Cyclades / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Cyclades

Post autor: donmakaron »

Ja miałem wrażenie, że przy dwóch osobach bardzo ciężko odrobić straty. Jak ktoś zdobędzie przewagę, to tak zostanie. Często w połowie gry już widać zwycięzcę. W więcej graczy łatwo się zmówić na lidera i rozgrywka jest intensywna i ciekawa do ostatniej tury.
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Cyclades

Post autor: michalldz90 »

Mam już swoja sztukę i jaram się przeokropnie :D ale pierwsze pytanie jakie nasuwa mi się to czy próbował ktoś grać na mapie dla 4 lub 5 graczy we dwójkę??
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Cyclades

Post autor: Maxxx76 »

Ale po co? :-)
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Cyclades

Post autor: michalldz90 »

Mam wrażenie, że ta dedykowana dla 2 graczy będzie za mała :) a zreszta czemu nie pokombinować :) fajnie by było gdyby było wiele różnych wariantów początkowych a nie tylko jeden.
Awatar użytkownika
mckil
Posty: 598
Rejestracja: 13 cze 2008, 18:44
Lokalizacja: Ostrołęka
Has thanked: 49 times
Been thanked: 57 times

Re: Cyclades

Post autor: mckil »

Co masz na myśli pisząc o wariantach początkowych?
Mapa dlatego jest mała aby gra stała się bardziej agresywna.
Awatar użytkownika
_juri
Posty: 115
Rejestracja: 16 paź 2014, 20:56
Lokalizacja: Kielce

Re: Cyclades

Post autor: _juri »

Też mi się tak wydawało na początku, że ta mapa dla 2-3 graczy mała w i ogóle ciasno. Jednak przy zbyt dużej ilości wolnych wysp można by było w ogóle ze sobą nie walczyć i gra by się opierała tylko na zarabianiu pieniędzy i licytacji a nie po to się kupuje Cyklady żeby spokojnie farmić pieniążki :twisted:
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Cyclades

Post autor: Rocy7 »

Doloze łyżke dziegciu do miodu w kwestii dwoch osob. Cyklady to przede wszystkim gra licytacyjna z elementami strategii. Dla mnie i moich wspolgraczy licytacja na dwie osoby jest duzo bardziej przewidywalna i po prostu nudniejsza. Moim zdanien z tego wzgledu Cyklady mechanicznie traca na 2 osoby.


Gdy potrzebuje, gry dwuosobowej siadam do tytulu dedykowanego temu trybowu lub do bitewniaka. Zgodze sie tu z przedmowcami, ze tryb /gry dwuosobowe sa z reguly bardziej konfrontacyjne niz wieloosobowe.

W kwestii zas roznorodnosci ustawien poczatkowych zawsze nawet w podstawce mozna uzyc wariantu z Hadesa lub nawet z Tytanow z licytacja wstepna rozstawienia.
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Cyclades

Post autor: michalldz90 »

Hej mam pytanie dotyczace zasad, bo w osobnym dziale nie uzyskalem odpowiedzi.

1.Czy jak uzyje Polifema i postawie jego figurke na mapie to po mojej nastepnej turze kiedy wygasa jego efekt jego figurka znika z mapy czy dalej okupuje dane pole i dziala poki ktos go nie wykupi?

2. Czy operacje zwiazane z bogami mozna wykonywac w "nieskonczonosc" ? Tzn. czy moge Zeusem "dokopac sie" do danej karty stwora za 1JZ oczywiscie za kazdego jeden, tak samo tyczy sie poruszania Posejdonem czyli placac 3JZ moge poruszyc sie o 9 pól ?? Jak to się ma do rekrutacji i budowania budynków??

Sory za bledy stylistyczne, ale pisane na szybko:P
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Cyclades

Post autor: Rocy7 »

1) Potwory z figurkami działają do Twojej kolejnej rudny, potem znikają z mapy.
2) Jeśli masz kasę to tak. Choć zależy co rozumiesz jako operacje. Akcja ruchu działa dopóki Cię stać na jej wykonanie. Wymiana stworów Zeusem podobnie. Atena pozwała kupić maksymalnie 1 filozofa. Limity kupowania jednostek są stałe, czyli nie kupisz więcej niż 3 (+1 darmowy) żołnierzy w rundzie, podobnie z budynkami jeśli się nie mylę.
Awatar użytkownika
Dexterus
Posty: 369
Rejestracja: 26 paź 2014, 20:41
Lokalizacja: Wrocław

