Stworze (Grzegorz Arabczyk)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: rattkin »

Owszem, bardzo Myszy lubię, ale znów, nie wiem czy możemy je podciągnąć pod przygodówkę jako taką. Dla mnie to raczej kooperacyjny taktyczny skirmish z jakąś tam fabułą w tle, przedstawioną w kolejnych scenariuszach. Przygodówki raczej stawiają na większą otwartość/dowolność rozgrywki, w dążeniu do wyznaczonego celu. Ale, tak jak pisałem, to kwestia zgodzenia się co do definicji.
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5209
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 275 times
Been thanked: 896 times
Kontakt:

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: raj »

A Stawka większa niż życie?
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
RasTafari
Posty: 1410
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:26
Lokalizacja: Breslau
Has thanked: 71 times
Been thanked: 69 times

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: RasTafari »

Nataniel pisze:Jeszcze tak gwoli kontekstu - rattkin, a Ty lubisz jakąś grę przygodową? Albo są jakieś tytuły, które mógłbyś grą przygodową nazwać?
Sam sobie ostatnio zadawałem to pytanie i doszedłem do podobnego wniosku:
rattkin pisze:Myślę, że akceptuję gry przygodowe takimi, jakie są, będąc świadomym ich ograniczeń, jednocześnie wiedząc, że taki rodzaj zabawy sprawdza się lepiej na komputerze i raczej solo.
Święte słowa! :mrgreen:

Nadzieja moja jeszcze była w przytoczonym tu Runeboundzie 3ed ale nudna ta gra się okazała strasznie natomiast patrząc przez pryzmat pozostałych tutaj tytułów przytoczonych to i tak jest najlepsza i jak bym miał znów do czegoś usiąść to właśnie do Runebounda 3ed :lol:

sory za ten OT ale miałem nadzieję, że rattkin napiszę że Stworze to super giera i w końcu znajdę swojego przygodowego Gralla :wink:
Przyszedł Rasta i zepsuł grę.
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: mauserem »

raj pisze:A Stawka większa niż życie?
ciężko nazwać ją przygodową
To rewelacyjna gra - bardzo niedoceniana - dająca świetną rozgrywkę "story based"
ale raczej nie "story driven" - mimo wszystko jest to pojedynek dwóch graczy (z dodatkiem trzech)
gdzie znajomość fabuły (niestety dość hermetycznej, przez co uniemożliwiającej eksport w świat)
daje efekt mimowolnego "fabularyzowania" - coś podobnego dzieje się w SW Rebelia.

Ale do przygodówki tej świetnej grze daleko.

Ja też ciągle szukam swojego św Graala przygodowych planszówek, próbując sobie jednocześnie odpowiedzieć czym powinna być gra "przygodowa planszowa"
mam kilka swoich typów - sprawdzonych, ale nadal szukam:

V-Commandos
Fortune and Glory
Conan
wspomniana już Magia i Myszy
czy Wiedźmin, który nie jest taki do niczego (jego największą wadą jest osoba autora ;) )
troszkę jednorazowa The Adventurers: Temple of Chac

co do kooperacji i przygody - jestem akurat zdania, że kooperacja jest elementem gier przygodowych - wzmacnia współodczuwanie i immersję podczas rozgrywki. Ale nie odżegnuję się od elementu zdrady, czy odrębnych ukrytych celów dla graczy
Ostatnio zmieniony 20 gru 2017, 09:34 przez mauserem, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5209
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 275 times
Been thanked: 896 times
Kontakt:

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: raj »

emmm chyba mamy różne definicje przygodówki...
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
bartekb8
Posty: 586
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 68 times
Been thanked: 61 times

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: bartekb8 »

A więc nie takie Stworze piękne jak je malują... Okazuje się znowu że nie zawsze warto wspierać coś, czego się nie zna (nie mówię o wspieraczkowych lokalizacjach gier, bo to gry które często są już znane, ograne i lubiane). Szkoda, ale może z czasem wyjdą jakieś poprawki itd.
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5209
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 275 times
Been thanked: 896 times
Kontakt:

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: raj »

Mało prawdopodobne. Wydawco autorzy od początku planowali minimum ryzyka i maksimum zysku, wydrukowano nieiele więcej egzemplarzy niż poszło na wspieraczce. To od początku miała być jednorazowa akcja. No chyba że byłby wielki sukces. Ale skoro sukcesu nie będzie...
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1381
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 191 times

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: Brylantino »

Dzisiaj zagrałem pierwszą partię w "Stworze" (znajoma zakupiła).

