Vinhos (Vital Lacerda)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Re: Vinhos

Post autor: bogas »

@sprintem po ocenach Filipposa: Filipie cóż to za tajemnicze pole dające 1/3 punktów zwycięstwa na koniec gry? :) Możesz pisać na priva, tak żeby inni nie widzieli. To będzie moja tajna broń w następnej partii :wink: :P
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Vinhos

Post autor: yosz »

Chodziło o bonus za kasę - ale tylko w wypadku jak wyciągnie się prawie całą kasę z konta (powiedzmy że około 22 tyś -> 22 punkty). Tylko, że wyciąganie kasy dla paru punktów więcej raczej się nie opłaca (vs 18 punktów za stan konta jak kasy nie wyciągniemy). Ale punkty za kasę z inwestycji dają bardzo dużo - szczególnie że te pieniądze można wyciągnąć na sam koniec gry bez akcji.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Vinhos

Post autor: mst »

Z inwestycji można w ten sposób wyciągnąć maksymalnie 14 punktów (+ maksymalnie 8 za pieniądze z konta ale wyjęcie ich oznacza dodatkową akcję i jest mocno skomplikowane "organizacyjnie" przez co chyba nieopłacalne) - tyle, że trzeba mieć inwestycje na maksymalnym poziomie i beczułkę do wykorzystania w odpowiednim miejscu. To wcale nie jest jakaś dużo większa liczba niż na wielu innych polach punktujących na zakończenie gry i raczej maks.10-15% końcowego wyniku (który powinien być w okolicach 100 i więcej punktów ;-)).
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Cysorz
Posty: 573
Rejestracja: 05 kwie 2010, 20:20
Lokalizacja: Zabrze

Re: Vinhos

Post autor: Cysorz »

yosz pisze:Chodziło o bonus za kasę - ale tylko w wypadku jak wyciągnie się prawie całą kasę z konta (powiedzmy że około 22 tyś -> 22 punkty). Tylko, że wyciąganie kasy dla paru punktów więcej raczej się nie opłaca (vs 18 punktów za stan konta jak kasy nie wyciągniemy). Ale punkty za kasę z inwestycji dają bardzo dużo - szczególnie że te pieniądze można wyciągnąć na sam koniec gry bez akcji.
Czy ktoś z was próbował grać mocno na kasę? Tzn. całe nasze wino przeznaczamy na sprzedaż. Gdy konto jest pełne wybieramy gotówkę i napełniamy znowu. I oczywiście zajmujemy pole zapewniające 2VP za każdy tysiak na ręce. Zajumjemy je wcześniej, nim kto inny na to wpadnie.

Grałem tylko raz w Vinhosa więc może nie jest to idealna taktyka. Ale osobiście (subiektywnie) miałem wrażenie, że to pole jest bardzo mocne.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Re: Vinhos

Post autor: bogas »

Cysorz pisze: I oczywiście zajmujemy pole zapewniające 2VP za każdy tysiak na ręce. Zajumjemy je wcześniej, nim kto inny na to wpadnie.
Z tego co pamiętam, nie ma takiego pola. Jest pole dające pierwszemu 1VP za 1 tys. na ręce, a drugiemu 1VP za 2 tys. na ręce.
Awatar użytkownika
Cysorz
Posty: 573
Rejestracja: 05 kwie 2010, 20:20
Lokalizacja: Zabrze

Re: Vinhos

Post autor: Cysorz »

bogas pisze:
Cysorz pisze: I oczywiście zajmujemy pole zapewniające 2VP za każdy tysiak na ręce. Zajumjemy je wcześniej, nim kto inny na to wpadnie.
Z tego co pamiętam, nie ma takiego pola. Jest pole dające pierwszemu 1VP za 1 tys. na ręce, a drugiemu 1VP za 2 tys. na ręce.
Fakt! Przepraszam, grałem tylko raz i to kilka tygodni temu. Ale to i tak dobre przeliczenie. Pamiętam, że przy eksporcie nie otrzymywało się VP w ilości równej jakości wina. Oczywiście, można otrzymać bonus za zwycięstwo w linii ale beczki tam umieszczone pozostają do końca gry. Możemy je usunąć ale bez bonusu. Tutaj sprzedajemy winko, usuwając beczki zwiększamy inwestycję. 1 tys= 1VP.

