(Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Wolf »

Jan_1980 pisze: 27 lut 2019, 16:22Zgłaszam się!
Przyjęty do załogi!
hancza123
Posty: 3660
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 53 times
Been thanked: 152 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: hancza123 »

Pamiętam kaźdą scenę z serialu "Das Boot". Chciałem być takim gościem jak ten kapitan.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6492
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 617 times
Been thanked: 972 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Herr Kaleun, melduje gotowość do akcji!
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2515
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Jan_1980 »

Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
hancza123
Posty: 3660
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 53 times
Been thanked: 152 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: hancza123 »

Zbyt zaje...sta fota aby nie wrzucić jej na główną jako plakat! :D
Obrazek
Ostatnio zmieniony 27 lut 2019, 21:15 przez hancza123, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6492
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 617 times
Been thanked: 972 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Przy okazji wszyscy w Gdańsku będą korzystać z krolmowego WiFI (tablica za nami).

A dla czytelników naszego wątku mamy konkurs: przyporządkujcie ludzi do forumowych nicków :)
hancza123
Posty: 3660
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 53 times
Been thanked: 152 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: hancza123 »

To są właśnie ci "internetowi huligani" od razu widać po twarzach że niezłe łobuzy. Wpadajcie do nas na spotkania we wtorki o 18.00!
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4095
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 302 times
Been thanked: 182 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: lacki2000 »

Odi pisze: 27 lut 2019, 21:13 A dla czytelników naszego wątku mamy konkurs: przyporządkujcie ludzi do forumowych nicków :)
A co można wygrać? Bo część twarzy kojarzę, jak przez mgłę wojny ;)
Piękna frekwencja, mam nadzieję, że się utrzyma do kwietnia, gdy będę mógł w końcu przybyć... Wcześniej to mi ewentualnie poniedziałki będą pasować, w ten dzień w Gdyni większość lokali świeci wolnymi stołami.

A jeszcze a propos Ubota - rozkręcacie wokół taki hajp, że się we mnie generuje reakcja odwrotna i ochota do hejtowania ;) Otóż z relacji netowych wynika, że ta gra posiada rozbudowane te elementy, które mnie najbardziej wkurzały w komputerowym Silent Hunterze - a mianowicie chodzi o to upierdliwe zarządzanie załogą. Nie wiem, czy kapitan Ubota musiał tak drobiazgowo pochylać się nad problemami każdego członka załogi, ale dla mnie to wygląda na zmagania pani przedszkolanki z grupą biegających po okręcie przedszkolaków. Podchodzę to tej planszówki z ogromną rezerwą, żeby nie mówić niechęcią. Ale z ciekawości mogę z boku rzucić okiem.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1635
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 101 times
Been thanked: 152 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

lacki2000 pisze: 27 lut 2019, 21:50 A jeszcze a propos Ubota - rozkręcacie wokół taki hajp, że się we mnie generuje reakcja odwrotna i ochota do hejtowania ;) Otóż z relacji netowych wynika, że ta gra posiada rozbudowane te elementy, które mnie najbardziej wkurzały w komputerowym Silent Hunterze - a mianowicie chodzi o to upierdliwe zarządzanie załogą. Nie wiem, czy kapitan Ubota musiał tak drobiazgowo pochylać się nad problemami każdego członka załogi, ale dla mnie to wygląda na zmagania pani przedszkolanki z grupą biegających po okręcie przedszkolaków. Podchodzę to tej planszówki z ogromną rezerwą, żeby nie mówić niechęcią. Ale z ciekawości mogę z boku rzucić okiem.
Mnie z kolei nie przekonuje mnie koncepcja kooperacyjnej gry wojennej granej przeciwko AI na smartfonie (ale ja ogólnie nie trawię gier kooperacyjnych). Więc też rzucę okiem. Teraz za karę musimy podzielić się po połowie generałami Marysi ;) Wolisz zbierać baty na froncie śląskim czy bawarskim?
hancza123
Posty: 3660
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 53 times
Been thanked: 152 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: hancza123 »

