Wiedźmin

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Skiborg
Posty: 60
Rejestracja: 01 gru 2014, 19:19
Been thanked: 1 time

Re: Wiedźmin

Post autor: Skiborg »

_juri pisze:Np. Miałem ostatnio misje w które misja wsparcia wymagała 3 fioletowych tropów, no i podbiła w Wyzimie do mnie taka ładna ruda foczka i mi te 3 fioletowe tropy dała, ja dostałem 3 PZ ona 6 PZ i się rozeszliśmy każde w swoją stronę. No i o te w tym wypadku fioletowe tropy mi chodzi. Czy misja wsparcia tylko nazywa się "Wsparcia" i po prostu to jest misja na mojej karcie do wykonania dla współgraczy dzięki której oboje dostajemy punkty, czy gracz który mnie wspiera, faktycznie mnie wspiera i te w tym wypadku fioletowe tropy lądują u mnie :) (co wydaje mi się nieco zbyt proste ale z drugiej strony zrównoważyło by korzyści obu stron z wykonanej misji wsparcia)
wspierany gracz miałby za dobrze nic nie robiąc :D

Nie przekazuje się drugiemu graczowi tropów:
"Gracz zużywa zasoby wskazane w zadaniu wsparcia przeciwnika"
"zużywanie" - gracz zabiera odpowiednie żetony ze swojego obszaru gry i oddaje je do puli.
Ostatnio zmieniony 20 gru 2014, 13:58 przez Skiborg, łącznie zmieniany 1 raz.
Skiborg
Posty: 60
Rejestracja: 01 gru 2014, 19:19
Been thanked: 1 time

Re: Wiedźmin

Post autor: Skiborg »

zawias pisze:
Skiborg pisze:
sqb1978 pisze:Dwie sprawy:
2. Czy zabijając jednego brązowego potwora można wykonać za jednym razem 2 śledztwa, gdzie jedno wymaga zabicia dowolnego potwora a drugie brązowego?
Podbijam zapytanie. Ktoś coś??
Wydaje się, że tak. Ale pewności teraz nie mam :)
lesar pisze:Zadanie to zadanie. A zadania są dwa. Zgodnie z logiką każde wymaga oddzielnego rozwiązania. Uważam, że należy dwukrotnie ciachać potwory.
napisałem zapytanie do Mr Trzewiczka i do cdp.pl - Gry bez prądu. Pierwszy póki co nie odpowiedział (i raczej pewnie nie odpowie) a z cdp.pl przyszła taka odpowiedź:

"Naszym zdaniem tak :D"
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2623
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 142 times

Re: Wiedźmin

Post autor: sqb1978 »

Naszym zdaniem tak co? :)
Skiborg
Posty: 60
Rejestracja: 01 gru 2014, 19:19
Been thanked: 1 time

Re: Wiedźmin

Post autor: Skiborg »

Skiborg pisze:
sqb1978 pisze:Dwie sprawy:
2. Czy zabijając jednego brązowego potwora można wykonać za jednym razem 2 śledztwa, gdzie jedno wymaga zabicia dowolnego potwora a drugie brązowego?
przyszła taka odpowiedź:

"Naszym zdaniem tak :D"
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Odp: Wiedźmin

Post autor: lesar »

A na jakie pytanie jest ta odpowiedź? Bo pasuje do wielu pytań jakie znam.
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Awatar użytkownika
zawias
Posty: 228
Rejestracja: 08 gru 2013, 00:45
Has thanked: 4 times
Been thanked: 27 times
Kontakt:

Re: Wiedźmin

Post autor: zawias »

Skiborg pisze:
Skiborg pisze:
sqb1978 pisze:Dwie sprawy:
2. Czy zabijając jednego brązowego potwora można wykonać za jednym razem 2 śledztwa, gdzie jedno wymaga zabicia dowolnego potwora a drugie brązowego?
przyszła taka odpowiedź:

"Naszym zdaniem tak :D"
Zrozumiałem, że do pytania powyżej. Czyli "Czy zabijając jednego brązowego potwora można wykonać za jednym razem 2 śledztwa, gdzie jedno wymaga zabicia dowolnego potwora a drugie brązowego?" "Naszym zdaniem tak :D" (czyli można wykonać 2 śledztwa).
Z resztą chyba wszystko w tej grze, poza limitem 2 akcji, jest dozwolone wielokrotnie w ciągu swojej tury.
Awatar użytkownika
zawias
Posty: 228
Rejestracja: 08 gru 2013, 00:45
Has thanked: 4 times
Been thanked: 27 times
Kontakt:

