Szczęść Boże / Glück Auf / Coal Baron (Michael Kiesling, Wolfgang Kramer)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Glück Auf / Coal Baron

Post autor: Paskudnik »

Gambit pisze:
gafik pisze:Nie jestem ślązakiem i mroczne, industrialne, wręcz niepokojące w swym wydźwięku pudełko z ogromnym "pozdrowieniem księży" w jaźni mej się kłóci.
Czy tylko ja tak mam?
Chyba tylko Ty. Rozmawiałem z kilkoma osobami z Pomorza o tym tytule. Nikt nie odczuwał dysnonansu, a do Ślązaków i kopalń nam cholernie daleko.
No zaręczam wam, że jeszcze co najmniej jedna osoba odniosła takie samo wrażenie, jak pan Gafik. Do tego stopnia, że gdybym tą grę miał sobie kupić, to na pewno wybrałbym jakieś zagramaniczne wydanie.
gafik pisze:Pozdrowienie górników znam. Jak i leśników. Oraz marynarzy. Jak, i innych...
Ale tu mi jakoś nie pasi. Może ja "krypto-antychrust" jestem i do tej pory o tym nie wiedziałem :lol:
bo pewnie właściwszym pozdrowieniem na dzisiejsze czasy byłoby coś w stylu Byle do fajrantu! :P
gafik pisze:Po prostu odrzuciło mnie od tej gry :?
miałem dokładnie tak samo!
Gambit pisze:
gafik pisze:Pozdrowienie górników znam. Jak i leśników. Oraz marynarzy. Jak, i innych...
Ale tu mi jakoś nie pasi. Może ja "krypto-antychrust" jestem i do tej pory o tym nie wiedziałem :lol:
Ale dlaczego Ci nie pasi? Skoro niemiecki tytuł mógł być pozdrowieniem, czemu polski nie może być? Czy my naprawdę musimy tylko tłumaczyć bezmyślnie tytuły z ichniego na nasz?
mi nie pasi dlatego, że wybór tych dwóch słów jako tytułu gry planszowej jest według mnie idiotyczny. Nie wspominając o tym, że nijak nie kojarzy mi się z górnikami :P

EDIT: post mig est dowodem, że nazwa wzbudza duże emocje - w jedną, jak i w drugą stronę :)
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5244
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 528 times
Been thanked: 1852 times
Kontakt:

Re: Glück Auf / Coal Baron

Post autor: Gambit »

Paskudnik pisze:mi nie pasi dlatego, że wybór tych dwóch słów jako tytułu gry planszowej jest według mnie idiotyczny. Nie wspominając o tym, że nijak nie kojarzy mi się z górnikami :P
A słowa "Na szczęście" pasują Ci do gry euro o wydobywaniu węgla?
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Glück Auf / Coal Baron

Post autor: Paskudnik »

Raczej średnio - to właśnie Coal Baron kojarzy mi się z takim tytułem. Domyślam się, że pijesz do oryginalnego tytułu Glück Auf - ale tu nie jestem w stanie ocenić, czy u nich to nie jest jakoś jednoznaczne, tak jak u nas np. "darz bór".
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
Awatar użytkownika
Epyon
Posty: 1164
Rejestracja: 30 mar 2012, 08:07
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 8 times

Re: Glück Auf / Coal Baron

Post autor: Epyon »

Paskudnik pisze:bo pewnie właściwszym pozdrowieniem na dzisiejsze czasy byłoby coś w stylu Byle do fajrantu!
Chyba u Was, goroli. ;) Na grubie za powiedzenie "Dzień dobry" można zostać nieźle zruganym przez górników, obowiązuje "Szczęść Boże" i koniec.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5244
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 528 times
Been thanked: 1852 times
Kontakt:

Re: Glück Auf / Coal Baron

Post autor: Gambit »

Paskudnik pisze:Raczej średnio - to właśnie Coal Baron kojarzy mi się z takim tytułem. Domyślam się, że pijesz do oryginalnego tytułu Glück Auf - ale tu nie jestem w stanie ocenić, czy u nich to nie jest jakoś jednoznaczne, tak jak u nas np. "darz bór".
U nas jak widać po komentarzach pod recenzją Wookiego, Szczęść Boże jest dość jednoznacznie kojarzone z górnikami. Tak, czy inaczej spór o tytuł jest jałowy. Każdy ma swoje zdanie podyktowane gustem i tyle. Ważne, że gra się fajnie :)
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Glück Auf / Coal Baron

Post autor: Paskudnik »

Epyon pisze:
Paskudnik pisze:bo pewnie właściwszym pozdrowieniem na dzisiejsze czasy byłoby coś w stylu Byle do fajrantu!
Chyba u Was, goroli. ;) Na grubie za powiedzenie "Dzień dobry" można zostać nieźle zruganym przez górników, obowiązuje "Szczęść Boże" i koniec.
jestem gorolem i tego nie wiedziałem :P - w takim razie przyznaję, że tytuł jest poparty dobrym rozpoznaniem. (Nie zmienia to faktu, że ja bym tak nie przetłumaczył :P)
Gambit pisze:Tak, czy inaczej spór o tytuł jest jałowy.
z tym się zgadzam!
Gambit pisze:Ważne, że gra się fajnie :)
i z tym też :)
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Glück Auf / Coal Baron

Post autor: gafik »

"Baron Węglowy" - w uszach mych brzmi dumnie, majestatycznie, wręcz bogato...

