Osadnicy - karcianka

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Dzej
Posty: 1399
Rejestracja: 09 sty 2008, 12:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Osadnicy - karcianka

Post autor: Dzej »

Na 99% tak.

Warto dodać, żę wariant nr 2 zawiera jeszcze 5 innych :)
Nigdy więcej karcianek kolekcjonerskich i pseudo kolekcjonerskich. [W trakcie infiltracji mafii Twilightowej ]
Awatar użytkownika
Fruczak Gołąbek
Posty: 918
Rejestracja: 29 wrz 2009, 00:56
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie
Has thanked: 72 times
Been thanked: 39 times

Re: Osadnicy - karcianka

Post autor: Fruczak Gołąbek »

Proszę o poradę. Zastanawiam się czy szukać gdzieś Catan Card Game po angielsku czy poczekać na polską wersję. Zależy mi na dodatkach i dlatego waham się. Boję się że do polskiej wersji mogą nie wyjść. Język nie jest przeszkodą ale nie wiem czy karty będą pasowały pod względem wielkości itp. Od niedawna interesuje się planszówkami i nie wiem czy takie różnice pomiędzy różnymi wersjami językowymi to coś częstego czy raczej rzadkość.
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy - karcianka

Post autor: BloodyBaron »

Fruczak Gołąbek pisze:Proszę o poradę. Zastanawiam się czy szukać gdzieś Catan Card Game po angielsku czy poczekać na polską wersję. Zależy mi na dodatkach i dlatego waham się. Boję się że do polskiej wersji mogą nie wyjść. Język nie jest przeszkodą ale nie wiem czy karty będą pasowały pod względem wielkości itp. Od niedawna interesuje się planszówkami i nie wiem czy takie różnice pomiędzy różnymi wersjami językowymi to coś częstego czy raczej rzadkość.
w kwestii kontynuacji serii Catan myślę, że możesz na Galaktę liczyć. To raczej kwestia czasu. Natomiast opcja połączenia dodatku ang. z polską podstawką też nie powinna stanowić większego problemu - karty będą zapewne identyczne.
_________
Moje gry
Filip z Lublina
Posty: 1686
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 30 times
Been thanked: 19 times

Re: Osadnicy - karcianka

Post autor: Filip z Lublina »

nie wiem jak Wy, ale ja właśnie zamówiłem polską edycję karcianych osadników z catanu;)
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Osadnicy - karcianka

Post autor: Filippos »

To jeszcze zdradź Happo gdzie. :wink:
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Filip z Lublina
Posty: 1686
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 30 times
Been thanked: 19 times

Re: Osadnicy - karcianka

Post autor: Filip z Lublina »

na stronie Galakty. wysyłka w dniu premiery - 14 grudnia. cena promocyjna 55zł do 12 grudnia.
Awatar użytkownika
TOMI
Posty: 378
Rejestracja: 20 maja 2006, 13:14
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 19 times

Re: Osadnicy - karcianka

Post autor: TOMI »

Witam.
Naprawdę dobra informacja. Nie grałem nigdy w Osadników planszowych ( brak odpowienidniej ilości graczy ) ale karcianka na 2-ch jest ciekawym rozwiązaniem. Mam tyko pytanie:
- czy to szybka gra tak na 40 minut max i czy jest dość złożona ( kombinowanie i jakaś taktyka) a nie typowy pasjansik.
Pozdrawiam i dzięki z góry :D
Awatar użytkownika
finallyh
Posty: 165
Rejestracja: 11 gru 2005, 18:23
Has thanked: 65 times
Been thanked: 40 times

Re: Osadnicy - karcianka

Post autor: finallyh »

Tomi "przegraj" tutorial, rozjaśnia wiele i zachęca jak diabli :) http://www.profeasy.com/Settlers_Cardgame/
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy - karcianka

Post autor: BloodyBaron »

TOMI pisze:Witam.
Naprawdę dobra informacja. Nie grałem nigdy w Osadników planszowych ( brak odpowienidniej ilości graczy ) ale karcianka na 2-ch jest ciekawym rozwiązaniem. Mam tyko pytanie:
- czy to szybka gra tak na 40 minut max i czy jest dość złożona ( kombinowanie i jakaś taktyka) a nie typowy pasjansik.
Pozdrawiam i dzięki z góry :D
oj nie jest to gra krótka. Gramy z żoną chętnie i za nami ponad 10 partii, jednak czas trwania pojedynczej gry to ok.90-120 min., zależnie od sytuacji i agresywności w grze.
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
B
Posty: 795
Rejestracja: 01 cze 2007, 21:08
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Osadnicy - karcianka

Post autor: B »

Potwierdzam że nie jest to gra krótka - ani mała.
Dziwny to jest produkt, niby malutkie pudełeczko, umiarkowana cena... a niejednego stołu braknie żeby to rozłożyć i tak 1,5h na jednej rozgrywce potrafi uciec.
Co do strategii i kombinowania to sprawa jest prosta - trzeba budować budynki dające VP, czyli trzeba skutecznie zdobywać surowce.
Optymalne zbudowanie naszego systemu surowcowego nie jest takie proste i wymaga trochę zaangażowania (i pamięci - ważny element w tej grze). A pasjansik to to nie jest ze względu na agresywną naturę niektórych kart - interakcja jest bezpośrednia i polega na kradziezy surowców, podpalaniu budynków czy też wysyłanie wrażych rycerzy na 'urlop'.

