Trajan (Stefan Feld)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Qlaqs
Posty: 493
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:38
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 7 times
Been thanked: 14 times

Re: Trajan

Post autor: Qlaqs »

Veridiana pisze: Dawno zadna gra mnie tak nie zauroczyla!
True True .... Tylko ... a długość rozgrywki :P Jak się gra z graczami cierpiącymi na AP :P

Jestem po 1 partii HAWAII [4 osobowej] - też piękna gra ;)
Moja skromna kolekcja to co mam, czego chce sie pozbyc i to co w drodze!
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Trajan

Post autor: mst »

Qlaqs pisze:True True .... Tylko ... a długość rozgrywki :P Jak się gra z graczami cierpiącymi na AP :P
W naszym, ligowym gronie, w którym większość gier bardzo się przedłuża Trajan jest zawsze b.szybki. :-)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Trajan

Post autor: Veridiana »

Gram w większości w 2 osoby i jak każda gra Felda świetnie się Trajan w tej konfiguracji spisuje. Martwi mnie jednak jedna rzecz i chciałam spytać o Wasze doświadczenia w tej materii.
Ja się zawsze staram korzystać z dobrodziejstw podwójnych i potrójnych akcji, poluję na początku każdej rundy głównie na żetony z "x2" oraz żetony dodatkowych akcji. I niby wszystko w miarę się udaje, wiadomo mankala nie zawsze pozwala na ruch jaki byśmy chcieli, ale moj przeciwnik inwestuje wylacznie w żetony "9 punktów" i karty towarów, które masowo wysyła. i zazwyczaj wygrywa. i to z dużą przewagą! nachodzi mnie smutny wniosek, ze nie oplaca sie zbierac zetonow dodatkowych akcji, ani tym bardziej aktywowac zetonów "x2". w zamian trzeba szybko zagarniac "9tki" z akcji Trajana.
Na 3 i 4 graczy troche sie te akcenty inaczej rozkladaja, ale na 2 graczy ta tendencja mnie zaczyna niepokoic.
Awatar użytkownika
gregvip
Posty: 342
Rejestracja: 22 sty 2012, 14:55
Lokalizacja: Proszowice k. Krakowa

Re: Trajan

Post autor: gregvip »

Ja zauważyłem, że faktycznie nie warto na siłę iść w x2 (chociaż tak mi się wydawało po pierwszym czytaniu instrukcji) we dwie osoby jeszcze lepsze od 9 pkt wydają mi się żetony dołożenia budowniczych i próba zebrania 3 i 4 płytek budowy które dają takiego kopa punktowego na koniec, że ho ho. Tak mi się udało zrobić ostatnio miałem zarówno 3 jak i 4 jednakowe płytki budowy.
Born to play
Moja kolekcja
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Trajan

Post autor: wc »

Wydaje się, że jest kilka równie dobrych strategii:

- szybkie zdobycie żetonu x2, położenie go na senat i potem zgarnianie żetonów dodatkowej akcji senatu - biorąc pod uwagę, że mogą wyjść takie 3-4 w grze - i skutecznie je wykorzystamy w 3 kwartach - to też jakaś maskaryczna ilość punktów, a do tego szansa wybierania żetonu premii (czy jak on tam się nazywa) jako pierwszy
- tak jak napisał gregvip - inwestowanie w robotników i zgarnianie dzięki nim punktów, dodoatkowych akcji i bonusów na koniec
- inwestycja w prowincje - wysłanie kilku legionistów może przynieść dobrze ponad 40 punktów
- dobieranie kart towarów dzięki odpowiednim żetonom trajana i potem spora ilość akcji handlowych

poza tym ważne jest reagowanie na zagrania przeciwnika - jak widzisz że zabiera 9-pktowe żetony trajana to trzeba kilka ich podebrać, nie ma rady.

no i nie przesadzałbym ze zbieraniem za dużej ilości żetonów x2 - warto je zdobyć na początku (zawsze spośród pierwszych trzech startowych "trajanów" zabieram taki jeden), ale chyba max 2 i potem starać się wygarniać żółte żetony tych dodatkowych akcji, przy których położyliśmy nasze x2. Na pewno nie opłaca się tego robić pod koniec gry, wtedy dużo lepiej zabierać 9-tki.

