Hannibal: Rome vs. Carthage - nowa edycja

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage - nowa edycja

Post autor: jax »

Jasne JB, faktycznie genialnie proste wytlumaczenie.
Mozna jeszcze je ujac w taki sposob, ze wszystkie Interceptions sa deklarowane rownoczesnie - w momencie gdy nie ma jeszcze Backing Up.
Dzieki za otwarcie oczu, JB.

[ale na bgg paru gosci mialo zagwozdke i nikt (jeszcze) nie odpowiedzial poprawnie :P - a przynajmniej przy uzyciu poprawnego argumentu]
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
JB
Posty: 347
Rejestracja: 14 maja 2005, 19:09
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage - nowa edycja

Post autor: JB »

A jeden gosciu nawet dalej uwaza, ze ma racje i mu nie przetlumaczysz normalnie...
Tylko o sprawach, które nas zupełnie nie interesują, możemy wydać rzeczywiście bezstronną opinię, co niewątpliwie jest powodem, że opinia bezstronna jest zawsze absolutnie bezwartościowa.
Awatar użytkownika
Comandante
Posty: 572
Rejestracja: 21 lip 2004, 15:49
Has thanked: 6 times
Been thanked: 22 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage - nowa edycja

Post autor: Comandante »

jax pisze:Mozna jeszcze je ujac w taki sposob, ze wszystkie Interceptions sa deklarowane rownoczesnie - w momencie gdy nie ma jeszcze Backing Up.
Mozna a nawet trzeba, bo to jest napisane w instrukcji. :) Wszystkie intercepty deklaruje sie rownoczesnie.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage - nowa edycja

Post autor: janekbossko »

Witam

w piatek dostalem ta zacna gre ktora zamowilem u jednego z dostawcow waz z pieknie wydana polska instrukcja...
co zaskoczylo mnie najbardziej to dedykacja od tlumaczy specjalnie dla mnie ktora sie pojawila na ostatniej stronie tlumaczenia :)
ogromny plus dla firmy...za podejscie do klientow i szybkie dostarczenie paczki :)

komponenty cudne...swietnie zorganizowane pudelko na wszystko jest miejsce...plansza - swiete olory procz oczywiscie zaznaczonych prowincji we wloszech bo wszystko sie zlewa ;/

tak bogatej gry jeszcze nie widzalem...moze rzeczywiscie malo w zyciu widzialem ;)

na razie jestem po rozlozeniu gry i grzebani w instrukcji razem ze znajomym ale mam pytania:

w fazie strategii mozna uzyc kart do zajecia neutralnych miejsc przez swoj znacznik i teraz moje pytanie...wiem jak to zrobic ale czy moge wybrac sobie ktorekolwiek miejsce nie zajete przez nikogo nawet jesli gram kartagina to czy to miejsce moze byc przy samym rzymie?

czy musi to byc blisko moich jednostek czy dowodcy?

bo wydaje mise to troszke nielogiczne ajk na taka odleglosc moge zajmowac terytorium?

nie wiem czy dobrze wytlumaczylem...i pewnie jest to noobowsie pytanie ale prosilbym o odpowiedz Smile

pozdrawiam

aha i jeszcze jedno czy jesli w jakims regionie mam wiekszosc pol zajeta przez swoje zanczniki to wsytarczy ze przeciwnik bedzie mial chociaz jeden to pod koniec podliczania dany region jest niczyj i kontrole nad danym terytorium nikt nie sprawuje?
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage - nowa edycja

Post autor: melee »

Wpływy możesz zdobywać w dowolnym miejscu, ale pamiętaj, że je stracisz, jeśli zostaną wyizolowane. Aby mieć kontrolę nad prowincją musisz mieć większość pól kontroli - ilość wpływów przeciwnika nie ma znaczenia.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage - nowa edycja

Post autor: janekbossko »

czyli jesli jest powiedzmy dany region i jest 6 pol neutralnych ja mam zajete 5 a przeciwnik 1 to dany region nalezy pod koniec gry do tego ktory ma wiecej zetonow wplywow?

dobrze zrozumialem?

