Android: Netrunner LCG - zasady, pytania, wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: Jelithe »

To jeszcze jedno pytanie. Czy korporacja może dowolnie kasować własne aktywa? Np żeby położyć w ich miejsce coś innego na danym serwerze? Czy musi za to płacić koszt zapisany na symbolu śmietnika?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5611
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 801 times
Been thanked: 1246 times
Kontakt:

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: mat_eyo »

Nie musi, może skasować aktywa za darmo. Przed instalacją lodu może też skasować za darmo inny lód z tego serwera.
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: Jelithe »

Ok, dziękuję. Teraz wszystko jasne :-)
autoexec
Posty: 71
Rejestracja: 06 mar 2013, 15:20

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: autoexec »

http://netrunnercards.info/card/01015/en.html

czy runner może mieć zainstalowane 3 szpikulce do lodu które razem obniżają siłę każdego lodu o 3 ?
Jander
Posty: 59
Rejestracja: 25 cze 2013, 17:52
Lokalizacja: Tychy

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: Jander »

Nie, tylko jeden naraz. To jest karta unikatowa i w danej chwili może być aktywna tylko jedna karta o tej nazwie. Mówi o tym symbol diamenciku po lewej od nazwy.
autoexec
Posty: 71
Rejestracja: 06 mar 2013, 15:20

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: autoexec »

dzięki, i mam jeszcze jedno pytanie,
http://netrunnercards.info/card/01029/en.html

czy kiedykolwiek opłaca się sytuacja pobrania mniej niż 8 kredytów z bank job ?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5611
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 801 times
Been thanked: 1246 times
Kontakt:

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: mat_eyo »

Zauważ, że przy nazwie jest czarny romb oznaczający, że dana karta jest unikatowa. W związku z tym w jednym momencie aktywny może być tylko jeden egzemplarz tej karty. Jeśli zainstalujesz szpikulec do lodu mając już jeden, to ten pierwszy zostanie automatycznie skasowany.

Co do bank job to ja zawsze biorę 8.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: donmakaron »

Jeśli masz zainstalowany Bank Job i Aesop Pawnshop, może się opłacać wziąć tylko 7 kredytów i potem sprzedać Bank Job z 3 kredyty Aesopem - wtedy Bank Job przynosi nam 9 kredytów zysku, zamiast 7.
autoexec
Posty: 71
Rejestracja: 06 mar 2013, 15:20

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: autoexec »

faktycznie 8) 8) 8)
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: donmakaron »

Taki jeden pozostawiony na Bank Jobie kredyt może się również przydać, gdy nadziejemy się na Whrilpoola na remote serverze i jesteśmy przekonani, że przeciwnik chce nas nadziać na pułapkę. Zamiast accesować naładowanego junebuga czy innego overwritera albo nie daj boże sekretarkę, możemy wziąć kredyt i zakpić z korporacji ;)

Tak czy inaczej pozostawianie kredytów na Bank Jobie jest mocno sytuacyjne i rzadko opłacalne.
siawq
Posty: 167
Rejestracja: 25 kwie 2013, 10:58
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Odp: Android: Netrunner - zasady

Post autor: siawq »

Czy nie mając lodołamacza bariery mogę złamać podprogram np. Heimdala za klika?

Wysłane z SGSIII za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5611
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 801 times
Been thanked: 1246 times
Kontakt:

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: mat_eyo »

Tak, jeśli lód ma opcję łamania za kliki to można to zrobić nie mając żadnego lodołamacza.
siawq
Posty: 167
Rejestracja: 25 kwie 2013, 10:58
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: siawq »

Dzięki.
siawq
Posty: 167
Rejestracja: 25 kwie 2013, 10:58
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: siawq »

Czy Runner może zrezygnować z dostępu do jednej z kilku kart po udanym skoku? Czy musi odkryć wszystkie jedna po drugiej? Nie chodzi mi tutaj o przypadek gdzie np. pierwsza karta jest projektem dajacym zwyciestwo.

Wysłane z mojego SGS3 za pomocą Tapatalk 4
siawq
Posty: 167
Rejestracja: 25 kwie 2013, 10:58
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Odp: Android: Netrunner - zasady

Post autor: siawq »

Kolejne banalne pytanie.

Czy jeśli runner jest otagowany to korp moze skasowac tylko zasoby jak jest napisane w instrukcji?
Czy moze kasowac takze programy i sprzet i jako zasoby mam rozumiec wszystkie zainstalowane karty?



Wysłane z mojego SGS3 za pomocą Tapatalk 4
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1381
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 191 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: Brylantino »

1. Tak, ma dostęp do wszystkich kart, ale nie musi wszystkich odkrywać.
2. Corp może kasować tylko zasoby za click + 2 kredyty. Programy i sprzęt nie są zasobami.
siawq
Posty: 167
Rejestracja: 25 kwie 2013, 10:58
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: siawq »

Dzięki za odpowiedzi. Tak to jest jak się gra w zamkniętym dwuosobowym gronie gdzie nie ma się z kim skonsultować i jest się jedyną wyrocznią i "specem" od zasad :)
jerzozwierz
Posty: 18
Rejestracja: 07 maja 2013, 19:46
Been thanked: 1 time

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: jerzozwierz »

Mam pytanie o dostęp do archiwum, właściwie o to czy wszystkie karty tam lądują.

