(Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6550
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 657 times
Been thanked: 1019 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

hancza123 pisze: 26 lut 2019, 12:51 On ma kolekcję 250 gier wojennych
Fatalna informacja :(
hancza123
Posty: 3669
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 57 times
Been thanked: 152 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: hancza123 »

Kolekcja wygląda jak Bursztynowa Komnata dla wojownika. Wchodzisz a na półce stoją sobie np. wszystkie coiny nowe nieśmigane, wszystkie d-day, no w ogóle wszystko co można sobie wyobrazić. I takie bursztynowe komnaty istnieją sobie w Trójmieście ale nie docieramy do tych ludzi.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6550
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 657 times
Been thanked: 1019 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Taka bursztynowa komnata to bardziej problem.
250 tytułów jest zwyczajnie nie do ogrania.

Ale ludzi zawsze chętnie witamy.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4122
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 339 times
Been thanked: 193 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: lacki2000 »

Odi pisze: 26 lut 2019, 14:00 Taka bursztynowa komnata to bardziej problem.
250 tytułów jest zwyczajnie nie do ogrania.

Ale ludzi zawsze chętnie witamy.
Oj tam problem. Zapewne na starcie można odrzucić większość jako zbyt długie, nieracjonalne albo po prostu broken :]
Szkoda, że nie mogę wpaść, bo szykuje się niezła ekipa.
A z imion żeńskich proponuję jeszcze Andean Abbys - Andzia, choć tu może też być po prostu Andy - skoro to nasz stały czytelnik z grodu Piastów :P
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 80 times
Been thanked: 192 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Andy »

Skoro rzecz dzieje się w Andach, to mogą być Andy. :wink:
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2515
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Jan_1980 »

Ja mam tylko 1 prośbę. Zagrajcie mi AUC pięknie i myślcie wtedy o mnie :)
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
hancza123
Posty: 3669
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 57 times
Been thanked: 152 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: hancza123 »

W piłkę ponoć zawsze wygrywają Niemcy. Ale nie w Quartermastera! Wygrana aliantów jednym punktem. God save the King! Allez Enfants de la Patrieee! Boshe Tsara hrani! Hehe no mam dobry nastrój udało się Highlandera ograć mimo lamentu Markusa że niby coś tam zawaliłem i przegraliśmy. Spokojnie, to było wszystko wyliczone na przewagi jeden punkt 😉
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1519
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Wolf »

Jak widać hejt pomaga i na tych kompletnie nieuczęszczanych spotkaniach pojawiło się 7 osób.

Niestety... długonoga, piękna Andzia nie została wzięta w obroty. Spragnieni wrażeń wojacy nie wybrzydzali i nie zastanawiali się nad subtelnościami urody, dorwali Kunegundę i poużywali sobie w piątkę. Potem już w bardziej kameralnym gronie zabawiali się z enerdowską pływaczką - Helgą, a jeszcze inni, którym było mało musieli zadowolić się rękami (w morzu).
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6550
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 657 times
Been thanked: 1019 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Wolf, łącząc kobiecie imiona z potocznymi nazwami gier wojennych nie sądziłem, że porównanie pójdzie w TĘ stronę... :o :wink:

A tymczasem - w bezpiecznej odległości od reszty ekipy ;) - prowadziliśmy z Dominiką zacięty pojedynek o fotel prezydenta USA w roku 1960.
Kennedy (Dominika) zaczął z wysokiego C. Raz dwa opanował Wschód, mocno osadzając się także w Midwescie i na Południu. Nixonowi został jedynie zachód, a widmo porażki zajrzało mi w oczy. Nie pojawiały się żadne moje sensowne wydarzenia, a Dominice podpasowały dwa "scoringi" (czyli gathering momentum), dzięki którym zdobyła sporo poparcia na zachodzie i południu. No nic, trzeba było odrabiać. No i mozolnie, powolutku, zacząłem odbijać: najpierw Midwest, potem South, a wreszcie wróciłem na wschodnie wybrzeże i przejąłem Nowy jork, który wydawał się już nie do ruszenia. Choć powoli zbierałem poparcie i skracałem dystans, momentem zwrotnym okazała się 5 tura i debata. W piątej turze, będąc na wschodzie, dobrałem dwa wydarzenia za łącznie 14 CP, co umożliwiło mi wyczyszczenie kilku stanów i napoczęcie twierdz w kilku innych. Debatę natomiast wygrałem 9 do 0 - okazało się, że moje wydarzenia Dominika "paliła" właśnie na debatę. Trudno powiedzieć, czy więcej na tym zyskała, czy straciła (wydaje mi się, że nie odpaliłbym ich wszystkich), ale takie mocne uderzenie dało mi wreszcie przewagę. Walka trwała do samego końca. Dość powiedziec, że w dniu kampanii udało mi się przeciągnąć na swoją stronę 51 głosów elektorskich. Ostatecznie wygrałem 300ileś do 189, ale łatwo absolutnie nie było.

