Android: Netrunner LCG - zasady, pytania, wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
jawohl
Posty: 303
Rejestracja: 06 sty 2012, 13:18
Lokalizacja: Warszawa

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: jawohl »

Krotkie pytanie co do discardowania kart.

Rozumiem, że obie strony mają po action phase, discard phase - muszą w nim pozbyć się kart, jeśli mają ich więcej na ręce niz wynosi limit. Dobrowolny discard wchodzi w grę również w tej fazie czy można go przeprowadzić kiedykolwiek?

Korporacja trashuje zainstalowane karty w dowolnej chwili, czy runner również może pozbyć się zainstalowanego programu/hardware/resource w kazdej chwili?

dzieki
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1385
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 192 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: Brylantino »

Runner samodzielnie, może jedynie pozbyć się zainstalowanego programu, gdy chce zainstalować nowy, a brakuje mu MU. Reszta kart, jak nie ma takiego zapisu na sobie, jedynie jest możliwa do pozbycia się dzięki innym kartom: Aesop, Scavenge etc.

Corp samodzielnie pozbywa się kart, gdy chce zainstalować coś na ich miejsce (aktywa, projekty itp), bądź dołożyć nowy LÓD do serwera.

EDIT: Nie ma dobrowolnego discardu. Karty możemy odrzucać tylko, kiedy mam ich zbyt dużo na ręce i jedynie podczas fazy odrzucania (kończącej naszą turę), ew. kiedy pozwala nam na to działanie innych kart zagranych, bądź zainstalowanych.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: gafik »

Czy runner po uzyskaniu dostępu do RnD i napotkaniu projektu musi go zapunktowac(wykraśc) czy może go odłożyć spowrotem na wierzch talii?
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: Andy »

Punktuje obowiązkowo. Chyba że dodatkowym warunkiem zapunktowania jest płatność w kredytach - w takim wypadku runner może zrezygnować z kradzieży, nawet jeśli ma te pieniądze.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: donmakaron »

Obecnie dodatkowe koszty wykradania agend wynikające z kart to tylko kredyty, ale zasady mówią, że jakikolwiek dodatkowy koszt kradzieży agendy, zwalnia runnera z obowiązku jej kradzenia. Jeśli wyjdzie karta, mówiąca że dodatkowym kosztem kradzenia agend jest poświęcenie klika, to również runner będzie mógł odmówić kradzieży. Tak dla uściślenia.
autoexec
Posty: 71
Rejestracja: 06 mar 2013, 15:20

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: autoexec »

http://netrunnercards.info/card/03040/en.html
rozumiem że Atman działa tylko na lody z równą siłą (a na lody z mniejszą siłą nie działa) ?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 809 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: mat_eyo »

Tak. W połączeniu z datasuckerem albo personal workshopem jest i tak bardzo mocny.
autoexec
Posty: 71
Rejestracja: 06 mar 2013, 15:20

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: autoexec »

taaa, nie grałem tym ale na pierwszy rzut oka widać że będzie świetną kontrą na drogie lody u których korpo nie może podbijać siły...

zaczyna irytować mnie brak balansu w tej grze...
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: Bea »

Nie można zmieniać siły Atamana po jego zainstalowaniu? T czy w praktyce nie wygląda to tak, że często nadaje się tylko do łamania jednego lodu, bo inne maja niezgodną siłę?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 809 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: mat_eyo »

Atamana może, nie znam tej karty. ATMANa na pewno nie. Z resztą tak jak napisałem wyżej, w połączeniu z takimi kartami jak datasucker, parasite, personal workshop, self-modifying code Atman jest niesamowicie groźny. Nie mówiąc już o dwóch atmanach albo, o zgrozo, trzech.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: gafik »

mat_eyo pisze:Tak. W połączeniu z datasuckerem albo personal workshopem jest i tak bardzo mocny.
No wygląda kozacko!
Wiadomo, że zależy to od sytuacji, ale czy macie jakąś optymalną wartość X, która pozwala zmaksymalizować możliwości Atmana?
Mnie się wydaje, że to jest 3, ale nie jestem jeszcze bardzo obeznany z kartami.
Jaka jest najczęściej występująca bazowa siała LODów?
autoexec
Posty: 71
Rejestracja: 06 mar 2013, 15:20

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: autoexec »

Bea pisze:
Nie można zmieniać siły Atamana po jego zainstalowaniu? T czy w praktyce nie wygląda to tak, że często nadaje się tylko do łamania jednego lodu, bo inne maja niezgodną siłę?
tak teoretycznie to w late game 3 Atmany (2, 4, 6 siły) + datasuker przechodzą lody po taniości...
a w praktyce się zobaczy
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 809 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: mat_eyo »

gafik pisze:
mat_eyo pisze:Tak. W połączeniu z datasuckerem albo personal workshopem jest i tak bardzo mocny.
No wygląda kozacko!
Wiadomo, że zależy to od sytuacji, ale czy macie jakąś optymalną wartość X, która pozwala zmaksymalizować możliwości Atmana?
Mnie się wydaje, że to jest 3, ale nie jestem jeszcze bardzo obeznany z kartami.
Jaka jest najczęściej występująca bazowa siała LODów?
Podobno przy trzech atmanach najbardziej optymalne ustawienie to 0, 3 i 5.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: donmakaron »

