Arkham Horror - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Arkham Horror

Post autor: sirafin »

"Zostań tu przez następną turę" to dokładnie to samo co zatrzymanie. Zatrzymany badacz nadal musi w fazie ruchu unikać potworów albo z nimi walczyć. Zatrzymany badacz w fazie ruchu nie może się przemieszczać, korzystać z punktów ruchu, ani rzucać zaklęć z tym związanych.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
dragonkce
Posty: 108
Rejestracja: 02 lis 2015, 18:05
Been thanked: 1 time

Re: Arkham Horror

Post autor: dragonkce »

Dzięki, a jak to zrozumieć?
"The Implant Suggestion [KH] Spell can be used in any
location, street area, or Other World area, unless otherwise
noted."
dragonkce
Posty: 108
Rejestracja: 02 lis 2015, 18:05
Been thanked: 1 time

Re: Arkham Horror

Post autor: dragonkce »

Witam, koleje pytanlo.
1. Jeśli jestem na jakims obszarze, i na ten obszar z innego obszaru przyszedł potwór, to rozumiem, ze chcąc oposcic ten obszar podczas następnej fazy ruchu musze z nim walczyc lub unikanc, a co będzie, kiedy nie będę chciał się ruszyc czyli mój ruch =0? Czy tez musze unikac lub walczyc z potworem? W instrukcji pisze, ze spotkanie z potworem jest, kiedy koncze ruch na obszarze z potworem lub chce taki obszar oposcic, a tym czasem ja po prostu się nie ruszam.
2. czy to samo dotyczy obszaru, na ktorry powracam z innego swiata i jast na nim potwor. W tej fazie go mogę uniknąć, ale nie udaje mi się zamknąć bramy wiec nie opuszczam tego obszaru,. co będzie, przy następnej fazie ruchu, kiedy mój ruch =0?
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Arkham Horror

Post autor: sirafin »

Pytałeś o to stronę wcześniej i tam już padła odpowiedź.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
dragonkce
Posty: 108
Rejestracja: 02 lis 2015, 18:05
Been thanked: 1 time

Re: Arkham Horror

Post autor: dragonkce »

Witam, no tak, wiec inne pytanko
Karta Mitów mówi, żeby usunąć wszystkie potwory a obszarów Arkham, rozumiem, że z obszarów i ulic, a co z Przestworzami i Peryferiami? Również je usuwam?
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Arkham Horror

Post autor: sirafin »

Nie, jeśli mówi z obszarów, to usuwamy tylko z obszarów.

Pytając o konkretną kartę, warto podać jej nazwę, wtedy odpowiadający może ją dokładniej sprawdzić (czy nie było jakichś poprawek, erraty itp.) ;)
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Thaiphoon
Posty: 67
Rejestracja: 14 sty 2014, 14:33
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 5 times

Re: Arkham Horror

Post autor: Thaiphoon »

Cześć wszystkim

Dziś moja żona i ja zostaliśmy pochłonięci przez Yiga :wink: Czy z tym przedwiecznym da się wygrać nie przebudzając go? Udało nam się zapieczętować jedynie 4 bramy w tym jedną dzięki karcie ze znakiem starszych bogów. W 10 tur (w naszym wypadku 11 bo wykorzystaliśmy jeden znak) trudno zapieczętować 6 bram. Czy nie uważacie, że lepiej odpuścić sobie bramy, a zbierać lepszy ekwipunek, dbać o wysoką wytrzymałość i poczytalność i czekać na ostateczną walkę?
marcindlubacz
Posty: 96
Rejestracja: 14 maja 2015, 10:23
Been thanked: 1 time

Re: Arkham Horror

Post autor: marcindlubacz »

witam.
Dzisiaj po pierwszej rozgrywce nasunęło mi się jedno pytanie(z czasem będzie ich więcej) może dwa. Nie chce mi się przeglądać instrukcji po raz enty więc pisze tutaj chociaż odp. też tu może jest. W fazie mitów pojawia się brama i potwór na polu na którym stoi gracz najpierw wciąga mnie brama czy muszę uniknąć potwora lub zabić? Wydaje mi się, że wciąga mnie brama i nie muszę uniknąć potwora ale wolę się upewnić. Dwa - w fazie spotkań w innych światach na karcie pisało, że wracam do arkham nie było podane miejsce powrotu więc wracam do bramy czy na dowolne miejsce w arkham?
Awatar użytkownika
szutek
Posty: 430
Rejestracja: 17 wrz 2011, 17:42
Has thanked: 16 times
Been thanked: 32 times

