Bora Bora (Stefan Feld)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Bora Bora

Post autor: Furia »

Mini European FFG 60 sztuk
Maydaye są za luźne i karta wyłazi z koszulki.
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Bora Bora

Post autor: cezaras »

Piękna gra, miliard decyzji, jest wszystko to czym charaktreryuje się feld
o tak, tak

kolejna partia i gra nam dała trochę popalić. Nikomu się nie udało wypełnić 9ciu zadań.
Inn układ facetów i kobiet na początku i trzeba mocno kombinować.
Naprawdę Bardzo, Bardzo dobra giera.

ale przy okazji kolejna wątpliwość w interpretacji przepisów:
wypełniam zadanie polegające na tym, że mam mieć 3ech różnych bogów.
Mam dwóch: białego i żółtego. Czy wykorzystując żółtego (wraz z ofiarą oczywiście) można uznać, że wypełniłem zadanie??
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Bora Bora

Post autor: Trolliszcze »

A ja ciągle czekam, aż gra będzie dostępna u Trzech Trolli... Już nie mogę doczekać się rozgrywki!
Awatar użytkownika
gregvip
Posty: 342
Rejestracja: 22 sty 2012, 14:55
Lokalizacja: Proszowice k. Krakowa

Re: Bora Bora

Post autor: gregvip »

U mnie kurier będzie w poniedziałek a doczekać się nie mogę polskiej instrukcji.
Born to play
Moja kolekcja
dgbm
Posty: 54
Rejestracja: 14 cze 2011, 20:19
Been thanked: 2 times

Re: Bora Bora

Post autor: dgbm »

cezaras pisze:Czy wykorzystując żółtego (wraz z ofiarą oczywiście) można uznać, że wypełniłem zadanie??
Osobiście zinterpretował bym zagadnienie następująco:

instrukcja jasno powiada, że przy "zaliczaniu" zadania trzeba fizycznie posiadać zasoby, a Żółty Bóg po zagraniu leci na stos kart zużytych; w takim przypadku w ręku pozostałby tylko jeden Bóg, zamiast wymaganych dwóch.

Oczywiście nie jestem Stefanem Feldem ;).
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Bora Bora

Post autor: pan_satyros »

dgbm pisze:
cezaras pisze:Czy wykorzystując żółtego (wraz z ofiarą oczywiście) można uznać, że wypełniłem zadanie??
Osobiście zinterpretował bym zagadnienie następująco:

instrukcja jasno powiada, że przy "zaliczaniu" zadania trzeba fizycznie posiadać zasoby, a Żółty Bóg po zagraniu leci na stos kart zużytych; w takim przypadku w ręku pozostałby tylko jeden Bóg, zamiast wymaganych dwóch.

Oczywiście nie jestem Stefanem Feldem ;).
Również tak bym to zinterpretował.
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Bora Bora

Post autor: pattom »

Informacja z 11 lutego.
DDP pisze:Polska instrukcja powinna być dostępna w next weeku.
Coś wiadomo w tej sprawie?
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4091
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 299 times
Been thanked: 176 times

Re: Bora Bora

Post autor: lacki2000 »

pattom pisze:Informacja z 11 lutego.
DDP pisze:Polska instrukcja powinna być dostępna w next weeku.
Coś wiadomo w tej sprawie?
Może chodziło o tę lokalizację: http://goo.gl/maps/BGUHj
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
gregvip
Posty: 342
Rejestracja: 22 sty 2012, 14:55
Lokalizacja: Proszowice k. Krakowa

Re: Bora Bora

Post autor: gregvip »

pattom pisze:Informacja z 11 lutego.
DDP pisze:Polska instrukcja powinna być dostępna w next weeku.
Coś wiadomo w tej sprawie?
Ja zastanawiam się czy źródło dobrze jest poinformowane? Bo też z niecierpliwością czekam na instrukcję

A tak na marginesie widzę, że Ravensburger trochę zmian jednak w serii Alea Big Box zrobił. Pierwsza i najbardziej widoczna to brak plastikowej wypraski i zastąpienie jej jakąś taką tekturką (jak dla mnie minus), zmienione ikonki na na pudełku (jest mi to obojętne choć może z przyzwyczajenia malutki minusik), Najgrubsze żetony jakie Alea widziała (plus) oraz jedne z cieńszych kart (minus) i TAA DAM plansza którą można bez problemu rozłożyć na płasko - po raz pierwszy od Alea (olbrzymi plus).
No i jeszcze jedna rzecz nie uległa zmianie, autor. Szósty Feld z rzędu. Jeszcze 3 gry tego autora w serii i będzie chłop miał 50% ;)
Born to play
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
DDP
Posty: 369
Rejestracja: 12 kwie 2006, 18:01
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 7 times
Been thanked: 21 times