Do tego są karty pozwalające przeinstalować program, albo zainstalować go ze śmieci, czy w trakcie runu, więc Atman jest naprawdę efektywną zabawką. Korporacje nie powinny wychodzić z domu bez Corporate Troubleshootera...
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 809 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: mat_eyo »

To właśnie o tym pisałem. Self-modifying code i personal workshop pozwalają instalować atmana podczas runu. Wraz z możliwością strashowania go i zainstalowania z nowym modyfikatorem do siły jest niesamowity.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: donmakaron »

Nie zapominajmy o Clone Chip, którym można zainstalować Atmana ze śmieci w trakcie runu ;) Opcji jest tak dużo, że każdy znajdzie jakiś fajny trick dla siebie :P
jerzozwierz
Posty: 18
Rejestracja: 07 maja 2013, 19:46
Been thanked: 1 time

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: jerzozwierz »

http://netrunnercards.info/card/01100/en.html - skąd mają być wzięte żetony? Z banku czy z kasy korporacji? Wydaje mi się, że powinny być brane z banku. Świadczy o tym zapis "... na maksymalnie 2 różnych...". Gdybym brał z kasy korporacji i położył na jednym to ta karta nie miałaby sensu... Racja?
jerzozwierz
Posty: 18
Rejestracja: 07 maja 2013, 19:46
Been thanked: 1 time

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: jerzozwierz »

http://netrunnercards.info/find/?q=0102 ... _locale=en - czy ten ominięty lód traktuje się jako napotkany czy nie? Chodzi mi o to, który lód w tym przypadku jest tym pierwszym? Ja zakładam, że ten drugi.
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: melee »

Ad.1 Z banku
Ad.2. Jest "encounter", ale runner działa pierwszy i w tym momencie omija lód, dlatego np. nie zachodzi zdarzenie na Popup, Tollbooth itp.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: donmakaron »

jerzozwierz pisze:http://netrunnercards.info/find/?q=0102 ... _locale=en - czy ten ominięty lód traktuje się jako napotkany czy nie? Chodzi mi o to, który lód w tym przypadku jest tym pierwszym? Ja zakładam, że ten drugi.
Jeśli chodzi Ci o zdolność działającą na pierwszy napotkany ice, np. zdolność Rielle "Kit" Paddler, to niestety ice omijany Inside Jobem jest liczony jako pierwszy. Przykładowo - w pierwszym clicku zaczynamy run na serwer z dwoma ice'ami za pomocą Inside Joba, korporacja rezuje pierwszy ice i jest on omijany za pomocą Inside Job; korporacja rezuje drugi ice i już liczy się on jako drugi napotkany ice, więc zdolność Kit się nie odpala (ice nie zostaje bramą kodową).
Awatar użytkownika
jawohl
Posty: 303
Rejestracja: 06 sty 2012, 13:18
Lokalizacja: Warszawa

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: jawohl »

Zaraz zaraz, czyli Inside Job pomija pierwszy zrezzowany lód czy pierwszy lód broniący dany serwer?

+ Hokusai Grid zadaje DMG nawet jesli zostanie zaplacony trash cost przez runnera?

dzieki
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: donmakaron »

Zwróć uwagę na strukturę runu.

Inside Job omija pierwszy napotkany (encoutered) ice w runie. Runer podchodzi (approach) do ice'ów po kolei i spotyka (encouter) je jeśli są zrezowane/korporacja je zrezuje. Jeśli Inside Job uruchamia run na server z 3 ice'ami ( pierwszy niezrezowany, pozostałe zrezowane) i korporacja nie rezuje pierwszego ice'u, to runner omija drugi i idzie do trzeciego.

Z Hokusaiem to samo (znaczy się - zwróć uwagę na strukturę runu) - najpierw jest succesful run, więc odpala się zdolność Hokusaia, a dopiero potem jest access kart i runner może go trashować.
autoexec
Posty: 71
Rejestracja: 06 mar 2013, 15:20

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: autoexec »

ACCELERATED BETA TEST http://netrunnercards.info/card/01055/en.html

czy oglądamy karty z RnD karta po karcie i od razu instalujemy ew lody czy oglądamy 3 karty i dopiero w tedy instalujemy lody?
Awatar użytkownika
Inermis
Posty: 735
Rejestracja: 04 maja 2008, 12:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Odp: Android: Netrunner - zasady

Post autor: Inermis »

Od razu wszystkie 3.
Inermis - Blog netrunner.znadplanszy.pl
Chętnie zagram: Android: Netrunner LCG, Mage Wars, Battlestar Galactica
Chętnie poznam: Rex
Kolekcja | Want to Trade
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: Andy »

Super się można przejechać na ABT, np. odkrywając trzy projekty, gdy chwilę potem runner wjeżdża nam w słabo bronione archiwa! :D
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
ODPOWIEDZ