Sherlock Holmes Consulting Detective (S. Goldberg, G. Grady, R. Edwards, J. Ropert, ...)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
kmd7
Posty: 1021
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times

Re: Sherlock Holmes Consulting Detective (S. Goldberg, G. Grady, R. Edwards, J. Ropert, ...)

Post autor: kmd7 »

detrytusek pisze: 28 sty 2019, 11:16
Spoiler:
Spoiler:
macivs1
Posty: 19
Rejestracja: 05 lip 2018, 15:24

Re: Sherlock Holmes Consulting Detective (S. Goldberg, G. Grady, R. Edwards, J. Ropert, ...)

Post autor: macivs1 »

kmd7 pisze: 28 sty 2019, 11:27
detrytusek pisze: 28 sty 2019, 11:16
Spoiler:
Spoiler:
Ej, czekajcie :D bo mi chyba cały ten wątek uciekł. Macie notatki, napiszecie w spoilerach kroki i lokacje? Muszę chyba wrócić do tego wątku i doczytać
Spoiler:
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Sherlock Holmes Consulting Detective (S. Goldberg, G. Grady, R. Edwards, J. Ropert, ...)

Post autor: detrytusek »

kmd7 pisze: 28 sty 2019, 11:27
detrytusek pisze: 28 sty 2019, 11:16
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Sherlock Holmes Consulting Detective (S. Goldberg, G. Grady, R. Edwards, J. Ropert, ...)

Post autor: detrytusek »

macivs1 pisze: 28 sty 2019, 11:31
Ej, czekajcie :D bo mi chyba cały ten wątek uciekł. Macie notatki, napiszecie w spoilerach kroki i lokacje? Muszę chyba wrócić do tego wątku i doczytać
Spoiler:
No to sporo Ci brakuje. Nie chcę Ci psuć zabawy jeśli chcesz wrócić do sprawy.

A co do po co wogóle...
Spoiler:
Ostatnio zmieniony 28 sty 2019, 11:38 przez detrytusek, łącznie zmieniany 1 raz.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
kmd7
Posty: 1021
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times

Re: Sherlock Holmes Consulting Detective (S. Goldberg, G. Grady, R. Edwards, J. Ropert, ...)

Post autor: kmd7 »

macivs1:
Spoiler:
kmd7
Posty: 1021
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times

Re: Sherlock Holmes Consulting Detective (S. Goldberg, G. Grady, R. Edwards, J. Ropert, ...)

Post autor: kmd7 »

detrytusek - i to jest piękne w tej grze (tak, wiem, zaraz podniosą się głosy, że to herezja - wskazówki powinny być takie, aby je jednoznacznie interpretować, jak 2+2=4 :D). Mając te same dane na wejściu, dochodzi się do różnych wniosków. A i tak rację na końcu ma Sherlock :D.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Sherlock Holmes Consulting Detective (S. Goldberg, G. Grady, R. Edwards, J. Ropert, ...)

Post autor: detrytusek »

kmd7 pisze: 28 sty 2019, 11:41 detrytusek - i to jest piękne w tej grze (tak, wiem, zaraz podniosą się głosy, że to herezja - wskazówki powinny być takie, aby je jednoznacznie interpretować, jak 2+2=4 :D). Mając te same dane na wejściu, dochodzi się do różnych wniosków. A i tak rację na końcu ma Sherlock :D.
No niekoniecznie 4 ale chociaż 4,5 :). Tu było -7 i 3/4
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
macivs1
Posty: 19
Rejestracja: 05 lip 2018, 15:24

Re: Sherlock Holmes Consulting Detective (S. Goldberg, G. Grady, R. Edwards, J. Ropert, ...)

Post autor: macivs1 »

To faktycznie, już nie czytam tego wątku, spróbuję dziś usiąść i już na luzie doczytać :)
kmd7
Posty: 1021
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times

Re: Sherlock Holmes Consulting Detective (S. Goldberg, G. Grady, R. Edwards, J. Ropert, ...)