pozdr
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage - nowa edycja

Post autor: melee »

Nie, kontrolę nad prowincją ma ten który ma więcej niż połowę jej pól, nie więcej niż przeciwnik. Czyli jeśli prowincja ma 9 pól to aby uzyskać kontrolę, należy przejąć 5 wpływy w pięciu z nich (a nie w 1, jeśli przeciwnik ma 0).
Awatar użytkownika
Nico
Recenzent
Posty: 133
Rejestracja: 05 cze 2004, 18:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage - nowa edycja

Post autor: Nico »

Dla zainteresowanych tutaj -> http://www.boardgamegeek.com/file/downl ... ariant.pdf <- jest stary dodatek do gry - I Wojna Punicka.
Nico
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage - nowa edycja

Post autor: janekbossko »

a mam jeszcze jedno pytanie
juz jestem po grze a w lasciwie po kilku etapach tylko mam jeden problem
czy ktoś mógłby wypisać sposób na zajęcie znacznikow przeciwnika?

na pewno karta strategii jesli tekst jest odpowiedni ale jak wyglada zajmowanie kiedy moja armia znajdzie sie wlasie na wrogim kawałku tekturki?

pozdrawiam
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage - nowa edycja

Post autor: melee »

Gdy Twoja armia jest na wrogim kawałku tekturki, to postępuj tak jak zajmując neutralne tereny - zagraj kartę na OP'y, każdy punkt to przejęcie jednego "kawałku tekturki" z Twoim wojskiem :wink:
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage - nowa edycja

Post autor: melee »

Pytanie, czy można robić już w pierwszej rundzie bitwy withdrawal? Oczywiście jeśli jesteśmy stroną atakującą. I rozwinięcie pytania - czy można to zrobić po wykonaniu intercepta na przeciwniku? Czyli schemat jest taki: wróg się rusza w naszą stronę z ewidentną myślą ataku, intercept, rozdanie kart, withdrawal. Wczoraj wykonywałem ten manewr Hannibalem w Italii, tylko tym dowódcą ma to raczej sens (przeciwko konsulowi z siłą 1).
Awatar użytkownika
Comandante
Posty: 572
Rejestracja: 21 lip 2004, 15:49
Has thanked: 6 times
Been thanked: 22 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage - nowa edycja

Post autor: Comandante »

Wedlug mnie mozna - tylko trzeba miec gdzie sie cofnac.
JB
Posty: 347
Rejestracja: 14 maja 2005, 19:09
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage - nowa edycja

Post autor: JB »

I rozwinięcie pytania - czy można to zrobić po wykonaniu intercepta na przeciwniku? Czyli schemat jest taki: wróg się rusza w naszą stronę z ewidentną myślą ataku, intercept, rozdanie kart, withdrawal.
Pamietaj jednak, ze armia przechwytujaca jest nominalnym broniacym sie w bitwie.
Tylko o sprawach, które nas zupełnie nie interesują, możemy wydać rzeczywiście bezstronną opinię, co niewątpliwie jest powodem, że opinia bezstronna jest zawsze absolutnie bezwartościowa.
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Posty: 866
Rejestracja: 17 sty 2006, 16:45
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 2 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage - nowa edycja

Post autor: Lord Voldemort »

Uesugi Kenshin pisze:Sorki że tak odgrzeje wątek:

W H:RC można aktywować generała z 10CU jedna karta o odpowiedniej wartości, mam pytanie:

Na poczatku Hannibal stoi z 2 innymi generałami w Hiszpanii, przypuśćmy że liczba CU w wyniku zagrywania kart wzrosła tam do 13CU,
-czy teraz moge karta o wartości (1) aktywować hannibalka razem z kolegami i tymi 13CU ??
-czy moge aktywować go z kolegami i 10CU ??
-czy moge aktywować tylko jego z 10CU ??

Bo po ostatniej kłutni z kumplem zgłupiałem zupełnie.
Dzięki za pomoc.

