Stare gry dostępne kiedyś w Polsce, które warto wskrzesić

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
cashan
Posty: 22
Rejestracja: 16 lut 2005, 22:38
Lokalizacja: Kolbudy k.Gdańska

Post autor: cashan »

Andy pisze:
MataDor pisze:Najbardziej bym się ucieszył z pięknej nowej edycji "Bitwy na Morzu Wiatrów" z demontowalnymi figurkami statków i śliczną planszą. Gra byłą świetna. A przede wszystkim miała klimat.
Oj, piękna była gra, bez dwóch zdań! Ciągła walka, bez chwili wytchnienia. Do opanowania w trzy minuty, do rozegrania - w trzydzieści! :D
A ja bym polemizował. Pomysł może dobry ale wykonanie fatalne. Obszar walki byl zbyt skromny, praktycznie jeden, dwa statki blokowały mozliwość manewru. Pomysl byl dobry jako system walki - ale dla większej całości.
Gdyby pokombinowac bardziej z celem gry (np. punktowane porty do zdobycia), naprawą statków, budową i jakąś mikroekonomią to mogło by wyjśc ciekawie....

Moim skromnym zdaniem oczywiście :)

ps. No i w mniejszym formacie bo to mialo wielkośc dużego bloku rysunkowego przecież :)
Jarzynek
Posty: 179
Rejestracja: 26 lip 2005, 00:41
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Post autor: Jarzynek »

Czy można znaleźć na necie coś więcej na tamat Bitwy na Morzu Wiatrów? A może jest to "remake"jakiejś gry zachodniej? Chętnie zapoznałbym się z czymś, co można rozegrać w 30 minut i ma w nazwie słowo "bitwa" :D
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9478
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

Bitwa na Morzu Wiatrów miała początkowo fatalne rozwiązanie zmiany kierunku wiatrów. Gra była przez to strasznie monotonna i chyba trwała znacznie dłużej niz 30 minut. Na spotkaniu w tzw. Grotece bardzo tę grę skrytykowałem i ... wydawca zamówił u mnie modyfikacje zasad :D
Nie wiem jednak, czy gra ze zmienionymi przepisami została wydana.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Post autor: Andy »

Małe pole gry powodowało właśnie, że walka trwała non-stop. :)
A czy można by było poznać zmodyfikowane przepisy? Bo faktem jest, że gdy utrzymywał się wiatr południowy, to gra siadała.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Post autor: jax »

'Bitwe na Morzu Wiatrow' tez uwazalem za kapitalna gre - do tego roku. W dziecinstwie sie nia zagrywalem i pamietam ze wzbudzala duze emocje. W tym roku ja odkurzylem ze troche pograc - i co? Kicha - czar z dziecinstwa prysl. Monotonna, wlecze sie, malo emocji, male mozliwosci manewru itd.
Zauwazylem ze tak jest z wieloma rzeczami - kiedys wydawaly sie fajne, ale jak czlowiek podrosnie, zobaczy nowe rzeczy, to okazuje sie ze obiektywnie patrzac te 'stare' byly mizerne. (az boje sie teraz odkurzac Gwieznego Kupca czy Bitwe na Polach Pelennoru).
Awatar użytkownika
maluman
Posty: 445
Rejestracja: 20 gru 2005, 10:25
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: maluman »

A co sądzicie o grze FLOTA? Poniżej opis z pamięci:

Jest to gra o dość silnym czynniku strategicznym - trzeba planować ruchy po morzu. Jest to rozwinięta wersja 'statków'. Każdy gracz ma bodaj 4 statki (mogę trochę poprzekręcać):
- Ścigacz 4/1
- Krążownik 3/2
- Niszczyciel 2/3
- Pancernik 1/4
Morze ma rozmiar większy niż 10x10, nie pamiętam dokładnie ile. Każdy statek to pionek zajmujący jedną kratkę. W swoim ruchu każdy gracz wybiera którym statkiem wykona ruch. Liczby pokazują x/y - dany statek może się przemieścić o x pól i wykonać y strzałów. Ruch może być kombinowany (np. krążownik może najpierw raz strzelić, poruszyć sie o 2 pola, znowu strzelić i poruszyć sie o jedno pole). Strzelać można tylko na pola sąsiadujące ze statkiem, którym ruch się wykonuje. Strzały oznacza się położeniem na polu na który się strzela żetonu 'mina'. Jeśli jeden z graczy strzela, obaj gracze kładą minę na takim polu. Jeśli trafi się w okręt przeciwnika, jest on trafiony i jest zdejmowany z planszy, jeśli trafi się w pole OBOK pola przeciwnika, przeciwnik musi powiedzieć 'OPARZONY'.
Nie pamiętam szczegółów dotyczących tego, czy należy mówić jaki okręt został oparzony oraz czy można poruszać się po skosie (chyba tak), poza tym chyba była taka zasada, że jeśli akwen zostanie podzielony minami na pół, to ten na którym jest mniej pól uznaje się za zatopiony (tego również nie jestem pewien). Grę uważałem za świetną i nie sądzę aby to się zmieniło. Mam nadzieję że jeszcze kiedyś w nią pogram.

pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 31 sie 2006, 10:12 przez maluman, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
MataDor
Posty: 696
Rejestracja: 23 sty 2006, 16:02
Lokalizacja: Warszawa/Gocław
Has thanked: 313 times
Been thanked: 98 times

Post autor: MataDor »

jax pisze:az boje sie teraz odkurzac Gwieznego Kupca czy Bitwe na Polach Pelennoru
Nic nie jest już takie jak było. W "Bitwę na Polach Pelennoru" jak dobrze pamiętam zagrałem jakieś 30 razy i to sam z sobą (z powodu braku przeciwnika chętnego do nauki instrukcji) :shock: teraz jest to dla mnie totalną abstrakcją jak to wogóle było możliwe grać w to vs myself, ale jako dziecko za każdym razem grajac sam z sobą świetnie się bawiłem :P piękne czasy....
Take it easy (jak któś z Pragi Południe ma ochotę na w miarę regularne granie, proszę o PM)
kolekcja gier
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Post autor: Andy »

MataDor pisze:jako dziecko za każdym razem grajac sam z sobą świetnie się bawiłem
Zwłaszcza, że zawsze wygrywałeś! :wink:

Wrócę do pytania: gdzie można znaleźć zmienione przepisy do "Bitwy na Morzu Wiatrów"? Może one ukoją Jaxa i przywrócą mu wiarę, że pewne aspekty dzieciństwa pozostają wspaniałe nawet po latach? :wink:
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9478
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

Andy zapytał:
Wrócę do pytania: gdzie można znaleźć zmienione przepisy do "Bitwy na Morzu Wiatrów"?
Jak już pisałem, nie wiem czy gra ze zmienionymi przepisami została wydana. Jeżeli nie, to być może jedynym potencjalnym miejscem, gdzie sie znajdują, jest mój strych :(
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Post autor: Andy »

To może, gdybyś tamtędy przechodził?... :wink:
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9478
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

Znalazłem, ale jest to niestety trochę wyblakły maszynopis, jeszcze przed korektą stylistyczną oraz odręczne rysunki.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Post autor: Andy »

Mniejsza o korektę! :wink: Może byś to jakoś przetransponował na formę cyfrową i udostępnił ludowi. :)
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9478
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

Spróbuję to zeskanować. Ale ponieważ jakość będzie zapewne słaba, a poza tym liczba zainteresowanych jest bardzo ograniczona (tylko osoby, które mają egzemplarz gry), to nie ma sensu, żeby wrzucać to na forum. Jak ktoś jest zainteresowany, to niech wyśle maila na: rost@rost.com.pl
Awatar użytkownika
otgees
Posty: 50
Rejestracja: 21 lut 2006, 10:44
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: otgees »

Osobiście bardzo miło wspominam "Manewry Morskie" i chętnie ujrzałbym w sklepach nowe wydanie tym bardziej, że od pewnego czasu bezskuteczenie walczę o tę grę na allegro.
morud
Posty: 10
Rejestracja: 27 lip 2006, 12:11

Post autor: morud »

Michał jakby co to ja jestem bardzo chętna na taki skanik regułek:) :D
Monika
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9478
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

Jeżeli chodzi o Bitwę na Morzu Wiatrów to patrz 3 posty wyżej
Awatar użytkownika
kmiernik
Posty: 172
Rejestracja: 01 lip 2006, 13:15
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: kmiernik »

