie czego tłumaczenie zasad potrwa około 20 minut.

Czy po Tempusie (który pewno potrwa max 2h) planujemy coś innego? Ja oczywiście bardzo chętnie poznam jakiegoś Felda - Zamki Burgundii, Trajan, Macao, Notre Dame. Sam przyniosę chętnie Tygrys i Eufrat (na 2 osoby) albo Mundus Novus (na 4 osoby), ale chętnie też zagram w coś, co pozwoli spędzić nam wieczór w piątkę przy jednym stole.
Pozdr,
Kuba
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1347
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 565 times
Been thanked: 284 times

Re: [Warszawa] Poniedziałkowe granie - Chwila Klub

Post autor: Atamán »

KubaP pisze:Tygrys i Eufrat (na 2 osoby)
Tak z ciekawości: chcesz grać na 2 osoby, bo uważasz, że tak jest lepiej, czy w celu przetestowania?
Ja bardzo lubię EiT i uważam, że na 2 osoby też jest dobry, ale dużo osób ma inne zdanie.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: [Warszawa] Poniedziałkowe granie - Chwila Klub

Post autor: KubaP »

Atamán pisze:
KubaP pisze:Tygrys i Eufrat (na 2 osoby)
Tak z ciekawości: chcesz grać na 2 osoby, bo uważasz, że tak jest lepiej, czy w celu przetestowania?
Ja bardzo lubię EiT i uważam, że na 2 osoby też jest dobry, ale dużo osób ma inne zdanie.
Grałem tylko raz i mój mały rozumek nie jest w stanie wyobrazić sobie możliwości ogarnięcia tej gry na więcej niż 2 osoby :)
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: [Warszawa] Poniedziałkowe granie - Chwila Klub

Post autor: schizofretka »

Była prośba o Clash of Cultures, więc jeśli cztery osoby się zbiorą mogę przynieść, ale to zależy czy uda nam się połączyć dwa stoły.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
bart8111
Posty: 691
Rejestracja: 28 wrz 2008, 22:25
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: [Warszawa] Poniedziałkowe granie - Chwila Klub

Post autor: bart8111 »

schizofretka pisze:Była prośba o Clash of Cultures, więc jeśli cztery osoby się zbiorą mogę przynieść, ale to zależy czy uda nam się połączyć dwa stoły.
No ja jakby co byłbym chętny.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: [Warszawa] Poniedziałkowe granie - Chwila Klub

Post autor: Geko »

Atamán pisze:
KubaP pisze:Tygrys i Eufrat (na 2 osoby)
Tak z ciekawości: chcesz grać na 2 osoby, bo uważasz, że tak jest lepiej, czy w celu przetestowania?
Ja bardzo lubię EiT i uważam, że na 2 osoby też jest dobry, ale dużo osób ma inne zdanie.
Problem w tym, że na dwie osoby można rozkręcić dużą kulę śniegową i słabszy gracz dostanie strasznie po głowie.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: [Warszawa] Poniedziałkowe granie - Chwila Klub

Post autor: KubaP »

Geko pisze:
Atamán pisze:
KubaP pisze:Tygrys i Eufrat (na 2 osoby)
Tak z ciekawości: chcesz grać na 2 osoby, bo uważasz, że tak jest lepiej, czy w celu przetestowania?
Ja bardzo lubię EiT i uważam, że na 2 osoby też jest dobry, ale dużo osób ma inne zdanie.
Problem w tym, że na dwie osoby można rozkręcić dużą kulę śniegową i słabszy gracz dostanie strasznie po głowie.
Być może, jak mówię, grałem tylko raz. Ale jeśli ktoś będzie chciał mnie w poniedziałek przekonać, że jest inaczej, to jestem chętny. Choć może nie aż tak jak na jakiegoś nowego Felda :)
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: [Warszawa] Poniedziałkowe granie - Chwila Klub

Post autor: staszek »

Od 18 zbieram chętnych na jakiegoś Wallace najchętniej Byzantium,Way Out West,Boże Igrzysko,Empires of the Ancient World
Awatar użytkownika
Mały brzydki pędrak
Posty: 984
Rejestracja: 24 sty 2006, 19:37
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 11 times