Wg mnie trajan jest fenomenalną grą. Aż szkoda Moniczko że tak daleko mieszkamy, moglibysmy założyć jakieś kóko feldouwiebienia :-)
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Trajan

Post autor: mst »

Dodam, że wykorzystanie żetonu x2 do zwiększenia liczby pozyskiwanych płytek Trajana jest też b.mocną strategią. :-)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Trajan

Post autor: Ryu »

Hm... Muszę kiedyś poprosić żonę żeby tak zagrała. Ja zagram standardowo i zobaczymy :)

A co do przemyśleń to ja zawsze zbieram 1 żeton x2 na początku i nastawiam się przede wszystkim na określone punktowanie. Czy jest to "młotek", "płytki trajana" czy coś innego to już zależy od upodobania. Nie lubię akcji "statek" bo to mega losowe jest. Akcje militarne z żołnierzami też dziwne - nigdy w to nie poszedłem bo jakieś takie mało wydajne są dla mnie. Za to cała reszta... OK
wc pisze:poza tym ważne jest reagowanie na zagrania przeciwnika - jak widzisz że zabiera 9-pktowe żetony trajana to trzeba kilka ich podebrać, nie ma rady.
To jest zdecydowanie ważne. Nie tyczy się tylko i wyłącznie płytek trajana ale i wszystkiego. Dać przeciwnikowi szerokie pole manewru na "młotkach" to niedopuszczalne. Senat.. to samo...
mst pisze:Dodam, że wykorzystanie żetonu x2 do zwiększenia liczby pozyskiwanych płytek Trajana jest też b.mocną strategią. :-)
Ano jest :twisted:
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5833
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 408 times

Re: Trajan

Post autor: KubaP »

Jestem na razie po jednej, dwuosobowej partii i gra wskoczyła na podium moich najwyżej ocenianych gier. Natychmiast. Jest gigantyczna. Jest odwrotnością W Roku Smoka - tam wszystko w nas uderza i jedna rzecz coś daje (fajerwerki). Tu wszystko nam coś daje i jedna rzecz w nas uderza (żądania ludu). Mechanizm mandali - cudo, zakochałem się. Wykonanie, liczba elementów - kręci się od tego w głowie. Klimat - rewelacyjny, wylewa się strumieniami z całej gry (jak na Felda, oczywiście). Generalnie - umarłem i chcę umierać dalej!
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3076
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 90 times

Re: Trajan

Post autor: cezner »

No, no, no. Jak tu się klimat wylewa strumieniami to w innych grach to chyba mamy wylewające się wodospady klimatu :-)
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5833
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 408 times

Re: Trajan

Post autor: KubaP »

cezner pisze:No, no, no. Jak tu się klimat wylewa strumieniami to w innych grach to chyba mamy wylewające się wodospady klimatu :-)
Wiesz, to chyba zależy od podejścia. Dla mnie Notre Dame jest supersuche i nie umiem tam za wiele wykrzesać. Tutaj "czuję" i Senat i podboje moich Legionów, czy żądania kapryśnego ludu. No, ale to już kwestia współgraczy i prowadzonej paranarracji przy grze. Nie będę się upierał, że każdy tego doświadczy :) Tak samo mam zresztą w Habemus Papam, grze przez wielu uważanej za Króla Sucharów :)
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5833
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 408 times

Re: Trajan

Post autor: KubaP »

No dobra. Po czwartej partii Trajan właśnie oficjalnie zdetronizował Zimną Wojnę, stając się jedyną "dychą" na mojej liście BGG. Dlaczego ja muszę chodzić do pracy? Przecież zamiast tego mógłbym grać w Trajana! I dlaczego nie mamy w Warszawie jeszcze żadnego ronda im. Stefana Felda?
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4075
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 283 times
Been thanked: 170 times

Re: Trajan

Post autor: lacki2000 »

KubaP pisze:Dlaczego ja muszę chodzić do pracy? Przecież zamiast tego mógłbym grać w Trajana!
Jeśli masz w pracy neta to jest na to metoda: http://www.boiteajeux.net/ ;) Mi Trajan z feldowskich tworów (tych kilku tytułów które zdążyłem poznać, więc jeszcze wiele przede mną) najbardziej przypadł do gustu (mogę dać mu jakieś 8/10) i wciąż w nim szukam strategii wygrywającej, by mu punkty obniżyć, mam jedną taką na oku, jak się sprawdzi jeszcze kilka razy to dam znać.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5833
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 408 times

Re: Trajan

Post autor: KubaP »

lacki2000 pisze:
KubaP pisze:Dlaczego ja muszę chodzić do pracy? Przecież zamiast tego mógłbym grać w Trajana!
Jeśli masz w pracy neta to jest na to metoda: http://www.boiteajeux.net/ ;) Mi Trajan z feldowskich tworów (tych kilku tytułów które zdążyłem poznać, więc jeszcze wiele przede mną) najbardziej przypadł do gustu (mogę dać mu jakieś 8/10) i wciąż w nim szukam strategii wygrywającej, by mu punkty obniżyć, mam jedną taką na oku, jak się sprawdzi jeszcze kilka razy to dam znać.
Dziękuję za dwa ostrzeżenia:
Jedno, by nigdy nie wejść na tę stronę i nie zepsuć sobie radośći wspólnego odkrywania gry z żoną i przyjaciółmi
Drugie, by nigdy nie czytać Twoich postów w tym temacie, byś nie zaspoilerował mi jakiejś "strategii wygrywającej" i zepsuł przyjemność z grania :)
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Trajan

