Hive (Rój) - pytania i wątpliwości.

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Galax
Posty: 32
Rejestracja: 27 sie 2009, 17:46

Re: hive - pytanie o zasady

Post autor: Galax »

Zastanawiam się nad kupnem tej gry, ale mam pytanie czy gracze którzy w nic zgodnie z zasadami nie grali pojmą zasady tej gry? Czy ogólnie warto kupić tą grę? Czy w tą grę można grać 100 razy i się nie znudzi?
Awatar użytkownika
Nabuchodonozor
Posty: 261
Rejestracja: 06 wrz 2008, 19:57
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 11 times
Been thanked: 8 times

Re: hive - pytanie o zasady

Post autor: Nabuchodonozor »

Temat jest do pytań odnośnie zasad a nie samej gry. Zapytaj w odpowiednim temacie, albo na priv to odpowiem
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: hive - pytanie o zasady

Post autor: yosz »

Galax pisze:Zastanawiam się nad kupnem tej gry, ale mam pytanie czy gracze którzy w nic zgodnie z zasadami nie grali pojmą zasady tej gry? Czy ogólnie warto kupić tą grę? Czy w tą grę można grać 100 razy i się nie znudzi?
Zasady wydają się dość intuicyjne i nie jest ich dużo. Dosłownie kilka rodzajów robali do zapamiętania. To nie jest na pewno gra na długie jesienne wieczory bo partia trwa raczej krótko. 100 razy raczej przetrzyma ale nie ciągłego grania (takiego grania chyba mało co która gra przetrzyma ;) ) Ja osobiście wolę Mr. Jack'a
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Galax
Posty: 32
Rejestracja: 27 sie 2009, 17:46

Re: hive - pytanie o zasady

Post autor: Galax »

Dzięki, grę kupiłem razem z komarem ale mam watpliwość.
1.Jeżeli żuk wejdzie na rój, to może z niego zejść? Żuk może poruszać się po roju (nad robalami)? Tak samo komar jak wejdzie na rój?
2.Kolory liczą się tylko do wystawienia nowych robali? Nie ma znaczenia jak pójdę mrówką i oddziele się od moich robali? (mojego koloru)
3.Ile Wy średnio gracie? Bo ja gram zadziwiające szybkie trzy minutowe rozgrywki. :|
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: hive - pytanie o zasady

Post autor: WRS »

Galax pisze:1.Jeżeli żuk wejdzie na rój, to może z niego zejść? Żuk może poruszać się po roju (nad robalami)? Tak samo komar jak wejdzie na rój?
Tak, może zejść.
Tak, może chodzić po robalach.
Tak, komar (nabywszy cechy żuka!) zachowuje się jak żuk!
Galax pisze:2.Kolory liczą się tylko do wystawienia nowych robali? Nie ma znaczenia jak pójdę mrówką i oddziele się od moich robali? (mojego koloru)
Tak, kolor ma znaczenie tylko przy dokładaniu robali. Ruch jest niezależny od kolorów.
Galax pisze:3.Ile Wy średnio gracie? Bo ja gram zadziwiające szybkie trzy minutowe rozgrywki. :|
Na początku też szybko ;)
Wraz z nabywaniem doświadczenia rozgrywki są coraz bardziej statyczno-mózgożerne.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: hive - pytanie o zasady

Post autor: zephyr »

1 tak żuk może wleźć na coś z czym sąsiaduje, chodzić po roju, a potem z niego zejść
2 generalnie tak, no jeszcze nie możesz poruszać cudzymi robalami ale to raczej oczywiste :)
3 zależy od przeciwnika, Hive jest grą w której dość szybko można skończyć partię, ale bardziej doświadczeni gracze kiedy widzą, że przegrywają (zwykle różnicą jednego ruchu) zaczynają blokować robaki przeciwnika zamiast otaczać królową licząc na remis (albo wygraną jak się uda), co znacznie przedłuża grę przy skutecznej obronie
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
Nabuchodonozor
Posty: 261
Rejestracja: 06 wrz 2008, 19:57
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 11 times
Been thanked: 8 times

Re: hive - pytanie o zasady

Post autor: Nabuchodonozor »

Ja tylko dodam, że nie trzeba grać z doświadczonym w tej konkretnej grze przeciwnikiem, by rozegrać zaciętą długą partię. Jakiś czas temu zaprosiłem do gry mojego kolegę, który jest dobrym szachistą. Po wyjaśnieniu zasad rozegraliśmy partyjkę i po długim boju (na pewno między 15 minut a pół godziny)... pokonał mnie. Co prawda o jeden ruch, ale jednak
Galax
Posty: 32
Rejestracja: 27 sie 2009, 17:46

