Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
mirukan
Posty: 1583
Rejestracja: 02 paź 2018, 19:21
Has thanked: 1077 times
Been thanked: 87 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: mirukan »

Spoiler:
A znasz forum na którym NIE są usuwane niewygodne posty :wink: ?
Awatar użytkownika
SosnowyPatyk
Posty: 159
Rejestracja: 20 gru 2021, 21:51
Has thanked: 113 times
Been thanked: 123 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: SosnowyPatyk »

Mirukan ja znam :) Prowadzę forum motocyklowe adventure od 2016 roku i usunąłem od tamtej pory tylko spamerskie posty gdy jakiemuś botowi udało się przedrzeć ;)
Posłuchałem dzisiaj pude.... znaczy się dramek od Kości i bardzo fajny podcast - co ciekawe jak Was odpaliłem na Spotify, to zauważyłem że wiosną sobie słuchałem losowych Waszych odcinków i mi umknęło jakoś. Mnie długość podcastu nie przeszkadza, bo słucham w drodze do i z pracy oraz po pracy jak sobie amatorsko rolnikuję. Praca w sadzie zleciała mi dzisiaj w mgnieniu oka. Mam pytanie: jak sobie Marek zamawia jagnięcinę w restauracji to sądzi że co je? :) Ale fajnie to wygląda że prowadzicie to tak na luzie, z jajem, jest flow i dobrze się tego słucha. Sam sobie nagrałem odcinek swojego podcastu i leży w czeluściach dysku, bo się wstydzę że będzie lipa, a Tu chłopaki wychodzą i lecą na luzie :)
Przesłuchałem też na swoje nieszczęście 7 odcinek ja nerd, by zobaczyć czy Piotrek się podejmie trudnego tematu z ostatnich dni. spojler: nie. Spojler 2: jego ego pierdyknęło jak bomba Tzar podczas testów atomowych. Dowiedziałem się, że w swoim telefonie ma numery do takich osób, że by nam szczęki popadały, takie osobistości. Doradza im gry, gra z nimi, nawet chcą z nim streamy robić ale on nie chce. Dodatkowo denerwują go znawcy, którzy go poprawiają w streamach jeśli chodzi o zasady gry i są to upierdliwcy, a on jak ktoś poddaje w wątpliwości jego rozumienie zasad, to np. dzwoni, bo ma numer do autora takiej Agricoli i pyta o zasady u źródła. A w ogóle to to ma być dla fanu, a nie dla zasad, więc czytając między wierszami, to jak w Wysokim Napięciu będzie chciał wymienić 3 domki na hotel to nikomu nic do tego (moja interpretacja żeby nie było), no i pod koniec mówi że nie skończy streamów tylko pokaże innym jak się je robi.
komu? czemu? - ludziom, osobom, planszówkom
z kim? z czym? - z osobą, z planszówką
ludzią - narzędnik słowa ludzia, gdyby istniało ;)
kamiya
Posty: 119
Rejestracja: 06 lip 2006, 12:03
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 57 times
Been thanked: 35 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: kamiya »

SosnowyPatyk pisze: 17 paź 2022, 20:22 Przesłuchałem też na swoje nieszczęście 7 odcinek ja nerd, by zobaczyć czy Piotrek się podejmie trudnego tematu z ostatnich dni. spojler: nie. Spojler 2: jego ego pierdyknęło jak bomba Tzar podczas testów atomowych. Dowiedziałem się, że w swoim telefonie ma numery do takich osób, że by nam szczęki popadały, takie osobistości. Doradza im gry, gra z nimi, nawet chcą z nim streamy robić ale on nie chce. Dodatkowo denerwują go znawcy, którzy go poprawiają w streamach jeśli chodzi o zasady gry i są to upierdliwcy, a on jak ktoś poddaje w wątpliwości jego rozumienie zasad, to np. dzwoni, bo ma numer do autora takiej Agricoli i pyta o zasady u źródła. A w ogóle to to ma być dla fanu, a nie dla zasad, więc czytając między wierszami, to jak w Wysokim Napięciu będzie chciał wymienić 3 domki na hotel to nikomu nic do tego (moja interpretacja żeby nie było), no i pod koniec mówi że nie skończy streamów tylko pokaże innym jak się je robi.
No to teraz mnie aż kusi żeby w drodze z pracy po raz drugi podejść do tego podcastu. Dla sprawdzenia czy moje odczucie po pierwszej próbie nie były przesadzone. Bo wychodzi na to, że nie były.