Niestety... instrukcja to jest jakaś totalna bzdura i twórcy gry powinni się publicznie biczować za napisanie takiego kawałka shitu... W życiu jeszcze nie czytałem tak złej instrukcji (a gram już naście lat i sam wydałem 2 gry). Nic się tam nie da znaleźć, instrukcja sama sobie co chwilę zaprzecza, a te "pseudo" zasady początkowe przestają mieć sens po 5-10 minutach rozgrywki. Kiedy już jakimś cudem przebrniemy przez tego potworka i zaczniemy rozgrywkę, to dostajemy bardzo przeciętny produkt, który jest na poziomie skomplikowania Talismana. Kości zostały tylko zastąpione kartami, a wcale to tej gry nie ratuje. Niestety syndrom "gra z kickstartera/wspieram.to = padaka mechniczna" znowu się potwierdza i nie dziwi, że gra wylądowała na takim serwisie, a nie poszła przez zwykłe wydawcnitwo (bo żadne by tej gry w takim stanie nie puściło). Jak dla mnie maksymalnie 3/10, ew. 4 jakby poprawili instrukcję, ale ogólnie gra jest po prostu bardzo przeciętna, żeby nie powiedzieć że słaba, bo nie ma w sobie nic co by sprawiało, że granie w nią jest fajne. Niestety twórcy muszą się nauczyć, że grafiki i klimat gry nie obronią.
Awatar użytkownika
Gosiek
Posty: 445
Rejestracja: 15 gru 2017, 13:28
Lokalizacja: W-wa
Has thanked: 429 times
Been thanked: 90 times
Kontakt:

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: Gosiek »

raj pisze:Mało prawdopodobne. Wydawco autorzy od początku planowali minimum ryzyka i maksimum zysku, wydrukowano niewiele więcej egzemplarzy niż poszło na wspieraczce. To od początku miała być jednorazowa akcja. No chyba że byłby wielki sukces. Ale skoro sukcesu nie będzie...
Diabli wiedzą czy nie będzie - może się to jednak części graczy nie mających zbyt dużego doświadczenia z planszówkami spodoba? Sama w to wątpię, ale hype był spory i co poniektórzy pewnie będą sobie wmawiać, że skoro kupili ładną grę i wydali tyle kasy, to ona musi być dobra. ;)

Swoją drogą, skoro o jednorazowej akcji mowa, to ekipa która zrobiła Stworze nie ma przypadkiem w planach kolejnej gry o nazwie Lunation? Tyle, że tym razem chcą zbierać fundusze na Kickstarterze.
Ostatnio zmieniony 20 gru 2017, 21:53 przez Gosiek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1381
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 191 times

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: Brylantino »

Muszą na Kicka iść, bo Polska już drugi raz się w balona zrobić nie da.
Rob
Posty: 5
Rejestracja: 20 gru 2017, 22:42

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: Rob »