Re: Bora Bora

Post autor: DDP »

gregvip pisze:
pattom pisze:Informacja z 11 lutego.
DDP pisze:Polska instrukcja powinna być dostępna w next weeku.
Coś wiadomo w tej sprawie?
Ja zastanawiam się czy źródło dobrze jest poinformowane? Bo też z niecierpliwością czekam na instrukcję
Skoro sam tłumaczyłem to lepiej poinformowany być nie mogę ;) Mała obsuwa ze względu na sprawy prywatne ale tłumaczenie zostało oddane do składu w poniedziałek. Jak tylko grafik upora się z nim to rebel wrzuci na stronę. Z tego co wiem to nie ma pośpiechu gdyż zostały ostatnie sztuki na magazynie i czekają na drugą dostawę, ale spokojnie, wystarczy dla wszystkich :)
Zawsze gram o zwycięstwo!
Awatar użytkownika
gregvip
Posty: 342
Rejestracja: 22 sty 2012, 14:55
Lokalizacja: Proszowice k. Krakowa

Re: Bora Bora

Post autor: gregvip »

Na Stronie Rebela instrukcja już jest. ;)
Born to play
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Bora Bora

Post autor: Ryu »

Hm....
Nie umiem tego przeczytać a co gorsze moja drukarka też... ;)


Edit: dobrzy ludzie prawią żeby plik zapisać na dysku przed wydrukiem. Jak otwierałem na stronce miałem znaczki w stylu @ # $ zamiast tekstu. Po zapisaniu na dysk wszystko jest OK :)
Ostatnio zmieniony 22 lut 2013, 12:36 przez Ryu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Bora Bora

Post autor: Veridiana »

Jestem po pierwszej lekturze :) Faktycznie, trochę to złożone, ale nadal w normie. Po obejrzeniu zawartości i rozłożeniu wszystkiego powinna ponowna lektura wystarczyć. I potem jeszcze dla pewności utrwalająca w kąpieli :lol:
Gorzej natomiast będzie z tłumaczeniem graczom domowym, bo zawsze marudzą :roll:
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Bora Bora

Post autor: cezaras »

Gorzej natomiast będzie z tłumaczeniem graczom domowym, bo zawsze marudzą :roll:
no :) ja mam takich co normalnie nie marudzą - a przy Bora Bora zaczęli :):):)
ale możesz im śmiało obiecać, że po dwóch rundach będą grali (prawie) samodzielnie :)
i wszystko zaczyna się ładnie składać
Awatar użytkownika
gregvip
Posty: 342
Rejestracja: 22 sty 2012, 14:55
Lokalizacja: Proszowice k. Krakowa

Re: Bora Bora

Post autor: gregvip »

Witam.
Jestem po dwóch pierwszych rozgrywkach 2 osobowych i mam pewne spostrzeżenie a raczej jednej rzeczy nie rozumiem. Chodzi o zasadę mówiącą o tym, że na koniec każdej tury należy zdjąć z planszy niewykorzystane płytki mężczyzn i kobiet. Tak na początku graliśmy ale stwierdziliśmy, że chyba gramy źle i już potem płytek nie zdejmowaliśmy tylko dokładaliśmy brakujące. A na koniec okazało się, że jednak trzeba je zdejmować.
I tu moja uwaga. Mechanizm zdejmowania nie wykorzystanych płytek mężczyzn i kobiet jest niepotrzebnym generatorem losowości uniemożliwiającym jakieś sensowne planowanie długoterminowe. A jak Wy uważacie?
I mała uwaga dla wszystkich nie pozwólcie nikomu wstawiać się do świątyni bez reakcji czyli dostawiania tam swoich kapłanów, bo tak Wam odskoczy, że hej.
Born to play
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Bora Bora

Post autor: Trolliszcze »

Dzięki odrzucaniu liczba płytek kobiet i mężczyzn w każdej grze jest stała - zawsze mamy pewność, że wyjdzie to, na czym nam zależy. Jeśli pójdę w jakąś "odnogę" punktowania i nie będę odrzucać niezużytych płytek, to może się zdarzyć tak, że 50% tych potrzebnych w mojej strategii nie wyjdzie w ogóle, a przeciwnikowi podejdzie wszystko. Nie wiem, który rodzaj losowości jest gorszy.

Zresztą, u Felda chyba wszędzie jest tak samo, więc zaskoczenia nie ma. W Zamkach jak nie zdążysz kupić najpotrzebniejszych kafelków, to też odpadną (ale za to masz pewność, że w grze na 4 osoby wyjdzie wszystko, a to bardzo ważne np. w przypadku pól). W Macao część kart (2) odpada co turę. Taki urok jego gier, ale IMHO te mechanizmy się sprawdzają.
TTR_1983
Posty: 3950
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 89 times
Kontakt:

Re: Bora Bora

Post autor: TTR_1983 »

Veridiana pisze: I potem jeszcze dla pewności utrwalająca w kąpieli :lol:
O nie ! Też tak robisz? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Bora Bora

Post autor: Ryu »

Jestem już po 1 grze z żoną. Fajna gierka. I owszem, nie jest to Trajan ale można miło spędzić czas. Kombinowania masa. Interakcja będzie większa przy większej liczbie graczy (świątynia, tor pozycji). Kolejna solidna pozycja Felda.

