Sposoby na szybkie zrozumienie zasad gry

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Sposoby na szybkie zrozumienie zasad gry

Post autor: Leszy2 »

warlock pisze: Bo jaką strategię może obrać ktoś, kto w ogóle nie rozumie mechanizmów gry?
Żadną, podobnie jak każdy kto wysłuchał wykładu i nawet przeczytał instrukcję.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Sposoby na szybkie zrozumienie zasad gry

Post autor: schizofretka »

Bzdura, niekoniecznie musi być pierwszy pomysł na grę strategią najlepszą, ale nawet najbardziej skomplikowane tytuły czerpią garściami mechaniki z innych gier i można grać opierając się na analogiach. Jeśli gra ma multum możliwości i czuję, że nie ogarniam, gram zawsze na strategię najprostszą lub najbardziej losową, co jest statystycznie słuszne. W ostateczności idę na kasę zgodnie ze starodawnym porzekadłem patralotniarzy 'jeśli nie wiesz co robić, rób zasoby!'. Jedyne przypadki, gdy nie miałem pojęcia co chcę robić to właśnie te, gdy ktoś - czasem przez presję współgraczy - tłumaczył wszystko po łebkach i nie widzę żadnych zębatek ani nawet pełnego zrozumienia kryteriów zwycięstwa / końca gry.

Zbaczając z offtopu o tym jak tłumaczyć do tego jak samemu od zera wdrożyć się na szybko, to ja - niemałym wysiłkiem - nauczyłem się czytać iteracyjnie. Przy pierwszym czytaniu nie patrzę na żadne szczegóły ani nie przejmuję się, że czegoś nie rozumiem - chcę tylko wiedzieć co mniej więcej robimy, jakie są kryteria zwycięstwa i ile akcji mniej więcej będzie przypadać na gracza by nabrać pojęcia o przebiegu i dynamice. Przy drgim czytaniu chcę już zrozumieć wszystkie główne reguły i ułożyć w głowie dostępne akcje, ale wciąż nie próbuję zapamiętać rozpatrywania zdarzeń na poziomie mikro (dokładny przebieg bitew itp). Jeśli dochodzi do trzeciego czytania, to sopiero wtedy staram się rozjaśnić wszyatkie ciemne plamy. Metoda ta ma tę zaletę, że jej skutkiem ubocznym jest dobre zapoznanie się z układem inatrukcji, co czyni późniejsze posiłkowanie się nią znacznie sprawniejszym.


Sent from my awesome mobile I want to brag about. May contain trace elements of tpos.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
splocki
Posty: 540
Rejestracja: 06 mar 2013, 09:01
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Sposoby na szybkie zrozumienie zasad gry

Post autor: splocki »

Z racji tego, że to z reguły ja tłumaczę zasady to najczęściej robię tak:
1. Czytanie instrukcji z rozłożoną grą
2. Próba zagrania do końca (z otwartą instrukcją).
3. Jeszcze raz czytam instrukcję i sprawdzam czy pamiętałem o wszystkich zasadach i pomniejszych regułach.
4. Przy cięższych grach wspieram się filmami.

ps. Ktoś już o tym wspomniał, więc i ja to potwierdzę; nauka gry w nową grę, sprawia mi najwięcej frajdy.
ODPOWIEDZ