Zrób to sam cz. 2

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
MsbS
Posty: 885
Rejestracja: 30 mar 2008, 17:34
Has thanked: 55 times
Been thanked: 73 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: MsbS »

A widzieliście na BGG gigantyczne Ticket To Ride: Maerklin? Jeśli nie, to gorąco polecam spojrzeć:

http://www.boardgamegeek.com/thread/302166

Aha, z góry przepraszam jeśli mój post wyśle się w 3 kopiach - czasami proxy płata takie figle...
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: mst »

Polecam interesującą dyskusję nt.samoróbek w aktualnym odcinku Planszostacji.
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
vappor
Posty: 62
Rejestracja: 12 mar 2008, 21:19
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 15 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: vappor »

No właśnie, jakoś mój post stał się nagle zbieżny z tematem dyskusji. Zatem zaraz ściągam, dzięki mst.
Awatar użytkownika
zara2stra
Posty: 384
Rejestracja: 02 mar 2008, 20:38
Lokalizacja: Lubliniec/Pawonków
Been thanked: 1 time

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: zara2stra »

Ja "pękłem" podczas oczekiwania na możliwość zakupu Once Upon a Time, i przygotowałem samoróbkę na podstawie pierwszej edycji. Po rozegraniu kilku partii z żoną, tym bardziej oczekuję aż pojawi się znów w którymś ze sklepów druga edycja :)
Największym czasożercą była czcionka której w pierwszej edycji użyło AG - niestety nie znalazłem jej polskiego odpowiednika, więc pozostało mi doklejanie wszystkich ogonków ręcznie.
Obrazek
http://picasaweb.google.pl/zara2stra/RN ... 9538040914

Cały czas, pracuję również nad własnym Space Hulkiem, choć ostatnio miałem miesiąc "przerwy na pracę i chore dzieci". Mam nadzieję już niedługo wrócić do malowania reszty figurek...
Obrazek
http://picasaweb.google.pl/zara2stra/Sp ... InProgress
Awatar użytkownika
sowacz
Posty: 772
Rejestracja: 04 lut 2008, 11:08
Lokalizacja: Rumia
Been thanked: 26 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: sowacz »

vappor podałbyś może namiary na pliki potrzebne do wykonania Puerto Rico?
z góry thx
Jabol
Posty: 207
Rejestracja: 28 kwie 2008, 22:32
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Jabol »

W najbliższych dniach planuję popełnić swoją pierwszą samoróbkę i chciałbym się zwrócić do was z pewnym technicznym pytaniem. W jaki konkretnie sposób wykonujecie plansze dużych rozmiarów, czyli takich które niewygodnie byłoby przechowywać w "pełnych" rozmiarach? Czy wykonujecie je na przykład z kilku oddzielnych, usztywnionych bądź nie arkuszy które przed grą rozkładacie tak aby tworzyły całość czy raczej staracie się aby planszę można było po prostu złożyć? Ja będę wykonywał planszę wielkości czterech kartek A4, jak w tej sytuacji połączyć je tak, aby można było je bez problemu składać, z czego tę planszę wykonać?

Z góry dzięki za odpowiedzi :)
Każdy w końcu kiedyś zaczyna...
Awatar użytkownika
vappor
Posty: 62
Rejestracja: 12 mar 2008, 21:19
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 15 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: vappor »

Moja plansza Ticket to Ride też składa się z 4 części A4. Nakleiłem je na planszę od "Najeźdzców". Jest ona w formie puzzli, więc nie ma problemu z jej składaniem. Poleciłbym Ci właśnie taką metodę wykonania planszy (4 elementy grubego kartonu połączonego "puzzlowo" ).
Awatar użytkownika
Yatzek
Posty: 132
Rejestracja: 20 sie 2004, 09:53
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 3 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Yatzek »

4 x A4 = na trzech krawędziach wewnętrznych (z czterech) łączysz mocną, szeroką tasmą klejącą.
Z tym że 2 łącza (paski taśmy) od spodu, a jedno łącze od góry. Jedna krawędź pozostaje bez taśmy.
Potem naklejasz właściwą planszę na taki podkład.. powinno dać się złożyć ładnie jak "prawdziwa" plansza. ;)

wiem ze to mało zrozumiałe... ale to ma sens ;)
Jabol
Posty: 207
Rejestracja: 28 kwie 2008, 22:32
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Jabol »

Samą mechanikę znam, problem jest bardziej z doborem materiałów :). Z czego zrobić taką planszę i czy łączenie jej taśmą wystarczy?
Każdy w końcu kiedyś zaczyna...
Awatar użytkownika
Senaszel
Posty: 776
Rejestracja: 03 cze 2006, 21:54
Lokalizacja: Poznań