Byłaby to trochę ciekawa taktyka:)
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1189
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Vinhos

Post autor: veljarek »

Witam,
to ja mam pytanie z innej beczki.
Yosz w videorecenzji mówił że instrukcja jest dobrze napisana i jest tylko jedna rozbieżność między polską i orginalną instrukcją. Czy możecie wskazać jakie, bo opierałem się cały czas na polskiej wersji.
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Vinhos

Post autor: yosz »

W polskiej instrukcji jest napisane, że za każdą beczkę, którą zabierzemy z hotelu, restauracji (tam gdzie sprzedajemy wino) należy położyć dwie kostki renomy na planszy. Powinno być za każde dwie beczki, kładziemy dwie kostki renomy. Ale w przykładzie jest już chyba wszystko ok
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Vinhos

Post autor: Filippos »

bogas pisze:@sprintem po ocenach Filipposa: Filipie cóż to za tajemnicze pole dające 1/3 punktów zwycięstwa na koniec gry? :) Możesz pisać na priva, tak żeby inni nie widzieli. To będzie moja tajna broń w następnej partii :wink: :P
Heh - nie byłem świadom że za kasę na koncie i tak dostaje się punkty. :lol: Pewnie dlatego że w naszej partii wszyscy raczej kończyli z 4 lub mniej kasy na koncie więc punktów nie dostawali. W takim razie faktycznie nieprawda że tak dużo daje to pole :) Czyli mogłem poświęcic tę kację na cos innego i wygrałbym jeszcze wyżej :wink:
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Vinhos

Post autor: mst »

Cysorz pisze:Czy ktoś z was próbował grać mocno na kasę? Tzn. całe nasze wino przeznaczamy na sprzedaż. Gdy konto jest pełne wybieramy gotówkę i napełniamy znowu.
Chętnie sprawdzę jaki wynik uzyskasz stosując ww. taktykę :twisted: IMHO eksportu nie można odpuścić (także dlatego, że jeśli ktoś go odpuści innym jest łatwiej), a sprzedaż po najlepszych cenach nie zawsze jest możliwa (zablokowane pola). :-)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Vinhos

Post autor: Geko »

mst pisze:
Cysorz pisze:Czy ktoś z was próbował grać mocno na kasę? Tzn. całe nasze wino przeznaczamy na sprzedaż. Gdy konto jest pełne wybieramy gotówkę i napełniamy znowu.
Chętnie sprawdzę jaki wynik uzyskasz stosując ww. taktykę :twisted: IMHO eksportu nie można odpuścić (także dlatego, że jeśli ktoś go odpuści innym jest łatwiej), a sprzedaż po najlepszych cenach nie zawsze jest możliwa (zablokowane pola). :-)
Cysorz, bardzo skrajne strategia jest moim zdaniem nierealna. Bardzo dużo zależy od tego, w co głównie pójdą inni gracze. Pamiętaj, że:
- najpierw trzeba zainwestować, żeby sprzedawać dobre wina (a to zajmie kilka akcji),
- inni gracze też na pewno będą sprzedawać = zablokowana część pół w lokalach, więc wszystkiego tak super nie posprzedajesz,
- inni gracze też będą chodzić do banku,
- dwa powyższe oznaczają, że jeśli będziesz wykonywał te akcje zaraz po innych, to będziesz im musiał dużo za to płacić,
- odpuszczenie zupełnie eksportu chyba się nie opłaca,
- z danego lokalu możesz zabierać po dwie beczki (to może być bardzo fajne przed sprzedażą - jednocześnie blokujesz pola innym), jeśli chcesz zabierać pojedynczą beczkę, to potrzebujesz do tego odpowiedniego eksperta,
- nawet jak korzystasz ze sprzedaży za pomocą konesera, to możesz to robić teoretycznie maksymalnie raz na turę, a w praktyce jeszcze rzadziej - bo raz - będziesz też chciał skorzystać z innych koneserów, a dwa - musisz stawać na innym polu niż poprzednio (czyli jak stanąłeś na sprzedaży, to tę beczkę musisz najpierw ruszyć).