Re: Wiedźmin

Post autor: zawias »

Znalazłem mały błąd na fioletowej karcie śledztwa "Układ z wrogiem". Napisane jest: "Możesz przesunąć znacznik na torze wojny do przodu, aby albo wymienić dowolną liczbę tropów jednego koloru na tropy innego koloru, albo odrzucić 1 kartę Cennej informacji w zamian za 5 orenów".

Wydaje mi się, że powinno być poprawnie "Możesz przesunąć znacznik na torze wojny do przodu, aby wymienić dowolną liczbę tropów..."
ponieważ dalej jest kolejne "albo".

Edit: dobra po dokładnym zbadaniu sprawy, faktycznie to nie błąd. Ale trochę mylące na pierwszy rzut oka. Polska trudny język ;)
Pietruch
Posty: 228
Rejestracja: 04 gru 2014, 18:35
Lokalizacja: Warszawa, Kabaty

Re: Wiedźmin

Post autor: Pietruch »

1. Czy zadania z kart śledztwa liczą się jako zadania dodatkowe (to pytanie odnosi się do kart rozwoju Yarpena i Jaskra, czyli możliwość otrzymania 1PZ za każdym razem gdy inny gracz w tym samym regionie zakończy misję dodatkową, wsparcia lub główną). Pytanie dotyczy raczej kwestii nazewnictwa: czy słowo "misja dodatkowa" obejmuje tylko misje poboczne czy misje poboczne i zadania z kart śledztwa?

2. Leczenie pól zbroi Yarpena - w trakcie akcji odpoczynku usuwam normalnie dwie lekkie rany lub jedna ciężką i do tego DODATKOWO jedną dowolną ranę z pól zbroi?

3. Rzucanie kością postaci aby uzyskać sukces (polecenie z kart śledztwa) - czy Geralt rzuca trzema swoimi kostkami?

4. Karty śledztwa dające tropy w zależności od posiadanych już kart odpowiednich kategorii (Aen Sidhe, Nilfgaard, Loża Czarodziejek) - czy świeżo wylosowana karta wlicza się do liczby kart, za które otrzymuje się tropy? Z tego co kojarzę to w instrukcji jest napisane, że "nowa" karta nie wlicza się puli, ale na poprzednich stronach pojawiły się głosy, że niekoniecznie tak jest.
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Wiedźmin

Post autor: lesar »

Ad.1 dotyczy tylko misji pobocznych
Ad.2 tylko dwie lekkie lub jedną ciężką w tym są rany/rana z pól/pola zbroi
Ad.3 tylko 1 najlepiej tą z dwoma sukcesami bo kości są różne
Ad.4 w ang instrukcji jest, że się wlicza i to w sumie jest zgodne z Trzewikowym podejściem z innych jego gier
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2623
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 142 times

Re: Wiedźmin

Post autor: sqb1978 »

ad 3. Geralt rzuca wszystkimi kostkami.
ad 4. Wylosowana karta wlicza się. Inaczej ta mechanika nie miałaby sensu z powodu małego prawdopodobieństwa uzyskiwania kilku kart tego samego rodzaju..
Pietruch
Posty: 228
Rejestracja: 04 gru 2014, 18:35
Lokalizacja: Warszawa, Kabaty

Re: Wiedźmin

Post autor: Pietruch »

Wielki dzięki za odpowiedzi lesar i sqb1978 :)
Ad.2 tylko dwie lekkie lub jedną ciężką w tym są rany/rana z pól/pola zbroi
Nie mam teraz przed sobą instrukcji ale wydaje mi się, że jest w niej zapis mówiący mniej więcej tyle - przy akcji Odpoczynku efekt tej akcji MOŻE mieć efekt tylko na jedno z pól zbroi Yarpena. Czyli wykonując akcję Odpoczynku mogę usunąć albo dwie lekkie rany, które blokują wykonywanie innych akcji, albo usunąć jedną lekką ranę z pola zbroi i jedną która blokuje wykonywanie jakiejś akcji? Innymi słowy nie można wyleczyć dwóch pól zbroi w trakcie jednej akcji Odpoczynku? Przypadku ran ciężkich nie rozpatruję bo po wykonaniu akcji Odpoczynku usuwa się tylko jeden żeton niezależnie od tego czy leży na polu zbroi czy na polu jakiejś akcji.