Trafiłem tu przez facebooka, oglądam sobie tam Gry Planszowe. Czekam na swoje Stworze, grałem kilka razy w Wawie i Toruniu i zaciekawił mnie komentarz, w którym był link do tekstu bodajże rattkina? Który miał być recenzją. Wszedłem, zacząłem czytać i ….dawno takiego bełkotu nie widziałem ani nie słyszałem. Nawet TVP wyraża się jaśniej i bardziej składnie. Nie doszedłem nawet do 1/3 tekstu, bo się nie da. Naprawdę się starałem, ale mnie odrzuca od takiego pitolenia bez ładu i składu. Ludzie nie zachęcajcie go do bloga nie róbcie tego innym.
Zresztą widzę, ze całe to forum mocno ”pozytywnie” jest nastawione do gry od samego poczatku. Brylantino, Ty to już całkiem odleciałeś „wydawnictwo musi iść na Kicka bo Polska już drugi raz się w balona zrobić nie da”? Haha, smiechłem. Niezłe mniemanie o sobie macie panowie. Widzę tu kilku stałych bywalców, którzy zdecydowanie nie są Polską, co najwyżej polską cebulą. Oprócz kilku merytorycznych uwag to tu się niezły hejcik kręci, zresztą wystarczy popatrzeć na inną mocno znienawidzoną na tym forum grę autorską i różne teorie spiskowe. Że wam się chce…
Grywam sporo i od dawna. Dla mnie Stworze jest gra w sam raz, nie za ciężką, ale można się dobrze bawić, fajnie wydana, widziałem już w finalnej formie, z ładnymi figurkami i ciekawą mechanika. Co do instrukcji – czytałem w pdfie i nie widzę tam rzeczy, od których oczy wypływają. Poza tym autorzy piszą, że będą poprawiać. Rozmawiałem z nimi na żywo o grze i planach na Planszówkach na Narodowym i im wierzę. Pamiętajcie, że każde wydawnictwo kiedyś, jakoś zaczynało. Tu widzę ludzi z chęcią do pracy, którzy w przeciwieństwie do „dużych” wydawnictw, wydali grę na czas, dobrej jakości, radzą sobie z wysyłką, nie czekam jak ciołek, aż mi gra za rok przyjdzie, tylko mam jasne info kiedy będzie. Poza tym fajnie wykorzystali lukę na rynku trafiając w temat.
To, że wam się gra nie podoba, to wasza rzecz, każdy ma swoje gusta, ale to co tu w większości jest pisane jest po prostu żałosne i pokazuje, ze crowdfunding w Polsce, póki co ma się dobrze tylko w przypadku, znanych i uznanych na świecie tytułów. Ale to nic nowego, w tym kraju niektórzy nawet sami nie potrafią pierdnąć a co dopiero porwać się na wydanie gry.
Przy okazji pozostajecie tu trochę poza tym co się naokoło dzieje, bo z tego co widzę, mimo waszych wklejanych np.: na fb pseudorecenzji ludzie nadal chcą kupować Stworze i o zgrozo dobrze o tej grze pisać. Ponoć na allegro za pińćset chodzi nawet. Więc…powodzenia panowie, have a nice life, a małe ludki jak ja i inni, którzy tę grę kupili będą się dobrze bawić i pewnie kupią kolejne gry tego wydawnictwa, choćby na kicstarterze
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4051
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: AkitaInu »

Rob pisze:...

Co prawda w stworze nie grałem ale:
- polecam unikać takiego prześmiewczego tonu, nie jest to mile widziane
- jako że jesteś tutaj pierwszy raz (mam nadzieję ;)) to napewno nie wiesz w jakim tonie wypowiadali się twórcy gry. Zapewniam Cię mieli większe mniemanie o sobie niż, tak jak twierdzisz, ostatni komentatorzy :)
- jeżeli nie umiesz przyjąć do wiadomości że komuś gra się kompletnie nie podoba a dla niego (po przeczytaniu kilkudziesięciu, kilkuset) instrukcja jest koszmarna to ma prawo tak sądzić, podważanie tego zdania tego nie zmieni. Zapytaj ewentualnie co jest niejasne, podyskutuj itp.