A co do streamów z rozgrywki - to chętnie bym zobaczył jak ktoś bierze się za taki temat - ale nie Piotr :mrgreen:
> Kamiya <

"Jestem starszy niż Google"
mirukan
Posty: 1583
Rejestracja: 02 paź 2018, 19:21
Has thanked: 1077 times
Been thanked: 87 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: mirukan »

kamiya pisze: 18 paź 2022, 07:07 A co do streamów z rozgrywki - to chętnie bym zobaczył jak ktoś bierze się za taki temat - ale nie Piotr
Nie ograniczaj cudzej wolności :) . Nie musisz oglądać i słuchać niczego co stworzył nielubiany przez Ciebie twórca, to Twoje prawo a prawem autora jest tworzyć co chce byle by jego twórczość nie nawoływała do łamania prawa i nie stanowiła zagrożenia dla innych :) .
Ostatnio zmieniony 18 paź 2022, 08:53 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1621
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 740 times
Been thanked: 1109 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: ave.crux »

kamiya pisze: 18 paź 2022, 07:07 A co do streamów z rozgrywki - to chętnie bym zobaczył jak ktoś bierze się za taki temat - ale nie Piotr :mrgreen:
Streamy z rozgrywki z szychami czy po prostu streamy, gdzie gra się zgodnie z zasadami?
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1486
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 723 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: arturmarek »

mirukan pisze: 18 paź 2022, 07:17
kamiya pisze: 18 paź 2022, 07:07 A co do streamów z rozgrywki - to chętnie bym zobaczył jak ktoś bierze się za taki temat - ale nie Piotr
Nie ograniczaj cudzej wolności :) . Nie musisz oglądać i słuchać niczego co stworzył nielubiany przez Ciebie twórca, to Twoje prawo a prawem autora jest tworzyć co chce byle by jego twórczość nie nawoływała do łamania prawa i nie stanowiła zagrożenia dla innych :) .
Nie rozumiem logiki tej wypowiedzi? W jaki sposób chęć zobaczenia czegoś przez Kamiya ogranicza cudzą wolność? Jak dla mnie to bardziej Ty próbujesz ograniczyć wolność Kamiya sugerując, że jednak powinien chcieć zobaczyć.
mirukan
Posty: 1583
Rejestracja: 02 paź 2018, 19:21
Has thanked: 1077 times
Been thanked: 87 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: mirukan »

arturmarek pisze: 18 paź 2022, 09:18 Nie rozumiem logiki tej wypowiedzi?
A co ja na to mogę poradzić ? :wink:
Awatar użytkownika
miker
Posty: 708
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 552 times
Been thanked: 423 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: miker »

mirukan pisze: 18 paź 2022, 10:08 A co ja na to mogę poradzić ? :wink:
Możesz na przykład czytać ze zrozumieniem co kolega wyżej napisał.
Przetłumaczę Ci to.

A napisał on (kamiya):
kamiya pisze: 18 paź 2022, 07:07 A co do streamów z rozgrywki - to chętnie bym zobaczył jak ktoś bierze się za taki temat - ale nie Piotr :mrgreen:
że chętnie zobaczyłby (on, kamiya) stream z rozgrywki, gdzie gra ktoś inny, a nie Troll.
On (kamiya) nie ogranicza Trollowi robienia głupich streamów, pisze za to, że chciałby zobaczyć stream dobrej jakości. Rozumiesz już?
mirukan
Posty: 1583
Rejestracja: 02 paź 2018, 19:21
Has thanked: 1077 times
Been thanked: 87 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: mirukan »

miker pisze: 18 paź 2022, 10:51
mirukan pisze: 18 paź 2022, 10:08 A co ja na to mogę poradzić ? :wink:
Możesz na przykład czytać ze zrozumieniem co kolega wyżej napisał.
Przetłumaczę Ci to.

