Cyclades / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Cyclades

Post autor: pan_satyros »

Nie zwalniamy tempa, recenzja Tytanów!

Obrazek
Awatar użytkownika
Wassago
Posty: 918
Rejestracja: 09 sty 2012, 20:11
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Cyclades

Post autor: Wassago »

W Tytanów grałem na razie 4 razy (zawsze na 5 osób) i nie mogę coś dopasować do nich dodatków (hades, bohaterowie, boże łaski). grałem na razie w 4 ustawieniach:
1. Tytani + Bohaterowie
2. Tytani + Bohaterowie + Boże łaski
3. Tytani + Bohaterowie + Boże łaski + Hades
4. Tytani

I jak na razie, żadna z tych kombinacji mi do końca nie pasuje... może częściowo dlatego, że za każdym razem był beznadziejny dociąg z tali Mitologicznych Stworzeń. W samych Tytanach czegoś mi brakowało, chyba Hadesa do ruszania statków. Boże łaski to za dużo dają moim zdaniem. Bohaterowi.. oni jednak się przydają.
Jakich kombinacji wy używacie?

Mieszane uczucia mam też do planszy Tytanów, coś mi w niej nie pasuje :/

Grał ktoś może z Tytanami na zwykłych wyspach :D?
Matti_C
Posty: 347
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Cyclades

Post autor: Matti_C »

Graliśmy w Tytanów na wyspach, jeszcze w turze zerowej Kronos wpadł na samą górę. Umówiliśmy się że może wziąść 2 wyspy a nie max 4 (- 2żołnierze , 2 tytanów) ale i tak było dość ciasno i krwawo. Gramy na Tytani + cały Hades + manticora (sproksowana drugim chironem) bez Hekate (nie mam pomysłu jak sproksować , kupić sie nie da), z najemnikami Kemetowymi. Gra jest ciekawa i dynamiczna, a jedyne co przychodzi nam do głowy by wyjąć to ... Atena ;) Gra potrafi się sama bilansować dzięki licytacji - jakieś mega mocne uklady nigdy nie idą tanio.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Cyclades

Post autor: pan_satyros »

Matti_C pisze: bez Hekate (nie mam pomysłu jak sproksować , kupić sie nie da),
Ja tymczasowo gram tak - zalaminowałem kartę z nazwami bogów, pociąłem je równo na małe prostokąty i losuje z nieprzeźroczystego woreczka. Następnie dokładam płytkę zgodnie z wynikiem.
Hecate wydrukowana i zalaminowana z grafiki promocyjnej.
http://cf.geekdo-images.com/images/pic1274868.jpg

Zresztą bogów losuje podobnie (drewniane meeple z różnych kolorach z innej gry) - by płytki się nie ścierały od tasowania.
Ostatnio zmieniony 20 paź 2014, 13:20 przez pan_satyros, łącznie zmieniany 1 raz.
glorfindel
Posty: 247
Rejestracja: 04 lip 2012, 12:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times

Re: Cyclades

Post autor: glorfindel »

zajrzyjcie tu, jest organizowane zamówienie zbiorowe m.in z Hekate

http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 55&t=31858
badziej
Posty: 42
Rejestracja: 12 cze 2012, 17:09

Re: Cyclades

Post autor: badziej »

Jednak szkoda, że nie ma woreczka na armię szóstego gracza dodawanego w Tytanach..
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Cyclades

Post autor: Rocy7 »

Grałem 1 raz w Tytanów i dużo zmian na plus widzę, zwłaszcza ruch armiami bez Aresa/Hadesa to coś czego mi brakowało w podstawce. Próbował ktoś wariantu z odrzuceniem części mniej przydatnych mitologicznych stworów by częściej trafiali się przydatni bohaterowie i nowe artefakty?
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 381 times
Been thanked: 94 times

Re: Cyclades

Post autor: farmer »

Panowie Tytaniści...
Mam Hadesa.
Z uwagi na to, że w Cyklady grywam obecnie bardzo rzadko, Tytanów nie będę kupował.

Zamierzam jednak skorzystać po części z ich dobrodziejstw.
Mianowicie, "tytanową" zdolność ruchu dam bohaterom - którzy to staną się tym samym generałami mogącymi prowadzić armie do boju niezależnie od Aresa/Hadesa.

Czy z Waszych doświadczeń z grą (z Tytanami) wynika może, że powyższy zabieg nie jest dobrym pomysłem?