Re: [Warszawa] Poniedziałkowe granie - Chwila Klub

Post autor: Mały brzydki pędrak »

staszek pisze:Od 18 zbieram chętnych na jakiegoś Wallace najchętniej Byzantium,Way Out West,Boże Igrzysko,Empires of the Ancient World
Ja jestem chętny na w/w gry. Na kiedy chciałbyś się umówić?
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: [Warszawa] Poniedziałkowe granie - Chwila Klub

Post autor: KubaP »

Mały brzydki pędrak pisze:
staszek pisze:Od 18 zbieram chętnych na jakiegoś Wallace najchętniej Byzantium,Way Out West,Boże Igrzysko,Empires of the Ancient World
Ja jestem chętny na w/w gry. Na kiedy chciałbyś się umówić?
Pewno na 18:00 :D
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: [Warszawa] Poniedziałkowe granie - Chwila Klub

Post autor: staszek »

Kuba ma oczywiście rację.Tak Krzysztofie na 18 :)
Szadoł
Posty: 713
Rejestracja: 20 sie 2012, 14:04
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: [Warszawa] Poniedziałkowe granie - Chwila Klub

Post autor: Szadoł »

A czy będzie ktoś dziś grał w TTA, Clash of Cultures albo Terra Mystica ?
Awatar użytkownika
Mały brzydki pędrak
Posty: 984
Rejestracja: 24 sty 2006, 19:37
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 11 times

Re: [Warszawa] Poniedziałkowe granie - Chwila Klub

Post autor: Mały brzydki pędrak »

staszek pisze:Kuba ma oczywiście rację.Tak Krzysztofie na 18 :)
A to lipa. Mogę być ale dopiero w przyszłym tygodniu.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: [Warszawa] Poniedziałkowe granie - Chwila Klub

Post autor: schizofretka »

CoC mogę przynieść, ale nie wiem, czy coś z tego wyjdzie. Bart, kiedyś pisałeś się na Dungeon Command - brać?
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Szadoł
Posty: 713
Rejestracja: 20 sie 2012, 14:04
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: [Warszawa] Poniedziałkowe granie - Chwila Klub

Post autor: Szadoł »

To ja jednak poczekam na jakies konkrety
Awatar użytkownika
Cin
Posty: 822
Rejestracja: 17 wrz 2007, 01:19
Lokalizacja: Warszawa, czasem Kielce
Has thanked: 4 times
Been thanked: 31 times

Re: [Warszawa] Poniedziałkowe granie - Chwila Klub

Post autor: Cin »

Nasze żartobliwe przewidywania na koniec rozgrywki w Rialto o jeszcze kilku "ukrytych" regułach niestety bardzo trafne :)

Budynki startowe:
W grze 4- i 5-osobowej nie więcej niż 2 graczy może wybrać ten sam budynek.

Wybór kart: W kolejności określonej na Torze Doży każdy gracz bierze:
• jedną z kolumn (czyli 6 odkrytych kart)
• następnie 2 karty z zakrytego stosu

W etapie A, pierwszym graczem jest gracz, którego znacznik znajduje się najdalej z przodu na Torze Doży. W każdym kolejnym z pięciu etapów, pierwszym graczem zostaje gracz, który zdobył bonus w etapie poprzednim.

Etap C: Każdy gracz może wybrać budynek o wartości równej lub mniejszej od liczby zagranych kart. Budynek należy umieścić na planszy gracza.
Sytuacje wyjątkowe:
■ Jeśli gracz ma możliwość wzięcia budynku o wartości większej od 4, bierze wpierw budynek o wartości 4, a następnie kolejny o wartości równej lub mniejszej od różnicy.

Etap F: Za każdą zagraną kartę gracz umieszcza 1 radnego ze swoich zasobów prywatnych w aktywnej dzielnicy.
Jeśli gracz nie posiada radnych w swoich zasobach prywatnych, może przesunąć radnego znajdującego się w innej dzielnicy.

Gracz może dołożyć dowolną liczbę kart Jokera do swoich kart zagrywanych w fazie II. Nie może jednak zagrać osamotnionego Jokera.
Jednakże, jeśli gracz nie posiada żadnych kart danego rodzaju, może zagrać 2 karty Jokera, ale zastępują one tylko 1 kartę danego rodzaju! Do takiej pary może dołożyć kolejne Jokery, już na standardowych zasadach.
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: [Warszawa] Poniedziałkowe granie - Chwila Klub

Post autor: adikom5777 »

Czuję się odpowiedzialny za to, że niedokładnie wytłumaczyłem wam grę. Tłumaczy mnie jedynie to, że sam grałem w nią raz i nie o wszystkim pamiętałem oraz nie wszystko zrozumiałem.
Sorry chłopaki.
Cin pisze: Budynki startowe:
W grze 4- i 5-osobowej nie więcej niż 2 graczy może wybrać ten sam budynek.