Ja mój głos oddaje na wskrzeszenie "Manewrów Morskich" w ładnej oprawie. Chętnie widziałbym np. dwustronną składaną z kilku (2,3,4) kawałków mapę. Swego czasu - pewnie jakieś 20 lat temu - próbowałem z kolegą robić na kartonie nowe mapy i była to świetna zabawa.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9478
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

kmiernik napisał:
Ja mój głos oddaje na wskrzeszenie "Manewrów Morskich" w ładnej oprawie
Temat jest rozważany. Problem polega na tym, że firma produkująca Manewry jakiś czas temu została zlikwidowana i nie wiadomo jak jest z prawami do tej gry
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Post autor: jax »

Manwery posiadam. Wlasnie za niedlugo zamierzam je odkurzyc i sprawdzic czy nie prysnie dawnych wspomnien czar. Jesli test wypadnie pomyslnie, to tez oddam glos na Manewry.
walker
Posty: 2
Rejestracja: 21 gru 2008, 19:21

Re: Stare gry dostępne kiedyś w Polsce, które warto wskrzesić

Post autor: walker »

czy ma ktoś z was na stanie grę Grand Prix albo pamięta jaki był jej sens ?? Bo ja szukam od jakiegoś czasu starej gry planszowej, która przypominała trochę F1, albo inne wyścigi.

To czego ja szukam to:
- pamiętam że tory składało się z 2 połówek planszy
- każdy gracz otrzymywał kartę, na której pisał informacje co jego samochód (bolid) robi w danej turze (tzn. prędkość, zamiane pasa, skręt, itp)
- po wygranych wyścigach otrzymywało się pieniądze, za które można było kupić ekwipunek do samochodu (miny, działka, świdry na koła, szyny na zderzaki, wzmocnienie karoserii, itd)

Jeśli ktoś kojarzy tą grę to prosił bym o podanie tytułu

Z góry dzięki
BEF Hero
Posty: 58
Rejestracja: 04 cze 2004, 12:14
Lokalizacja: Piotrkow Trybunalski
Has thanked: 2 times

Re: Stare gry dostępne kiedyś w Polsce, które warto wskrzesić

Post autor: BEF Hero »

Nowa wersja starej dobrej Grand Prix...
http://www.granna.pl/index.php?menu=0&names=formula1
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9478
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Stare gry dostępne kiedyś w Polsce, które warto wskrzesić

Post autor: MichalStajszczak »

walker pisze:o ja szukam od jakiegoś czasu starej gry planszowej, która przypominała trochę F1, albo inne wyścigi.To czego ja szukam to: - pamiętam że tory składało się z 2 połówek planszy- każdy gracz otrzymywał kartę, na której pisał informacje co jego samochód (bolid) robi w danej turze (tzn. prędkość, zamiane pasa, skręt, itp)- po wygranych wyścigach otrzymywało się pieniądze, za które można było kupić ekwipunek do samochodu (miny, działka, świdry na koła, szyny na zderzaki, wzmocnienie karoserii, itd)
To na pewno nie Grand Prix. Opis pasuje chyba do gry Szaleńczy Wyścig firmy Novina
Awatar użytkownika
aswiech
Posty: 1014
Rejestracja: 16 sty 2007, 11:33
Lokalizacja: Myślenice/Kraków
Kontakt:

Re: Stare gry dostępne kiedyś w Polsce, które warto wskrzesić

Post autor: aswiech »

Czailem sie i czailem, ale... nadszedl czas.
W Swieta gram w "Bitwe na Morzu Wiatrow". Chetnie kupie wskrzeszenie:) Mam Synka, ktory - w wieku 10 lat nie zrozumie, ze kiedys w TO sie gralo. A ja i tak sprobuje Go przekonac. :)
PlanShow - Srodziemie
Z PlanShow --> http://planshow.blox.pl (PlanshowB)
Czas na PlanshowC
Awatar użytkownika
kmiernik
Posty: 172
Rejestracja: 01 lip 2006, 13:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Stare gry dostępne kiedyś w Polsce, które warto wskrzesić

Post autor: kmiernik »

A propos "Szaleńczego Wyścigu":
http://www.boardgamegeek.com/game/35590
walker
Posty: 2
Rejestracja: 21 gru 2008, 19:21

Re: Stare gry dostępne kiedyś w Polsce, które warto wskrzesić

Post autor: walker »

kmiernik pisze:A propos "Szaleńczego Wyścigu":
http://www.boardgamegeek.com/game/35590
faktycznie, wielkie dzięki. Po przeczytaniu opisu i obejrzeniu obrazków to na 100% ta gra :)

A teraz drugie bardzo ważne pytanie. Ma ktoś może tę grę na sprzedaż ??
ODPOWIEDZ