Daaaawno nie grałem i już zapomniałem, jak bardzo lubię tę grę. W pewnym sensie cenię ją bardziej od TS. Z jednej strony jest krótsza (pełna rozrywka), przy zachowaniu bardzo podobnych emocji (z bonusami - o czym za chwilę), z drugiej jest... dłuższa. Nie skończy się nagle, bo ktoś wylosował Wargames albo dobry scoring, albo ktoś inny nie może wyrzucić na kostce odpowiedniej wartości, żeby wyjść z Quagmire/Bear Trap. Nie - 1960 The Making of Presidents trwa od początku do końca, w grze pojawią się praktycznie wszystkie karty, a scoring jest jeden: dzień wyborów. Dzięki temu gra daje możliwość odbicia się i powrotu nawet z trudnej sytuacji (jak było dzisiaj). Dodatkowo grę urozmaica debata, a później przygotowanie kart na dzień wyborów. Decyzje, których kart użyć na zagranie w swojej turze, a które zostawić na debaty/wybory, są bardzo ciekawe i nieoczywiste. Sam dzień wyborów jest - moim zdaniem - fantastyczny, i stanowi ukoronowanie całej rozgrywki (po cztery testy poparcia dla każdej ze stron w wybranych stanach, a potem liczenie głosów). Ciekawie rozwiązany jest też aspekt odpalania/blokowania wydarzeń w turze przeciwnika, za które musimy płacić, ale dzięki temu dostajemy kolejne pole do decyzji związanych z zarządzaniem żetonami potrzebnymi do odpalania tych wydarzeń. Baaaaardzo dobry tytuł.

Ale dzisiaj udało mi się jeszcze rozegrać kolejne rundy małej, prostej gierki The Cousins War. To dwuosobówka o wojnie dwóch róż (Lancaster vs York), czyli swoistym pierwowzorze konfliktu Lannister vs Stark, ze znanej każdemu sagi. Teoretycznie jest to filler (pudełkowo 30 min), w praktyce przez 30 min to rozegraliśmy 2 tury z 5. Fakt, że zawsze grałem z nowym graczem, no ale tych 30 minut naprawdę nie widzę... No mniejsza. W kazdym razie The Cousins War to dwuosobowa karcianka, z fajnym motywem kostkowym. Mamy trzy regiony Anglii w których musimy zdobyć panowanie. Mamy klasyczne zagrywanie kart i manipulowanie kostkami wpływu, z ciekawym motywem wydarzenia korzystnego dla oponenta, odpalanego w konkretnej turze. Co jest ciekawe, to połączenie tej karcianej mechaniki, mimo wszystko typowej dla CDG, z mechanika bitwy, opartą na rzucaniu kośćmi, układaniu z nich dubletów/tripletów i blefowaniu co do ich wartości. Próżno tu szukać jakiegoś manewrowania siłami i decyzji typowo bitewnych ("Pułkowniku, proszę przesunąć swoich ludzi z prawego skrzydła na lewe, a tych z lewego skrzydła - na prawe"), jest natomiast mind game oparta na blefie, szacowaniu ryzyka etc. Fajna sprawa, bo jeśli ktoś gorzej radzi sobie w typowej optymalizacji karcianej, albo karty słabiej podeszły, w czasie bitwy może wykazać się zupełnie innego rodzaju umiejętnościami, żeby zniwelować przewagę przeciwnika. Możliwe są też zwycięstwa w stosunku 1:3 czy 1:4, jeśli ktoś odczyta rywala... Radzę zwrócić uwagę na tę gierkę. Myślę, że mechanika spokojnie ma potencjał na powiększoną planszę i wydanie w dużym pudełku.

