Troyes (Sébastien Dujardin, Xavier Georges, Alain Orban)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Troyes

Post autor: ghostdog »

Jak bardzo dodatek Ladies jest 1. Wart swojej ceny 2. Zmienia rozgrywkę.
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4676
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1989 times

Re: Troyes

Post autor: warlock »

O jakiej cenie mówisz? Bo widziałem używane po 200+ zł ;).

Dodatek jest modułowy. Do gry wchodzi nowy typ "mieszanych" kart (bardzo interesujący), fioletowa kość-joker, nowe wydarzenia, nowe postaci i "zewnętrzne lokacje" dające graczom dostęp do specjalnych zdolności - ten ostatni moduł najbardziej wpływa na grę, dodając jeszcze jeden poziom strategicznego kombinowania. Pozostałe moduły to w zasadzie "więcej tego samego", a to jest zawsze mile widziane ;).

Dla fanów Troyes dodatek to must-have. ;)
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Troyes

Post autor: ghostdog »

Nowe w sklepie po ok 100


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4676
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1989 times

Re: Troyes

Post autor: warlock »

Jasna cholera, skąd to się wzięło w sklepach? :) Brać, brać!

/edit: to jest jakiś kryptododruk? Czy znaleźli w piwnicy kilka kopii?
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Troyes

Post autor: ChlastBatem »

Czy to prawda, że w dodatku są nowe kości, których nie można zabrać przeciwnikowi?
Banan2
Posty: 2617
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Troyes

Post autor: Banan2 »

ChlastBatem pisze:Czy to prawda, że w dodatku są nowe kości, których nie można zabrać przeciwnikowi?
Tak, takie fioletowe. Ale nie trzeba kupować całego dodatku, bo jest on modułowy. Jeśli kupisz fioletowe kostki K6 w dowolnym sklepie i przeczytasz stosowny fragment instrukcji to bez problemu możesz grać.
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
malekith_86
Posty: 791
Rejestracja: 11 kwie 2016, 14:25
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Troyes

Post autor: malekith_86 »

dodatkowo pozwolę sobie zacytować Warlocka, ja po poniższej jego opinii wstrzymałem się na razie przed zakupem dodatku
warlock pisze:Mam dodatek, ale pomimo 70+ partii w podstawkę grałem z nim dwa razy (ciągle gram w Troyes z nowymi ludźmi i nie mam sumienia wprowadzać dodatku od pierwszej partii ;)). Także nie mam zbyt dużego doświadczenia z fioletową kością. Ale wydaje mi się, że warto z niej korzystać w trzech przypadkach:

1) przy grze na 4 osoby, gdzie kości jest mało, a ograniczenia z tym związane mogą frustrować. Dodatkowa kość zwiększa swobodę działania i daje większą elastyczność.
2) podczas gry z tzw. akcjami zewnętrznymi z dodatku - dodatkowa kość w dzielnicy jest po prostu przydatna do zarządzania nowym meeplem na murach
3) gdy gracze chcą złagodzić nieco przebieg rozgrywki. Mój znajomy nie lubi, gdy mogę pozbawić go kości kluczowej dla powodzenia jego planu, dlatego kość-joker, której nie można odkupić jest tutaj świetnym rozwiązaniem.

Poza przypadkami wymienionymi wyżej ta kość jest w imo zbędna. Jeśli chcecie ostrej rywalizacji i możliwości blokowania ruchów rywalom to wprowadzenie kości może "zabić" ważny element interakcji w Troyes.

A odpowiadając na pytanie - możecie śmiało dodać taką kość (w innym kolorze niż bazowe) i grać z zasadami modułu Głowy Rodziny z dodatku ;). Ale polecam tylko w przypadkach 1/2/3.
Awatar użytkownika
hamish
Posty: 546
Rejestracja: 31 paź 2014, 19:49
Has thanked: 257 times
Been thanked: 113 times

Re: Troyes

Post autor: hamish »

warlock pisze:Jasna cholera, skąd to się wzięło w sklepach? :) Brać, brać!