Bez dodatków gra szybko się nudzi, tak więc polecam kupowanie gry i trzymanie kciuków że Galakta tym razem nie odwali wingsów, tylko je grzecznie wyda.
Awatar użytkownika
ignus
Posty: 129
Rejestracja: 20 lis 2008, 15:49
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Osadnicy - karcianka

Post autor: ignus »

szkoda tylko, że zdecydowałem się na nabycie angielskiej wersji Catan Card Game, zanim dowiedziałem się, że polska wersja będzie jeszcze w tym roku. teraz nie wiem czy gdziekolwiek znajdę dodatki do angielskiej wersji, wszak jak galakta ogłosi ich wydanie po polsku to nikt angielskich sprowadzać już nie będzie.
"tym gorzej dla faktów"
Mam lub chcę mieć
Awatar użytkownika
Fruczak Gołąbek
Posty: 918
Rejestracja: 29 wrz 2009, 00:56
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie
Has thanked: 72 times
Been thanked: 39 times

Re: Osadnicy - karcianka

Post autor: Fruczak Gołąbek »

Jeszcze można dostać dodatki do angielskiej wersji. Właśnie niedawno szukałem karcianych osadników i nie byli nigdzie dostępni a jedynie dodatki.
Awatar użytkownika
ignus
Posty: 129
Rejestracja: 20 lis 2008, 15:49
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Osadnicy - karcianka

Post autor: ignus »

a gdzie, jeśli można spytać? w pewnym sklepie na "r" ich nie mają, tylko mają błąd w stanie magazynowym z tego co wiem (bo byłem dopytywać się na miejscu).
"tym gorzej dla faktów"
Mam lub chcę mieć
Awatar użytkownika
Fruczak Gołąbek
Posty: 918
Rejestracja: 29 wrz 2009, 00:56
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie
Has thanked: 72 times
Been thanked: 39 times

Re: Osadnicy - karcianka

Post autor: Fruczak Gołąbek »

W sklepie na "h" :) niby jest dostępny ale może to też błąd :/, nie dowiadywałem się.
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Osadnicy - karcianka

Post autor: mbork »

BloodyBaron pisze:w kwestii kontynuacji serii Catan myślę, że możesz na Galaktę liczyć. To raczej kwestia czasu. Natomiast opcja połączenia dodatku ang. z polską podstawką też nie powinna stanowić większego problemu - karty będą zapewne identyczne.
No właśnie - czy może już wiadomo, czy można liczyć na Galaktę (w skończonym czasie)? A czy wiadomo już komuś, czy można miksować polską podstawkę z dodatkami en lub de?

Pozdro
Filip z Lublina
Posty: 1686
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 30 times
Been thanked: 19 times

Re: Osadnicy - karcianka

Post autor: Filip z Lublina »

pytanie do zasad: czy, żeby zagrywać karty akcji obaj gracze muszą mieć po 7 punktów czy łącznie muszę mieć ich 7?
mbork pisze:No właśnie - czy może już wiadomo, czy można liczyć na Galaktę (w skończonym czasie)?
myślę, że galakta nie poprzestanie na podstawce tak jak nie poprzestała w przypadku planszowych osadników. bądź cierpliwy;)
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy - karcianka

Post autor: BloodyBaron »

Happosai pisze:pytanie do zasad: czy, żeby zagrywać karty akcji obaj gracze muszą mieć po 7 punktów czy łącznie muszę mieć ich 7?
obaj gracze muszą mieć łącznie 7. Uwaga: ta reguła nie dotyczy Scouta (w wersji pl pewnie Zwiadowca, albo jakoś podobnie).
_________
Moje gry
Filip z Lublina
Posty: 1686
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 30 times
Been thanked: 19 times

Re: Osadnicy - karcianka

Post autor: Filip z Lublina »

BloodyBaron pisze:obaj gracze muszą mieć łącznie 7.
dokładnie to samo zdanie jest w instrukcji, ale ja mam wrażenie, że je można rozumieć dwojako;P proszę napisać innymi słowami;P
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy - karcianka

Post autor: BloodyBaron »