Oceniam, że jak zrobisz w ciągu gry z 5 sprzedaży to będzie bardzo dużo.

Ja ostatnio trochę grałem na kasę, ale dlatego, że tak wyszło. Inni mocno walczyli na targach, więc je odpuściłem (jeszcze dostawałem ekspertów za ostatnie miejsce). Odpuszczenie targów dawało mi pierwsze miejsce w kolejnej rundzie, co wykorzystałem właśnie na sprzedaż. Pierwszą sprzedaż w grze robiłem dużo później od innych - więc były to lepsze wina, a więc wyższy stan konta i więcej gotówki. Miałem ekspertów od ruszania beczek i od kasy i oni mi się tu przydali. Na koniec dostałem 18 punktów z konta i aż 19 z bonusu za kasę (zostało mi parę tysięcy bagos niewydane na akcje, plus 6 z ekspertów, których nie wykorzystałem, + wyciągnięte do zera inwestycje). Ale na eksport ze trzy beczki wysłałem.
I to chyba była strategia na kasę. Ale zauważ, że prostej strategii (kupuję - sprzedaję - spieniężam) tu się nie da bardzo zrobić, bo musisz sobie wypracować odpowiednie warunki do dużego zapunktowania na kasie (np. dobre wina do sprzedaży, eksperci pomagający przy sprzedaży, odpowiedni koneser) i trochę odpuścić za to inne rzeczy.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Vinhos

Post autor: zephyr »

Pomysł fajny, ale kluczowe fakty to:
- limit wielkości konta w banku, parę razy się na to nadziałem nie grając VPki z kasy (mimo częstego wybierania pieniędzy do praktycznie zera)
- ilość akcji, jedna taka tranzakcja to 2 akcje - w Vihnos wieczność, na całą grę jest 12
- pola na sprzedaż są blokowane, można nie zwalniać własnych beczek i mieć gwarantowaną możliwość sprzedaży, ale zmiany pogody i ulepszenia winnicy sprawiają że sprzedaż na te same pola może być albo mało wydajna albo w ogóle niemożliwa (za słabe wina)
- jeśli będziesz gromadził kasę wcześnie to inni mogą Ci zablokować odpowiedni bonus (jest dość fajny nawet jak się na niego specjalnie nie nastawiasz; wystarczy mieć niezłą sytuację finansową i trzymać inwestycje na poziomie +3 a divest po ostatnich targach daje 12 kasy)

Poza tym są w Vihnos 2 bardzo skuteczne strategie przegrywające
- nie wykorzystywanie pomocy Managerów (w tej grze jest za mało akcji żeby lekceważyć możliwość zrekompensowania ich tym źródłem)
- mało winnic (wszystkie akcje są dużo mniej efektywne)

więc strategia która ignoruje powyższe aspekty IMO nie ma specjalnie szans, a jak się zacznie o nie troszczyć to czasu na dużo sprzedaży nie ma, aczkolwiek brzmi to jak sensowna strategia... choć niekoniecznie w wersji ekstremalnej.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: Vinhos

Post autor: staszek »

Ja mam pytanie:czy ktoś grał w dwie osoby-warto próbować,czy raczej odpuścić ?
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: Vinhos

Post autor: skanna »

staszek pisze:Ja mam pytanie:czy ktoś grał w dwie osoby-warto próbować,czy raczej odpuścić ?