PS. A chodzi mi głównie o to czy moge jedna katrą o wartości (1) aktywować hannibala i tych dwóch innych wraz z 30CU bo przeciez każdy może mieć 10CU pod soba ??
Jedna karta moze aktywowac tylko 1 Armie (Armia = min. 1 wodz + max. 10 CU). Wyjatkiem od tego sa karty kampanii. Zeby zrobic to, o czym piszesz w Post Scriptum, musialbys zagrac karte Major Campaign, a i tak kazda z 3 Armii musialaby sie ruszac osobno.

V.
Uesugi Kenshin
Posty: 133
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:02
Lokalizacja: Bieruń Stary

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage - nowa edycja

Post autor: Uesugi Kenshin »

OOO!! i ta odpowiedz w pełni wyczerpuje wątek i mnie zadowala.
Dzięki serdeczne!!!

A tak nawiasem mówiąc...znalazłby się chętny na partyjkę przez vassal'a??

PS. I mam kolejną niejasność:
1.Gram Rzymem, mój generał wlazł na PC Kartaginy i teraz zagrywam kartę na o wartości (1) i mogę przejąć kontrolę (czyli flip PC Kartaginy) czy tylko zdjąć wrogi PC i na przykład kolejną kartą o wartości (1) ustawić tam swój PC ??
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Posty: 866
Rejestracja: 17 sty 2006, 16:45
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 2 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage - nowa edycja

Post autor: Lord Voldemort »

Uesugi Kenshin pisze: 1.Gram Rzymem, mój generał wlazł na PC Kartaginy i teraz zagrywam kartę na o wartości (1) i mogę przejąć kontrolę (czyli flip PC Kartaginy) czy tylko zdjąć wrogi PC i na przykład kolejną kartą o wartości (1) ustawić tam swój PC ??
Mozesz od razu flipnac.
krystek
Posty: 104
Rejestracja: 15 kwie 2008, 19:22
Lokalizacja: bydgoszcz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage - nowa edycja

Post autor: krystek »

Mam małe pytanko tak się ostatnio zastanawiałem. Możliwy jest Naval Movement do portu z wrogimi CU i PC więc co stoi na przeszkodzie żeby Rzymianin mając dobre karty nie wkroczył od razu do Kartaginy z 8CU i przy sprzyjających okolicznościach mógłby dać sobie radę z Hanno i rzucając 6ki szybką zdobyć Kartaginę zanim nadeszłyby posiłki, a te zresztą mogłyby się potopić po drodze. Coś mi tu nie pasuje i chyba źle musiałem zrozumieć instukcje bo to byłoby za proste. Proszę o naprostowanie mojej niekompetencji i dziękuje
krystek
Posty: 104
Rejestracja: 15 kwie 2008, 19:22
Lokalizacja: bydgoszcz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage - nowa edycja

Post autor: krystek »

Niech mnie ktoś poratuje dlaczego strategia natychmiastowego ataku na Carthage nie ma sensu jeśli Rzym ma dobre karty tzn. ze 2-3 kampanii, bo jak ma to można grę skończyć po 15 minutach jeśli Hanno przegra, a posiłki nie nadejdą kartagińczyk np. nie ma 3ek, albo fatalnie rzuca kostką i sie potopił. Co tu jest nie tak mam nadzieje, że po prostu coś źle zrozumiałem w instrukci?
Awatar użytkownika
Pjaj
Posty: 689
Rejestracja: 01 sie 2006, 23:54
Lokalizacja: Poznań

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage - nowa edycja

Post autor: Pjaj »

Nie mam przed sobą instrukcji, ale wygranie z Hanno chyba nie jest takie proste. Z tego co pamiętam Hanno ma 4 wojska na poczatek, do tego posiłki z Afryki w liczbie 6. Przewiezienie wojsk między Hiszpanią a Afryką zwłaszcza przy pomocy Mago też zwykle nie jest problematyczne. Rzym musiałby więc mieć naprawdę olbrzymie szczęście, żeby w takiej sytuacji zdobyć Kartaginę - masz 7 kart, ze 2 czy 3 trzeba zużyć na na transport do Afryki. Zostaną ze 4 karty na zdobywanie. Raczej małe szanse, że wszystkie szturmy się powiodą. Poza tym w tym czasie Kartagina może się zbroić. Nie wierzę więc, by taka strategia się powiodła.
krystek
Posty: 104
Rejestracja: 15 kwie 2008, 19:22
Lokalizacja: bydgoszcz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage - nowa edycja