Happosai pisze:
BloodyBaron pisze:obaj gracze muszą mieć łącznie 7.
dokładnie to samo zdanie jest w instrukcji, ale ja mam wrażenie, że je można rozumieć dwojako;P proszę napisać innymi słowami;P
czyli suma punktów zdobytych łącznie przez obu graczy wynosi 7 :) Np. ja mam 3, a ty 4, i już mogę zagrywać czarnego rycerza :) Inna interpretacja (tj. każdy z graczy z osobna musi zdobyć 7 pktów) oznaczałaby, że przez 75% czasu gry nie można grać kart akcji, co znacznie ograniczyłoby ich użyteczność.
_________
Moje gry
badjimi
Posty: 73
Rejestracja: 23 lis 2006, 19:34
Lokalizacja: Świecie

Re: Osadnicy - karcianka

Post autor: badjimi »

Karta "szpieg"
Tekst na karcie:Przejrzyj karty z ręki przeciwnika i zabierz mu
1 kartę jednostki lub akcji. Możesz od razu wykorzystać
zabraną kartę.
• Karta ataku umożliwiająca kradzież karty od przeciwnika.
• Jeśli gracz wyłoży kartę Szpiega, jego przeciwnik musi mu pokazać karty posiadane na ręku. Gracz może zabrać sobie spośród tych kart jedną kartę jednostki lub akcji i jeśli
chce, od razu ją zagrać płacąc w razie potrzeby odpowiednie surowce.
• Jeśli gracz nie posiada na ręku żadnej karty jednostki lub akcji, Szpieg jest odkładany bez
efektu.


Czy to oznacza, że nie możemy zabrać przeciwnikowi karty z budynkiem?
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Osadnicy - karcianka

Post autor: mbork »

badjimi pisze:Karta "szpieg"
Tekst na karcie:Przejrzyj karty z ręki przeciwnika i zabierz mu
1 kartę jednostki lub akcji. Możesz od razu wykorzystać
zabraną kartę.
• Karta ataku umożliwiająca kradzież karty od przeciwnika.
• Jeśli gracz wyłoży kartę Szpiega, jego przeciwnik musi mu pokazać karty posiadane na ręku. Gracz może zabrać sobie spośród tych kart jedną kartę jednostki lub akcji i jeśli
chce, od razu ją zagrać płacąc w razie potrzeby odpowiednie surowce.
• Jeśli gracz nie posiada na ręku żadnej karty jednostki lub akcji, Szpieg jest odkładany bez
efektu.


Czy to oznacza, że nie możemy zabrać przeciwnikowi karty z budynkiem?
No na to wygląda. Ostatnio zrobiłem Kierowniczce Małżeństwa taki dowcip: Ona wykłada szpiega, a ja na to "sorki, mam same budynki, he he" i mogła mi w sumie podskoczyć. :D
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy - karcianka

Post autor: BloodyBaron »

badjimi pisze:Karta "szpieg"

Czy to oznacza, że nie możemy zabrać przeciwnikowi karty z budynkiem?
szpieg może zabrać wyłącznie jednostki (units) czyli floty (fleets), rycerzy (knights) lub działa (cannons), albo żółte karty akcji.
_________
Moje gry
brachson
Posty: 3
Rejestracja: 27 gru 2009, 16:36

Re: Osadnicy - karcianka

Post autor: brachson »

Witam,

Mam do Was pytanie. Dzisiaj nabyłem Osadników Karcianych w polskim wydaniu i teraz pytania:
1. Czy macie jakiś patent na zabezpieczenie kwadratowych kart?
2. Czy też was odrzuca jakość wykonania rycerza i młyna - zamiast zrobi tak jak w wersji ang to nie wiem czy chcieli zaoszczędzić czy co? Niema to wpływu na grę ale jednak lubię mieć wszystko sensownej jakości i zadbane. Czy macie jakieś pomysły czym fajnym można by zastąpić młyn? bo rycerz to nie problem (np: http://www.allegro.pl/item867691661_fig ... 70_mm.html - przykładowo bo ten akurat 100zł kosztuje)

Pzdr,
BRachson
Awatar użytkownika
Fruczak Gołąbek
Posty: 918
Rejestracja: 29 wrz 2009, 00:56
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie
Has thanked: 72 times
Been thanked: 39 times

Re: Osadnicy - karcianka

Post autor: Fruczak Gołąbek »

Jaka jest jakość polskiego wydania? Może ktoś miał kontakt z angielskim i polskim i mógłby porównać pod względem jakości oraz zgodności (poza językiem) z dodatkami? Z góry dziękuję :)
Awatar użytkownika
arturion
Posty: 580
Rejestracja: 23 gru 2009, 18:48
Lokalizacja: Miłoszyce, prawie Wrocław

Re: Osadnicy - karcianka

Post autor: arturion »

Dzisiaj w Brzegu grałem w to cudeńko, jak dla mnie świetna gra. Proste, szybkie do nauczenia zasady, a potem przyjemna rozgrywka. Polecam serdecznie.
Saluton amikoj!
ODPOWIEDZ