"Szczęść Boże" - brzmi jak "Krzyżyk na drogę..."
janekb pisze:Niestety Wookie też nie zrozumiał tytułu, co zrobić. Wg mnie nazwa pasuje idealnie i tyle.
Nie oglądałem, bo nie lubię konwencji Wookiego (nawet jego żona tego nie zmieni ;) ) ale teraz idę obejrzeć :twisted:
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Glück Auf / Coal Baron

Post autor: Hiu »

jak to ktos napisal kilkanascie postow wczesniej: Gluck auf - to brzmi tak jakbym juz byl tam na dole i umazal sie juz weglem, ktory wlasnie mnie przysypal ;) Dlatego wlasnie nabylem ta wersje :) Gluck auf prezentuje sie dumnie :D
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Glück Auf / Coal Baron

Post autor: Maxxx76 »

Jakie koszulki pasują do Szczęść Boże?
dave8
Posty: 750
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 71 times
Been thanked: 94 times

Re: Szczęść Boże / Glück Auf / Coal Baron

Post autor: dave8 »

Wiadomo coś o jakimś dodruku?
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4127
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2686 times
Been thanked: 2599 times

Re: Szczęść Boże / Glück Auf / Coal Baron

Post autor: Gizmoo »

dave8 pisze: 26 sty 2019, 10:43 Wiadomo coś o jakimś dodruku?
Jakiś czas temu Lacerta informowała, że nie ma w planach dodruku. Szkoda, bo to moim zdaniem wybitna gra i fajnie by było, by więcej osób ją poznało. Ja na swój egzemplarz polowałem ponad dwa lata. Udało mi się kupić (w mega dobrej cenie) pod koniec zeszłego roku, kiedy w sklepiku Hobbity, okazało się, że mają kilka ostatnich sztuk w magazynie. Zabawne - dwa lata temu na targach w Essen można było kupić używaną kopię angielską za 60 euro i zjechaną kopię niemiecką za 50 euro. I byłem bliski wysupłania takiej kwoty, bo nigdzie nie mogłem dorwać egzemplarza dla siebie.

P.S. Nie grałem w karcianą wersję (podobno jest bardzo dobra), ale po wyprzedażach widać, że sprzedaje się raczej słabo. Nie liczyłbym więc na dodruk pierwowzoru, albo rychłe wznowienie oryginalnej części. Za dużo jest nowych gier na rynku, a leciwa już bądź co bądź gra duetu Kramer/Kiesling niestety przeszła bez echa i pozostaje w zapomnieniu.
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Szczęść Boże / Glück Auf / Coal Baron (Michael Kiesling, Wolfgang Kramer)

Post autor: bobule »

Na prawdę bardzo fajna gra. Oczywiście jak ktoś lubi posiedzieć i pogłówkować trochę, bo raczej interakcja między graczami jest niewielka. Każdy stara się zrealizować swoje kontrakty. Trzeba patrzeć co jest dostępne, czego potrzebujemy, a co mogą nam zabrać inni gracze. Bardzo ciekawy jest podział gry na trzy rundy, jak na razie w żadnym innym euro czegoś takiego nie widziałem. Wszystko w tej grze ma sens, a tłumaczenia nie ma za dużo, więc spokojnie można grać z ludźmi którzy Szczęść Boże widzą pierwszy raz w życiu ;) Szkoda tylko, że gra jest tak słabo dostępna na rynku wtórnym.
Awatar użytkownika
duulamon
Posty: 136
Rejestracja: 03 sty 2018, 11:24
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Szczęść Boże / Glück Auf / Coal Baron (Michael Kiesling, Wolfgang Kramer)

Post autor: duulamon »

Z dostępnością używek też nie jest różowo - od jakiegoś czasu szukałem, znalazłem w końcu na OLX, dzisiaj otrzymałem przesyłkę. Wieczorem pierwsza partia :D
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4127
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2686 times
Been thanked: 2599 times

Re: Szczęść Boże / Glück Auf / Coal Baron (Michael Kiesling, Wolfgang Kramer)

Post autor: Gizmoo »

Jeżeli ktoś nie posiada w kolekcji tego genialnego euro, to jest dobra wiadomość!

Coal Baron powraca w nowej edycji i wyląduje na Kickstarterze:

https://www.kickstarter.com/projects/ca ... coal-baron

Ja w to nie wchodzę, bo mam swój wypieszczony egzemplarz, chociaż przyznaję, że nowa edycja jest odrobinę ładniejsza. ;)
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Szczęść Boże / Glück Auf / Coal Baron (Michael Kiesling, Wolfgang Kramer)

Post autor: BartP »

Wiadomo, czy coś się mechanicznie zmienia?
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4127
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2686 times
Been thanked: 2599 times

Re: Szczęść Boże / Glück Auf / Coal Baron (Michael Kiesling, Wolfgang Kramer)

Post autor: Gizmoo »

BartP pisze: 18 lis 2022, 17:42 Wiadomo, czy coś się mechanicznie zmienia?
Według tego wątku na BGG, to będzie dokładnie toczka w toczkę ta sama gra:

https://boardgamegeek.com/thread/289952 ... -same-game

W sumie żałuję, że nie zatrudniono grafików od nowych Brassów. Wtedy bym się skusił. Bo ta wersja deluxe, poza lepszymi drewienkami - wcale nie wygląda lepiej. :lol:
ODPOWIEDZ