/edit: to jest jakiś kryptododruk? Czy znaleźli w piwnicy kilka kopii?
Wygląda na to, że Pearl Games zdążyło wydać dodatek jeszcze w tym roku. Z informacji z BGG wynika, że wydano też wersję francuską/hiszpańską. Jak widać, polska podstawka Troyes nie jest jedyną wydaną w tym roku. Wznowiono też angielską i tą francusko-hiszpańską, a nawet chińska się pojawiła. Pearl Games szaleje :) Potwierdziło się to, o czym Sebastien Dujardin pisał jeszcze w roku 2015, że ma w planach ponowne wydanie Troyes, ale inne rzeczy go w tamtym czasie absorbowały bardziej. No i gra wypłynęła pod koniec 2016. Biały kruk już nie taki biały ;)
Crivens! Whut aboot us, ye daftie!?
Sprzedam
Kupię
Awatar użytkownika
grabol
Posty: 447
Rejestracja: 09 lut 2013, 21:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 30 times
Been thanked: 45 times

Re: Troyes

Post autor: grabol »

Rozumiem że dodatek jest w wersji angielskiej. Czy Rebel planuje wydać go pl? Warto czekać na rodzime wydanie?
TTR_1983
Posty: 3950
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 89 times
Kontakt:

Re: Troyes

Post autor: TTR_1983 »

grabol pisze:Rozumiem że dodatek jest w wersji angielskiej. Czy Rebel planuje wydać go pl? Warto czekać na rodzime wydanie?
Pisali, że jeśli będą zadowoleni ze sprzedaży podstawki to tak.
Tony23
Posty: 421
Rejestracja: 03 paź 2014, 18:43
Been thanked: 5 times

Re: Troyes

Post autor: Tony23 »

warlock pisze:Mam dodatek, ale pomimo 70+ partii w podstawkę grałem z nim dwa razy (ciągle gram w Troyes z nowymi ludźmi i nie mam sumienia wprowadzać dodatku od pierwszej partii ;)).
what?
nawet jeśli nie wprowadzać zbyt dużo zamieszania przez wprowadzenie akcji na murach, to wpakowanie dodatkowych kart akcji przecież nie utrudnia praktycznie nic rozgrywki (bo mechanizm na nowych kartach nie jest jakiś strasznie skomplikowany i odnosi się do podstawki) a wprowadza przecież taką regrywalność, że dla fanów to obowiązkowy dodatek
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4676
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1989 times

Re: Troyes

Post autor: warlock »

Tony23 pisze:
warlock pisze:Mam dodatek, ale pomimo 70+ partii w podstawkę grałem z nim dwa razy (ciągle gram w Troyes z nowymi ludźmi i nie mam sumienia wprowadzać dodatku od pierwszej partii ;)).
what?
nawet jeśli nie wprowadzać zbyt dużo zamieszania przez wprowadzenie akcji na murach, to wpakowanie dodatkowych kart akcji przecież nie utrudnia praktycznie nic rozgrywki (bo mechanizm na nowych kartach nie jest jakiś strasznie skomplikowany i odnosi się do podstawki) a wprowadza przecież taką regrywalność, że dla fanów to obowiązkowy dodatek
No ale po co regrywalność komuś, kto gra pierwszy raz? :wink: Nowy typ kart to jednak dodatkowa komplikacja, a Troyes ma wystarczająco duży próg wejścia przy samej podstawce ;).
Awatar użytkownika
Zefireq
Posty: 297
Rejestracja: 20 lut 2016, 08:15
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times

Re: Troyes

Post autor: Zefireq »

Swoją drogą ciekawi mnie, co uważacie za najmocniejszą stronę Troyes? Bardzo wiele osób umieściło ją w swojej TOP10 - i ja to rozumiem. Ciekawi mnie po prostu, czy wpłynął na to całokształt, czy coś konkretnego was zachwyca?
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Troyes

Post autor: Wincenty Jan »

Czy cztery dodatkowe karty są w każdym egzemplarzu czy tylko w przedsprzedaży były dostępne? Mam na myśli Polska edycję.
Awatar użytkownika
hamish
Posty: 546
Rejestracja: 31 paź 2014, 19:49
Has thanked: 257 times
Been thanked: 113 times

Re: Troyes

Post autor: hamish »