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Matti_C
Posty: 347
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Cyclades

Post autor: Matti_C »

Farmer: kup albo sproksuj sobie dodatek C3K , to daje namiastke Tytanów ale ogranicza ilość ataków do 1 na najemnika. Danie tytanowej zdolności trzech ataków każdemu z sześciorga bohaterów może ich zrobić troche za mocnych, zwłaszcza , że ich usługi będą dostępne tylko dla niewielkiej liczby graczy (lub całkowicie mogą sie skupić w ręku jednego gracza) w porównaniu z 18oma sprawiedliwie podzielonymi figurkami Tytanów.
Awatar użytkownika
Wassago
Posty: 918
Rejestracja: 09 sty 2012, 20:11
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Odp: Cyclades

Post autor: Wassago »

Matti_C pisze: Danie tytanowej zdolności trzech ataków każdemu z sześciorga bohaterów może ich zrobić troche za mocnych
Jakich 3 ataków? Można atakować tytanem (ruszać się) tyle razy ile chcesz (a dokładniej na ile cię stać).
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Cyclades

Post autor: Rocy7 »

Jesli interpretowac zapis itd. to fakt masz racje "Pierwszy ruch kosztuje 1 JZ. Nastepnie gracz moze zdecydowac sie na drugi ruch Tytanem (tym samym lub innym) za cene 2 JZ, potem trzeci ruch za 3 JZ itd.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Cyclades

Post autor: Rocy7 »

Mozna by w teorii dac bohaterom zasady Tytanow, o ile rownoczesnie bylby zachowany rowny dostep do nich. Lub po prostu wez figurki/pionki/kostki z innej gry po 3 w roznych kolorach i zrob z nich Tytanow;)

Podobaja mi sie tez przedmioty oraz specjalne metropolie.
Awatar użytkownika
_juri
Posty: 115
Rejestracja: 16 paź 2014, 20:56
Lokalizacja: Kielce

Re: Cyclades

Post autor: _juri »

Organizuje zamówienie z Matagotu (wydawcy Cyklad). Koszty minidodatków nie są wygórowane a koszty wysyłki z Francji powyżej 10 zamówionych produktów są pokrywane przez Matagot.
Obecnie już mamy zainteresowanych 10 osób, zamówienia zbieram do końca przysżłego tygodnia czyli 23.11.2014

Zainteresowanych zapraszam do wątku:
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 55&t=32405


Hecate Kit - 5 euro
Obrazek
kolorowe kostki do Cyklad - 7 euro
Obrazek
jedna dodatkowa kostka do Cyklad (specjalny kolor dla szóstego gracza) - 1 euro
Obrazek
4 storage bags for Titans (zawierający worki na artefakty, tytanów, potwory i szóstą armie) - 5 euro
Obrazek
Worki na armie do Kemeta - 3 euro
Obrazek
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Cyclades

Post autor: janekbossko »

Czy ktos zna jakies modyfikacje walki? Efekt Rambo psuje odbior gry :/
Czy dodatki cos w tej materii zmieniaja?
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: Cyclades

Post autor: Kolejarz »

Efekt Rambo? Już przewaga jednej jednostki daje dużo większe szanse na zwycięstwo, a jeśli przeciwnik ma tylko jednego żołnierza "Rambo", to łatwo go zaatakować tak, żeby mieć pewność zwycięstwa. Z kolei atak jednym żołnierzem na więcej prawie zawsze skończy się porażką, a więc stratą dla atakującego. Po rzucie kością traci się maksymalnie jedną jednostkę i znowu się rzuca, więc gracz z mniejszym oddziałem musi mieć bardzo duże szczęście, żeby wybić przeciwnika bez strat własnych.
Dodatki nie zmieniają mechanizmu walki, ale jest jej ogółem więcej (rzuty kością się uśredniają) i jeszcze łatwiej uzyskać przewagę, bo bohaterowie z Hadesa i tytani z Tytanów liczą się do siły ataku. Poza tym zdolności bohaterów oraz magiczne przedmioty (wszystko z Hadesa) mają dodatkowy wpływ na walkę, jak dodatkowe rzuty kośćmi, wygrywanie remisów itd. Ogółem walka ma większe znaczenie, ale to też znaczy, że pojedyncza przegrana bitwa nie ma aż takiego wpływu na całość rozgrywki.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Cyclades

Post autor: Rocy7 »

Specjalne przedmioty z Tytanow potrafia niezle namieszac w walce. Kadyceusz np. pozwala placic by nie tracic jednostek. Przy odpowiednim zapasie kasy daje to troche opcji zwlaszcza w polaczeniu z Midasem.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Cyclades

Post autor: janekbossko »

Czyli kupic Hades tak?
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Cyclades

Post autor: Rocy7 »

Tytani sa ciekawsi pod wzgledem walki. Uniezaleznienie ruchu od Aresa daje wiecej opcji a specjalne przedmioty zwiekszaja mozliwosci (o ile sie je zdazy kupic) Bohaterowie z Hadesa zmieniaja mniej w walce niz Tytani i przedmioty.
Zaden z dodatkow jednak nie sprawi, ze walka nagle nabierze jakiegos super taktycznego charakteru, bedzie troche wiecej opcji i tyle.