Przy okazji mam pytanko odnośnie zasad: http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 42&t=22480
To tak żeby tutaj nie robić niepotrzebnego syfu ;)
Awatar użytkownika
Mateez
Posty: 208
Rejestracja: 08 paź 2011, 15:20
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 50 times
Been thanked: 70 times

Re: Bora Bora

Post autor: Mateez »

Wątek coś ucichł, a gra chodzi mi po głowie.
Jakie są Wasze opinie na temat dwuosobowej rozgrywki w Bora Bora? Na BGG jest na ten temat sporo kontrowersji, nawet sam Stefan Feld się wypowiadał... :wink: Warto kupować tylko do grania w dwie osoby?
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Bora Bora

Post autor: pan_satyros »

Mateez pisze:Wątek coś ucichł, a gra chodzi mi po głowie.
Jakie są Wasze opinie na temat dwuosobowej rozgrywki w Bora Bora? Na BGG jest na ten temat sporo kontrowersji, nawet sam Stefan Feld się wypowiadał... :wink: Warto kupować tylko do grania w dwie osoby?
Ja grałem tylko 2x w 2 osoby i było bardzo przyjemnie.
Dostrzegam, że znaczenie świątyni jest jak sądzę sporo mniejsze niż w grze 3+, ale inne aspekty gry wydają się działać jak należy. Nadal da się sukcesywnie blokować przeciwnika, nadal kombinacje ładnie wchodzą.

Zalinkuj te kontrowersje, jeśli możesz.
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Bora Bora

Post autor: Ryu »

Grałem 2 partie 2-os i gra jak najbardziej działa.
Kupiłem i nie żałuję :)
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Re: Bora Bora

Post autor: bogas »

pan_satyros pisze:
Zalinkuj te kontrowersje, jeśli możesz.
Pewnie chodzi o to
Nie zgadzam się z gościem zupełnie w części o biżuterii. Musisz kupować co rundę? Po jaką...? Dla 6 punktów bonusu? Biżuteria jest różna, może być warta 1PZ na koniec ale i 9PZ. Już tutaj różnica jest większa niż ten bonus i u nas tu toczy się walka (oczywiście układ biżuterii może być w poszczególnych grach różny, ale generalnie nie skupiamy się na bonusie na koniec za komplet biżuterii).
Awatar użytkownika
gregvip
Posty: 342
Rejestracja: 22 sty 2012, 14:55
Lokalizacja: Proszowice k. Krakowa

Re: Bora Bora

Post autor: gregvip »

pan_satyros pisze:Ja grałem tylko 2x w 2 osoby i było bardzo przyjemnie.
Dostrzegam, że znaczenie świątyni jest jak sądzę sporo mniejsze niż w grze 3+, ale inne aspekty gry wydają się działać jak należy. Nadal da się sukcesywnie blokować przeciwnika, nadal kombinacje ładnie wchodzą.

Zalinkuj te kontrowersje, jeśli możesz.
Też grałem tylko solo 2x i było OK ale nie zgadzam się do świątyni. W pierwszej grze różnica punktowa na koniec 2 pkt. to jak w drugiej partii odpuściłem sobie świątynię to różnica była 26 pkt. miazga po prostu.
Born to play
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Bora Bora

Post autor: pan_satyros »

gregvip pisze: Też grałem tylko solo 2x i było OK ale nie zgadzam się do świątyni. W pierwszej grze różnica punktowa na koniec 2 pkt. to jak w drugiej partii odpuściłem sobie świątynię to różnica była 26 pkt. miazga po prostu.
No proszę ;) To tylko potwierdza moje przekonanie, że zakup był udany, a gra jest bardzo dobra.
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Bora Bora

Post autor: cezaras »

Nie zgadzam się z gościem zupełnie w części o biżuterii. Musisz kupować co rundę? Po jaką...? Dla 6 punktów bonusu? Biżuteria jest różna, może być warta 1PZ na koniec ale i 9PZ. Już tutaj różnica jest większa niż ten bonus i u nas tu toczy się walka
hm jak masz w ciągu gry dokładnie 6 muszelek
to jeżeli kupisz za każdym razem bizuterię za 1 punkcik, to w sumie będziesz miał 12 punkcików
jak podzielisz to w dowolny inny sposób, to punktów będzie mniej....

oczywiście gość przesadza - pewno ma to niewielki wpływ na grę.
Ja widzę, że gra się łatwiej (przy dwóch graczach 6 kostek idzie na 5 akcji - tylko jedna nadmiarowa) w przypadku 4ech graczy 12 kostek na 7 akcji (i mieliśmy już sytuację, ze ktoś klnąc musiał wziąc 2 punkciorki :):):) - ale to wszystkim jest lepiej.
Po prostu - podobnie jak w Roku smoka- w grze w dwie osoby tor kolejności ma mniejsze znaczenie....
ODPOWIEDZ