Wybór kart: W kolejności określonej na Torze Doży każdy gracz bierze:
• jedną z kolumn (czyli 6 odkrytych kart)
• następnie 2 karty z zakrytego stosu
o tej regule nie wiedziałem.
Cin pisze: W etapie A, pierwszym graczem jest gracz, którego znacznik znajduje się najdalej z przodu na Torze Doży. W każdym kolejnym z pięciu etapów, pierwszym graczem zostaje gracz, który zdobył bonus w etapie poprzednim.
o tej też nie, wydawało mi się, że pierwszym graczem jest pierwszy na Torze Doży
Cin pisze:Etap C: Każdy gracz może wybrać budynek o wartości równej lub mniejszej od liczby zagranych kart. Budynek należy umieścić na planszy gracza.
Sytuacje wyjątkowe:
■ Jeśli gracz ma możliwość wzięcia budynku o wartości większej od 4, bierze wpierw budynek o wartości 4, a następnie kolejny o wartości równej lub mniejszej od różnicy.
Tu Wam źle wytłumaczyłem. Nie wiem skąd wymyśliłem, że można brać kilka budynków w etapie budowania, zwłaszcza, że pierwszą grę graliśmy dobrze.
Cin pisze:Etap F: Za każdą zagraną kartę gracz umieszcza 1 radnego ze swoich zasobów prywatnych w aktywnej dzielnicy.
Jeśli gracz nie posiada radnych w swoich zasobach prywatnych, może przesunąć radnego znajdującego się w innej dzielnicy.

Gracz może dołożyć dowolną liczbę kart Jokera do swoich kart zagrywanych w fazie II. Nie może jednak zagrać osamotnionego Jokera.
Jednakże, jeśli gracz nie posiada żadnych kart danego rodzaju, może zagrać 2 karty Jokera, ale zastępują one tylko 1 kartę danego rodzaju! Do takiej pary może dołożyć kolejne Jokery, już na standardowych zasadach.
O tym wiedziałem, ale nie powiedziałem.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: [Warszawa] Poniedziałkowe granie - Chwila Klub

Post autor: KubaP »

Jax, Sebastian, l.a.d. - dzięki za Tempusa wczoraj. Przegrzebałem się przez wiele wątków na BGG, FAQ-ów itd. i wydaje mi się, że obowiązującą wykładnią (zaznaczam, że zapisaną w 2007 roku) jest następująca:
Cannot Attack an Opponent with 3 or Fewer Occupied Hexes - A city counts as an occupied hex. This is Café Games most recent answer based on conversations with Martin Wallace the designer – however, there are 4 threads on this subject, one 4 pages long! My advice is don’t go there and play the rule as stated here.
Moim zdaniem oznacza to, że można atakować MIASTA gracza, który kontroluje 4 lub więcej hexów, licząc z miastami, ale nie można atakować ŻETONÓW gracza, którego ŻETONY zajmują 3 lub mniej hexów.
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: [Warszawa] Poniedziałkowe granie - Chwila Klub

Post autor: adikom5777 »

Wczoraj przybiegłem do Chwili wcześniej niż zwykle. Zastałem na posterunku Cina i zaraz przyczłapał się Grzel i zaczęliśmy grać w Uchronie. Gra bardzo podobna mechanicznie do Glory To Rome, w końcu to ten sam autor. Podobało nam się oddzielenie budynków na oddzielny stos kart. Grało się bardzo przyjemnie, nie grałem wiele razy w GtR, ale w Uchroni ma się większą kontrolę nad swoimi kartami oraz działaniami innych graczy. Nad stołem nie unosił się chaos obecny przy GtR. To tylko moje osobiste przemyślenia.