No ładnie czyli kurier przywiezie już zbrejkowaną grę! Na liście przewozowym trzeba koniecznie zaznaczyć: "przyjechała już złamana" i potem można ją reklamować! :lol:
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2470
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 578 times
Been thanked: 279 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Markus »

lacki2000 pisze:. Podchodzę to tej planszówki z ogromną rezerwą, żeby nie mówić niechęcią. Ale z ciekawości mogę z boku rzucić okiem.
Gdzie tym tam widzisz planszówkę ? :D
Zamiast 400 pln za karton wspomagany apką można było zrobić appkę za 40 pln :D

Myślałem że tylko ja jestem sceptyczny do tej gry, ale widzę że jest nas więcej

Trudno, trzeba będzie grać w Hitsa w tym czasie lub Krysie
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4095
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 302 times
Been thanked: 182 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: lacki2000 »

Highlander pisze: 27 lut 2019, 22:19 Mnie z kolei nie przekonuje mnie koncepcja kooperacyjnej gry wojennej granej przeciwko AI na smartfonie (ale ja ogólnie nie trawię gier kooperacyjnych). Więc też rzucę okiem.
Kooperację to jeszcze przeżyję (choć ta gra chyba lepsza jest w trybie solo), bardziej ten aspekt smartfonowy jest dla mnie też odpychający, bo jednak clue gry dzieje się właśnie w aplikacji, a to zarządzanie załogą to taka upierdliwość do wykonania w czasie oczekiwania na akcję właściwą, czyli zatapianie konwojów przeciwnika. Przykład tej gry pokazuje, że bardzo trudno zrobić o ubotach grę planszową bez wspomagania aplikacją, więc po co się męczyć z dodatkiem do aplikacji w postaci planszy jak można zagrać w Silent Huntera? (no dobra, te gadźety w postaci mapy, linijek, kątomierzy, pozwolą poczuć się jak oficer planujący parametry ataku, chłopaków kręcą takie bajery :P )
Highlander pisze: 27 lut 2019, 22:19Teraz za karę musimy podzielić się po połowie generałami Marysi ;) Wolisz zbierać baty na froncie śląskim czy bawarskim?
Ten Śląsk to chyba i tak trzeba poświęcić/przeczekać i militarnie postawić się na zachodniej granicy. (w sekrecie, tak między nami, mogę przyznać, że to nie jest dla mnie jakaś straszna kara zagrać Marysią, bo raz już grałem i ta sromotna porażka jakoś tak mnie zachęciła, by jednak zagrać inaczej, co oznacza "lepiej", bo zakładam, że gorzej niż wtedy, to w tej grze być nie może :) ).
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6492
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 617 times
Been thanked: 972 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

No ładnie czyli kurier przywiezie już zbrejkowaną grę! Na liście przewozowym trzeba koniecznie zaznaczyć: "przyjechała już złamana" i potem można ją reklamować! :lol:
:D :D :D

Markus, pogadaj z Wolfem - on Ci ładnie wszystko wytłumaczy, bo tez chłopak (jak i ja) jest z krwi i kości podwodniakiem ;)
To NIE CHODZI o aplikację. To jest coś, co się wymyka definicji planszówki, ale też aplikacji, gry komputerowej i innej. I w sumie żadnej definicji nie potrzebuje, bo nie one są ważne. To zestaw do wspólnego przeżywania przygody, o którym ludzie lubiący tematykę podwodną instynktownie marzyli od dawna. Bo podwodne, to coś więcej niż jeden z aspektów IIws. Są troche jak żużel - więcej niż sport, wręcz religia.
Osobiście też się nieco martwię o ten aspekt planszowy, ale w założeniach potencjał to ma ogromny. Albo i większy od ogromnego. Zobaczymy, czy spełni oczekiwania.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4095
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 302 times
Been thanked: 182 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: lacki2000 »