A napisał on (kamiya):
kamiya pisze: 18 paź 2022, 07:07 A co do streamów z rozgrywki - to chętnie bym zobaczył jak ktoś bierze się za taki temat - ale nie Piotr :mrgreen:
że chętnie zobaczyłby (on, kamiya) stream z rozgrywki, gdzie gra ktoś inny, a nie Troll.
On (kamiya) nie ogranicza Trollowi robienia głupich streamów, pisze za to, że chciałby zobaczyć stream dobrej jakości. Rozumiesz już?
Dziękuję :) .
Tak to rozumiałem od początku :)
Mnie jednak chodziło o to że :D ocena "głupi-mądry stream" jest oceną subiektywną . I tyle lub aż tyle :) .
Nie miałem "złych" intencji po prostu niezrozumienie moich intencji . Nikogo nie oskarżam i nie bronię ja tylko nie cierpię zbiorowych linczów :)
Awatar użytkownika
SosnowyPatyk
Posty: 159
Rejestracja: 20 gru 2021, 21:51
Has thanked: 113 times
Been thanked: 123 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: SosnowyPatyk »

Zbiorowe lincze biorą się pewnie z tego, że jak ktoś punktuje powiedzmy Kaczmara za błędy w wideoinstrukcji, to ten je poprawia (choć w dramkach dowiedziałem się, że nie zawsze ;), natomiast jak ktoś punktuje pana God Of Boardgames, to ten: usuwa komentarze, wyłącza stream, ingnoruje, a potem żali się światu jacy to zawistni i upierdliwi ludzie mają czelność komentować jego błędy, przecież on ma taaakie zasięgi. No i właśnie przez te zasięgi powinien dbać o przestrzeganie zasad, tudzież poinformować o jakichś home rules, bo ktoś przeczyta instrukcję, zacznie grać prawidłowo i po takim streamie uzna, że grał źle, bo bogu przecież wie lepiej.
komu? czemu? - ludziom, osobom, planszówkom
z kim? z czym? - z osobą, z planszówką
ludzią - narzędnik słowa ludzia, gdyby istniało ;)
Awatar użytkownika
miker
Posty: 708
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 552 times
Been thanked: 423 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: miker »

Nie wiem czy to prawdziwe, ale chyba rzeczywiście mamy najazd na Trolla…
Spoiler:
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5288
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1088 times
Been thanked: 1707 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: BOLLO »

tak tak widziałem to :-)
kamiya
Posty: 119
Rejestracja: 06 lip 2006, 12:03
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 57 times
Been thanked: 35 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: kamiya »

ave.crux pisze: 18 paź 2022, 08:50
kamiya pisze: 18 paź 2022, 07:07 A co do streamów z rozgrywki - to chętnie bym zobaczył jak ktoś bierze się za taki temat - ale nie Piotr :mrgreen:
Streamy z rozgrywki z szychami czy po prostu streamy, gdzie gra się zgodnie z zasadami?
wychodzi na to, że jestem konserwatystą jeśli chodzi o pewne tematy i nie pałam chęcią streamów z grania z "szychami" czy też innymi celebrytami. Mogą być takie gdzie ludzie grają zgodnie z zasadami i fajnie się bawią.

Kiedyś obejrzałem kilka gameplay'i nagranych przez PogramyTV Ale tylko ten z "Terraformacji Marsa" był ciekawy - przez osobę gościa i treści inne niż rozgrywka. Pozostałe jakoś tak średnio mnie zainteresowały
pomimo obecności "szych", "gwiazd" czy "celebrytów". Pogramy też wyleciało z listy subskrybowanych szybciej niż wszystkie inne kanały planszówkowe u mnie. A GameTroll jeszcze nie .... ale w tym tempie już niedługo.
Gambit się zapowiadał ze streamem - laptopa już ma to jeszcze kilka miesięcy i wpadnie mu wolny termin. :D
Na razie lukę wypełniają gameplaye od Barolka i Gandalfa oraz GramSolo, a może SoloGram :lol:
> Kamiya <

"Jestem starszy niż Google"
kamiya
Posty: 119
Rejestracja: 06 lip 2006, 12:03
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 57 times
Been thanked: 35 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: kamiya »

miker pisze: 18 paź 2022, 13:42 Nie wiem czy to prawdziwe, ale chyba rzeczywiście mamy najazd na Trolla…
Spoiler:
A co do najazdu to - akcja -> reakcja.
Nie skasowałem subskrybcji u Trolla - ale zirytował mnie tym jak potraktował wpisy Wojennika. Mój komentarz pod postem szybko zniknął z całą resztą konwersacji i to nie dało dodatkowych punktów Piotrowi.
Rozumiem jego chęć gaszenia tematów ale ...
> Kamiya <