Pozdrawiam :)
Rob
Posty: 5
Rejestracja: 20 gru 2017, 22:42

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: Rob »

Wiem w jakim tonie się wypowiadali, czytałem wątek zanim wyrobiłem sobie opinię o niektórych forumowiczach, a raczej o ich stylu wypowiadania się. Nie przeraża mnie ich ton, nie wiem dlaczego miałby, biznes to biznes. Oczywiście, ze gry się mogą nie podobać, czytałem kilkadziesiąt instrukcji i widziałem znacznie gorsze, a nawet chyba najgorsze instrukcje do lubianych gier - np. Robinson 1 ED. Dlatego powtarzam, Stworze sobie z instrukcją całkiem dobrze radzi. Zresztą jakbyście wytknęli stąd nos to zobaczylibyście, ze to nie tylko moja opinia.
To co mnie razi, to wylewanie dziecka z kąpielą, w sumie z błahego powodu. Pisanie tekstów w stylu "Polska się nie da nabrać", no wiesz, trochę śmieszny ten patetyzm w temacie gier planszowych i angażowanie całego kraju do wyrażenia oburzenia. Tym bardziej, ze piszący chwali się, ze wydał aż dwie gry ;). Chętnie porozmawiam merytorycznie, Stworze dotrze do mnie po świętach (nie miałem parcia na prezent), pooglądam, pogram, chętnie porozmawiam.
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: czeczot »

AkitaInu pisze: - polecam unikać takiego prześmiewczego tonu, nie jest to mile widziane
- jako że jesteś tutaj pierwszy raz (mam nadzieję ;)) to napewno nie wiesz w jakim tonie wypowiadali się twórcy gry. Zapewniam Cię mieli większe mniemanie o sobie niż, tak jak twierdzisz, ostatni komentatorzy :)
- jeżeli nie umiesz przyjąć do wiadomości że komuś gra się kompletnie nie podoba a dla niego (po przeczytaniu kilkudziesięciu, kilkuset) instrukcja jest koszmarna to ma prawo tak sądzić, podważanie tego zdania tego nie zmieni. Zapytaj ewentualnie co jest niejasne, podyskutuj itp.

Pozdrawiam :)
Nie jest mile widziane przez kogo? Chyba nie probujesz się wypowiadać za wszystkich? Jakiś mandat do reprezentowania wszystkich dostałeś?
Oglądałem kilka filmików z twórcami tej gry i oni mają zdecydowanie mniejsze mniemanie o sobie niż część piszących na tym forum "znawców" gier.
A ty zrozumiałeś że Rob ma po prostu inne zdanie o tej grze.

Ja odnoszę wrażenie że niektórzy od tej gry oczekiwanie jakiegoś olśnienia czy nie wiadomo czego. A to po prostu gra dla mało zaawansowanego gracza. Tą grę wsparło dużo osób które do tej pory nie miały do czynienia z planszówkami. Jaki jest sens robić dla takich osób grę ze skomplikowanymi zasadami? To by ich tylko zniechęciło do tej gry i w ogóle do gier.

Skoro to nie jest gra dla mnie to piszę że to nie jest gra dla mnie bo nie w moim klimacie, bo za łatwa itd. Ale krytykowanie gry bo to nie jest gra dla mnie to jest bzdura.
Ostatnio zmieniony 21 gru 2017, 06:42 przez czeczot, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Gosiek
Posty: 445
Rejestracja: 15 gru 2017, 13:28
Lokalizacja: W-wa
Has thanked: 429 times
Been thanked: 90 times
Kontakt:

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: Gosiek »

Czeczot - przecież można zrobić świetną grę dla mało zaawansowanego gracza, to się nie wyklucza. I jest wiele takich gier.
A Stworze najwyraźniej dla wielu tu piszących nie są grą świetną, ale co najwyżej poprawną.
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1381
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 191 times

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: Brylantino »

Faktycznie radzi sobie bardzo dobrze - początkujące osoby pomimo obejrzenia filmu tłumaczącego zasady, nie były dzięki niej w stanie nawet zacząć gry. Dopiero po pomocy dwóch już bardziej zaawansowanych graczy i analizowania każdego wpisu i kartkowania całej instrukcji, aby znaleźć potrzebne odniesienia do prawidłowego zrozumienia zasad, udało się w ogóle zacząć grę, co nie zmienia faktu, że i tak nie obyło się bez ciągłego do niej zaglądaniai (a mechanicznie ta gra jest naprawdę dość prosta).