Zrobiliśmy sobie dzisiaj zdjęcie grupowe :) Wreszcie :) Szkoda tylko, że nie było Janka, Antka i Lackiego. Przyslijcie nam swoje zdjęcia legitymacyjne, to Was dokleimy ;)
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1519
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Wolf »

Odi pisze: 27 lut 2019, 00:27To dwuosobówka o wojnie dwóch róż (Lancaster vs York), czyli swoistym pierwowzorze konfliktu Lannister vs Stark, ze znanej każdemu sagi.
Inną inspiracją dla tej popularnej, choć niezbyt ciekawej sagi (oraz jeszcze gorszego serialu) był schyłek panowania Kapetyngów oraz wojna stuletnia opisane w serii powieści historycznych "Królowie przeklęci" Maurice'a Druona.
hancza123 pisze: 26 lut 2019, 23:14W piłkę ponoć zawsze wygrywają Niemcy.
Co ciekawe w WSDV jest takie wydarzenie "Cud w Bernie", odnoszące się do finałowego meczu mistrzostw świata w piłkę nożną z 1954, w którym RFN nieoczekiwanie wygrało z Węgrami. Węgrzy w tym czasie łoili wszystkich jak leci i byli faworytami spotkania. Już sam udział drużyny niemieckiej w finale był pewnym zaskoczeniem (pierwsze mistrzostwa w których brali udział po wojnie, kraj podzielony itd.). Tym większym zaskoczeniem było, że RFN nieoczekiwanie wygrało z Węgrami. Wg jednej z teorii Niemcy mieli być wspomagani metamfetaminą, natomiast wg oficjalnej wersji podano im jedynie witaminę C. Tak czy inaczej, technicznie nie ma to znaczenia, bo nie było w tym czasie zasad antydopingowych, więc czego by tam nie ćpali zwycięstwo by się liczyło.
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 726
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 117 times
Been thanked: 93 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Muad »

Hm niby tylko gra, ale oby Next War India-Pakistan nie stał się prawdziwy. Zaczęło sie robić poważnie
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6550
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 657 times
Been thanked: 1019 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Inną inspiracją dla tej popularnej, choć niezbyt ciekawej sagi
Ośmielam się nie zgodzić. Wręcz krańcowo. Jedyną, za to poważną, słabością sagi jest to, że prawdopodobnie nie zostanie dokończona.
(oraz jeszcze gorszego serialu)


Dla mnie jest co najmniej dobry :) Choć faktycznie, wraz ze wzrostem liczby efektów CGI i odchodzeniem od oryginalnej, martinowskiej fabuły, poziom serialu obniża się.
był schyłek panowania Kapetyngów oraz wojna stuletnia opisane w serii powieści historycznych "Królowie przeklęci" Maurice'a Druona.
A to zawsze ciekawie się dowiedzieć :)

A co do klimatu Wir Sind das Volk, to mocno polecam film Baader Menhof Komplex. Wydaje się świetnie pokazywać nastroje w RFN na przełomie lat 60' i 70'.

Co do wojny, to cóż: logika tego typu systemów wymaga zwiększania napięcia co jakiś czas. Niestety, kosztem życia ludzkiego. Trudno wyobrazić sobie wojnę pełnoskalową, ale już konflikt ograniczony nie byłyby czymś szczególnie odmiennym od obecnej sytuacji.
hancza123
Posty: 3669
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 57 times
Been thanked: 152 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: hancza123 »

Za tydzień najchętniej 1960, Seki, QG1914. Eurosy odpoczynek.
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1636
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 107 times
Been thanked: 153 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

hancza123 pisze: 26 lut 2019, 23:14 W piłkę ponoć zawsze wygrywają Niemcy. Ale nie w Quartermastera! Wygrana aliantów jednym punktem. God save the King! Allez Enfants de la Patrieee! Boshe Tsara hrani! Hehe no mam dobry nastrój udało się Highlandera ograć mimo lamentu Markusa że niby coś tam zawaliłem i przegraliśmy. Spokojnie, to było wszystko wyliczone na przewagi jeden punkt 😉
Obrazek

Ależ to była partia! Przy wyniku 57:58 to moralnie czuję się zwycięzcą bo pierwszy raz Centralni nie dostali strasznego łomotu nie mając na niemieckim otwarciu żadnych ofensywnych eventów na ręce. Za to pierwszy raz Niemcami wystawiłem aż 6 statusów. Odegram się!

Ach te emocje, chociażby moment gdy Brytania zorientowała się że nie ma już wojsk lądowych do lądowania na kontynencie lub gdy załamał się ostatni atak na dawny Konstantynopol :)

Możliwe że za przegraną Państw Centralnych jednym punktem odpowiadał francuski agent który naciskał żebym grał a nie czekał z aż do planszy wróci Car Mikołaj II. No i zamiast ataku na Galicję, który by trwale odebrał dwa punktowania Rosji i dał te punkty Centralnym, atak poszedł na Pikardię która na tamtym etapie gry była już nie do obrony na dłuższą metę. Ale z drugiej strony - jakby nie było ataku na Pikardię, to pewnie byłby kontratak aliantów na West Germany.