Post autor: krystek »

No właśnie wydaje mi się, że wcale niekoniecznie to takie trudne bo z karta kompanii można wylądować z 8CU + z rzymskiego wodza jakieś karty więc przewaga Hanno nie jest taka wielka, a posiłki owszem, ale zakładając słabe karty kartagińczyka mogą nie dotrzeć na czas, albo wcale. Ale dzięki8 za odpowiedź
Awatar użytkownika
Pjaj
Posty: 689
Rejestracja: 01 sie 2006, 23:54
Lokalizacja: Poznań

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage - nowa edycja

Post autor: Pjaj »

Nie ma więc innego wyjścia niż wypróbować ją w praktyce. Jeżeli się uda z chęcią o tym usłyszę.
Awatar użytkownika
Mały brzydki pędrak
Posty: 984
Rejestracja: 24 sty 2006, 19:37
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 11 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage - nowa edycja

Post autor: Mały brzydki pędrak »

krystek pisze:Niech mnie ktoś poratuje dlaczego strategia natychmiastowego ataku na Carthage nie ma sensu jeśli Rzym ma dobre karty tzn. ze 2-3 kampanii, bo jak ma to można grę skończyć po 15 minutach jeśli Hanno przegra, a posiłki nie nadejdą kartagińczyk np. nie ma 3ek, albo fatalnie rzuca kostką i sie potopił. Co tu jest nie tak mam nadzieje, że po prostu coś źle zrozumiałem w instrukci?
Takie zagranie może udać się tylko megafarciarzowi. Mam za sobą już kilkadziesiąt partii w Hannibala i mimo podejmowanych prób odniesienia szybkiego zwycięstwa, ani razu nie widziałem autowina w 1 etapie poprzez zdobycie którejś ze stolic.
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Posty: 866
Rejestracja: 17 sty 2006, 16:45
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 2 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage - nowa edycja

Post autor: Lord Voldemort »

krystek pisze:Niech mnie ktoś poratuje dlaczego strategia natychmiastowego ataku na Carthage nie ma sensu jeśli Rzym ma dobre karty tzn. ze 2-3 kampanii, bo jak ma to można grę skończyć po 15 minutach jeśli Hanno przegra, a posiłki nie nadejdą kartagińczyk np. nie ma 3ek, albo fatalnie rzuca kostką i sie potopił. Co tu jest nie tak mam nadzieje, że po prostu coś źle zrozumiałem w instrukci?
Poczytaj sobie dokladnie jak wyglada przebieg bitwy. O ile nie zagrasz wpierw Rzymem jakichs kart oslabiajacych Kartagine w Afryce, Hanno bedzie dysponowal w bitwie 6 dodatkowymi kartami bitewnymi za prowinicje Afrykanskie. Z tego co pamietam ma on zdolnosci bitewne = 3, wiec razem z 4 CU bedzie w sumie mial w bitwie 13 kart bitewnych. Majac Rzymem 8 CU i sredniego wodza mozna dojsc do ok. 10 kart bitewnych.
Raczej za malo, zeby liczyc na sukces, a w razie porazki Rzym straci polowe armii (przepisy o wycofaniu).

Co wazne, bez tej polowy, Hannibal bedzie mogl szalec w Italii do woli.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re:

Post autor: Veridiana »

Odi pisze:Ciekaw jestem oceny osób, które grały (lub grac będą) zarówno w polskiego Hannibala Barkasa jak i Rome vs Carthago
po 15 miesiącach ja też 8) jak się te gry w ogóle mają do siebie?
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage - nowa edycja

Post autor: ozy »

Grałem co nieco w oba tytuły, co Cię konkretnie interesuje? Recenzji obu tytułów jest całkiem sporo, więc nie ma co pisać ogółów.
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
ODPOWIEDZ