Potem zagraliśmy w 6 osób w Room25, grę z mechaniką o ukrytej tożsamości. Do wielkiego kompleksu składającego się z sześciokątnych pomieszczeń zamknięto 4 więźniów oraz 2 strażników. Każdy podejrzliwie patrzył na sąsiada i musiał pilnować swoich pleców. Po dość niemrawym początku, gdzie nikt nie chciał pójść i szukać wyjścia, Bart zamknął się w więzieniu, ja uciekłem na koniec planszy a Grzel został wepchnięty przez SebastianaBl1 w pułapkę i stracił życie. Okazało się, że pierwszym strażnikiem jest właśnie Sebastian, drugim natomiast Cin, który też szybko się ujawnił. Ponieważ Grzel już nie żył, a Bart wypoczywał na urlopie w więzieniu, my z Jingo nie mogliśmy zrobić, nic aby uwolnić Barta i zdążyć uciec zanim skończy się czas. Zwłaszcza, że strażnicy grali sprytnie i mocno nam przeszkadzali. Mnie się udało jednego uśmiercić przed końcem upływającego czasu, ale i tak było za późno. Następnym razem żądam rewanżu :)
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: [Warszawa] Poniedziałkowe granie - Chwila Klub

Post autor: jax »

KubaP pisze:
Cannot Attack an Opponent with 3 or Fewer Occupied Hexes - A city counts as an occupied hex. This is Café Games most recent answer based on conversations with Martin Wallace the designer – however, there are 4 threads on this subject, one 4 pages long! My advice is don’t go there and play the rule as stated here.
Moim zdaniem oznacza to, że można atakować MIASTA gracza, który kontroluje 4 lub więcej hexów, licząc z miastami, ale nie można atakować ŻETONÓW gracza, którego ŻETONY zajmują 3 lub mniej hexów.
No jak dla mnie wykładnia jest jasna, ale całkiem inna:
- można zaatakować gracza (miasta lub żetony), który zajmuje (przy pomocy miast lub/i żetonów) 4 lub więcej hexów. I tyle. Proste.
I ma duży sens jak się nad tym zastanowić, bo faktycznie - 100%-efektywne uniki do końca gry chyba nie są tym o co chodzi. W grach czasem jest warunek ochrony najsłabszego gracza żeby go do końca nie wyrzucic z rozgrywki (vide Cyklady), ale ta ochrona nie może być pełnoprawną strategią.

---


Dzięki za wczorajsze rozgrywki.
Czuję się usatysfakcjonowany.

Najpierw dokończenie Hannibala ze staszkiem. To już była formalność. Nie zmieniły tego cuda w ostatniej turze które zniosły sie nawzajem - staszek przez 7 akcji szturmował Syrakzuy, 2 razy mu się udało zrobić wyłom, ale potrzebował łącznie 3 sukcesów. Syrakuzy pozostały do końca karatgińskie.
Za to Hannibal atakując oblegającego Syrakuzy Scipio Africanusa poniósł 3 porażki w bitwach (w trzeciej zginął). Totalna żenada, bo miał przewagę 12-7, 12-6 i 11-6.
Ostatecznie Kartagina wygrała w prowincjach 10-8. Nie musiałem nawet uzywać karty dyplomacji w ostatniej akcji aby przeciągnąć jakąś prowincję na swoją stronę.

Potem Tempus - przyjemny jak zawsze, tym razem mało walk, choć jedna dla mnie była absolutnie kluczowa i dzięki zdobyciu l.a.d.owego miasta wyszarpałem 2-gie miejsce. KubaP był bezkonkurencyjny i chroniąc się przed atakami małą ilością zajmowanych pól wygrał zdecydowanie.

Na koniec - niespodzianka: Cin komunikuje że ma Neuroshimę Hex przy sobie (hurra) i nową armię - Sharrash (hurra!). Testujemy Sharrasha - wprawdzie tylko 2 razy, ale już widać, że ciężko sie będzie tą armią grało. Mało jednostek i słabawe jakieś. Tak jak w Smarcie i Vegas trzeba będzie polegać na ciągłym manewrze, uniku, kombinowaniu i wywijaniu się od ciosów wroga (a tego w Sharrashu jest mnóstwo). Napór Stalowej Policji zmiażdżył Sharrasha. Sharrash uległ też Nowemu Jorkowi - niby tylko o punkt, ale w czasie gry przewaga NJ była przytłaczająca. Zobaczymy. Ja tam z nowej armii zawsze się cieszę.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
ODPOWIEDZ