Żeby nie pozostać gołosłownym:
1. Ten niby tryb dla początkujących to jest jawna kpina - gdyż co chwilę się dochodzi do sytuacji, gdzie gra i tak korzysta z zasad dla zaawansowanych graczy (a przecież mieliśmy do tej części instrukcji nawet nie zaglądać) np. nagrody za podstawowe questy (Szeptucha) w postaci Woja/Guślarza (którzy w podstawowej wersji nie grają), czy quest o zwiększanie trudności innym graczom (jako Licho), a mechanika ta również dopiero dochodzi w zaawansowanym wariancie pokazują, że w ogóle nie było to przemyślane i dodane dosłownie na dniach, aby jakoś to było - szkoda że efekt jest odwrotny bo wprowadza tylko większy zamęt niż jest to warte. Oczywiście o takich rzeczach, jak nieprawidłowe rozłożenie gry na ilustracjach i w opisie to nawet nie ma co wspominać. Tak samo jak elementy, które wchodzą do gry, ale nie są w ogóle używane (talia lokacji dla gracza).
2. Brak konsekwencji w ilustracjach i opisach - np. punkty witalności. Przy rozkładaniu mamy rozłożyć, aby zasłonić wydrukowane symbole, na obrazku również tak jest to ukazane (choć już domek np. nie jest zakryty, a też jest symbolem), a w opisie tej mechaniki wychodzi, że mamy zasłonić wszystko aż do tego rozgałęzienia na dole (co w ogóle nie wynikało z opisu rozłożenia gry i dołączonej do niego ilustracji).
3. Podstawowe mechaniki, które zachodzą w grze nie są opisane jak mają działać w wariancie podstawowym - np. te przepychanki na brutalność/spryt przy wioskach. Niby przy zebraniu 4-5 żetonów odsłaniamy je, ale już twórcy nie napisali co dają te większe żetony (to znajdziemy dopiero w opisie zasad zaawansowanych, więc po co w ogóle je kłaść przy podstawce).
4. Istotne informacje bardzo słabo zaznaczone - np. że nawet obniżanie sprawności poniżej 0 zawsze zapewnia nam jedną kartę. Tego doszukaliśmy się dopiero po jakimś czasie gry.

To tylko kilka rzeczy spinach na szybko z głowy, a było tego więcej. Proszę więc nie pisać, że instrukcja nie jest taka zła... Jeżeli autorzy nie potrafią jej pisać, to w Polsce jest kilka osób, które się tym zajmują zawodowo i pewnie chętnie by ją napisały porządnie za nich. Ja się nie zabieram za coś, czego nie umiem sam zrobić, tutaj niestety tego zabrakło i teraz gracze muszą cierpieć i to nie mało, patrząc po ilości zapytań co do zasad na profilu samej gry na fb.
Oczywiście jeżeli ktoś grę poznał na jakimś konwencie, gdzie została ona wytłumaczona i potem dopiero zajrzał do zasad, to wszystko może się wydawać jasne i czytelne, ale spróbuj się wcielić w kogoś, kto tej gry w ogóle nie zna. Gdyby nie ten lets play na YT, to przyznam że chyba bym nawet nie zaczął tej gry, bo bym po prostu stracił cierpliwość przy próbie przebijania się przez te kilkanaście stron bełkotu bez ładu i składu.
To że się gra podoba innym? Może tak być. Do dzisiaj ludzie grają w Catana, Monopoly czy Mocarstwa i pewnie świetnie się przy tych grach bawią. Nikt im nie broni. Dla mnie sama gra jest bardzo przeciętna i nie wyróżnia się niczym szczególnym. No dobra, przesadziłem. Wyróżnia się beznadziejną instrukcją, ale to wolałbym aby pozostała przeciętna.
Awatar użytkownika
citmod
Posty: 715
Rejestracja: 11 gru 2014, 15:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 103 times
Been thanked: 103 times