Zefireq pisze:Swoją drogą ciekawi mnie, co uważacie za najmocniejszą stronę Troyes? Bardzo wiele osób umieściło ją w swojej TOP10 - i ja to rozumiem. Ciekawi mnie po prostu, czy wpłynął na to całokształt, czy coś konkretnego was zachwyca?
Dla mnie to możliwość "zarządzania" losowością w grze, poprzez podpieprzanie innym kości oraz wybieranie takich akcji, które po podzieleniu wyniku dadzą najefektywniejszy rezultat. Dodatkowo możliwość przegrania swojej karty - celu, jeśli ktoś mnie w nim prześcignie, lub wygranie karty przeciwnika... bajer. Jeszcze wspomnę o kołdrze, która jest rak krótka, że tak naprawdę to jest bardziej szalem, niż kołdrą... ledwo wystarczy by przykryć szyję. Gra to mechaniczny majstersztyk i muszę przyznać, że do tej pory, żadna inna mechanika tak mnie nie urzekła.
Wincenty Jan pisze:Czy cztery dodatkowe karty są w każdym egzemplarzu czy tylko w przedsprzedaży były dostępne? Mam na myśli Polska edycję.
Niby wszędzie piszą, że w egzemplarzach zamówionych w przedsprzedaży. Ale taki MEPEL informuje na swojej stronie, że w każdym pudełku jest zestaw promek.
Crivens! Whut aboot us, ye daftie!?
Sprzedam
Kupię
Awatar użytkownika
Namurenai
Posty: 570
Rejestracja: 03 sty 2017, 12:17
Lokalizacja: Warszawa (Mokotów)
Has thanked: 382 times
Been thanked: 219 times

Re: Troyes

Post autor: Namurenai »

hamish pisze: Gra to mechaniczny majstersztyk i muszę przyznać, że do tej pory, żadna inna mechanika tak mnie nie urzekła.
Podepnę się pod tę opinię, bo mam podobnie :)
Klimat, wykonanie, grafiki... I możliwość ubrania każdej akcji w naprawdę dobrą otoczkę pseudo-fabularną...
Jedyna łyżka dziegciu jaką znalazłem to brak opcji manipulowania wynikami na kościach w takim stopniu jak jest to możliwe chociażby w Cosmic Run (o ile mamy karty Alienów do pomocy), ale opcji na użycie kości z przeróżnymi wynikami jest tak dużo (no i to podkupowanie innych ^_^), że czasem może i nawet lepiej, że jest tak jak jest ;)
Awatar użytkownika
malekith_86
Posty: 791
Rejestracja: 11 kwie 2016, 14:25
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Troyes

Post autor: malekith_86 »

Rebel pisał, że karty bonusowe są we wszystkich pudłach
zresztą już sam fakt, że są one razem z innymi kartami a nie dokładane dodatkowo jedynie to potwierdza
musieliby produkować inną partie na przedsprzedaż i inną na normalną sprzedaż? wątpliwe

a czemu Troyes jest takie super?
dla mnie elegancja zasad, płynność rozgrywki, niesamowite możliwości kombinowania i kombowania
i fakt, że gra jest bardzo szybka
Awatar użytkownika
Zefireq
Posty: 297
Rejestracja: 20 lut 2016, 08:15
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times

Re: Troyes

Post autor: Zefireq »

Co do zasad, też mi się wydają bardzo eleganckie a gra, mimo że jest mnóstwo opcji do wyboru i zdecydowanie trzeba się trochę jej nauczyć, to wbrew pozorom nie jest trudna do ogarnięcia - tak naprawdę robimy wciąż to samo (mechanicznie). Mi też podoba się to, że mimo że otoczka fabularna jest naciągana (jak to euro), to jednak nietrudno jest się w to wczuć i co ważniejsze - jest nieoderwana od rzeczywistości, nietrudno uwierzyć w to wszystko ;)
EMI_NAT
Posty: 104
Rejestracja: 15 lip 2016, 21:33
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 5 times
Been thanked: 5 times

Re: Troyes

Post autor: EMI_NAT »

malekith_86 pisze:a czemu Troyes jest takie super?
dla mnie elegancja zasad, płynność rozgrywki, niesamowite możliwości kombinowania i kombowania
i fakt, że gra jest bardzo szybka
+1

Moja rodzinka po zakończeniu pierwszej (3 osobowej) partii, stwierdziła "i to już, ooo super, no to jeszcze raz" i tak nam zeszło już 8 rozgrywek (od 06.01, kiedy to odebrałem ją z paczkomatu InPost).
Znów Wam muszę podziękować :lol: za udany zakup.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Troyes

Post autor: Yavi »

Trochę ponarzekaliśmy, trochę pochwaliliśmy... Zachęcam do rzucenia okiem (albo i dwoma) na recenzję Troyes na Planszówkach we dwoje.
Nadis
Posty: 451
Rejestracja: 05 lut 2015, 21:24
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Troyes

Post autor: Nadis »