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Senaszel »

zara2stra opowiedz trochę na temat Space Hulka - chodzi mi o materiały - co to za wielkie grube białe coś pomiędzy wydrukami? Na co do tego przykleiłeś papier czym ciąłeś itd. ?
No i oczywiście skąd wziąłeś takie fajne ludziki - :P
Wingmakers
Awatar użytkownika
zara2stra
Posty: 384
Rejestracja: 02 mar 2008, 20:38
Lokalizacja: Lubliniec/Pawonków
Been thanked: 1 time

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: zara2stra »

Elementy planszy zrobione są ze znalezionych w sklepie papierniczym plansz z pomocami do nauki języka angielskiego i niemieckiego (z tego co pamiętam to rozmiar był trochę większy od A3, a jedna sztuka kosztowała około 8 zł) - to był jedyny nadający się materiał który udało mi się znaleźć od ręki w moich okolicach, niestety dosyć twardy i trudny do wycinania, szczególnie zazębienia poszczególnych elementów. Najpierw wycinałem wydrukowane na papierze fotograficznym elementy, następnie przyklejałem je do planszy i według nich ciąłem całość cienkim nożem do wykładzin (bardzo przydatna rzecz). Wprawdzie z początku starałem się zachować oryginalny, zaokrąglony kształt zazębień, jednak o wiele łatwiejsze było przycinanie ich do bardziej kanciastych kształtów które i tak trzymają dobrze całość po rozłożeniu.

Z tego samego materiału chciałem robić blipy - niestety wycięcie ładnego kółka z tego ustrojstwa było problematyczne, nawet za pomocą prasy i wycinaków o odpowiedniej średnicy, które próbowałem wykorzystać u siebie w pracy. Udało mi się za to znaleźć zastępczo powiększone podkładki pod gwoździe (3cm średnicy) i na nie nalepiałem wycięte blipy - ostatecznej wersji nie ma pokazanej w galerii. Wzory drzwi i znaczników znalazłem na którejś ze stron poświęconych SH - nie pamiętam dokładnie gdzie, ale jeśli ktoś chce, to mogę sprawdzić. Wydrukowane, nakleiłem na te same plansze z których wycinałem korytarze. Tutaj bardzo dobrze sprawdziły się pomoce naukowe - jako podstawek do drzwi mogłem użyć podbitek pod meble (plastikowe kółka z wystającym gwoździem w środku) dostępnych za grosze w pierwszym lepszym sklepie z elementami do mebli ;)

Figurki to aktualne modele z GW, niestety podwyższyły bardzo cenę całości (musiałem też kupić nowe farbki - moje stare dawno już pozasychały). Terminatorzy przyklejeni są na mniejszych podkładkach, żeby pasowali do elementów planszy. Na szczęście nie musiałem wszystkiego kupować od razu (wciąż zresztą brakuje mi 4 genokradów) no i wygląd podczas gry jest całkiem niezły :)
Awatar użytkownika
buras
Posty: 178
Rejestracja: 07 cze 2007, 19:13
Lokalizacja: Knurów
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: buras »

VAPPOR
możesz podac z kąd skąd wziąść wziąć pliki kart i mapy do ticket to ride :?:
thx
Jabol
Posty: 207
Rejestracja: 28 kwie 2008, 22:32
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Jabol »

To ja ponowię swoje pytanie i może jakaś dobra dusza udzieli mi odpowiedzi. Z czego najczęściej wykonujecie duże plansze? Sklejka, dykta, czy może jeszcze coś innego?
Każdy w końcu kiedyś zaczyna...
Awatar użytkownika
gigi
Posty: 823
Rejestracja: 24 lip 2006, 16:19
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: gigi »

buras pisze:VAPPOR
możesz podac z kąd skąd wziąść wziąć pliki kart i mapy do ticket to ride :?:
thx
z boardgamegeek jest np mapa Uk
http://www.boardgamegeek.com/file/info/24229
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: wc »