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: citmod »

Rob pisze:Trafiłem tu przez facebooka, oglądam sobie tam Gry Planszowe...
Tak tak, jasne. Grywasz "sporo i od dawna" ale trafiłeś tu przez FB, zupełnie przypadkiem "oglądając" sobie tam gry planszowe. Mimo wszystko zdążyłeś sobie już obczaić cały ten wątek i akurat tak wyszło, że trafiłeś też na wątek Mocarstw.
Wygląda na to że o polskim crowdfundingu gier planszowych też cokolwiek wiesz, a przynajmniej słyszałeś, gdzie przeciętny kowalski nie ma bladego pojęcia o kickstarterze nie mówiąc już o wspieram.to.

Kurcze i akurat jakoś tak wyszło, że twój pierwszy post po dzisiejszej rejestracji to wielka obrona twórców gry oraz jej samej, której jeszcze ponoć nawet nie posiadasz, tylko gdzieś grałeś. Mimo to już jesteś na tyle zorientowany, że wiesz, że twórcy już poprawiają instrukcję i udało Ci się przemycić tą informację w poście...

Czy wy naprawdę jesteście tak zdesperowani, że chce wam się zakładać konta aby bronić grę? Jeszcze na dodatek robić to w tak idiotyczny transparentny sposób? To samo ma miejsce w wątku Mocarstw. Tam nawet nie chciało mi się tego komentować ale widzę po tym poście, że nowi "autorzy" chętnie chwytają za takie "błyskotliwe" metody... Smutne to i mam nadzieję, że kolejni nowi autorzy będą trochę bardziej inteligentni, co zaowocuje nie tylko brakiem takich idiotycznych postów, ale i zapewne lepszymi grami.

Nie myślcie że dam się wciągnąć w jakąś dyskusję, bo wiem że taki jest wasz cel. Ważne żeby przez kilka dni "Stworze" było wysoko w aktualnych wątkach, prawda? Ode mnie tej sztucznej reklamy nie otrzymacie. Ale nie martwcie się znajdzie się na pewno kilka osób, które to przez najbliższe 5 stron będą z wami dyskutować (dlatego też ten mój post dużo nie zmieni w tym temacie). W końcu w wątku Mocarstw też to miało miejsce...
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5209
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 275 times
Been thanked: 896 times
Kontakt:

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: raj »

citmod pisze:Kurcze i akurat jakoś tak wyszło, że twój pierwszy post po dzisiejszej rejestracji to wielka obrona twórców gry oraz jej samej, której jeszcze ponoć nawet nie posiadasz, tylko gdzieś grałeś.
Myślę, że to typowe dla autoro-wydawców samozachwyconych swoim cudownym dziełem.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
IseeWinner
Posty: 245
Rejestracja: 12 lut 2013, 10:14
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: IseeWinner »

To ja dla przeciwwagi wrzucam opinię o grze z portalu boardtime.pl: http://boardtime.pl/2017/11/gramy-2017- ... czych.html

Apeluję o spokój i wzajemne poszanowanie. Nie ma sensu robić z kolejnego wątku batalii o "jedynie słuszne planszówki".

Ludziom zainteresowanym grą polecam poczekać na wysyp recenzji i filmów z przykładową rozgrywką, wyjaśnieniem zasad itp. zanim wyrobią sobie zdanie.
koczkodan
Posty: 232
Rejestracja: 21 cze 2017, 12:38
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: koczkodan »

Rob pisze:Przy okazji pozostajecie tu trochę poza tym co się naokoło dzieje, bo z tego co widzę, mimo waszych wklejanych np.: na fb pseudorecenzji ludzie nadal chcą kupować Stworze i o zgrozo dobrze o tej grze pisać. Ponoć na allegro za pińćset chodzi nawet. Więc…powodzenia panowie, have a nice life, a małe ludki jak ja i inni, którzy tę grę kupili będą się dobrze bawić i pewnie kupią kolejne gry tego wydawnictwa, choćby na kicstarterze
jestes wspolautorem gry? tylko ktos taki moglby takie glupoty napisac.
za pincset to chyba piec sztuk tej gry chodzi a i tak bym tyle nie dal za takie cos. wykonanie ladne, to trzeba oddac, ale na tym koncza sie pozytywy. instrukcja toporna, a gra slaba i nie dajaca zadnej satysfakcji. jedna z gorszych gier w jakie mialem okazje zagrac... biorac pod uwage oczekiwania zdecydowanie najwieksze rozczarowanie ever.

