Arkham Horror - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
ar7i
Posty: 6
Rejestracja: 13 lis 2013, 22:36

Re: Arkham Horror

Post autor: ar7i »

Hej. Tak czytam o tych zasadach i wnioskuję, że najlepszym rozwiązaniem a za razem i ułatwieniem jest flowchart. Stąd moje pytanie - czy ktoś się podejmował przynajmniej próby zbudowania lub przetłumaczenia angielskiej wersji ? Na wujku Google znalazłem jeden wątek o tym ale niestety linki do polskiej wersji nie działają. Może ktoś posiada jeszcze tą wersję, wtedy wystarczyłoby uaktualnić informacje zawarte w flowchart 2.0.
Nadmienię jeszcze, że wiele osób rezygnuje z grania w tę grę, często ją odsprzedaje, właśnie ze względu na brak zrozumienia zasad mechaniki gry. Ja sam jestem świeżakiem, ale nie poddam się tak łatwo, gdyż strasznie mi się podoba klimat gry i jej możliwości...

Czekam na jakieś pomysły, propozycje itp.
Pozdrówka.
Pograjmy w Koszalinie...
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Arkham Horror

Post autor: Yavi »

Chodzi może o takie karty pomocy jak na BGG?
http://boardgamegeek.com/files/thing/15 ... 9&B1=Apply

Sami mieliśmy spore problemy z ogarnięciem co, kiedy i jak robić, wydrukowaliśmy coś podobnego (nie pamiętam tylko w jakim języku), ale jeszcze nie testowaliśmy :)

E:
Nie wiem czy tylko u mnie, ale po otwarciu te pliki pokazują same krzaki, trzeba kliknąć na link prawym, dać zapisz plik jako i zapisać sobie :)
Awatar użytkownika
ar7i
Posty: 6
Rejestracja: 13 lis 2013, 22:36

Re: Arkham Horror

Post autor: ar7i »

Chodziło mi dokładnie o to -> http://www2.cs.uidaho.edu/~jeffery/cour ... rt_2.0.pdf
Na tą chwilę przeglądam te dokumenty, do których podałeś linka. Widać ktoś się napracował i trzeba przestudiować :) Dzięki za linka jeszcze raz.
Pograjmy w Koszalinie...
Thak
Posty: 4
Rejestracja: 14 gru 2013, 19:17

Re: Arkham Horror

Post autor: Thak »

To mój pierwszy post na tym forum więc witam wszystkich.
Od razu przepraszam jeśli moje pytanie jest całkowicie debilne, ale mam jedną wątpliwość w czasie walki i użycia przedmiotu "Bullwhip".
Opis mówi, że "Exhaust to re-roll 1 die after making a Combat check".
Pwiedzmy, że nie uzyskuję wystarczającej liczby sukcesów i używam "bata". Robi się on exhausted ale nadal nie uzyskuję wystarczającej liczby sukcesów. Otrzymuję obrażenia i rozpoczynam kolejną rundę walki. Znów nie uzyskuję odpowiedniej liczby sukcesów i teraz pytanie: Czy mogę użyć właściwości "bata" czy nie?
Wydaje mi się, że nie. A może jego zdolność działa w każdej rundzie?
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Arkham Horror

Post autor: Yavi »

Jeśli coś się wyczerpuje, to zostaje odwrócone na drugą stronę. Dopiero podczas fazy odświeżania, czy jak ona się zwie, możesz odwrócić tę kartę na jej normalną stronę.
Tak więc można tej karty użyć tylko raz na turę.
Awatar użytkownika
zbajszek
Posty: 530
Rejestracja: 18 sie 2012, 19:18
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 7 times
Been thanked: 17 times

Re: Arkham Horror

Post autor: zbajszek »

Nie możesz jeżeli karta jest wyczerpana to z tego co pamiętam "odczerpuje" się dopiero na początku Twojej następnej tury. Także zdolność tego jest raz na turę. Podejrzewam że jeżeli się mylę to ktoś mnie zaraz poprawi, ale wątpię żebym w tym wypadku się mylił ;).
--------------------Zbajchu Plays--------------------
---Moja Planszoteczka --- Sprzedam/Wymienię Topic ---
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Arkham Horror

Post autor: sirafin »