Post autor: Ryu »

Ja kiedyś lubiłem podwajać akcje "młotków". Ale Mst tez tak grał i niedobrze jak dwóch się bije bo reszta korzysta...
Dlatego podwajałem akcje żetonów Trajana. Wygrałem kilka partii i grało się OK.
Ostatnio mnie leją poprzez podwajania akcji senat... :)
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Trajan

Post autor: Furia »

Może ktoś nakreślić jaka jest różnica między tym Trajanem:

http://www.planszostrefa.pl/pl/p/Trajan/2342

a tym:

http://www.planszostrefa.pl/pl/p/Trajan ... ition/2681

oprócz ceny?
Awatar użytkownika
Sarkiel
Posty: 59
Rejestracja: 25 wrz 2012, 11:28
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Trajan

Post autor: Sarkiel »

Tu:
http://www.boardgamegeek.com/thread/904 ... ar-edition
piszą że jedyna różnica to pudełko
TTR_1983
Posty: 3939
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Trajan

Post autor: TTR_1983 »

polska instrukcja jest czarno- biała czy kolorowa?
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Trajan

Post autor: Furia »

Dzięki. A instrukcja pewnie standardowo czarno biała.
Awatar użytkownika
8janek8
Blokada konta
Posty: 900
Rejestracja: 08 mar 2010, 21:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 14 times
Been thanked: 28 times

Re: Trajan

Post autor: 8janek8 »

Zależy co rozumiesz pod pojęciem "kolorowa". Ja otrzymałem zszyte kartki A4, wydruk z domowej drukarki. Niby kolorowy, ale równie dobrze mógł być B&W i bym się nie zorientował.
Collection
Sprzedam
Kupię dodatki do: Runewars (Banners of War), Warhammer: Inwazja (Ukryte Królestwa), Battle Star Galactica (Świt), Revolution! (The Palace), Fresco, Scoville
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Trajan

Post autor: Gabriel »

Gram sobie w tę grę na Boitejeux. Nie mam pojęcia co robię, ale chyba jest ok, bo mam sporo punktów. Tzn. nieważne co kliknę skacze mi licznik :D
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Trajan

Post autor: Veridiana »

No bo taka gra jest. Cały sekret w tym, aby ten licznik bił Ci szybciej niż pozostałym :wink:
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5833
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 408 times

Re: Trajan

Post autor: KubaP »

Gabriel pisze:Gram sobie w tę grę na Boitejeux. Nie mam pojęcia co robię, ale chyba jest ok, bo mam sporo punktów. Tzn. nieważne co kliknę skacze mi licznik :D
Za to Trajana kocha moja żona :)
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Trajan

Post autor: Gabriel »

Nie mówię, że jest zła. Różnorodność elementów jest ogromna, opcji mnóstwo. Podobnie jak w Zamkach, gra dla 2 graczy powinna być tak samo dobra jak przy 4 graczach, gdyż dostępne zasoby są okrajane zależnie od tego ile osób gra i konkurencja jest teoretycznie na podobnym poziomie. Chyba, gdyż np. widzę, że liczba łódeczek kompletujących zestawy kart jest taka sama. Podobnie - jest tak samo wiele budynków i liczba prowincji do podbicia się nie zmienia.
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5833
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 408 times

Re: Trajan

Post autor: KubaP »

Gabriel pisze:Nie mówię, że jest zła. Różnorodność elementów jest ogromna, opcji mnóstwo. Podobnie jak w Zamkach, gra dla 2 graczy powinna być tak samo dobra jak przy 4 graczach, gdyż dostępne zasoby są okrajane zależnie od tego ile osób gra i konkurencja jest teoretycznie na podobnym poziomie. Chyba, gdyż np. widzę, że liczba łódeczek kompletujących zestawy kart jest taka sama. Podobnie - jest tak samo wiele budynków i liczba prowincji do podbicia się nie zmienia.
Tak, jedyna zmiana to krótszy czas trwania rundy i mniej dostępnych kafelków na polach forum.
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1189
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Trajan

Post autor: veljarek »

Gra jest genialna.
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
ODPOWIEDZ