w jednym z pierwszych postow tu na forum bronilem autorow gry, ale z ubolewaniem stwierdzam, ze to co odstawili to jednak byl tylko i wylacznie skok na kase. przepraszam wszystkich forumowiczow, ktorych wtedy wysmiewalem! mieliscie racje odnosnie autorow gry a gra niestety jest do bani...

pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 21 gru 2017, 09:18 przez koczkodan, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Retro
Posty: 510
Rejestracja: 26 gru 2014, 10:04
Has thanked: 32 times
Been thanked: 30 times

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: Retro »

raj pisze:
citmod pisze:Kurcze i akurat jakoś tak wyszło, że twój pierwszy post po dzisiejszej rejestracji to wielka obrona twórców gry oraz jej samej, której jeszcze ponoć nawet nie posiadasz, tylko gdzieś grałeś.
Myślę, że to typowe dla autoro-wydawców samozachwyconych swoim cudownym dziełem.
oskarżony, skazany, wykonać wyrok! wyprowadzić! :lol:
MOJE ZASOBY
--------------------------------------
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1220
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 385 times
Been thanked: 265 times

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: Deem »

raj pisze:
citmod pisze:Kurcze i akurat jakoś tak wyszło, że twój pierwszy post po dzisiejszej rejestracji to wielka obrona twórców gry oraz jej samej, której jeszcze ponoć nawet nie posiadasz, tylko gdzieś grałeś.
Myślę, że to typowe dla autoro-wydawców samozachwyconych swoim cudownym dziełem.
Ostatnio bardzo niewiele trzeba, aby zdyskredytować opinie pojawiające się na tym forum. W przypadku Mocarstw i Stworza pojawia się osoba z zewnątrz, która w kilku słowach obraża obecnych i broni gry. Na to pojawia się fala oskarżeń o to, że nowo przybyły jest agentem autorów, a sama gra to syf i paskudztwo, którego nie należy tykać kijem.

W efekcie dyskusja ma zerową wartość merytoryczną i jeśli ktoś wejdzie na forum, w poszukiwaniu informacji, zobaczy tylko przepychanki na poziomie piaskownicy. Może warto jednak skupić się na wartościowych argumentach.

Stworze jest ładne, charakterystyczne (szata graficzna, klimat etc.) i z tego co było widać na przykładowych rozgrywkach dosyć proste. Pomimo wymienionych przez rattkina wad, znajdzie odbiorców, którym będzie pasować i to jest pozytywne. Znajdą się też tacy, którzy będą zawiedzeni i puszczą swoje egzemplarze w drugi obieg, co przy niewielkiej ilości jaka pozostała podobno na retail, też jest ok - więcej graczy będzie mogła się przekonać czym Stworze naprawdę jest.

Ta charakterystyka pasuje do naprawdę wielu gier, które powstały dzięki wspieraczkom, a jednak chyba tylko polskie tytuły wzbudzają aż takie zacietrzewienie.