Markus pisze: 27 lut 2019, 22:36 Myślałem że tylko ja jestem sceptyczny do tej gry, ale widzę że jest nas więcej
hola hola, spokojnie, nie wszyscy na raz! Bo się skończą armie do dowodzenia w wojsku austriackim! :P (dobra, możesz obsadzić granicę z Saksonią) Kolejny hejter dostanie zagon kozaków do ścigania taborów.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
hancza123
Posty: 3660
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 53 times
Been thanked: 152 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: hancza123 »

Wchodzę w to na czwartego. Wychowałem się na "Das Boot". Ciągne słuszę to: "Tiefer!.... Tiefer!..... Noch Tiefer! Ruhig verdammt!"
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4095
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 302 times
Been thanked: 182 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: lacki2000 »

Komentarz dnia jakiegoś kolesia z BBG który dał grze 2/10:
I hear real U-boat warfare was pretty boring most of the time. Well, it certainly properly simulates that aspect
:D
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2515
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Jan_1980 »

Zaraz będziemy musieli pływać na 2 łodzie :)
W Odim i w Hańczy jest tyle emocji, że boje się że mnie pobiją jak coś źle ugotuje!
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1635
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 101 times
Been thanked: 152 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

Odi pisze: 27 lut 2019, 22:46 To NIE CHODZI o aplikację. To jest coś, co się wymyka definicji planszówki, ale też aplikacji, gry komputerowej i innej. I w sumie żadnej definicji nie potrzebuje, bo nie one są ważne. To zestaw do wspólnego przeżywania przygody, o którym ludzie lubiący tematykę podwodną instynktownie marzyli od dawna. (...)
Jako że ostatnio miło spędziłem czas grając w Hannibala i HitS'a to pomyślałem sobie o w tej chwili o analogicznym symulatorze starożytnej triremy lub triery :)
Lacki będzie dowódcą, ja - bębny do wyciskania mocy z maszynowni (załączone do gry), Markus - dowodzi "marines" (do gry załączony tekturowy corvus do przerzucania na sąsiedni stolik), będzie jeszcze ktoś potrzebny do żagli i składania masztu. Rolę palącego słońca pełni "podgrzewacz sufitowy" w Krolmie. Do symulacji odgłosu udanego taranowania mamy na stole ustawioną wieżę Jenga, gotową do zburzenia. Dowódca obsługuje appkę która się loguje na serwer razem z setkami innych załóg trirem i razem próbując trzymać szyk płyniemy taranować wrogie triremy (które też mogą być obsadzone przez graczy)! Jak serwer będzie przeciążony to wszyscy dostają informację o burzy która topi wszystkich.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6492
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 617 times
Been thanked: 972 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

...a Odi, za pomocą wiosła z kompletu bierek, próbuje przesunąć krzesło, na którym siedzi (oczywiście w rytm bębna).

Na kickstartera to.
Tylko muszą być jeszcze figurki.
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2515
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Jan_1980 »

Hejt, hejt, hejt:)
Ale ja wzniese się ponadto i jutro napiszę posta o grach kooperacyjnych i planszowych symulatorach.
A za karę jak do Dominiki i Highlandera zawitam na gry to zagram z Dominika w TS a Maciek będzie przy tym samym stole grać w Hapsburg Elipse (1osobowa gra, w której gra się Austrią).
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4095
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 302 times
Been thanked: 182 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: lacki2000 »

Highlander pisze: 27 lut 2019, 23:33Jako że ostatnio miło spędziłem czas grając w Hannibala i HitS'a
A właśnie! Chyba w nawale ostatnich komentarzy nie było raportu na temat rozgrywki w HitSa. Poproszę o naprawę tego niedopatrzenia.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1635
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 101 times
Been thanked: 152 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

lacki2000 pisze: 27 lut 2019, 23:57
Highlander pisze: 27 lut 2019, 23:33Jako że ostatnio miło spędziłem czas grając w Hannibala i HitS'a
A właśnie! Chyba w nawale ostatnich komentarzy nie było raportu na temat rozgrywki w HitSa. Poproszę o naprawę tego niedopatrzenia.
Proszę bardzo :)
Obrazek

