Small World (Philippe Keyaerts)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Small World

Post autor: Maxxx76 »

Nie karmcie Trola...
Fuser.exe
Posty: 741
Rejestracja: 11 lip 2014, 13:11
Lokalizacja: Chiang Mai
Has thanked: 28 times
Been thanked: 18 times

Re: Small World

Post autor: Fuser.exe »

Da sie zagrac w sw w 3 osoby na stole 75cmx75cm?
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Small World

Post autor: espresso »

Fuser.exe pisze:Da sie zagrac w sw w 3 osoby na stole 75cmx75cm?
Raczej tak, na 3 osoby gra się na tej mniejszej planszy.
smalco
Posty: 287
Rejestracja: 17 mar 2015, 14:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Small World

Post autor: smalco »

Witam chcę dokupić postacie do small worlda mam juz nie bój nic. chcę kupić tylko dwa ze względu na brak miejsca w organizerze. Możecie mi zasugerować które z dodatków są najciekawsze??
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1135
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 29 times
Been thanked: 131 times

Re: Small World

Post autor: kaimada »

Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Small World

Post autor: FortArt »

smalco pisze:Witam chcę dokupić postacie do small worlda mam juz nie bój nic. chcę kupić tylko dwa ze względu na brak miejsca w organizerze. Możecie mi zasugerować które z dodatków są najciekawsze??
Nie rozumiem argumentu o braku miejsca.
"Nie bój nic" zawiera pojemnik na żetony z tego dodatku oraz "Wielkich dam" i "Przeklętych" jak również "Necromancer Island" (nie wiem czy był dołączony do polskiego wydania). "W pajęczej sieci" masz kolejny pojemnik (na ten dodatek i "Royal Bonus").
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
smalco
Posty: 287
Rejestracja: 17 mar 2015, 14:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Small World

Post autor: smalco »

Po zakupie dwóch z pięciu tzw. małych dodatków do Small World, które są żałosnie cienkie (cena + zawartość = kpina). Czekam na zlitowanie się wydawcy i wydania prawdziwego dużego dodatku z mnóstwem nowych ras zamiast tych małych protez i śmiesznie pezentującego się organizera, którego można porównać do pustego słoika na półce pełnej konfitur.
Lubię tą grę, ale nie lubię polityki wydawcy, będącej zwykłym parsknięciem w twarz swym klientom.
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1135
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 29 times
Been thanked: 131 times

Re: Small World

Post autor: kaimada »

smalco pisze:Po zakupie dwóch z pięciu tzw. małych dodatków do Small World, które są żałosnie cienkie (cena + zawartość = kpina).
Widziały gały co brały :wink:
wirusman
Posty: 1981
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 88 times
Been thanked: 28 times

Re: Small World

Post autor: wirusman »

kaimada pisze:
smalco pisze:Po zakupie dwóch z pięciu tzw. małych dodatków do Small World, które są żałosnie cienkie (cena + zawartość = kpina).
Widziały gały co brały :wink:
To jest kwintesencja wszystkich dodatków w każdej grzej planszowej i nie tylko :)
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Small World

Post autor: misioooo »

Rzeczywiście dodatek z 5 rasami i 5 cechami mało dodaje...
W podstawce mamy:
20 cech i 14 ras = 280 kombinacji
Z dodatkiem jednym mamy:
25 x 19 = 475 kombinacji
Z dwoma dodatkami mamy:
30 x 24 = 720 kombinacji

Mało te mini-dodatki wnoszą ;P
Pamiętajmy, że kwintesencją Small World są właśnie "zestawy bitewne" (rasa + cecha). Zasady są banalne, więc co innego można "dodać" w dodatku, aby nie zmieniać drastycznie gry i było "więcej"?
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Small World

Post autor: pan_satyros »

Chcesz nieco bardziej fundamentalnych nowości czekaj na edycję Podziemia lub kup Realms.
Naprawdę nie wiem, jak można czuć się oszukanym kupując dodatki do SW kiedy ich zawartość jest tak dokładnie opisana.
smalco
Posty: 287
Rejestracja: 17 mar 2015, 14:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Small World

Post autor: smalco »

Czekam i mam. Dodatki wydane w jednym pudełku będą lepsze. Ogólnie teraz gram i te nowe rasy i cech są mega tyle że za ta cenę to lichwa.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Small World

Post autor: misioooo »

smalco pisze:Czekam i mam. Dodatki wydane w jednym pudełku będą lepsze. Ogólnie teraz gram i te nowe rasy i cech są mega tyle że za ta cenę to lichwa.
Oj, po co zatem się męczysz? Ja chętnie odkupię od ciebie wszystkie dodatki po... 10zł/dodatek, ok? :) Chyba dobra cena za kilka kartoników?
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
wirusman
Posty: 1981
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 88 times
Been thanked: 28 times