Jeśli chodzi o wprowadzenie Wolfa do gry, to teraz sobie myślę że generalnie doświadczonego gracza można też wprowadzać poprzez talię UK/US - ma chwilę oddechu na starcie, a potem może kombinować. Grając Rosją trzeba bardzo oszczędzać deck. Fakt że agresywna gra Wolfa pomogła bardzo Francji, ale też ściągnięcie na siebie niemieckiego młota parowego wyłączyło Rosję z końcowej gry.

Z ciekawostek odnośnie zasad dobrze było raz a dobrze wyjaśnić zasady discardowania. Czyli czyje karty, ile i skąd należy/można odrzucać w danych sytuacjach. Szczególnie istotne jest to w taliach dwunarodowych - czy np. Niemcy atakując Francję jeśli wymuszają discard przygotowanej karty, czy to musi być karta francuska czy może być włoska, albo jeśli atakujesz Brytanią trudny teren i musisz odrzucić kartę z ręki, to czy to musi karta brytyjska czy może być amerykańska.

P.S.

Zdjęcia grupowe wyszły nieźle chociaż te których nie robiłem sam musiałem kadrować bo zamiast stołu z grami było pół sufitu :) Mina Hańczy przeglądającego swoje karty w QG1914 bezcenna :) Nie wiem czy wszyscy chcą aby zdjęcia się pojawiły tutaj, więc szacując prywatność przesłałem Wam linka do katalogu dropboxa w PM'ach.
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2515
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Jan_1980 »

Tyż poproszę :)
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
hancza123
Posty: 3669
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 57 times
Been thanked: 152 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: hancza123 »

Dobre zdjęcia, mocna banda. Możesz wrzucić na główną nikt nie odważy się już zadzierać.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 80 times
Been thanked: 192 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Andy »

Highlander pisze: 27 lut 2019, 12:13Z ciekawostek odnośnie zasad dobrze było raz a dobrze wyjaśnić zasady discardowania. Czyli czyje karty, ile i skąd należy/można odrzucać w danych sytuacjach. Szczególnie istotne jest to w taliach dwunarodowych - czy np. Niemcy atakując Francję jeśli wymuszają discard przygotowanej karty, czy to musi być karta francuska czy może być włoska, albo jeśli atakujesz Brytanią trudny teren i musisz odrzucić kartę z ręki, to czy to musi karta brytyjska czy może być amerykańska.
Instrukcja na s. 5 pisze:When playing a Power with two countries, the general rule is: If the
face of the card is revealed, then the card is country-specific; if
the card is not revealed, the country doesn’t matter.
(Naturally,
a card must be revealed any time information on the face is being
used.)
Instrukcja na s. 16 pisze:Cards are discarded to either the top of the discard pile or the bottom
of the discard pile.
Discard face-up to the top of your discard pile whenever the game
information on the front of the card is being used, like when you
play a card during the Play step, or when you use a prepared card
in battle. Whenever the game information on the front of the card
is important, the card is discarded to the top of your discard pile
where other players can examine it.
However, there are many instances where you will discard cards
without using any of the game information on the front of the card.
These discards may be voluntary or involuntary, depending on the
situation. When a card is discarded and the game information on
the front of the card is not being considered, the card is discarded to
the bottom of your discard pile without being revealed to the other
players. (You may always examine your own discard pile.)
When you are directed to discard a card but the card type or
Prepare symbol is not specified, discard for the Power, not the
country.
The card front is not revealed to the other players, and the
card is placed on the bottom of your discard pile.
Instrukcja na s. 17 pisze:The following rules apply when you must discard cards but cannot.
• If you must discard a card from your draw deck but your draw
deck is empty, your team loses 1 Victory Point.
• If you must discard a card from hand, but your hand is empty,
your team loses 1 Victory Point.
• If you must discard a prepared card from the table but you do
not have any cards prepared, your team loses 1 Victory Point.
• If you must discard a Status card from the table, but you do not
have one to discard, there is no effect.
Instrukcja na s. 22-23 pisze:Discarding Due to Attrition Symbols
Discarding cards due to Attrition or Attrition Symbols in Play text
(e.g. Economic Warfare cards) are both handled in the same way.
However, the rules in this section only
apply when discarding due to Attrition
Symbols, and not for other reasons.