Edit: Nie ja jeden mam problem z akcja Odpoczynku u Yarpena, BGG
Ad.3 tylko 1 najlepiej tą z dwoma sukcesami bo kości są różne
ad 3. Geralt rzuca wszystkimi kostkami.
Ta "najlepsza" kostka ma trzy symbole sukcesu :P
To jak w końcu z liczbą tych kostek?
Ad.4 w ang instrukcji jest, że się wlicza i to w sumie jest zgodne z Trzewikowym podejściem z innych jego gier
ad 4. Wylosowana karta wlicza się. Inaczej ta mechanika nie miałaby sensu z powodu małego prawdopodobieństwa uzyskiwania kilku kart tego samego rodzaju..
Nie grałem wcześniej w żadne gry I. Trzewiczka, ale skoro mówicie że w jego grach można dostrzec pewną konsekwentność w konstruowaniu zasad to zdam się na wasze doświadczenie ;)
Awatar użytkownika
Epyon
Posty: 1164
Rejestracja: 30 mar 2012, 08:07
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 8 times

Re: Wiedźmin

Post autor: Epyon »

sqb1978 pisze:ad 3. Geralt rzuca wszystkimi kostkami.
ad 4. Wylosowana karta wlicza się. Inaczej ta mechanika nie miałaby sensu z powodu małego prawdopodobieństwa uzyskiwania kilku kart tego samego rodzaju..
Potwierdzam tę wykładnię zasad. ;)
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Odp: Wiedźmin

Post autor: lesar »

Nie mam teraz przed sobą instrukcji ale wydaje mi się, że jest w niej zapis mówiący mniej więcej tyle - przy akcji Odpoczynku efekt tej akcji MOŻE mieć efekt tylko na jedno z pól zbroi Yarpena. Czyli wykonując akcję Odpoczynku mogę usunąć albo dwie lekkie rany, które blokują wykonywanie innych akcji, albo usunąć jedną lekką ranę z pola zbroi i jedną która blokuje wykonywanie jakiejś akcji?
Racja akcja odpoczynku wpływa tylko na jedną ranę z pól zbroi. Drugą usuwamy z zablokowanego pola akcji.
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Awatar użytkownika
jingowawa
Posty: 888
Rejestracja: 12 kwie 2010, 22:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Wiedźmin

Post autor: jingowawa »

To ja jeszcze wrócę do walki.

1) Kreskę (-) przy tarczy/obronie niektórych potworów należy interpretować jako 1, tak? Bo tak na logikę jak jest kreska i podpis, że za nieudaną obronę otrzymuje się obrażenie, to chyba tą jedną tarczę trzeba wyrzucić, prawda? Inna sprawa, że wtedy kreska nie ma sensu i powinna być jedynka, ale to pewnie taka klasycznie sportalona rzecz, jak z tymi eliksirami przed walką.

2) A co w sytuacji, gdy potwór ma wartość obrony, np. 2, ale w jego opisie nie ma napisane jaki jest efekt w przypadku nieudanej obrony. Z automatu dostaje się zawsze jedno obrażenie, czy nic się nie dzieje?
Awatar użytkownika
Cin
Posty: 822
Rejestracja: 17 wrz 2007, 01:19
Lokalizacja: Warszawa, czasem Kielce
Has thanked: 4 times
Been thanked: 31 times

Re: Wiedźmin

Post autor: Cin »

Przegapiłeś pół wątku.
jingowawa pisze:To ja jeszcze wrócę do walki.