Jestem po 4 partiach, dwóch tradycyjnych i dwóch na bga (wszystkie z chłopakiem, we dwoje) - i jestem baardzo zadowolona z tych rozgrywek. Gra jest elegancka, wymusza kombinowanie w najlepszym możliwym - moim zdaniem - wydaniu, a przy tym przebiega bardzo sprawnie, nie nudzę się przy niej w oczekiwaniu na ruch przeciwnika (a na to jestem uczulona). Powiem szczerze, że to druga po Zamkach Burgundii gra z gospodarowaniem kośćmi, która tak bardzo mi się spodobała, Marco Polo i Grand Hotel Austria mogą się przy Troyes schować. Dzisiaj zagraliśmy w sumie trzy razy, a to się nam chyba nie zdarzyło jeszcze przy żadnej eurogrze.
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Troyes

Post autor: Wincenty Jan »

Nadis pisze:Marco Polo i Grand Hotel Austria mogą się przy Troyes schować.
Podpisuje się pod tym. Dodałbym jeszcze Alien Frontiers i Signorie.
Po zagraniu w te cztery kapitalne tytuły MP i GAH bardzo straciły w moich oczach!
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Troyes

Post autor: RunMan »

Przestańcie! Moje Troyes leży na półce już kilka tygodni i cały czas czeka na pierwszą rozgrywkę. Niestety styczeń nie rozpieszczał, przez cały miesiąc tylko jedne granie...
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 996
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 379 times
Been thanked: 812 times
Kontakt:

Re: Troyes

Post autor: Apos »

Pomiędzy GHA, Troyes i Marco Polo u mnie to wygląda tak na podstawie rozgrywek 2-osobowych:


Troyes:
+ elegancka mechanika,
+ dużo możliwości i dróg do zwycięstwa,
+ szybka i dynamiczna rozgrywka (partyjka dwuosobowa to 30 minut w naszym przypadku),
+ a zarazem bardzo mózgożerna,
+ i pomimo, że mózg paruje, chce się zagrać jeszcze raz
+ wykonanie (patrz niżej)

- nie najlepsza instrukcja i kilka reguł było na początku niejasnych
- wykonanie (to kwestia osobista - Troyes posiada dość specyficzną oprawę wizualną i nie każdemu musi się spodobać)
- mało odczuwalny klimat, ale nie jest źle jak na eurosuchara ;)


Grand Hotel Austria:
+ klimat czyli mechanika sprytnie wpleciona w elementy zarządzania hotelem w Austrii
+ tematyka
+ oprawa wizualna
+ dobra mechanika dice management i wiele jej elementów zazębiających się ze sobą (goście i ich obsługa, służba, wpływy u cesarza, pokoje hotelowe)
+ dobrze napisana instrukcja
+ duży potencjał combosów, gdy bonusy ze służby i gościa hotelowego tworzą następujące po sobie akcje w turze gracza

- ...która może się przedłużać i tworzyć przestoje biorąc pod uwagę nienaturalny podział rundy ([1][2][2][1],
- ze względu na powyższe rozgrywka może nużyć, szczególnie na więcej niż 2 osoby ponieważ często nie można planować swojego ruchu w turze drugiego gracza,
- mechanika poprawna, ale brakuje jej czegoś wyjątkowego - jest mieszanką dobrze działających elementów,
- chwaliłem wykonanie, bo gra jest ładna, szczególnie rozłożona, tylko grafika na pudełku mało zachęcająca,
- po jednej grze ma się dość na długi czas i nie jest to spowodowane mózgożernością jak w Troyes,


Marco Polo:
+ sympatyczne wykonanie planszy i elementów
+ proste zasady do wytłumaczenia i dzięki temu że gra nie jest skomplikowana może służyć jako wstęp do gier euro
+ różni bohaterowie i strategie za nimi płynące...

- ...narzucające odgórnie drogę do zwycięstwa
- mechanika która jest dobra, ale nie wnosi nic nowego do świata dice management. Po graniu w gry Felda, Troyes, GHA, etc
- odczucie, że Marco Polo podaje Ci dobrze znaną i smaczną potrawę na innym talerzu i o innej nazwie
- każda runda wydaje się taka sama
- kiepsko przemyślane elementy: duże wielbłądy/pieprz/złoto od małych łatwo pomylić

tl:dr
Troyes >= GHA i inne gry euro z elementem dice management > Marco Polo. Każda z w/w gier jest dobrym tytułem.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Troyes

Post autor: Pan_K »

U mnie na ten moment raczej tak: Troyes = Marco Polo. GAH nieco poniżej. Jeśli porównywać akurat te tytuły.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
ODPOWIEDZ