"Jestem starszy niż Google"
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1621
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 740 times
Been thanked: 1109 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: ave.crux »

kamiya pisze: 18 paź 2022, 14:25
Na razie lukę wypełniają gameplaye od Barolka i Gandalfa oraz GramSolo, a może SoloGram :lol:
Polecam zobaczyć Planszowe Bestie. Co wtorek streamują zgodnie z zasadami, które oczywiście wszystkie omawiają przed rozgrywką. Wydłuża to streama, ale widz przynajmniej wie co się dzieje i może aktywnie uczestniczyć w rozgrywce. Poza tym ich kanał na youtube to istna skarbnica wiedzy o zasadach z gier, bo każda zapisana rozgrywka na początku jest okraszona wytłumaczeniem zasad.
W Mage Knight również grali, specjalnie zaprosili ograną osobę, żeby nie robić (aż tylu) błędów. Po rozgrywce jest kilka słów podsumowania od każdego i odpowiadanie na pytania widzów.

https://www.twitch.tv/planszowebestie
https://www.youtube.com/planszowebestie
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
miker
Posty: 708
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 552 times
Been thanked: 423 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: miker »

ave.crux pisze: 18 paź 2022, 14:35 Polecam zobaczyć Planszowe Bestie. Co wtorek streamują zgodnie z zasadami, które oczywiście wszystkie omawiają przed rozgrywką. Wydłuża to streama, ale widz przynajmniej wie co się dzieje i może aktywnie uczestniczyć w rozgrywce. Poza tym ich kanał na youtube to istna skarbnica wiedzy o zasadach z gier, bo każda zapisana rozgrywka na początku jest okraszona wytłumaczeniem zasad.
W Mage Knight również grali, specjalnie zaprosili ograną osobę, żeby nie robić (aż tylu) błędów. Po rozgrywce jest kilka słów podsumowania od każdego i odpowiadanie na pytania widzów.
https://www.twitch.tv/planszowebestie
https://www.youtube.com/planszowebestie
Super, nie znałem ich. Po treściach na kanale widzę, że może być ciekawie. Filmiki długie, ale jeśli pokazują rozgrywkę bez błędów to mój sub tam na długo zostanie :)
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1621
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 740 times
Been thanked: 1109 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: ave.crux »

miker pisze: 18 paź 2022, 14:39 Super, nie znałem ich. Po treściach na kanale widzę, że może być ciekawie. Filmiki długie, ale jeśli pokazują rozgrywkę bez błędów to mój sub tam na długo zostanie :)
Ja na nich wpadłem przypadkiem, a teraz cyklicznie jeżdżę na ich wydarzenia planszówkowe i nawet grę mi pożyczyli!
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 775
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 681 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: anitroche »

ave.crux pisze: 18 paź 2022, 14:35
Polecam zobaczyć Planszowe Bestie. Co wtorek streamują zgodnie z zasadami, które oczywiście wszystkie omawiają przed rozgrywką. Wydłuża to streama, ale widz przynajmniej wie co się dzieje i może aktywnie uczestniczyć w rozgrywce. Poza tym ich kanał na youtube to istna skarbnica wiedzy o zasadach z gier, bo każda zapisana rozgrywka na początku jest okraszona wytłumaczeniem zasad.
W Mage Knight również grali, specjalnie zaprosili ograną osobę, żeby nie robić (aż tylu) błędów. Po rozgrywce jest kilka słów podsumowania od każdego i odpowiadanie na pytania widzów.

https://www.twitch.tv/planszowebestie
https://www.youtube.com/planszowebestie
Rzuciłam okiem na kanał i bardzo zainteresowały mnie streamy z Azula i Overbossa, które trwają po 3 godziny, gdzie obie gry to szybkie 20-30-minutówki :D. Na pewno obejrzę co nieco w wolnej chwili, dzięki za polecajkę.
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5288
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1088 times
Been thanked: 1707 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: BOLLO »

anitroche pisze: 18 paź 2022, 16:07
ave.crux pisze: 18 paź 2022, 14:35
Polecam zobaczyć Planszowe Bestie. Co wtorek streamują zgodnie z zasadami, które oczywiście wszystkie omawiają przed rozgrywką. Wydłuża to streama, ale widz przynajmniej wie co się dzieje i może aktywnie uczestniczyć w rozgrywce. Poza tym ich kanał na youtube to istna skarbnica wiedzy o zasadach z gier, bo każda zapisana rozgrywka na początku jest okraszona wytłumaczeniem zasad.
W Mage Knight również grali, specjalnie zaprosili ograną osobę, żeby nie robić (aż tylu) błędów. Po rozgrywce jest kilka słów podsumowania od każdego i odpowiadanie na pytania widzów.