Thak pisze:Opis mówi, że "Exhaust to re-roll 1 die after making a Combat check".
Pwiedzmy, że nie uzyskuję wystarczającej liczby sukcesów i używam "bata". Robi się on exhausted ale nadal nie uzyskuję wystarczającej liczby sukcesów. Otrzymuję obrażenia i rozpoczynam kolejną rundę walki. Znów nie uzyskuję odpowiedniej liczby sukcesów i teraz pytanie: Czy mogę użyć właściwości "bata" czy nie?
Wydaje mi się, że nie. A może jego zdolność działa w każdej rundzie?
To ja tylko potwierdzę to, co na szybko napisał Yavi i zbajszek :)

Jeśli karta jest wyczerpana (exhaust), to nie można z niej korzystać. Karty będzie można użyć ponownie, dopiero kiedy zostanie odświeżona (refresh) w Fazie Utrzymania (Upkeep Phase). Dokładny opis znajdziesz na 6 stronie instrukcji gry podstawowej.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Thak
Posty: 4
Rejestracja: 14 gru 2013, 19:17

Re: Arkham Horror

Post autor: Thak »

Czyli jest tak jak myślałem. Dziękuję.
Awatar użytkownika
ar7i
Posty: 6
Rejestracja: 13 lis 2013, 22:36

Re: Arkham Horror

Post autor: ar7i »

Witam po dłuższej przerwie.
Chciałem się podzielić tym co wykonałem i poprosić o sprawdzenie. Wszelkie uwagi i wnioski zostaną przyjęte a błędy poprawione.

SCHEMAT POSTĘPOWANIA HORROR W ARKHAM
Pograjmy w Koszalinie...
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 81 times
Been thanked: 92 times

Re: Arkham Horror

Post autor: Olgierdd »

Bardzo fajna tabelka, mam jednak cztery (i pół) uwagi:
1. Co prawda wszystko zmieściło się na 3 stronach A4, ale proponowałbym, aby zrobić osobną tabelkę dla walki i zamykania bram (dla większej przejrzystości);
2. Badacz wciągnięty przez bramę nie zostaje ogłuszony i nie traci tury, tylko zostaje zatrzymany i nie może się poruszyć. Spora różnica;
3. Bierzecie pod uwagę zasady z dodatków (łamanie pieczęci na bramach), więc można też wyjaśnić fioletowy kolor potwora - drapieżnik;
4. Można dorzucić schemat walki z Przedwiecznym;
i pół: obszary i ulice to dwie różne rzeczy. Potwory nie mogą wchodzić na obszary, chyba, że mają wyraźnie taką zdolność, także ewentualnie można poprawić zdanie w ostatniej tabeli opisującej ruch potworów (choć rozumiem, że wtedy słownik staje się mniej spójny, bo prawie nigdzie nie używacie zwrotu ulica)

poza tym to brawa za chęci :)
Awatar użytkownika
ar7i
Posty: 6
Rejestracja: 13 lis 2013, 22:36

Re: Arkham Horror

Post autor: ar7i »

Super :)
1. Zobaczymy co da się zrobić i jak czas pozwoli bo faktycznie można to ładnie ułożyć/rozbić.
2. I tutaj gratulacje - wychodzi moje niedopatrzenie, niedoczytanie oraz brak zrozumienia instrukcji. Nadmienię, że grę posiadam 2 miesiące w podstawowej wersji i dopiero się uczę.
3. Tak zgadza się - teraz rozumiem czemu niektórych rzeczy nie było w podstawowej instrukcji - poprawię przy najbliższej okazji.. Nie jest problemem aby dopisać pozostałe właściwości potworów, więc zajmę się tym.
4. :) po prostu o tym zapomniałem - kwestia czasu.
4.5. Faktycznie ulice i obszary to różne rzeczy i zapomniałem o tym wspomnieć i zaznaczyć to na schemacie, aczkolwiek ze strzałek na planszy wynika, że potwory nie wejdą na obszar, natomiast specjalne potwory, które mogą wejść na obszar, mają to opisane na rewersie :)

Teraz potrzebuję trochę czasu i to popoprawiam, coś dorzucę... w trakcie możecie pisać dalej swoje uwagi.
Pograjmy w Koszalinie...
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 114 times

Re: Arkham Horror

Post autor: Pynio »