Re: hive - pytanie o zasady

Post autor: Galax »

Zauważyłem że jak jedna osoba nie ucieka królową tylko cały czas atakuje to przegra bardzo szybko. Gra jest super, dzięki za odpowiedzi teraz gram poprawnie. :wink:
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: hive - pytanie o zasady

Post autor: zephyr »

Jeśli atakujący jest choć średnio kompetentny to uciec królową się nie da...
Natomiast utrudnić otaczanie własnej królowej i owszem.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
szczur
Posty: 18
Rejestracja: 20 lut 2010, 10:22

Re: Hive [Rój]

Post autor: szczur »

Witam po baaardzo długim czasie :D .Ostatnio kupiłem sobie Rój.Ma ktoś jakieś informacje o dodatku z ważką? Bardzo mnie zaciekawił :D .
Awatar użytkownika
zath
Posty: 514
Rejestracja: 13 lis 2009, 09:55
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Hive [Rój]

Post autor: zath »

Jaka ważka? Bo dodatki są dwa - Komar i Biedronka. Tego drugiego jeszcze nie znam, natomiast komar sprawdza się świetnie. Sam w sobie nie ma ruchu, ale przejmuje od figur wokół, czyli raz może być mrówką, innym razem świerszczem. Dodaje dużo możliwości taktycznych, pomaga straszyć przeciwnika itd. Na początku myślałem, że komar wprowadzi dużo chaosu, ale okazało się, że poprawia rozgrywkę.

Biedrona natomiast wydaje mi się zbyt udziwniona. Porusza się dokładnie dwa kafle po roju i w ostatnim musi z niego zejść.
Wishlist: Mission: Red Planet (2005), Steam (2009)
Personal Fav: Dungeon Lords (2009), Once Upon a Time (1993)
Awatar użytkownika
watman
Posty: 809
Rejestracja: 22 kwie 2010, 14:33
Lokalizacja: Tychy

Re: Hive [Rój]

Post autor: watman »

zath pisze:Jaka ważka? /ciach/
teoretycznie unofficial, ale podobno obgadana z tworca gry: http://boardgamegeek.com/thread/411579/ ... ional-hive
Sepelite me facie versa in terram, osculetur me mortuum mundus in culum... | In omnia pericula tasta testicula
BGG | Piwo i Planszówki Blog | Fanpage na FB
szczur
Posty: 18
Rejestracja: 20 lut 2010, 10:22

Re: Hive [Rój]

Post autor: szczur »

A biedronkę można kupić?
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1348
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 565 times
Been thanked: 284 times

Re: Hive [Rój]

Post autor: Atamán »

W Polsce afaik jeszcze nie.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Hive [Rój]

Post autor: FortArt »

Kupiłem, jestem zachwycony, ale już problem.

Mrówce (i paru innym) nie wolno wejść w pole otoczone z 5 stron (logiczne, wszyscy się cisną nikt jej nie przepuści). A co gdy sama jest jednym z otaczających to pole?

Kod: Zaznacz cały

    __
\__/bb\__/
/aa\bb/cc\ 
\aa -- cc/ 
.--/??\--
/ee\??/dd\ 
\ee/  \dd/ 
Czy z pól e lub d można przejść na pytajnik?
Ostatnio zmieniony 02 maja 2011, 12:10 przez FortArt, łącznie zmieniany 1 raz.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
TTR_1983
Posty: 3950
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 89 times
Kontakt:

Rój

Post autor: TTR_1983 »

Witam,
mam 3 pytania:
1) Czy swoim ruchem można przerwać rój przeciwnika?
2) Czy grę wygrywa osoba, która dołoży ostatni kafel powodujący otoczenie królowej, czy też ta kogo kafli jest więcej wokół Królowej?
3) Czy w instrukcji nie ma błędu na grafice przedstawiającej możliwy ruch Królowej? Jeśli Królowa ruszyłaby się tak jak tam jest zaprezentowane- przerwałaby rój.
spicum
Posty: 92
Rejestracja: 26 maja 2012, 11:26
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Rój