W instrukcji (o ile dobrze pamiętam, bo nie mam pod ręką) jest napisane, że po udanym skoku na archiwum Runner odkrywa wszystkie zakryte karty i uzyskuje dostęp do wszystkich kart. Czyli wszystkie karty są teraz odkryte i można sobie do woli przeglądać - jak są tam projektu to je zabrać.
Teraz trzy sytuacje, które nie do końca rozumiem:

1. Są projekty, który można poświęcić (np. jako koszt rezowania lodu, albo otagowanie Runnera). Czy poświęcony projekt ląduje w Archiwum? Jeżeli by tak było to Ruuner mógłby go wykraść.
2. Podobnie Runner może poświęcić projekt (jest karta, dzięki której dostaje 9 kredytów za projekt). Gdzie ten projekt ląduje? W archiwum raczej nie...
2. Jeden z runnerów po instalacji wirusa (*) zmusza do odrzucenia karty z R&D - ta karta jak rozumiem ląduje w Archiwum, odkryta - jak projekt to Runner może wykradać?

*) 4. Czy Crypsis/Mimetyz też traktujemy jako wirusa?
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: donmakaron »

jerzozwierz pisze:Mam pytanie o dostęp do archiwum, właściwie o to czy wszystkie karty tam lądują.

W instrukcji (o ile dobrze pamiętam, bo nie mam pod ręką) jest napisane, że po udanym skoku na archiwum Runner odkrywa wszystkie zakryte karty i uzyskuje dostęp do wszystkich kart. Czyli wszystkie karty są teraz odkryte i można sobie do woli przeglądać - jak są tam projektu to je zabrać.
Teraz trzy sytuacje, które nie do końca rozumiem:

1. Są projekty, który można poświęcić (np. jako koszt rezowania lodu, albo otagowanie Runnera). Czy poświęcony projekt ląduje w Archiwum? Jeżeli by tak było to Ruuner mógłby go wykraść.
2. Podobnie Runner może poświęcić projekt (jest karta, dzięki której dostaje 9 kredytów za projekt). Gdzie ten projekt ląduje? W archiwum raczej nie...
2. Jeden z runnerów po instalacji wirusa (*) zmusza do odrzucenia karty z R&D - ta karta jak rozumiem ląduje w Archiwum, odkryta - jak projekt to Runner może wykradać?

*) 4. Czy Crypsis/Mimetyz też traktujemy jako wirusa?
1 i 2. Strona 22 w instrukcji:
Poświęcanie projektu. Zdolności niektórych kart wymagają od korporacji lub runnera poświęcenia projektu. Gdy gracz poświęca projekt, zabiera go ze swojego obszaru punktacji i na stałe usuwa z gry (nie trafia on do Archiwów ani na stertę).

3. Jazgot/Noise instalując wirusy kasuje wierzchnią kartę z RnD - idzie ona do Archiwów zakryta. Jeśli to projekt, będzie można go z Archiwów wykraść.

4. Crypsis/Mimetyzm jest wirusem (zgodnie z tekstem karty) i traktuje się go jak wirusa.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8771
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2685 times
Been thanked: 2362 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: Curiosity »

donmakaron pisze: 1 i 2. Strona 22 w instrukcji:
Poświęcanie projektu. Zdolności niektórych kart wymagają od korporacji lub runnera poświęcenia projektu. Gdy gracz poświęca projekt, zabiera go ze swojego obszaru punktacji i na stałe usuwa z gry (nie trafia on do Archiwów ani na stertę).
No proszę, a ja poświęcony projekt (np. gdy wystawiałem Łucznika) zrzucałem do Archiwum. Dzięki za wyjaśnienie, będzie teraz nieco łatwiej ;)
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: donmakaron »

Dlatego dobrze po ograniu gry wrócić jeszcze do instrukcji. Można się nieźle zaskoczyć :P
jerzozwierz
Posty: 18
Rejestracja: 07 maja 2013, 19:46
Been thanked: 1 time

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: jerzozwierz »

Dziękuję za wyjaśnienie - mimo iż co jakiś czas przeglądam instrukcję, to ten punkt o poświęcaniu projektów jakoś omijałem.

Ja grając z Jazgotem kasując kartę wrzucałem ją do Archiwum odkrytą, ale jakoś nie dawało mi to spokoju.

Zgodzę się, że wracanie do instrukcji jest pomocne po kilku rozgrywkach. Wtedy lepiej się wszystko rozumie i łatwiej wychwycić detale.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: Andy »

jerzozwierz pisze: Ja grając z Jazgotem kasując kartę wrzucałem ją do Archiwum odkrytą, ale jakoś nie dawało mi to spokoju.
To oczywiście zbytnio ułatwia życie runnerowi. Ale z drugiej strony korp ma stały dostęp do całego archiwum (do kart odkrytych i zakrytych), więc gdy nagle zaczyna instalować lody przed archiwum, to runner ma się nad czym zastanawiać. :wink:
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1381
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 191 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: Brylantino »

Andy pisze:
jerzozwierz pisze: Ja grając z Jazgotem kasując kartę wrzucałem ją do Archiwum odkrytą, ale jakoś nie dawało mi to spokoju.
To oczywiście zbytnio ułatwia życie runnerowi. Ale z drugiej strony korp ma stały dostęp do całego archiwum (do kart odkrytych i zakrytych), więc gdy nagle zaczyna instalować lody przed archiwum, to runner ma się nad czym zastanawiać. :wink:
Co równie dobrze może być blefem i skuteczną zachętą, aby runner zużył kredyty, stimhacki i tokeny na crypsisie ;)
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: Andy »

Oczywiście. Dlatego pisałem o zastanawianiu się, a nie o pewności :wink:
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
ODPOWIEDZ