Jedno co jest dla mnie (osobiście, w mojej opinii, subiektywnie itp.) dziwne to, że ktoś spodziewał się, że Stworze to gra przygodowa. Ani jeden filmik z rozgrywką czy omówieniem zasad nie sugerował żadnej przygody. To tak samo jak z Marsjanami Trzewiczka - podtytuł sobie, ale wystarczyło zajrzeć pod maskę i wiadomo było czego się NIE spodziewać.
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1381
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 191 times

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: Brylantino »

Ciężko się nie spodziewać gry przygodowej, skoro tak gra się sama reklamuje i jeszcze jak czytasz opinie na różnych blogach, gdzie niby autorzy grali na jakiś konwentach, to sami używają określenia gra przygodowa.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4051
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: AkitaInu »

czeczot pisze:
AkitaInu pisze: - polecam unikać takiego prześmiewczego tonu, nie jest to mile widziane
- jako że jesteś tutaj pierwszy raz (mam nadzieję ;)) to napewno nie wiesz w jakim tonie wypowiadali się twórcy gry. Zapewniam Cię mieli większe mniemanie o sobie niż, tak jak twierdzisz, ostatni komentatorzy :)
- jeżeli nie umiesz przyjąć do wiadomości że komuś gra się kompletnie nie podoba a dla niego (po przeczytaniu kilkudziesięciu, kilkuset) instrukcja jest koszmarna to ma prawo tak sądzić, podważanie tego zdania tego nie zmieni. Zapytaj ewentualnie co jest niejasne, podyskutuj itp.

Pozdrawiam :)
Nie jest mile widziane przez kogo? Chyba nie probujesz się wypowiadać za wszystkich? Jakiś mandat do reprezentowania wszystkich dostałeś?
Oglądałem kilka filmików z twórcami tej gry i oni mają zdecydowanie mniejsze mniemanie o sobie niż część piszących na tym forum "znawców" gier.
A ty zrozumiałeś że Rob ma po prostu inne zdanie o tej grze.

Ja odnoszę wrażenie że niektórzy od tej gry oczekiwanie jakiegoś olśnienia czy nie wiadomo czego. A to po prostu gra dla mało zaawansowanego gracza. Tą grę wsparło dużo osób które do tej pory nie miały do czynienia z planszówkami. Jaki jest sens robić dla takich osób grę ze skomplikowanymi zasadami? To by ich tylko zniechęciło do tej gry i w ogóle do gier.

Skoro to nie jest gra dla mnie to piszę że to nie jest gra dla mnie bo nie w moim klimacie, bo za łatwa itd. Ale krytykowanie gry bo to nie jest gra dla mnie to jest bzdura.
- nie jest mile widziane pisanie w takim tonie, co prawda nie mam mandatu ale myślę że więkoszść nie lubi jak się ich obraża ;)
- nie zrozumiałeś mnie. Autorzy tutaj w tym wątku pisali w dużo bardziej wyniosłym tonie. M.in można bez problemu było wywnioskować że ich gra jest najlepsza bo im się bardzo podoba. Pierwszy błąd pdojektanta :) To że w jakich śfilmikach akurat tego nie widziałeś nic nie znaczy.

A co to znaczy że gra jest nie dla kogoś? Kto Ci dał mandat żebyś rozdzielał kto może opisywać wrażenia z gry a kto nie? :)
Jest wiele ludzi którzy grają w imprezówki, ciężkie i lekkie euro jak i ameri i karcianki. Jeżeli jakaś gra jest według nich kiepska to czemu ma tego nie opisać?

Bzdurą (w wielu przypadkach) w jest pisanie że ktoś nie powinien opisywać gry bo nie jest dla niego.


Żeby nie było kompletnego off topu to napisze że szkoda że ludzie którzy nie są początkującymi kiepsko oceniają grę, myślałem że może jednak z tego ciekawego wyjdzie. No i jednak nikt z mojego środowiska nie kupił więc ciężko będzie zagrać.
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5209
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 275 times
Been thanked: 896 times
Kontakt:

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: raj »

Deem pisze:Ta charakterystyka pasuje do naprawdę wielu gier, które powstały dzięki wspieraczkom, a jednak chyba tylko polskie tytuły wzbudzają aż takie zacietrzewienie.
Nie. takie zacietrzewienie budzą tylko tytuły, których autorowydawcy są samozachwyceni swoimi cudami i w arogancki sposób próbują przekonać innych o tej cudowności.
Jest wiele polskich gier, które nie spotkały się z takim przyjęciem.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
ODPOWIEDZ