Re: Arkham Horror

Post autor: szutek »

1) najpierw wciąga Cię brama, poniewaz walczyc z potworami na planszy (nie z kart spotkań) mozesz tylko w fazie ruchu, a nie w fazie mitów
2) powracasz do bramy przez ktorą wszedłeś do innych światów lub do innej bramy o tej samej nazwie
Awatar użytkownika
szutek
Posty: 430
Rejestracja: 17 wrz 2011, 17:42
Has thanked: 16 times
Been thanked: 32 times

Re: Arkham Horror

Post autor: szutek »

Nam tez podczas rozgrywki nasunęło się pytanie. Czy karta mitów, ktora daje +1 do wszystkich testow skradania dodaje bonus rowniez do testow uników ? Zawsze gralismy ze tak, ale ostatnio naszło mnie że chyba graliśmy zle, bo jednak test uniku a test skradania to inne testy, wykonywane jedynie na podstawie parametru postaci "skradanie się". Co uważacie ?
marcindlubacz
Posty: 96
Rejestracja: 14 maja 2015, 10:23
Been thanked: 1 time

Re: Arkham Horror

Post autor: marcindlubacz »

Test uników to specjalny test skradania się więc bonus skradania obowiązuje przy teście str 12 w instrukcji
marcindlubacz
Posty: 96
Rejestracja: 14 maja 2015, 10:23
Been thanked: 1 time

Re: Arkham Horror

Post autor: marcindlubacz »

czy w fazie ruchu jeśli skończę ruch na bramie z potworem to przechodzę prze bramę od razu czy muszę uniknąć bądź walczyć z potworem?
marcindlubacz
Posty: 96
Rejestracja: 14 maja 2015, 10:23
Been thanked: 1 time

Re: Arkham Horror

Post autor: marcindlubacz »

chyba sam sobie odpowiem. Faza 2 ruch : czyli unikanie walka. Faza 3 spotkania w Arkham przechodzenie przez bramę.
dragonkce
Posty: 108
Rejestracja: 02 lis 2015, 18:05
Been thanked: 1 time

Re: Arkham Horror

Post autor: dragonkce »

Zgadza się, najpierw unik lub walka, potem brama.
Patosław
Posty: 1
Rejestracja: 09 sty 2016, 17:59

Horror w Arkham - karty mitów

Post autor: Patosław »

Mam pytanie odnośnie gry Horror w Arkham.
Chodzi o karty mitów. Jest tam typ kart o nazwie "Pogłoski". Mają tam coś takiego jak Sukces, Porażka i Aktywność na obszarze. O co w tym chodzi? Czy sukces/porażka ma miejsce w każdej rundzie czy tylko gdy badacz jest na podanym obszarze?
Awatar użytkownika
szutek
Posty: 430
Rejestracja: 17 wrz 2011, 17:42
Has thanked: 16 times
Been thanked: 32 times

Re: Horror w Arkham - karty mitów

Post autor: szutek »

Tylko i wyłacznie jednorazowo po spełnieniu warunku określonego pod sukcesem/porażką. Czasami warunek ten (zwykle sukces) spelniony musi zostac na okreslonym obszarze.

Przed zadaniem pytania zachęcam do lektury instrukcji, bo tam też znajdziesz odpowiedź na powyższe pytanie. Na forum przyjęło się również, że każda gra, w tym Horror w Arkham, ma osobny temat do zadawania pytan zwiazanych z zasadami, wiec nie ma potrzeby w celu zadania pytania otwierania nowego wątku.
dragonkce
Posty: 108
Rejestracja: 02 lis 2015, 18:05
Been thanked: 1 time

Re: Arkham Horror

Post autor: dragonkce »

Witam, w FAQ 2.0 pisze, ze na obszarze Kate Winthrop nie pojawia się brama, potwor i nie nastepuje spotęgowanie potworow. Pisze jednak, ze nastepuje to kiedy Kate Winthrop ma zeton eksploracji, a jeśli go nie posiada to co wtedy? Na jej karcie w zdolności "nauka" nie jest napisane, ze musi posiadac zeton ekspoloracji, aby zapobiegać pojawianiu się bram i potworow.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Arkham Horror

Post autor: sirafin »

Nie opisuj, wrzuć dokładny cytat, to ułatwia odpowiadanie. Z tego co napisałeś, można by zrozumieć, że Kate nie zapobiega pojawianiu się potworów i bram, jeśli nie ma znacznika eksploracji, co nie miałoby kompletnie sensu, bo znacznik eksploracji można mieć tylko na polu z bramą, a brama może się pojawiać tylko na polu bez bramy.