1) Kreskę (-) przy tarczy/obronie niektórych potworów należy interpretować jako 1, tak? Bo tak na logikę jak jest kreska i podpis, że za nieudaną obronę otrzymuje się obrażenie, to chyba tą jedną tarczę trzeba wyrzucić, prawda? Inna sprawa, że wtedy kreska nie ma sensu i powinna być jedynka, ale to pewnie taka klasycznie sportalona rzecz, jak z tymi eliksirami przed walką.
Kreska to kreska. Nie ma tam nic. Zero
jingowawa pisze:2) A co w sytuacji, gdy potwór ma wartość obrony, np. 2, ale w jego opisie nie ma napisane jaki jest efekt w przypadku nieudanej obrony. Z automatu dostaje się zawsze jedno obrażenie, czy nic się nie dzieje?
A to właśnie są błędy. Gdzieś wcześniej w tym wątku masz link do erraty.

A co jest spartolone z eliksirami?
Pietruch
Posty: 228
Rejestracja: 04 gru 2014, 18:35
Lokalizacja: Warszawa, Kabaty

Re: Wiedźmin

Post autor: Pietruch »

jingowawa pisze: 1) Kreskę (-) przy tarczy/obronie niektórych potworów należy interpretować jako 1, tak? Bo tak na logikę jak jest kreska i podpis, że za nieudaną obronę otrzymuje się obrażenie, to chyba tą jedną tarczę trzeba wyrzucić, prawda? Inna sprawa, że wtedy kreska nie ma sensu i powinna być jedynka, ale to pewnie taka klasycznie sportalona rzecz, jak z tymi eliksirami przed walką.
Symbol "-" oznacza zero. Z tego co kojarzę to na karcie potwora Szubrawiec jest właśnie błąd polegający na tym, że potwór posiada "-" symboli tarcz (czyli tak naprawdę zero), a na dole karty jest przypis "Nieudana tarcza". Po internetach krąży już pdf z erratą, trzeba go sobie wydrukować albo mazać flamastrami/markerami po kartach żeby nanieść poprawki
jingowawa pisze: 2) A co w sytuacji, gdy potwór ma wartość obrony, np. 2, ale w jego opisie nie ma napisane jaki jest efekt w przypadku nieudanej obrony. Z automatu dostaje się zawsze jedno obrażenie, czy nic się nie dzieje?
Jeśli na karcie potwora nie ma żadnego przypisu za "uwalenie" mieczy albo tarcz to nic się nie dzieje jeśli tych symboli zabraknie w rzucie kostkami
Adar
Posty: 242
Rejestracja: 05 sty 2015, 12:03
Lokalizacja: Wałcz

Re: Wiedźmin

Post autor: Adar »

Witam wszystkich

Mam pytanie odnośnie karty rozwoju Triss "Teleportacja".

W opisie jest "Wykonując akcję podróży...możesz pokonać 2 dodatkowe szlaki"

Jak to rozumieć?

1. Pokonuję maksymalnie 3 szlaki i biorę dwa tropy z miast (z miasta w którym kończę akcję podróży i z miasta , w którym kończę teleportację)
2. Pokonuję maksymalnie 3 szlaki i biorę tylko jeden trop (z miasta , w którym kończę teleportację)?

Pytam, bo w komputerowej wersji stosowana jest zasada pierwsza, co powoduje, że Triss w jednym ruchu dostaje dwa tropy, czyli zbiera je dwa razy szybciej niż inni.
Pietruch
Posty: 228
Rejestracja: 04 gru 2014, 18:35
Lokalizacja: Warszawa, Kabaty

Re: Wiedźmin

Post autor: Pietruch »

Adar pisze:Witam wszystkich

Mam pytanie odnośnie karty rozwoju Triss "Teleportacja".

W opisie jest "Wykonując akcję podróży...możesz pokonać 2 dodatkowe szlaki"

Jak to rozumieć?

1. Pokonuję maksymalnie 3 szlaki i biorę dwa tropy z miast (z miasta w którym kończę akcję podróży i z miasta , w którym kończę teleportację)
2. Pokonuję maksymalnie 3 szlaki i biorę tylko jeden trop (z miasta , w którym kończę teleportację)?
Ja grałem zgodnie z wersją opisaną cyfrą 2.
Adar pisze: Pytam, bo w komputerowej wersji stosowana jest zasada pierwsza, co powoduje, że Triss w jednym ruchu dostaje dwa tropy, czyli zbiera je dwa razy szybciej niż inni.
Niby zbiera tropy dwa razy szybciej niż inni ale dużo częściej musiałaby przeprowadzać akcję Przygotowanie podczas gdy inna postać robi Rozwój albo Śledztwo.
wotd
Posty: 26
Rejestracja: 30 lip 2008, 15:25