Post autor: spicum »

mulek18 pisze:Witam,
mam 3 pytania:
1) Czy swoim ruchem można przerwać rój przeciwnika?
2) Czy grę wygrywa osoba, która dołoży ostatni kafel powodujący otoczenie królowej, czy też ta kogo kafli jest więcej wokół Królowej?
3) Czy w instrukcji nie ma błędu na grafice przedstawiającej możliwy ruch Królowej? Jeśli Królowa ruszyłaby się tak jak tam jest zaprezentowane- przerwałaby rój.
ad1. Nie wolno przerwać roju. Rój jest jeden - nie istnieje pojęcie roju własnego i przeciwnika.
ad2. Wygrywa osoba która otoczy królową przeciwnika, podczas gdy jego własna nie jest otoczona. Jeśli ktoś własnym ruchem otoczy własną królowa to przegrał.
ad3. Z tego co pamiętam to w instrukcji nie ma błędu przy ruchu królowej.
TTR_1983
Posty: 3950
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 89 times
Kontakt:

Re: Rój

Post autor: TTR_1983 »

to źle graliśmy :mrgreen:
Skoro rój jest jeden to nie ma błędu w instrukcji :D
Dzięki wielkie.
Awatar użytkownika
MarcinG
Posty: 265
Rejestracja: 13 lut 2013, 15:41

Re: Hive [Rój]

Post autor: MarcinG »

Czy żuka obowiązuje zasada swobody ruchu ? Dokładnie chodzi mi o to czy żuk może wejść od razu do wolnego miejsca otoczonego z pięciu stron? http://boardgamegeek.com/image/1245294/hive?size=medium
Czy na tym zdjęciu biały żuk może wejść do miejsca po lewej stronie otoczonego przez czarne owady?
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Hive [Rój]

Post autor: KubaP »

MarcinG pisze:Czy żuka obowiązuje zasada swobody ruchu ? Dokładnie chodzi mi o to czy żuk może wejść od razu do wolnego miejsca otoczonego z pięciu stron? http://boardgamegeek.com/image/1245294/hive?size=medium
Czy na tym zdjęciu biały żuk może wejść do miejsca po lewej stronie otoczonego przez czarne owady?
I tak i nie :)

Może, ale w dwóch ruchach - najpierw musi wleźć na innego robala i z niego zleźć do dziury :)
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: Hive [Rój]

Post autor: jolietjake »

KubaP pisze:
MarcinG pisze:Czy żuka obowiązuje zasada swobody ruchu ? Dokładnie chodzi mi o to czy żuk może wejść od razu do wolnego miejsca otoczonego z pięciu stron? http://boardgamegeek.com/image/1245294/hive?size=medium
Czy na tym zdjęciu biały żuk może wejść do miejsca po lewej stronie otoczonego przez czarne owady?
I tak i nie :)

Może, ale w dwóch ruchach - najpierw musi wleźć na innego robala i z niego zleźć do dziury :)
Dokładnie tak, zasada swobody ruchu go obowiązuje, ale żuk na dłuższą metę sobie z nią poradzi :wink:
Joliet Jake na BGG
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8801
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2709 times
Been thanked: 2396 times

Re: Hive [Rój]

Post autor: Curiosity »

Potwierdzam, przedmówcy mają rację.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
MarcinG
Posty: 265
Rejestracja: 13 lut 2013, 15:41

Re: Hive [Rój]

Post autor: MarcinG »

Dziękuję za odpowiedzi, teraz już wszystko jasne :D Pytałem dlatego że gdzieś wyczytałem że żuka nie obowiązuje zasada swobody ruchu, co okazało się kłamstwem.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Hive [Rój]

Post autor: KubaP »

MarcinG pisze:Dziękuję za odpowiedzi, teraz już wszystko jasne :D Pytałem dlatego że gdzieś wyczytałem że żuka nie obowiązuje zasada swobody ruchu, co okazało się kłamstwem.
To nie tak, bo np. żuka nie obowiazuje zasada swobody ruchu, gdy wyłazi z dziury i to jest już prawdą ;)
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: Hive [Rój]

Post autor: jolietjake »

KubaP pisze:
MarcinG pisze:Dziękuję za odpowiedzi, teraz już wszystko jasne :D Pytałem dlatego że gdzieś wyczytałem że żuka nie obowiązuje zasada swobody ruchu, co okazało się kłamstwem.
To nie tak, bo np. żuka nie obowiazuje zasada swobody ruchu, gdy wyłazi z dziury i to jest już prawdą ;)
A wchodzenie na drugiego robaka jest niby traktowane jako złamanie zasady swobody ruchu? Raczej interpretowałem to tak, że łamie tę zasadę ruch, który (łopatologicznie tłumacząc) przy przesuwaniu robala po stole poruszy inne robale.
Joliet Jake na BGG
ODPOWIEDZ