Hej

Czy po strzelaniu z broni, broń jest "zmęczona"? Czy wyrzuca się ją na stos odrzucony czy wtasowuje w common items?

np. dynamit, .38, .45
Ostatnio zmieniony 09 mar 2014, 10:51 przez Pynio, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zbajszek
Posty: 530
Rejestracja: 18 sie 2012, 19:18
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 7 times
Been thanked: 17 times

Re: Arkham Horror

Post autor: zbajszek »

Pynio pisze:Hej

Czy po strzelaniu z broni, broń jest "zmęczona"? Czy wyrzuca się ją na stos odrzucony czy wtasowuje w common items?
Ani to ani to, po prostu zostawiasz ją przy postaci chyba że na kracie jest napisane odrzuć (discard), jak np. Dynamit.
--------------------Zbajchu Plays--------------------
---Moja Planszoteczka --- Sprzedam/Wymienię Topic ---
Awatar użytkownika
mitbol
Posty: 459
Rejestracja: 27 sty 2014, 12:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Arkham Horror

Post autor: mitbol »

Pynio pisze:Hej

Czy po strzelaniu z broni, broń jest "zmęczona"? Czy wyrzuca się ją na stos odrzucony czy wtasowuje w common items?

np. dynamit, .38, .45
Jeżeli nie ma nic szczególnego napisane na karcie to nigdzie jej nie odkładasz, posiadasz ją dalej i możesz korzystać. Jeżeli jest napisane "odrzuć po wykorzystaniu" jak np. przy dynamicie, wtedy odkładasz ją na spód tali przedmiotów powszechnych-tak jest w instrukcji. Nie ma żadnego stosu odrzuconych, ani wtasowywania w talie.
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 114 times

Re: Arkham Horror

Post autor: Pynio »

Może mi ktoś wytłumaczyć działanie bicza?

Gram na vassalu i wspomagam się wiki a tam stoi tak:

Exhaust to re-roll 1 die after making a Combat check.

Nie za bardzo rozumiem to zdanie. Wychodzi mi tak:

"Zmęcz" by przerzucić 1 kość po wykonaniu testu walki.

Tak mam to rozumieć? (pomijając jego +1 do Combat Check)
Awatar użytkownika
mitbol
Posty: 459
Rejestracja: 27 sty 2014, 12:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Arkham Horror

Post autor: mitbol »

Możesz użyć (odwrócić do następnej fazy utrzymania) tej karty, żeby powtórzyć jeden rzut w teście walki, w którym nie było sukcesu.
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 114 times

Re: Arkham Horror

Post autor: Pynio »

ar7i pisze:Witam po dłuższej przerwie.
Chciałem się podzielić tym co wykonałem i poprosić o sprawdzenie. Wszelkie uwagi i wnioski zostaną przyjęte a błędy poprawione.

SCHEMAT POSTĘPOWANIA HORROR W ARKHAM
Dlaczego w ruchu potworów (po spotęgowaniu) jest opis o ruchu wszystkich niebieskich potworów? Nie znalazłem tego w instrukcji. Niebieskie mają przecież swój znacznik i poruszają się dopiero jeśli on się pojawi (czy to lecą w niebiosa czy gonią śmiałka).

Generalnie świetna rozpiska - kawał dobrej roboty.
Awatar użytkownika
mitbol
Posty: 459
Rejestracja: 27 sty 2014, 12:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Arkham Horror

Post autor: mitbol »

ar7i pisze:Witam po dłuższej przerwie.
Chciałem się podzielić tym co wykonałem i poprosić o sprawdzenie. Wszelkie uwagi i wnioski zostaną przyjęte a błędy poprawione.

SCHEMAT POSTĘPOWANIA HORROR W ARKHAM
1. Jest gdzieś w instrukcji zapis o obszarze koloru czerwonego i jego wpływie (usunięciu) znaku starszych bogów? EDIT: Już rozumiem-to zasada z dodatku.

2. Jeśli próbuję się uniknąć potwora i się nie uda, to otrzymujemy od niego automatycznie jeden cios i wtedy dopiero wykonujemy test przerażenia i trwa walka. I jeśli po teście przerażenia próbuję się uciec potworowi i się nie uda, to znowu automatycznie obrażenia.