Re: Cyclades

Post autor: Dexterus »

michalldz90 pisze:2. Czy operacje zwiazane z bogami mozna wykonywac w "nieskonczonosc" ? Tzn. czy moge Zeusem "dokopac sie" do danej karty stwora za 1JZ oczywiscie za kazdego jeden, tak samo tyczy sie poruszania Posejdonem czyli placac 3JZ moge poruszyc sie o 9 pól ?? Jak to się ma do rekrutacji i budowania budynków??
Z zasady akcje na polach bogów dzielisz na 4 rodzaje: darmową, rekrutacje, akcję specjalną oraz budowanie. Akcja darmowa jest oczywiście jednorazowa i realizujesz ją na wstępie. Z pozostałych tylko rekrutacja jest ograniczona ilością ikonek na "deseczce" bóstwa. Akcje możesz wykonywać tyle ile razy, ile Ci się podoba - no i na ile pozwala zasób Twej kiesy (za instrukcją: "Podczas swojej tury gracz może przeprowadzić tyle akcji, na ile go stać"). Także budowanie nie ma ograniczenia (za instrukcją: "Podczas swojej kolejki gracz może zbudować nawet kilka budowli tego samego rodzaju, nawet na tej samej wyspie, o ile go na to stać").
Rocy7 pisze:1) Potwory z figurkami działają do Twojej kolejnej rudny, potem znikają z mapy.
...z wyjątkiem oczywiście Krakena, który na swoim polu zostaje i trolluje aż go ktoś wykupi ;)
Awatar użytkownika
8janek8
Blokada konta
Posty: 900
Rejestracja: 08 mar 2010, 21:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 14 times
Been thanked: 28 times

Re: Cyclades

Post autor: 8janek8 »

Uzupełniając, akcje darmowa wykonać musisz.
Przekopujac stwory Zeusem możesz wymieniać tylko te które dostępne są na torze, co oznacza ze akcja jest skonczona w momencie, gdy kupisz ostatniego stwora na torze.

Edytka: warto przenieść ostatnie kilka postów do działu z pytaniami
Collection
Sprzedam
Kupię dodatki do: Runewars (Banners of War), Warhammer: Inwazja (Ukryte Królestwa), Battle Star Galactica (Świt), Revolution! (The Palace), Fresco, Scoville
mrx188
Posty: 16
Rejestracja: 28 sie 2014, 11:53

Re: Cyclades

Post autor: mrx188 »

To ja mam pytanko co do Hadesa. Czy rzucam kostką na przestawienie kolumny na torze w kolejce, w której Hades właśnie wyszedł z gry?
Lubię Osadników z Catanu, ale uwielbiam Cyklady - mam i gram ;)
Awatar użytkownika
Wassago
Posty: 918
Rejestracja: 09 sty 2012, 20:11
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Cyclades

Post autor: Wassago »

mrx188 pisze:To ja mam pytanko co do Hadesa. Czy rzucam kostką na przestawienie kolumny na torze w kolejce, w której Hades właśnie wyszedł z gry?
Wystarczy zerknąć do instrukcji ;)
Na koniec rundy (czyli po rozpatrzeniu Apolla):
• Wszystkie jednostki nieumarłych są usuwane z planszy,
• Płytka Hadesa kładziona jest ponownie obok planszy, stroną z torem zagrożenia do góry
i kolumną Hadesa na polu "0".
Czyli tak, wraca do gry i rzucamy na Hadesa.
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Cyclades

Post autor: michalldz90 »

Znacie może jeszcze jakieś inne ciekawe warianty początkowego ustawienia jednostek na mapie dla 2 graczy ?? Inny układ, albo z wykorzystaniem większych map tak, żeby gra była zbalansowana no i przede wszystkim ciekawa i regrywalna :)

Po paru partiach zdążyłem juz zauważyć, że po jakimś czasie obecny układ może zacząć się nudzić, a walki staną się podobne. Fajnie by było troche urozmaicić rozgrywkę
serafin098
Posty: 58
Rejestracja: 04 maja 2011, 14:16
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Cyclades

Post autor: serafin098 »

Przejrzyj instrukcję do dodatku Hades, tam jest dodatkowy wariant :)
mrx188
Posty: 16
Rejestracja: 28 sie 2014, 11:53

Re: Cyclades

Post autor: mrx188 »

Widzę Twój cytat z instrukcji i nigdzie nie jest napisane, że rzucam, tylko że stawiam na polu 0. Hmm może trochę mnie źle zrozumiałeś.

Wariant 1:
- W kolejce 4 Hades wchodzi do gry. Na koniec tej kolejki zdejmujemy go i kładziemy kolumnę na 0.
- W kolejce 5 kolumna stoi na 0.
- Przed kolejką 6 rzucamy kostkami dla przesunięcia kolumny Hadesa.