Post autor: kmd7 »

detrytusek - no wiem, Andrzej Zaorski już to udowadniał :D.
lechu
Posty: 21
Rejestracja: 14 gru 2014, 22:07

Re: Sherlock Holmes Consulting Detective (S. Goldberg, G. Grady, R. Edwards, J. Ropert, ...)

Post autor: lechu »

Byłem bardzo napalony na tę grę natomiast po rebelowskim scenariuszu demo zapał całkowicie opadł.
Stąd mam kilka pytań do osób które grały w pełną wersję.

Spoiler:
kmd7
Posty: 1021
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times

Re: Sherlock Holmes Consulting Detective (S. Goldberg, G. Grady, R. Edwards, J. Ropert, ...)

Post autor: kmd7 »

lechu pisze: 28 sty 2019, 12:22 Byłem bardzo napalony na tę grę natomiast po rebelowskim scenariuszu demo zapał całkowicie opadł.
Stąd mam kilka pytań do osób które grały w pełną wersję.

Spoiler:
Spoiler:
macivs1
Posty: 19
Rejestracja: 05 lip 2018, 15:24

Re: Sherlock Holmes Consulting Detective (S. Goldberg, G. Grady, R. Edwards, J. Ropert, ...)

Post autor: macivs1 »

lechu pisze: 28 sty 2019, 12:22 Byłem bardzo napalony na tę grę natomiast po rebelowskim scenariuszu demo zapał całkowicie opadł.
Stąd mam kilka pytań do osób które grały w pełną wersję.

Spoiler:
Spoiler:
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 456 times
Been thanked: 303 times

Re: Sherlock Holmes Consulting Detective (S. Goldberg, G. Grady, R. Edwards, J. Ropert, ...)

Post autor: kdsz »

macivs1 pisze: 28 sty 2019, 10:08 Jasne, że można po wprowadzeniu czytać paragraf za paragrafem, iść jak po sznurku i dostać odpowiedź na całą zagadkę, tylko po co? Moim zdaniem należy w tej grze po każdym przeczytanym paragrafie OD RAZU myśleć, co będzie dalej, co się wydarzyło, jakie mogły być motywy, powiązania. To dużo większa frajda, niż czytać po kolei paragrafy i łączyć fakty wstecz. Wtedy największą trudnością gry jest decyzja gdzie idziemy, a chyba nie o to chodzi.
OK, ale czy to oznacza, że pełna gra polega wyłącznie na czytaniu paragrafów i decydowaniu "gdzie idziemy", identycznie jak w demo? Czy może rolą gracza jest dedukcja, interpretacja faktów, weryfikacja zeznań świadków i szukanie powiązań? Bo jeżeli jednak to pierwsze, to ja z ciężkim sercem podziękuję.
macivs1
Posty: 19
Rejestracja: 05 lip 2018, 15:24

Re: Sherlock Holmes Consulting Detective (S. Goldberg, G. Grady, R. Edwards, J. Ropert, ...)

Post autor: macivs1 »

kdsz pisze: 28 sty 2019, 14:15
macivs1 pisze: 28 sty 2019, 10:08 Jasne, że można po wprowadzeniu czytać paragraf za paragrafem, iść jak po sznurku i dostać odpowiedź na całą zagadkę, tylko po co? Moim zdaniem należy w tej grze po każdym przeczytanym paragrafie OD RAZU myśleć, co będzie dalej, co się wydarzyło, jakie mogły być motywy, powiązania. To dużo większa frajda, niż czytać po kolei paragrafy i łączyć fakty wstecz. Wtedy największą trudnością gry jest decyzja gdzie idziemy, a chyba nie o to chodzi.
OK, ale czy to oznacza, że pełna gra polega wyłącznie na czytaniu paragrafów i decydowaniu "gdzie idziemy", identycznie jak w demo? Czy może rolą gracza jest dedukcja, interpretacja faktów, weryfikacja zeznań świadków i szukanie powiązań? Bo jeżeli jednak to pierwsze, to ja z ciężkim sercem podziękuję.
Nie do końca wiem co mam Ci odpowiedzieć, bo jest jedno i drugie w tej grze. Musisz wydedukować, interpretować fakty, zweryfikować zeznania świadków i szukać powiązań właśnie poprzez to, że rozmawiasz i odwiedzasz kolejne lokacje.