Grałam we wszystkich możliwych kombinacjach i zdecydowanie lepiej chodzi na 2 i 3 niż na 4 osoby. Zdecydowanie warto próbować na 2. Powiedziałabym nawet, że gra dwuosobowa jest najlepsza do zapoznawania się z Vinhos.
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Vinhos

Post autor: adikom5777 »

Też uważam, że gra się najlepiej przy 2-3 osobach. Przy czterech graczach bardzo długo czeka się na swoją kolejkę, a wcześniej nie da się pomyśleć nad ruchem, bo przeciwnicy mogą pokrzyżować plany.
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Vinhos

Post autor: Tycjan »

adikom5777 pisze:Też uważam, że gra się najlepiej przy 2-3 osobach. Przy czterech graczach bardzo długo czeka się na swoją kolejkę, a wcześniej nie da się pomyśleć nad ruchem, bo przeciwnicy mogą pokrzyżować plany.
Akurat myślenie nad ruchem i przechytrzenie przeciwników to nie jest minus ;)
A co do gry w 2 osoby to jak najbardziej działa taki skład i rozgrywka trwa szybko i sprawnie.

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Vinhos

Post autor: Ryu »

Również muszę potwierdzić że gra 2-osobowa działa bardzo fajnie :)
Dzięki temu że zagrałem "na spokojnie" z żoną nawet grę polubiła i sama powiedziała, że jeszcze nie raz zagra chętnie.

Po wcześniejszej partii 4-osobowej była nastawiona MEGA negatywnie :|
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: Vinhos

Post autor: staszek »

dzięki za odpowiedzi-tym bardziej ,że są pozytywne ;)
Filip z Lublina
Posty: 1684
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 28 times
Been thanked: 19 times

Re: Vinhos

Post autor: Filip z Lublina »

Czy gra dobrze działa na 2 osoby? Zależy mi na pewnej dozie interakcji(w tym przypadku pośredniej - to wiem) i na tym, żeby taka konfiguracja w żaden sposób nie kastrowała mechaniki.
Awatar użytkownika
kruker
Posty: 436
Rejestracja: 27 gru 2008, 00:38
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 18 times
Been thanked: 55 times

Re: Vinhos

Post autor: kruker »

Wszyscy tu zachwalają grę na 2 osoby, ale moim zdaniem w tym wariancie wypada najgorzej. Jest po prostu za luźno na planszy.
Awatar użytkownika
dragon77
Posty: 219
Rejestracja: 08 wrz 2005, 12:20
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Vinhos

Post autor: dragon77 »

Jak dla mnie Vinhos na 2 osoby działa beznadziejnie. Zresztą po kilku rozgrywkach zastanawiałem się czy na więcej osób cokolwiek będzie lepiej, ale sam już nie sprawdzę, bo grę sprzedałem :twisted:
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3421
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1177 times
Been thanked: 627 times
Kontakt:

Re: Vinhos

Post autor: piton »

Pogrywam w Vinhos we dwójkę i nie widzę w tym warianej cie nic słabego. Ja dołączam do ludzi mówiących, że gra działa dobrze i na dwie osoby. Fakt, że jest wtedy mniej "agresywnie" i mamy więcej miejsca na planszy, ale widząc praktycznie jak na dłoni poczynania i plan przeciwnika, który burzmy ;) - musimy wykonać tylko najlepsze ruchy - a jak go pokonujemy: bezcenne :D taka ma opinia
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Vinhos

Post autor: gafik »

Czy może mi ktoś wysłać instrukcję PL, proszę? Od wydawcy nie idzie ściągnąć :?
na gafik@interia.pl
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Vinhos

Post autor: Bea »

Odkopuję wątek, żeby zapytać czy gra wytrzymała próbę czasu. Czy nie wykryto jakichś błędów itp.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Vinhos

Post autor: gafik »

Tak, wytrzymała.
Nie, żadnych błędów.

Zresztą gry Vitala cechują się bardzo dużym dopracowaniem reguł.
ODPOWIEDZ