Re: Small World

Post autor: wirusman »

misioooo pisze:
smalco pisze:Czekam i mam. Dodatki wydane w jednym pudełku będą lepsze. Ogólnie teraz gram i te nowe rasy i cech są mega tyle że za ta cenę to lichwa.
Oj, po co zatem się męczysz? Ja chętnie odkupię od ciebie wszystkie dodatki po... 10zł/dodatek, ok? :) Chyba dobra cena za kilka kartoników?
Przebijam

7zł
smalco
Posty: 287
Rejestracja: 17 mar 2015, 14:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Small World

Post autor: smalco »

Sam chętnie za tyle kupię. :D :D
smalco
Posty: 287
Rejestracja: 17 mar 2015, 14:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Small World

Post autor: smalco »

pan_satyros pisze:Chcesz nieco bardziej fundamentalnych nowości czekaj na edycję Podziemia lub kup Realms.
Naprawdę nie wiem, jak można czuć się oszukanym kupując dodatki do SW kiedy ich zawartość jest tak dokładnie opisana.

Uważam, że jako fan gry te dodatki, to lichwa i nie mam alternatywy w postaci dużego pudła z cechami i rasami za rosądne pieniądze, a szkoda.
szczudel
Posty: 1447
Rejestracja: 19 maja 2010, 21:19
Has thanked: 103 times
Been thanked: 142 times

Re: Small World

Post autor: szczudel »

Pozwolę sobie się nie zgodzić z określeniem "lichwa". Średnio wychodzi 10 pln za rasę w dodatku. To nie jest wcale tak dużo. Płytki są dobrze zrobione. Dostajemy nie tylko płytkę rasy ale i żetony. Można powiedzieć ze umiejętności są gratis.

Oczywiście gdybyśmy dostawali w tej cenie płytkę rasy i plastikowe figurki niczym w Memoir za jednostki to byłoby poldarmo. Naprawdę nie jest źle.
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1135
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 29 times
Been thanked: 131 times

Re: Small World

Post autor: kaimada »

smalco pisze:
pan_satyros pisze:Chcesz nieco bardziej fundamentalnych nowości czekaj na edycję Podziemia lub kup Realms.
Naprawdę nie wiem, jak można czuć się oszukanym kupując dodatki do SW kiedy ich zawartość jest tak dokładnie opisana.

Uważam, że jako fan gry te dodatki, to lichwa i nie mam alternatywy w postaci dużego pudła z cechami i rasami za rosądne pieniądze, a szkoda.
Ale skoro kupujesz i tak to czemu sprzedawca ma to oferować w niższej cenie? Jakość dobra to sobie zwraca koszty i nabija zysk.

Poza tym bez dodatku mamy zbyt mało ras, żeby grać w 6 osób.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Small World

Post autor: FortArt »

Koledzy już daliby spokój. Smalco kupił i wyraził swoją opinię (że drogo). Można się nie zgadzać, ale nie ma powodu po koledze jechać.

Jest tanio w porównaniu do promosków kupowanych za 5 $ w BGG Store, a drogo w porownaniu do niektorych dodatków. Fakt, że zakup gry i kompletu rozszerzeń rasowych to już konkretna cena.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
smalco
Posty: 287
Rejestracja: 17 mar 2015, 14:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Small World

Post autor: smalco »

Przy was to i za powietrze przyszło by płacić 'bo i tak trzeba oddychać'. Jak producenci i wydawcy mają zrezygnować z tego typu praktyki skoro środowisko nie usiłuje na nich wpływać a z tego co tu przeczytałem wnioskuje być może mylnie że lubicie być traktowani jak naiwne dzieci??

Gram ponownie od niedawna więc być może o czymś nie wiem
Awatar użytkownika
citmod
Posty: 715
Rejestracja: 11 gru 2014, 15:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 103 times
Been thanked: 103 times

Re: Small World

Post autor: citmod »

smalco pisze:Przy was to i za powietrze przyszło by płacić 'bo i tak trzeba oddychać'. Jak producenci i wydawcy mają zrezygnować z tego typu praktyki skoro środowisko nie usiłuje na nich wpływać a z tego co tu przeczytałem wnioskuje być może mylnie że lubicie być traktowani jak naiwne dzieci??

Gram ponownie od niedawna więc być może o czymś nie wiem
Dobrze jesteśmy naiwnymi dziećmi, ale daruj sobie już to spamowanie w tym wątku. Cztery z pięciu twoich odpowiedzi to płacz i ból du**. Może jesteśmy naiwnymi dziećmi, ale czytać ze zrozumieniem potrafimy. Rozumiemy, według ciebie za drogo. Zrozumieliśmy za pierwszym razem jak to napisałeś...