W scenariuszu, w który graliśmy po przeczytaniu odpowiedniej ilości wątków byliśmy w stanie wytypować sprawcę i motyw, bo znaleźliśmy odpowiednie dowody, zeznania, czy niuanse. Co ciekawe gdybyśmy nie mieli jednych zeznań to też byśmy wskazali poprawnie sprawcę, ale byśmy nie do końca znali motyw.

W przypadku wątku pobocznego wydawało nam się, że znamy rozwiązanie, a okazało się że byliśmy bardzo daleko od rozwiązania.

Nie grałem w detektywa, więc nie wiem do czego mam Tobie to porównać.


Edit: albo jeszcze inaczej. Bez dedukcji, interpretacji faktów i zeznań świadków po prostu nie będziesz wiedział gdzie dalej pójść. Będziesz siedział nad mapą i gra stanie w miejscu. Właściwie to w scenariuszu demo miałeś podane jak na tacy które lokacje odwiedzić:

(scenariusz demo)
Spoiler:
Ostatnio zmieniony 28 sty 2019, 14:29 przez macivs1, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Sherlock Holmes Consulting Detective (S. Goldberg, G. Grady, R. Edwards, J. Ropert, ...)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

kdsz pisze: 28 sty 2019, 14:15
macivs1 pisze: 28 sty 2019, 10:08 Jasne, że można po wprowadzeniu czytać paragraf za paragrafem, iść jak po sznurku i dostać odpowiedź na całą zagadkę, tylko po co? Moim zdaniem należy w tej grze po każdym przeczytanym paragrafie OD RAZU myśleć, co będzie dalej, co się wydarzyło, jakie mogły być motywy, powiązania. To dużo większa frajda, niż czytać po kolei paragrafy i łączyć fakty wstecz. Wtedy największą trudnością gry jest decyzja gdzie idziemy, a chyba nie o to chodzi.
OK, ale czy to oznacza, że pełna gra polega wyłącznie na czytaniu paragrafów i decydowaniu "gdzie idziemy", identycznie jak w demo? Czy może rolą gracza jest dedukcja, interpretacja faktów, weryfikacja zeznań świadków i szukanie powiązań? Bo jeżeli jednak to pierwsze, to ja z ciężkim sercem podziękuję.
Demo to bułka z masłem, ja jestem po dwóch pierwszych zeszytach (Kuba Rozpruwacz) i poziom jest ekstremalny więc i odczucia inne.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
kmd7
Posty: 1021
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times

Re: Sherlock Holmes Consulting Detective (S. Goldberg, G. Grady, R. Edwards, J. Ropert, ...)

Post autor: kmd7 »

W piątej sprawie trzeba dedukować i interpretować to, co się przeczytało.
A już sam początek szóstej
Spoiler:
- żeby zacząć trzeba na dzień dobry ustalić, gdzie zaszło zdarzenie, o którym mowa we wstępie do sprawy. Nie ma co ukrywać, czytanie paragrafów to podstawowa sprawa ;), ale to nie tak, że jeden paragraf odsyła do następnego i mamy gotowe rozwiązanie.
macivs1
Posty: 19
Rejestracja: 05 lip 2018, 15:24

Re: Sherlock Holmes Consulting Detective (S. Goldberg, G. Grady, R. Edwards, J. Ropert, ...)

Post autor: macivs1 »

Dr. Nikczemniuk pisze: 28 sty 2019, 14:24
Demo to bułka z masłem, ja jestem po dwóch pierwszych zeszytach (Kuba Rozpruwacz) i poziom jest ekstremalny więc i odczucia inne.
Podobnie uważam po scenariuszu 5.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Sherlock Holmes Consulting Detective (S. Goldberg, G. Grady, R. Edwards, J. Ropert, ...)