https://www.twitch.tv/planszowebestie
https://www.youtube.com/planszowebestie
Rzuciłam okiem na kanał i bardzo zainteresowały mnie streamy z Azula i Overbossa, które trwają po 3 godziny, gdzie obie gry to szybkie 20-30-minutówki :D. Na pewno obejrzę co nieco w wolnej chwili, dzięki za polecajkę.
Też na to zwróciłem uwagę. Ale mnie bardzej zainteresowało 2h w Draftozura lub 5,5h Pojedynek Super-Bohaterów. :mrgreen:
Awatar użytkownika
Reku_
Posty: 337
Rejestracja: 04 paź 2020, 12:23
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 44 times
Been thanked: 85 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Reku_ »

No, to widzę wynaleźliście hardcorowe streamy. I ja zerknę ale chyba zostanę przy Barolku i Gandalfie

EDIT
No widzę że planszowe bestie lubią to co robią. Taka masa filmow i tyle godzin, a na YT 200 z hakiem subskrypcji i nawet nie tyle wyświetleń pod filmem. Chyba że na twitchu mają dużą oglądalność
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1621
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 740 times
Been thanked: 1109 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: ave.crux »

anitroche pisze: 18 paź 2022, 16:07 Rzuciłam okiem na kanał i bardzo zainteresowały mnie streamy z Azula i Overbossa, które trwają po 3 godziny, gdzie obie gry to szybkie 20-30-minutówki :D. Na pewno obejrzę co nieco w wolnej chwili, dzięki za polecajkę.
Jak są szybkie gierki to bestie grają dwa razy. Pierwsza rozgrywka w overbossa rzeczywiście 30 min trwała.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5288
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1088 times
Been thanked: 1707 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: BOLLO »

Reku_ pisze: 19 paź 2022, 11:08 No, to widzę wynaleźliście hardcorowe streamy. I ja zerknę ale chyba zostanę przy Barolku i Gandalfie

EDIT
No widzę że planszowe bestie lubią to co robią. Taka masa filmow i tyle godzin, a na YT 200 z hakiem subskrypcji i nawet nie tyle wyświetleń pod filmem. Chyba że na twitchu mają dużą oglądalność
Eeee.... tam 566 me oczy widzą , ale zgadzam się że nagrywają bo to lubią. Ja bym nie dał rady robić filmu na 5h.....już nawet 2h to już za dużo na raz . No ale to jest pasja....cas się nie liczy :mrgreen:
Darkstorm
Posty: 866
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 139 times
Been thanked: 217 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Darkstorm »

A ja niedawno odkryłem dramki jak jechałem na wakacje i bardzo mi przypadły gustu. Fajnie że nagranie trwa długo bo w samochodzie nie trzeba przełączać. Pierwszy raz podróż mi tak szybko minęła że przez prawie 500km nie zrobiłem ani jednego postoju (nawet dziecko nie marudziło :wink: )
Awatar użytkownika
SosnowyPatyk
Posty: 159
Rejestracja: 20 gru 2021, 21:51
Has thanked: 113 times
Been thanked: 123 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: SosnowyPatyk »

U mnie automatycznie przerzuca do kolejnego odcinka, więc po dramkach jeszcze załapałem się na Ciekawostki i Expres i jeśli na siłę miałbym się do czegoś przyczepić, to chyba tylko w samych dramkach, bo w kolejnych odcinkach nie, pojawiał się często taki specyficzny dźwięk. Albo któryś z chłopaków często mlaska przy mówieniu - dźwięk podobny jaki młody cielak, tudzież jagnię wydaje przy ssaniu wymion matki :mrgreen:
komu? czemu? - ludziom, osobom, planszówkom
z kim? z czym? - z osobą, z planszówką
ludzią - narzędnik słowa ludzia, gdyby istniało ;)
ODPOWIEDZ