• Discards are specific to the Power, not
the country; the cards are not revealed.
• Discards may be taken from your
hand, prepared cards, or from the
top of your draw deck. (You cannot
inspect the cards in your draw deck
first!) You cannot discard face-up Status
cards from the table.
• You are never required to discard your
prepared cards or cards from your
hand; if your draw deck runs out of
cards, you may deduct 1 Victory Point
for every card you were unable to discard, instead of discarding your prepared cards or cards from
your hand
• You cannot voluntarily deduct a Victory Point if you still have a
card in your draw deck.
I wszystko jasne! :)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6550
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 657 times
Been thanked: 1019 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

hancza123 pisze: 27 lut 2019, 12:56 Dobre zdjęcia, mocna banda. Możesz wrzucić na główną nikt nie odważy się już zadzierać.
A jeszcze trzech niezłych zakapiorów w odwodzie!

:D
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1636
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 107 times
Been thanked: 153 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

Andy pisze: 27 lut 2019, 12:59
Highlander pisze: 27 lut 2019, 12:13Z ciekawostek odnośnie zasad dobrze było raz a dobrze wyjaśnić zasady discardowania. Czyli czyje karty, ile i skąd należy/można odrzucać w danych sytuacjach. Szczególnie istotne jest to w taliach dwunarodowych - czy np. Niemcy atakując Francję jeśli wymuszają discard przygotowanej karty, czy to musi być karta francuska czy może być włoska, albo jeśli atakujesz Brytanią trudny teren i musisz odrzucić kartę z ręki, to czy to musi karta brytyjska czy może być amerykańska.
(...)
When you are directed to discard a card but the card type or Prepare symbol is not specified, discard for the Power, not the country. (...)
Czytaliśmy te zasady tylko ze względu na ich rozproszenie po instrukcji wciąż pojawiały się wątpliwości w trakcie grania. To powyższe "specified" było dla mnie niejasne (lepiej byłoby wprost napisać że karta jest po prostu odpalana). Jak teraz to przeczytałem naraz (dzięki za zebranie) to wynika że można je skompresować do dwóch punktów:

1) tylko discardy kart "odpalanych" czyli (1) karty zagrywanej jako akcja podstawowa, (2) zagrywanej z prepare jako wsparcie w ataku/obronie lub (3) zagrywanej z prepare jako attrition są ujawniane - i tylko w sytuacji (2) czyli prepare na atak/obronę - kraj jest weryfikowany.

2) wszystkie pozostałe discardy kart (np. do opłacenia trudnych ataków, do ich ponawiania, lub zdolności statusów obronnych lub ofensywnych, do wyciągania wojska z decku), niezależnie od tego czy są to discardy z ręki, z wierzchu decku, czy z prepare - są niejawne dla przeciwników i nie muszą pasować do kraju, i idą na spód decku.

Czyli to graliśmy źle i to nie tylko dzisiaj, ale praktycznie we wszystkich partiach (np. discardy z attrition były jawne, albo niemieckich statusach gracz FR/IT odrzucał np. przygotowaną kartę prepared tego narodu, który był atakowany, to samo się działo u gracza AH/OT). No ale przynajmniej się to wyjaśniło.
hancza123
Posty: 3669
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 57 times
Been thanked: 152 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: hancza123 »

Highlander, sprawdziłem w necie i w takich sytuacjach procedura przewiduje powtórzenie wszystkich rozgrywek, szczególnie tych przegranych. Do końca miesiąca młócimy zatem tylko QG14 😉
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1636
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 107 times
Been thanked: 153 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

hancza123 pisze: 27 lut 2019, 14:38 Highlander, sprawdziłem w necie i w takich sytuacjach procedura przewiduje powtórzenie wszystkich rozgrywek, szczególnie tych przegranych. Do końca miesiąca młócimy zatem tylko QG14 😉
Do końca miesiąca powiadasz. Wszystkie rozgrywki. Jak dla mnie za wysokie progi :P
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2515
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Jan_1980 »

Ktoś zamówił U Boota? Kiedy będzie?
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 80 times
Been thanked: 192 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Andy »

Mój przypłynął dzisiaj. 😉
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1519
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Wolf »

Jan_1980 pisze: 27 lut 2019, 15:12Ktoś zamówił U Boota? Kiedy będzie?
Mój będzie jutro, ale ma postój w Kwidzynie. Do Gdyni zostanie przetransportowany za 2 tygodnie i chrzest bojowy planowany na 16.03, jedno miejsce w załodze otwarte, więc chętni mogą się zgłaszać.
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2515
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Jan_1980 »

Zgłaszam się!
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
ODPOWIEDZ