Post autor: detrytusek »

kdsz pisze: 28 sty 2019, 14:15
OK, ale czy to oznacza, że pełna gra polega wyłącznie na czytaniu paragrafów i decydowaniu "gdzie idziemy", identycznie jak w demo? Czy może rolą gracza jest dedukcja, interpretacja faktów, weryfikacja zeznań świadków i szukanie powiązań? Bo jeżeli jednak to pierwsze, to ja z ciężkim sercem podziękuję.
W uzupełnieniu do tego co powyżej napisali koledzy to ja kilkukrotnie miałem sytuację gdzie już mi się wydawało, że trafiłem na kluczowy element układanki i teraz to już poleci...utykałem ponownie zazwyczaj 1 paragraf dalej.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 456 times
Been thanked: 303 times

Re: Sherlock Holmes Consulting Detective (S. Goldberg, G. Grady, R. Edwards, J. Ropert, ...)

Post autor: kdsz »

Dzięki. Po waszych wpisach częściowo odzyskałem wiarę w tę grę. Natomiast nie jestem do końca pewny, czy Rebel słusznie zrobił publikując za free tak kiepski scenariusz.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Sherlock Holmes Consulting Detective (S. Goldberg, G. Grady, R. Edwards, J. Ropert, ...)

Post autor: Odi »

Tylko to chyba nie do końca jest scenariusz, bardziej ilustracja sposobu działania mechaniki, demo, tutorial... Czyli z natury rzeczy bardzo okrojony produkt, a właściwie nawet nie produkt.
Gdy gracie w demo fify2019, to raczej nie narzekacie, że wybór drużyn ograniczony jest do Barcelony i ManUtd, a mecz trwa 3 minuty. Podobnie jest tutaj.
Z dema dowiadujemy się jak działa gra i w pierwszy scenariusz wchodzimy już wiedząc co i jak. Że jest mapa, jest gazeta, są adresy, a potem sprawdzamy się z Sherlockiem.


Nie do końca rozumiem, skąd te narzekania w gronie tak doświadczonych graczy :) Gra dostępna jest na rynku od kilkudziesięciu lat, ma pewnie kilkadziesiąt recenzji. Wszystkiego się można o niej dowiedzieć.
Ravn
Posty: 201
Rejestracja: 23 gru 2016, 20:18
Has thanked: 9 times
Been thanked: 10 times

Re: Sherlock Holmes Consulting Detective (S. Goldberg, G. Grady, R. Edwards, J. Ropert, ...)

Post autor: Ravn »

Mnie zastanawia czemu przez tyle lat (zapewne bylo kilka wydan tej gry, a nawet jak nie to mozna zrobic errate czy cos) nie zostal poprawiony sposob punktacji. Przeciez praktycznie kazdy na to narzeka.
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 456 times
Been thanked: 303 times

Re: Sherlock Holmes Consulting Detective (S. Goldberg, G. Grady, R. Edwards, J. Ropert, ...)

Post autor: kdsz »

Odi pisze: 28 sty 2019, 15:36 Tylko to chyba nie do końca jest scenariusz, bardziej ilustracja sposobu działania mechaniki, demo, tutorial...
Taki scenariusz to nie tylko tutorial, ma również funkcję reklamową. Dając słaby scenariusz rebel mógł sobie strzelić w kolano, takie jest moje zdanie. Ogromna szkoda, bo widać że wiele pracy włożono w przygotowanie wersji demo, ale zabrakło w zasadzie jednego fajnego twistu fabularnego. Choćby jednej drobnej nieścisłości w zeznaniach, która naprowadziłaby na właściwy trop. A wyszło płasko i liniowo na maksa. Jakby ekipa detektywów to było stado baranów pędzone przez pasterza wprost do rozwiązania "zagadki".
Nie do końca rozumiem, skąd te narzekania w gronie tak doświadczonych graczy :) Gra dostępna jest na rynku od kilkudziesięciu lat, ma pewnie kilkadziesiąt recenzji.
No i czytałem. Stąd zresztą mój wpis w tym wątku. Nie mogłem uwierzyć że osławiony SHCD to coś tak jednowymiarowego, prymitywnego nawet. To mi ewidentnie nie grało w połączeniu z entuzjastycznym recenzjami. Zresztą nawet scenariusz pokazowy doczekał się super pozytywnej recenzji w polskiej blogosferze, co mnie do reszty zdezorientowało.
Ostatnio zmieniony 28 sty 2019, 21:26 przez kdsz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Sherlock Holmes Consulting Detective (S. Goldberg, G. Grady, R. Edwards, J. Ropert, ...)