Generalnie grałem w ciemno, połowę czasu przypominałem sobie morze dostępnych akcji. Postawiłem jako Rzym na budowanie miast aby kosić srebro i kupowanie za to srebro legionów. Dostałem dwa razy bolesny cios od losowych wydarzeń. Markus tymczasem wywalał kupę srebra na jakąś nieistotną strategię ale równocześnie kupił sobie jazdę którą mi zajechał dwie lokacje i spawnował domki i VP. Zacząłem go cisnąć legionami w jednej lokacji. Prawdopodobnie jednak jego strategia była wygrywająca, ale grę przerwała późna pora.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6492
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 617 times
Been thanked: 972 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

A jeszcze a propos U-Boota: mówicie, ze mogłaby być sama apka, albo każdy z graczy mógłby mieć swoja apkę i grac po sieci....

Otóż nie. Pomijacie istotne kwestie, związane ze służbą na U-Bootach.

1. Świadomość sytuacyjna.
Gros załogi nie wiedział co się dzieje na zewnątrz okrętu. Jedynie kapitan, ewentualnie pierwszy i do tego hydroakustyk mieli obraz sytuacji na zewnątrz. Kapitan i pierwszy musieli zbierać informacje płynące ze słuchawki, od nawigatora, od mechaników, i jeszcze czasem wspomagać się peryskopem. Na tej podstawie podejmowali decyzje. Podobnie jest w grze, przy czym to pierwszy obsługuje aplikację (peryskop i hydro), a kapitan to wszystko co mu przekazano przetwarza i na tej podstawie podejmuje decyzje. To jest duży atut przyjętej koncepcji, że świadomości sytuacyjnej nie ma każdy gracz. Więcej: na skutek błędów/niekompetencji etc., kapitan może dostać fałszywe dane do analizy. Też super sprawa.
Zachowując wszelkie proporcje, koncepcja gry oddaje model pracy i podejmowania decyzji na okrętach podwodnych. Nie tylko zresztą na op, właściwie w każdym aspekcie działań militarnych dowódca polega na informacjach przekazanych przez podkomendnych (np. dane z wywiadu, rozpoznania). Która inna gra podchodzi do tego w podobny sposób?

2. Załoga
Poprzez wspólne bycie w jednym miejscu i w jednym czasie, równoczesne skupienie na własnych zadaniach oraz interakcji z pozostałymi załogantami (odbieranie rozkazów, przekazywanie danych), wreszcie jasny podział ról, mamy poczucie (albo raczej: prawdopodobnie mamy) tworzenia prawdziwej załogi. U booty to ciasne stalowe puszki, w których ludzie pracowali, walczyli, odpoczywali przez kilka ładnych tygodni, w arcytrudnych warunkach. Wspólna obecność przy stole, żywa interakcja między załogantami, w jakiś sposób nawiązuje do tej kwestii. Tego nie można oddać sieciową apką, i tego nie odda też wariant solo. W tym wspólnym odgrywaniu swoich ról jest dodatkowa wartość.
hancza123
Posty: 3660
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 53 times
Been thanked: 152 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: hancza123 »

Jan_1980 pisze: 27 lut 2019, 23:55 Hejt, hejt, hejt:)
Ale ja wzniese się ponadto i jutro napiszę posta o grach kooperacyjnych i planszowych symulatorach.
To jest brytyjska robota! Przysłali 3 net-hools aby sabotowali uboota i zatopili go już na testach w stoczni w Kiloni!
Abwehra jest jednak czujna, hools namierzeni i uboot wyjdzie w morze zgodnie z planem!
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6492
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 617 times
Been thanked: 972 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Po prostu potrzebujemy więcej gier, w których można grać Austrią.
ODPOWIEDZ