Wariant 2:
- W kolejce 4 Hades wchodzi do gry. Na koniec tej kolejki zdejmujemy go i kładziemy kolumnę na 0.
- Już przed kolejką 5 rzucamy kostkami dla przesunięcia kolumny Hadesa.

p.s. Wiem, że Home Rules rules, ale jednak chciałbym wiedzieć jak to jest wg autorów.
Lubię Osadników z Catanu, ale uwielbiam Cyklady - mam i gram ;)
Awatar użytkownika
Wassago
Posty: 918
Rejestracja: 09 sty 2012, 20:11
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Cyclades

Post autor: Wassago »

W takim razie nie czytasz ze zrozumieniem, bo wszystko jest wyjaśnione bardzo dokładnie w instrukcji :P
NA KONIEC RUNDY (czyli po rozpatrzeniu Apolla):
• Wszystkie jednostki nieumarłych są usuwane z planszy,
• Płytka Hadesa kładziona jest ponownie obok planszy, stroną z torem zagrożenia do góry
i kolumną Hadesa na polu "0".
+ coś co myślałem, że wiesz
NA POCZĄTKU RUNDY przed fazą drugą "Bogowie" jeden z graczy
rzuca dwoma kośćmi walki i przesuwa kolumnę Hadesa do
przodu o ilość pól równą wynikowi rzutu kośćmi.
Czyli np.

Na początku 4 tury rzucamy i wchodzi Hades,a na koniec 4 tury schodzi, odwraca się go i daje kolumnę na 0. W 5 turze, na początku tury rzucamy itd.
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Cyclades

Post autor: michalldz90 »

serafin098 pisze:Przejrzyj instrukcję do dodatku Hades, tam jest dodatkowy wariant :)
nie wiem czy to istotne ale nie posiadam jeszcze dodatku
Awatar użytkownika
melusina
Posty: 562
Rejestracja: 23 sty 2013, 22:16
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 12 times
Been thanked: 52 times

Re: Cyclades

Post autor: melusina »

redrum1906
Posty: 64
Rejestracja: 17 lip 2013, 14:22

Re: Cyclades

Post autor: redrum1906 »

Dorzucam wgląd w figurki do moich Cyklad. Pomalowane przez kuzyna:
http://kryptakrolow.blogspot.com/2014/0 ... .html#more
Awatar użytkownika
Dexterus
Posty: 369
Rejestracja: 26 paź 2014, 20:41
Lokalizacja: Wrocław

Re: Cyclades

Post autor: Dexterus »

redrum1906 pisze:Dorzucam wgląd w figurki do moich Cyklad. Pomalowane przez kuzyna:
http://kryptakrolow.blogspot.com/2014/0 ... .html#more
Minotaur szczególnie wymiata.

Kurczę, sam bym z chęcią się rzucił i pomalował "wyposażenie" Cyklad, Chaosu w Starym Świecie, Relica... Pluję sobie teraz w brodę, że sprzedając ongiś swoją armię do Młotka 40k, sprzedałem też zapas farbek. Bo olejami od modeli plastikowych to raczej tego nie maźnę ^^'

Anyway, zazdroszczę brata ;)
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Cyclades

Post autor: michalldz90 »

Oplaca sie kupowac Tytanów do gry dwuosobowej?
Awatar użytkownika
mckil
Posty: 598
Rejestracja: 13 cze 2008, 18:44
Lokalizacja: Ostrołęka
Has thanked: 49 times
Been thanked: 57 times

Re: Cyclades

Post autor: mckil »

Z tego co pamiętam z instrukcji to oficjalnie nie ma możliwości grania w Tytanów na dwie osoby ;)
Ale ogólnie dodatek zacny i warty kupna.
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Cyclades

Post autor: michalldz90 »

Dlatego pytam bo z tego co sie orientuje dodatki do cyklad maja raczej charakter modulowy i niektore mozba dolaczyc a niektore nie. Dlatego poza mapa co mozna by bylo w wersji dwuosobowej zastosowac?
Awatar użytkownika
mckil
Posty: 598
Rejestracja: 13 cze 2008, 18:44
Lokalizacja: Ostrołęka
Has thanked: 49 times
Been thanked: 57 times

Re: Cyclades

Post autor: mckil »

W zasadzie wszystko :wink:
Na pewno artefakty, nowe metropolie i wspomniana przez Ciebie nowa mapa.
Co do samych tytanów i Kronosa to można przetestować (ja nie testowałem) ale możliwa jest sytuacja że osoba która zdobędzie jako pierwsza Tytana a później i Kronos i Ares się schowają będzie troszkę za mocno się "wozić" po mapie. Ale podkreślam że piszę czysto teoretycznie.
ODPOWIEDZ