Bitwy 5 Armii z Cyklad sie nie zrobi.
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Cyclades

Post autor: michalldz90 »

A ja mam pytanie: skąd takie skrajne opinie nt. gry na 2 graczy. Przeglądam różne opinie i jedni piszą, że gra na dwóch jest bardzo dobra i są zadowoleni, ale nie brakuje też komentarzy, że jest poprostu średnia, a nawet słaba. Dzisiaj odbieram swoją sztukę Cyklad i szczerze powiem zagrałem troche w ciemno z wyborem tej gry, bo pewnie większość moich partii będzie dwuosobowych. Jeśli sprawdzą się te negatywne opinie w grze to będzie słabo...
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1106
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 50 times
Been thanked: 66 times

Re: Cyclades

Post autor: kamron6 »

Stąd, się wzięły takie opinie, że w sumie jest dużo lepszych gier na dwóch graczy ;) I Cyklady jak większość gier wieloosobowych zyskuje na większym składzie. Więcej się dzieje / więcej możliwości i przede wszystkim pojawia się dyplomacja i dyskutowanie między graczami. Mechaniczne Cyklady na dwóch są praktycznie tak dobre jak na wielu, ale brak dyplomacji i możliwość zagrania w inne gry dwuosobowe u większości osób powoduje takie, a nie inne opinie.
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2623
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 142 times

Re: Cyclades

Post autor: sqb1978 »

Poza tym dwuosobowość sprawia, że każdy błąd ma dużo większe znaczenie. Sama mechanika działa bez zarzutu, ale odpowiedzialność za wygraną lub przegraną spoczywa wyłącznie na Tobie. Nie wszyscy to lubią ;)
Awatar użytkownika
_juri
Posty: 115
Rejestracja: 16 paź 2014, 20:56
Lokalizacja: Kielce

Re: Cyclades

Post autor: _juri »

Jak to mawia mój kolega z którym parę nocy zarwałem nad Cykladami 1v1, w grze dwuosobowej bardziej przypominają szachy i tak jak pisał sqb1978, wszystko praktycznie zależy od gracza i największe znaczenie ma rozegranie taktyczne walki, np kalkulowanie sobie ile przeciwnik ma pieniędzy (ostatnią rozgrywkę wygrałem dzięki licytacji Ateny i jak się okazało miałem tylko 2 monety więcej niż mój przeciwnik który też leciał all in), pamiętanie jakie potwory już były a co lada moment może wypaść no i postawienie tych 3 metropolii i ich obrona to już nie taka prosta sprawa ;) Wcześniej właśnie z tym kolegą bardzo dużo czasu spędziliśmy nad szachami więc taka forma rozgrywki jak najbardziej nam odpowiada i osobiście uważam, że Cyklady bardzo dobrze działają na dwie osoby przy czym rozgrywka wyraźnie się różni od tej 3-4-5 osobowej - więcej główkowania.
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Cyclades

Post autor: Maxxx76 »

Się zgodzę :-)
Z Cykladami jest jak z Listami z Whitechapel, fajnie się gra w dwie osoby, fajnie się gra w grupie, ale po prostu inaczej :-)
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 381 times
Been thanked: 94 times

Re: Cyclades

Post autor: farmer »

Zgadzam się z tym, co pisali przedmówcy.

Do 2-osobowej gry konfrontacyjnej zwyczajnie trzeba mieć nieco mocniejsze nerwy.

Jeśli przeciwnik zrobił jakiś udany, mocny ruch, to znaczy, że mocno uderzył w Ciebie... Jego sukcesy, to Twoje porażki i odwrotnie.
To rodzaj rozgrywki, trochę jakby, bardziej na serio :twisted: .

A nie każdy to lubi - spokojniej gra się w euro, gdzie każdy sobie coś tam buduje czasem podbierając innym kartę czy jakiś zasób.

pozdr,
farm
Ostatnio zmieniony 20 lis 2014, 10:51 przez farmer, łącznie zmieniany 1 raz.
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Cyclades

Post autor: michalldz90 »

dziękuje wszystkim za wyjaśnienie. w takim razie nie mam co się martwić, bo właśnie tego oczekiwałem od rozgrywki 2-osobowej :twisted:
ODPOWIEDZ