Pandemic / Pandemia (Matt Leacock)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Malin
Posty: 30
Rejestracja: 13 mar 2014, 11:54
Been thanked: 11 times

Re: Pandemic PL

Post autor: Malin »

diabello20 pisze:A mnie ciekawi Malin jak graliście tyle partii na błędnych zasadach? Tzn. co robiliście nie tak?
Czasem karty miast były przekazywane w każdym mieście (to na początku), karta po epidemii ciągnięta z góry, Medyk leczył wszystkie kostki choroby (różnych kolorów) za jedną akcję. Coś tam jeszcze było, ale nie pamiętam.
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2810
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 312 times
Been thanked: 528 times

Re: Pandemic PL

Post autor: kaszkiet »

Dziś odebrałem Na Krawędzi.
Szalki są super! Powinno się z nich bardzo wygodnie korzystać. Bardzo wpisują się w klimat gry. W dodatku w wyprasce będą się dobrze trzymać.
Karty są nieco jaśniejsze od mojej podstawki, ale nie liczyłem na to, że będą identyczne.
Niezbyt mi się za to podoba, że nowe pionki i znacznik lekarstwa na piątą chorobę są plastikowe. W mojej podstawce pionki i znaczniki są drewniane.
Pewnie się przyzwyczaję i wkrótce przestanę zwracać uwagę, tak jak na niedoskonałości kostek chorób w podstawce.
Nie jest to ogromna różnica, ale jednak nieco razi ta niespójność.

Wkrótce zrobię zdjęcia.
Szaweł
Posty: 1898
Rejestracja: 25 cze 2013, 12:45
Lokalizacja: Gdynia/Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Pandemic PL

Post autor: Szaweł »

Mierzę się z zamiarem zakupu Pandemii a pamiętam, że gdzieś na forum, ktoś oferował znaczniki chorób z plexi, ale nie mogę znaleźć wątku. Pomożecie?
Moja kolekcja
Moje rabaty, których chętnie użyczę: Planszostrefa 11%, Huble 5%, Rebel 4%, AlePlanszówki 3%
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5242
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 527 times
Been thanked: 1849 times
Kontakt:

Re: Pandemic PL

Post autor: Gambit »

Szaweł pisze:Mierzę się z zamiarem zakupu Pandemii a pamiętam, że gdzieś na forum, ktoś oferował znaczniki chorób z plexi, ale nie mogę znaleźć wątku. Pomożecie?
Prawdopodobnie chodzi Ci o ten wątek:
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 53&t=23848
Awatar użytkownika
bubu
Posty: 605
Rejestracja: 21 lut 2014, 15:16
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Pandemic PL

Post autor: bubu »

kaszkiet pisze: Szalki są super! Powinno się z nich bardzo wygodnie korzystać. Bardzo wpisują się w klimat gry. W dodatku w wyprasce będą się dobrze trzymać.
Czy jest jakikolwiek problem z przełożeniem całości do jednego pudełka czy też system wyprasek to uniemożliwia?
kaszkiet pisze: Karty są nieco jaśniejsze od mojej podstawki, ale nie liczyłem na to, że będą identyczne.
Wkrótce zrobię zdjęcia.
Kiepsko. O ile inne pionki i znacznik mi nie przeszkadza o tyle jaśniejsze karty są już "takie se":
-losując postaci widać, które są nowe, które stare;
-grając w nowe wyzwania widzimy, że na góry stosu leży nowa karta
Hmm..
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Pandemic PL

Post autor: Paskudnik »

Gambit pisze:
Szaweł pisze:Mierzę się z zamiarem zakupu Pandemii a pamiętam, że gdzieś na forum, ktoś oferował znaczniki chorób z plexi, ale nie mogę znaleźć wątku. Pomożecie?
Prawdopodobnie chodzi Ci o ten wątek:
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 53&t=23848
Szaweł: poszukaj głębiej w wątku, widziałem tam znacznie fajniejsze znaczniki fioletowych wirusów niż te w pierwszym poście.
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Pandemic PL

Post autor: TV3 »