Zerknąłem pobieżnie do FAQ i o żetonie eksploracji znalazłem wzmiankę, gdy pytanie dotyczy konkretnie spotęgowania potworów, a Kate stoi na bramie. Tak więc z tego co widzę, żeton eksploracji jest wspomniany jedynie dla porządku, dla specyficznej sytuacji.


Druga sprawa, FAQ przecież po to jest, żeby prostować rzeczy, których nie opisano dostatecznie dokładnie ;)
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
dragonkce
Posty: 108
Rejestracja: 02 lis 2015, 18:05
Been thanked: 1 time

Re: Arkham Horror

Post autor: dragonkce »

Tak dokładnie, chodzi o ten fragment z potęgowaniem potworów.
dragonkce
Posty: 108
Rejestracja: 02 lis 2015, 18:05
Been thanked: 1 time

Re: Arkham Horror

Post autor: dragonkce »

Witam, kolejne pytanko. Podcza fazy mitów potwór z zielona ramka się porusza na obszar najbliższego gracza z wyjątkiem przytulku i szpitala. A co, jeśli najbliższy Badacz jest na ulicy? Niekiedy spotykam wariant, ze ulica należy ogólnie do "obszarów Arkham"?
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Arkham Horror

Post autor: donmakaron »

Na mapie są dzielnice, które składają się z obszarów i ulic. Jeśli potwór porusza się po obszarach, to nigdy (poza jakimiś super wyjątkowymi sytuacjami) nie wchodzi na ulicę. Jeśli masz go poruszyć na najbliższy obszar z Badaczem, to szukasz najbliższego obszaru z badaczem ;) ignorując przy tym ulice z Badaczami, bo to nie są obszary. Jeśli nie ma Badaczy na obszarach, potwór się nie rusza.
dragonkce
Posty: 108
Rejestracja: 02 lis 2015, 18:05
Been thanked: 1 time

Re: Arkham Horror

Post autor: dragonkce »

Dzieki, to inne pytanie. Wczoraj miałem sytuację, kiedy byłem na ulicy, i podczas fazy mitów przyleciały do mnie 3 potwory latające. Najlepsza opcja było, abym przegral walke, gdyż jeden z potworów ma własność, że po po przegranej walce Badacza natychmiast wciąga najblizsza brama, czyli uniknę pozostałych 2 potworow. Pytanie, czy mogę celowo przegrać walke, tzn wykonać test waleczności normalnie, ale nie uzywac celowo "broni"? W sumie nigdzie nie pisze, ze majac jakas bron lub zaklecie, musze go uzywac :)
Adar
Posty: 242
Rejestracja: 05 sty 2015, 12:03
Lokalizacja: Wałcz

Re: Arkham Horror

Post autor: Adar »

dragonkce pisze:Dzieki, to inne pytanie. Wczoraj miałem sytuację, kiedy byłem na ulicy, i podczas fazy mitów przyleciały do mnie 3 potwory latające. Najlepsza opcja było, abym przegral walke, gdyż jeden z potworów ma własność, że po po przegranej walce Badacza natychmiast wciąga najblizsza brama, czyli uniknę pozostałych 2 potworow. Pytanie, czy mogę celowo przegrać walke, tzn wykonać test waleczności normalnie, ale nie uzywac celowo "broni"? W sumie nigdzie nie pisze, ze majac jakas bron lub zaklecie, musze go uzywac :)
Moim zdaniem nie musisz. Skoro masz możliwość wyboru, której broni użyć, to możesz wybrać, aby nie użyć żadnej.
dragonkce
Posty: 108
Rejestracja: 02 lis 2015, 18:05
Been thanked: 1 time

Re: Arkham Horror

Post autor: dragonkce »

Takie pytanko, w instrukcji pisze, ze badacz walczy lub unika potwora w fazie ruchu, kiedy wkroczy na obszar potwora lub chce opuscic obszar potwora. Taka sytuacja, koncze ruch na obszarze z potworem, unikam go - czy w nastepanej fazie ruchu, kiedy będę chciał opuscic ten obszar znow musze unikac lub walczyc z potworem?
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Arkham Horror

Post autor: sirafin »

Tak.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
ODPOWIEDZ