Post autor: Odi »

Zrobiłem 4 sprawy z pierwszej, klasycznej części.
Sporo było w nich niuansów do wyczytania między wierszami, zwłaszcza w odniesieniu do wątków pobocznych. Jak najbardziej byłem usatysfakcjonowany przedstawionymi historiami i twistami, a już poszukiwanie wątków do sprawdzenia w prasie, to absolutne mistrzostwo świata (zwłaszcza, gdy masz za sobą już kilka spraw i kilka dostępnych gazet).
Na tej podstawie, a także opierając się na opiniach recenzentów, że kampania Kuby Rozpruwacza już w ogóle jest arcytrudna, na Twoim miejscu bym się nie przejmował niskim poziomem trudności.

Choć z drugiej strony, może to kwestia języka, że tych niuansów po angielsku wyłapywaliśmy niewiele, a po polsku będzie to brzmiało podejrzanie już na pierwszy rzut ucha...?
feniks_ciapek
Posty: 2308
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1615 times
Been thanked: 941 times

Re: Sherlock Holmes Consulting Detective (S. Goldberg, G. Grady, R. Edwards, J. Ropert, ...)

Post autor: feniks_ciapek »

Ja powiem tyle, że czasami o rozstrzygnięciu między dwoma podejrzanymi decyduje jeden drobny detal, który jest doskonale wpisany w opis lokacji/osoby/przedmiotu i który czasem łatwo przeoczyć. W moim odczuciu wskazówki nie są podane wprost, raczej na zasadzie coś wyglądało tak i tak, a potem szukaj i domyślaj się dlaczego właśnie tak. Niektóre odpowiedzi są łatwiejsze, inne wymagają powiązania bardzo odległych faktów, w tym też tych z prasy z poprzednich spraw.

Natomiast to, co odróżnia SCHD od Detektywa (na plus) to to, że w rozwiązaniu jest przeprowadzone rozumowanie, dlaczego akurat te poszlaki prowadzą do takich, a nie innych wniosków. I w tych sprawach, w jakie grałem, było to rozumowanie spójne, czego niestety nie odczułem w kampanii Detektywa, a wydawca łaskawie zbył moje wątpliwości i zapytania stwierdzeniem "wydedukuj sobie".

Tak jak pisałem - SCHD dość wiernie oddaje schemat powieści Doyle'a - podążamy za sprawą, mamy swoje własne pomysły, a potem Holmes i tak nam powie, gdzie pobłądziliśmy. Podoba mi się bardzo istnienie wątków pobocznych i to, że Holmes się w ogóle nimi nie zajmuje. Daje to graczowi pole do popisu w rozwiązywaniu nieco prostszych (często) spraw i satysfakcję, że się dostrzegło więcej, niż wielki detektyw :). Bez tego SCHD byłby frustrujący. Z wątkami pobocznymi jest ciekawy i nie aż tak bardzo liniowy. Jest to chyba najlepsza paragrafówka, w jaką w życiu grałem :)
macivs1
Posty: 19
Rejestracja: 05 lip 2018, 15:24

Re: Sherlock Holmes Consulting Detective (S. Goldberg, G. Grady, R. Edwards, J. Ropert, ...)

Post autor: macivs1 »

detrytusek pisze: 28 sty 2019, 11:36
No to sporo Ci brakuje. Nie chcę Ci psuć zabawy jeśli chcesz wrócić do sprawy.
Kurde, nie czaję tego wątku pobocznego w sprawie 5. Próbuję robić wsteczną inżynierię i nie mogę dojść do punktu który pominąłem
Spoiler:
Czy są gdzieś zaznaczone miejsca informatorów, których warto odwiedzić czy sami musimy dochodzić czego gdzie się być może dowiemy?
ODPOWIEDZ