"Kiepsko. O ile inne pionki i znacznik mi nie przeszkadza o tyle jaśniejsze karty są już "takie se":
-losując postaci widać, które są nowe, które stare;
-grając w nowe wyzwania widzimy, że na góry stosu leży nowa karta
Hmm.
"

Niestety właśnie z tego powodu (plus zużycie kart) całość niebieskich ubrana została w zakryte koszulki. I stos urósł ponad dwukrotnie.
Nad kartami zielonymi się jeszcze zastanawiam - tylko 2 nowe są, jak dojdę do części dodatku z nimi zdecyduję, czy zostawić przeźroczyste, czy kupić zakryte.
Szaweł
Posty: 1898
Rejestracja: 25 cze 2013, 12:45
Lokalizacja: Gdynia/Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Pandemic PL

Post autor: Szaweł »

@ Gambit oraz Paskudnik

Dzięki wielkie, dokładnie o ten wątek mi chodziło! Paskudnik, jedne i drugie robi jedna osoba, więc podejrzewam, że te na 6 stronie są po prostu nowszą wersją. Jeszcze raz dzięki.
Moja kolekcja
Moje rabaty, których chętnie użyczę: Planszostrefa 11%, Huble 5%, Rebel 4%, AlePlanszówki 3%
Awatar użytkownika
bubu
Posty: 605
Rejestracja: 21 lut 2014, 15:16
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Pandemic PL

Post autor: bubu »

No. To, żeby nie było- kupiłem. W kategorii ilość komponentów/cena nie jest rewelacyjnie ale zobaczymy jak się w to gra i wtedy ocenię czy było warto.

Fajna organizacja pudełka- wszystko póki co wchodzi i pasuje.
Nowe karty są faktycznie jaśniejsze, no trudno, nic na to nie poradzę. W zasadzie i tak (poza postaciami) dobiera się je ze stosu jak leci a nie wybiera więc może nie będzie to problemem.

W każdym razie moja cegiełka do wydania In the Lab dołożona. Lacerto- teraz twoja kolej.
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 800
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 29 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Pandemic PL

Post autor: Michał M »

Chciałbym kupić starszą polską wersję Pandemic (http://www.rebel.pl/product.php/1,1379/ ... olska.html) - pytanie, czy poza szatą graficzną i brakiem dwóch ról, które pojawiły się w nowszym wydaniu, są jeszcze jakieś istotne różnice? Czy starsza wersja jest kompatybilna z nowszymi dodatkami?
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Pandemic PL

Post autor: RunMan »

Obie wersje różnią się jedynie graficznie, gameplay jest taki sam. Co do kompatybilności dodatków - wydaje mi się, że połączenie podstawka Albi + dodatek Lacerta będzie chyba niegrywalne, z powodu innego wzoru koszulek na kartach, choć może akurat nie przeszkadza to na tyle w grze (poczekajmy na opinie kogoś, kto zna dodatek ;)). Do starej podstawki wyszły dodatki Z-Mana, ale nie dość że tylko w języku angielskim, to chyba dość trudno byłoby Ci je teraz dorwać.
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 800
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 29 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Pandemic PL

Post autor: Michał M »

Dzięki. Tak jak napisałeś, poczekam jeszcze na kogoś, kto zna dodatek. Starszą wersję można kupić dużo taniej, ale nie chciałbym, żeby nie dało się jej ewentualnie rozszerzyć.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4055
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 23 times

Re: Pandemic PL

Post autor: AkitaInu »

Inne rewersy kart sa wiec nie bardzo bedziesz w stanie je połączyć, jestem tego pewien na 99% ;) angielski wydawca ma nawet upgrade pack w postaci samych kart zeby się dalo grać z dodatkiem. Lacerta chyba też pisze na swojej stronie ze trzeba grać z nowym wydaniem podstawki ;)

_____________________________
Wysłane z telefonu, przepraszam za błędy ;)
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 800
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 29 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Pandemic PL

Post autor: Michał M »

Czyli starsza wersja raczej odpada. Dzięki za odpowiedź.
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Pandemic PL

Post autor: TV3 »

Koszulki jednostronnie kryte nie wystarczą?
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4055
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 23 times