3. Potwór, który wyskoczy na nas w fazie spotkań i zostanie pokonany staję się naszym trofeum, jeśli go unikniemy lub nas pokona to wtedy wraca do puli.

Przydałaby się jeszcze gdzieś przy schemacie uwaga, że przechodzimy do następnej fazy dopiero, gdy wszyscy gracze skończą obecną fazę. Dla osób, które ogarniają zasady nie trzeba tego mówić, ale ktoś całkiem zielony opierający się tylko na schemacie może się pomylić, a może mieć to znaczenie :) (np. "Każdy BADACZ znajdujący się na OBSZARZE, sprawdza czy: JEST BRAMA, BRAK ZNACZNIKA EKSPLORACJI -> przejdź do fazy 4", a lepiej pasowałoby -> przejdź do innego świata)
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 114 times

Re: Arkham Horror

Post autor: Pynio »

Chyba jeszcze jest, że potwory wyskakujące w fazie spotkań w zaświatach nie można zebrać jako trofea (tak mi się chyba gdzieś obiło o oczy)

ŹLE NAPISAŁEM - BIERZE SIĘ GO JAKO TROFEUM!
Ostatnio zmieniony 11 mar 2014, 00:30 przez Pynio, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mitbol
Posty: 459
Rejestracja: 27 sty 2014, 12:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Arkham Horror

Post autor: mitbol »

Pynio pisze:Chyba jeszcze jest, że potwory wyskakujące w fazie spotkań w zaświatach nie można zebrać jako trofea (tak mi się chyba gdzieś obiło o oczy)
Można, "pozostałe zasady" -> "potwory podczas spotkań" -> "wiele spotkań w arkham i innych światach polega na pojawieniu się potwora..." i później jest, że wylosować, unikać albo walczyć i albo wraca do puli (jeśli pokona badacza albo badacz go uniknie) albo trofeum.
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 114 times

Re: Arkham Horror

Post autor: Pynio »

W curosity shoppe - co to znaczy discard? Mam karty położyć obok talii, do pudełka, wtasować... Wiem, że encountery są wtasowywane, ale co z tymi przedmiotami to nie wiem... (karty bramy nie są wtasowywane, prawda?)
Awatar użytkownika
mitbol
Posty: 459
Rejestracja: 27 sty 2014, 12:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Odp: Arkham Horror

Post autor: mitbol »

Pynio pisze:W curosity shoppe - co to znaczy discard? Mam karty położyć obok talii, do pudełka, wtasować... Wiem, że encountery są wtasowywane, ale co z tymi przedmiotami to nie wiem... (karty bramy nie są wtasowywane, prawda?)
W wersji polskojezycznej jest "zakryj", "odrzuc" albo "odloz do pudelka". Pierwsze to odwracasz rewersem do nastepnej fazy utrzymania, drugie odkladasz na spod danej talii, trzecie wiadomo. Bramy odkladasz na spod, tak samo spotkania w innych swiatach, sa w tych dwoch taliach karty, ktore kaza przetasowac stos, wiec raczej na pewno trzeba odkladac na spod.

Wysłane z mojego HUAWEI U8815 przy użyciu Tapatalka
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 114 times

Re: Arkham Horror

Post autor: Pynio »

Dzięki. Jeszzcze jedno pytanko - czy inny świat to też "obszar"? Carolyn Fern ma umiejętność leczenie jednego sanity jeśli ktoś znajduje się na jej obszarze. Nie wiem czy pole 1/2 jest obszarem pojmowanym na sposób taki jak w mieście.
Awatar użytkownika
mitbol
Posty: 459
Rejestracja: 27 sty 2014, 12:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Arkham Horror

Post autor: mitbol »

EDIT: Odpowiedź poniżej.
Ostatnio zmieniony 11 mar 2014, 23:53 przez mitbol, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Arkham Horror

Post autor: sirafin »

Pynio pisze:Dzięki. Jeszzcze jedno pytanko - czy inny świat to też "obszar"? Carolyn Fern ma umiejętność leczenie jednego sanity jeśli ktoś znajduje się na jej obszarze. Nie wiem czy pole 1/2 jest obszarem pojmowanym na sposób taki jak w mieście.
Zdolność Carolyn Ferm może być użyta na dowolnym obszarze, polu ulicy i polu Innego Świata.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
ODPOWIEDZ