Żeby nie było offtop: Według mnie ceny jak najbardziej w porządku za ilość kombinacji jaką się zyskuje. Sam przymierzam się do zakupu, ale póki co hajs idzie na nowe gry a nie na dodatki. :P
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Small World

Post autor: ChlastBatem »

Akurat spamuje tutaj kto inny. Zluzować gumy i przestać pisać. Bo zamiast coś ciekawego poczytać o Small World to dostaje powiadomienia do tej bezcelowej dysputy.
Awatar użytkownika
cezarr
Posty: 300
Rejestracja: 02 mar 2015, 09:45
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Has thanked: 9 times
Been thanked: 11 times

Re: Small World

Post autor: cezarr »

Zastanawiam się nad grą w Small World w więcej niż 5 osób. Mam podstawkę i parę małych dodatków, dodrukowałem też jakieś fanowskie rasy/cechy z BGG - więc tych mi nie zabraknie.

Jak podejrzewam, jeśli chcę grać w 6 osób, to najlepiej by było dokupić planaszę na 6 osób albo Realms. Ale może ktoś ma doświadczenie w graniu w 6 osób na planszy 5-osobowej? Czy zabawa jest wciąż tak samo dobra? Podejrzewam, że jest tłok na planszy - ale może nie jest to wielki problem? Może większy tłok to jeszcze więcej przepychania czyli jeszcze więcej zabawy? :) Chętnie przeczytam luźne przemyślenia na ten temat, ale najbardziej pomogłaby mi informacja od kogoś, kto próbował tak grać.

I jeszcze: czy w grze w 6 osób (niech już będzie, że nawet na dedykowanej do tego mapie) przestoje pomiędzy ruchami gracza nie są niedorzecznie długie? Nigdy nie grałem w więcej niż 4 osoby. Na 4 osoby nie odczuwam, by oczekiwanie na ruch trwało za długo.
smalco
Posty: 287
Rejestracja: 17 mar 2015, 14:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Small World

Post autor: smalco »

cezarr pisze:Zastanawiam się nad grą w Small World w więcej niż 5 osób. Mam podstawkę i parę małych dodatków, dodrukowałem też jakieś fanowskie rasy/cechy z BGG - więc tych mi nie zabraknie.

Jak podejrzewam, jeśli chcę grać w 6 osób, to najlepiej by było dokupić planaszę na 6 osób albo Realms. Ale może ktoś ma doświadczenie w graniu w 6 osób na planszy 5-osobowej? Czy zabawa jest wciąż tak samo dobra? Podejrzewam, że jest tłok na planszy - ale może nie jest to wielki problem? Może większy tłok to jeszcze więcej przepychania czyli jeszcze więcej zabawy? :) Chętnie przeczytam luźne przemyślenia na ten temat, ale najbardziej pomogłaby mi informacja od kogoś, kto próbował tak grać.

I jeszcze: czy w grze w 6 osób (niech już będzie, że nawet na dedykowanej do tego mapie) przestoje pomiędzy ruchami gracza nie są niedorzecznie długie? Nigdy nie grałem w więcej niż 4 osoby. Na 4 osoby nie odczuwam, by oczekiwanie na ruch trwało za długo.
Zdecydowanie realms układanie mapy trwa na początku, ale warto. Ja grywam w 4 osoby na mapie dla 3 i jest śmiesznie i agresywnie. Kupowanie mapy dla 6 jest wygodne ale nie konieczne.

Dał byś mi odnośniki do fanowskich ras??

Wysłane z mojego ST23i przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
cezarr
Posty: 300
Rejestracja: 02 mar 2015, 09:45
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Has thanked: 9 times
Been thanked: 11 times

Re: Small World

Post autor: cezarr »

Spoko, skoro fajnie Ci się gra w 4 osoby na mapie dla 3, to powinno być okej w 6 na 5-osobowej. Nabieram nadziei. :)

Co do fanowskich ras, jest ich sporo na BGG, np. w tym wątku:
https://boardgamegeek.com/thread/973133 ... n-13032014. A pod tym linkiem, jest mały zbiór kilku, "Compendium I", który kiedyś właśnie sobie wydrukowałem. Dawniej było jeszcze "Compendium II", a teraz gdzieś zniknęło, nie widzieć czemu. Może pomysły z niego zostały wydane w ramach któregoś z oficjalnych dodatków? No właśnie, trzeba uważać, żeby nie wydrukować sobie jakiejś "nowej" rasy, która jak się potem okaże jest w jakimś oficjalnym dodatku, który już mamy, tylko pod inną nazwą/szatą graficzną. :)
ODPOWIEDZ