Re: Pandemic PL

Post autor: AkitaInu »

Mozliwe, ale musisz sprawdzic ;) rozmiar kart itp itd

_____________________________
Wysłane z telefonu, przepraszam za błędy ;)
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2810
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 312 times
Been thanked: 528 times

Re: Pandemic PL

Post autor: kaszkiet »

Dodatki to nie tylko karty.
Na krawędzi zawiera m.in. znaczniki piątej choroby, które są plastikowe i przezroczyste. Stara wersja, o ile wiem, ma te znaczniki drewniane.
Na pewno da się to jakoś połączyć i będzie się dało grać, ale może to umiarkowanie spójnie wyglądać.
Z tego co kojarzę, widziałem oferty sprzedaży nowej wersji podstawki od 75 PLN.
Awatar użytkownika
bubu
Posty: 605
Rejestracja: 21 lut 2014, 15:16
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Pandemic PL

Post autor: bubu »

Czy ma ktoś jakieś orientacyjne dane na temat sprzedaży "Na krawędzi"?
Nie chodzi mi o dokładne liczby ale o przewidywania dotyczące wydania "In the Lab"..
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Pandemic PL

Post autor: Paskudnik »

Za wcześnie jeszcze na takie szacowanie. Jeśli chodzi o podstawkę to też jakiś czas leżała w sklepach, a potem już prawie całkiem się wyprzedała. Teraz był chyba jeszcze dodruk podstawki i przypuszczam, że gra dzięki dodatkowi ma szansę na zdobycie wielu nowych fanów (i fanek).

Inna sprawa to ceny - np. na Narodowym było:

podstawka - 90 zł
dodatek - 139 zł

gdzie dodatek = 1/2 podstawki.

Oceniam szanse wydania In The Lab na bardzo duże, choć na pewno nie wyjdzie w tym roku no i przy takich cenach to trochę jest kiepsko - oby nie kosztował 169 zł :|
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
Wosho
Posty: 1442
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Pandemic PL

Post autor: Wosho »

Pytanie od ilu graczy sprawdzi się wariant z bioterrorystą?
Czy wystarczy 3+1, czy 4+1?
cezucho
Posty: 2
Rejestracja: 24 maja 2014, 13:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pandemic PL

Post autor: cezucho »

3+1 było bardzo dobrze, w 4+1 nie grałem, ale wyobrażam sobie, że przez to, że bioterrorysta ma co drugi ruch, to każdy z graczy dość długo czekałby na swoją kolejkę. Oczywiście w Pandemii to nie gra roli tak bardzo, ale mimo wszystko.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Pandemic PL

Post autor: rastula »

Jak wy w ogóle gracie w kilka osób w Pandemię?

Mnie się ta gra podoba bardzo solo - fajna łamigłówka - ale odnoszę wrażenie, że mocno trzeba w niej ograniczyć komunikację między graczami, żeby szybko nie pojawił się lider. Wiem , że to generalny problem co'opów ale tutaj odczułem go szczególnie silnie.
Awatar użytkownika
bubu
Posty: 605
Rejestracja: 21 lut 2014, 15:16
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Pandemic PL

Post autor: bubu »

Ja przede wszystkim gram w zakryte karty- tzn każdy może mówić, co ma ale nie może pokazać. Może brzmieć bez sensu ale redukuje zachowania typu- "O, widzę, że masz Londyn to idź tam i ja sobie to od Ciebie wezmę".
Wosho
Posty: 1442
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Pandemic PL

Post autor: Wosho »

My na razie tylko we dwójke, to nasz pierwszy coop i sprawdza się, przy okazji spróbuję kogoś namówić na 3 a później dodatek i 3+1 :)
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Pandemic PL

Post autor: Paskudnik »

Wosho pisze:Pytanie od ilu graczy sprawdzi się wariant z bioterrorystą?
Czy wystarczy 3+1, czy 4+1?
Z tego co pamiętam, w instrukcji było napisane wprost żeby z bioterrorystą grać 3+1 a raczej nie 4+1, ale sam jeszcze nie sprawdziłem jaka jest różnica.
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
ODPOWIEDZ