Jabol pisze:To ja ponowię swoje pytanie i może jakaś dobra dusza udzieli mi odpowiedzi. Z czego najczęściej wykonujecie duże plansze? Sklejka, dykta, czy może jeszcze coś innego?
Wszystkie plansze (m.in. do power grid, t&e i innych którymi się tutaj kiedyś chwaliłem :wink: ) robię z płyty pcv grubości 1mm - wystarczy tzw. pcv spienione - wytrzymałe ale łatwe do cięcia nożykiem do tapet. Taką płytę można kupić w każdym wiekszym mieście w hurtowni płyt plexi i pcv - często takie firmy sprzedają też folie samoprzylepne, styrodur, farby sitowe i inne materiały dla firm reklamowych. Cena za m2 jest śmiesznie niska - pewno koło 10-15zł - a wyjdzie z tego co najmniej 4-6 plansz. Małe kawałki takiej płyty powinieneś dostać w każdej firmiwe robiącej szyldy. Bo w hurtowni często trzeba kupować całą płytę - 3,05x1,22m
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
maluman
Posty: 445
Rejestracja: 20 gru 2005, 10:25
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: maluman »

buras pisze:VAPPOR
możesz podac z kąd skąd wziąść wziąć pliki kart i mapy do ticket to ride :?:
thx
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 412#p14412

m.
Jesteś z Poznania? Wstąp do NAS.
Gildia Poznańskich Graczy spotykających się w Alibi: www.gramajda.pl
Awatar użytkownika
Piotro
Posty: 365
Rejestracja: 23 wrz 2007, 22:46
Lokalizacja: Wrocław, Cz-wa

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Piotro »

Jak zrób to sam to zrób to sam, tylko że nie wystarczy czasem powycinać, trzeba to najpier narysować, dlatego zapraszam:

http://boardoftheloom.blogspot.com/

Niebawem (dni) dołącze kolejny tytuł, a jak tylko wyplotuję wsyzstko, to pochwalę się zdjęciami.
-------------------------------------
boardoftheloom.blogspot.com
Awatar użytkownika
zara2stra
Posty: 384
Rejestracja: 02 mar 2008, 20:38
Lokalizacja: Lubliniec/Pawonków
Been thanked: 1 time

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: zara2stra »

@Piotro - Plansza jest ekstra (zresztą okładka też) - świetnie dobrana kolorystyka, tła i czcionki :)

A ja skończyłem robić Magic Realm (zostało jeszcze pudełko) :D
Obrazek
Awatar użytkownika
Ryslaw
Posty: 596
Rejestracja: 08 sty 2006, 14:17
Lokalizacja: Brzeg
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Ryslaw »

Rewelacja! Weźmiesz na Pionka? Można by spróbować zagrać. Obiecuję przeczytać instrukcję :)
Awatar użytkownika
kolderek
Posty: 1368
Rejestracja: 15 paź 2007, 17:25
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 1 time

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: kolderek »

ja również chętnie bym zagrał w RM, jeśli mi ktoś zasady wytłumaczy po polsku (ale to już mówiłem :))
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Veridiana »

a ja byłam dumna i blada gdy zrobiłam własny "Rój" z tektury i papieru wizytówkowego, z nowymi rysunkami... :lol: :lol: :lol:
ale po przejrzeniu tego wątku przeszło mi! :shock:
Awatar użytkownika
zara2stra
Posty: 384
Rejestracja: 02 mar 2008, 20:38
Lokalizacja: Lubliniec/Pawonków
Been thanked: 1 time

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: zara2stra »

@Rysław - oczywiście, że wezmę - a instrukcję czytaj, czytaj; Ktoś będzie musiał poprawiać moje wpadki przy tłumaczeniu zasad ;):D

@Kolderek - Zapraszam do gry - na miejscu postaram się Ci wyjaśnić reguły i podsunąć jedną z prostszych postaci.
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Blue »

Cześć. Ma ktoś może program do generowania szablonów papierowych pudełek? Kiedyś coś takiego widziałem ale sie nie moge doszukać... google mi jakieś śmieci wypluwa.
BEF Hero
Posty: 58
Rejestracja: 04 cze 2004, 12:14
Lokalizacja: Piotrkow Trybunalski
Has thanked: 2 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: BEF Hero »

Kiedyś znalazłem coś takiego do pudełek...
http://www.cpforbes.net/tuckbox/tuckbox.cgi
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Blue »

Ok. To teraz moja wersja robali. W pudełku po zapałkach mieści się komplet deseczek.
Popełniłem mały błąd i chyba zrobie jeszcze raz odrobine mniejsze - tak żeby weszły jeszcze do środka małe kosteczki.

Zamiast robali mam kleksy z uwagi na to, że jak mi odbije to będzie można przerobi 6stki z kostek na kleksy.
Plusem pudełka po zapałkach też jest niewątpliwe fakt, że można go użyć zamiast kubka przy rzucaniu kości(nie mówiąc o mobilności ;)). Kostki na fotce maja szer. boku wieksza-7mm, mniejsza 4,5mm.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

enjoy.
ODPOWIEDZ