Re: Wiedźmin

Post autor: wotd »

Mam pytanie o odrzucenie żetonów. W instrukcji wspomniana jest sytuacja "o ile to możliwe" na karcie. Co jeśli takiego opisu na karcie nie ma, a ja muszę odrzucić tropy których nie posiadam? W Robinsonie Trzewika gracz jest karany utratą punktów zdrowia. W wiedźminie jeśli dostanę ranę której nie mam gdzie położyć to tracę 2 PZ. Czy nie sądzicie, że podobnie powinno być iw tym wypadku?
xilk
Posty: 912
Rejestracja: 15 paź 2014, 19:16
Has thanked: 1074 times
Been thanked: 103 times

Re: Wiedźmin

Post autor: xilk »

Jeśli karta mówi, że musisz coś odrzucić np. trop, a tego nie możesz zrobić, to tracisz 2 PZ.
Pietruch
Posty: 228
Rejestracja: 04 gru 2014, 18:35
Lokalizacja: Warszawa, Kabaty

Re: Wiedźmin

Post autor: Pietruch »

xilk pisze:Jeśli karta mówi, że musisz coś odrzucić np. trop, a tego nie możesz zrobić, to tracisz 2 PZ.
Jest gdzieś w instrukcji zapis, który to potwierdza?
xilk
Posty: 912
Rejestracja: 15 paź 2014, 19:16
Has thanked: 1074 times
Been thanked: 103 times

Re: Wiedźmin

Post autor: xilk »

Pietruch pisze:Jest gdzieś w instrukcji zapis, który to potwierdza?
Właśnie nie ma, ale patrzę przez analogię. Gdy nie możesz otrzymać kolejnej rany, to tracisz 2 PZ, podobnie jest z żetonami złego losu, co jest opisane na stronie 10 Podręcznika. Jeśli chcesz więcej, to musisz zapytać wydawcę lub projektanta. Choć raczej pytanie powinno pójść do Trzewika, bo CDPR potrafi dziwnie odpowiadać np. na pytanie czy można za pomocą zabicia jednego brązowego potwora zrealizować dwa zadania, w których jedno będzie polegało na zabiciu potwora, a drugie na zabiciu brązowego potwora, odpisali że: "Według nas tak". I nie wiadomo jak gracz ma to rozumieć. Jak to "według nas"? Wydawca powinien mieć pewność, stanowić zasady, a nie spekulować.
gotrek
Posty: 8
Rejestracja: 19 maja 2009, 15:39

Re: Wiedźmin

Post autor: gotrek »

W instrukcji (również angielskiej) nie jest napisane, że traci się PZ jeśli nie mozna wydać zasobów(lupek) i ma to pewien sens, zachęca do szybkiej wymiany lupek na dowody.
xilk
Posty: 912
Rejestracja: 15 paź 2014, 19:16
Has thanked: 1074 times
Been thanked: 103 times

Re: Wiedźmin

Post autor: xilk »

Mam takie pytanie, które naszło mnie przy ostatniej partii. Gra na 4 osoby. Gracz A wykonuje swoje trzecie, ostatnie zadanie główne i nikt nie zrobił wcześniej jego zadania wsparcia. Teraz pozostali trzej gracze mają jeszcze po jednej turze. Czy teraz któryś z pozostałych graczy może zrobić zadanie wsparcia gracza A w swej ostatniej turze?

Bo o ile mechanizm w przypadku pierwszego i drugiego zadania głównego jest jasny, tzn. po ich wykonaniu gracz losuje kolejną kartę z zadaniami, więc poprzednie zadanie wsparcia przepada, tak w przypadku trzeciego zadania nie jestem pewny...
Pietruch
Posty: 228
Rejestracja: 04 gru 2014, 18:35
Lokalizacja: Warszawa, Kabaty

Re: Wiedźmin

Post autor: Pietruch »

xilk pisze:Mam takie pytanie, które naszło mnie przy ostatniej partii. Gra na 4 osoby. Gracz A wykonuje swoje trzecie, ostatnie zadanie główne i nikt nie zrobił wcześniej jego zadania wsparcia. Teraz pozostali trzej gracze mają jeszcze po jednej turze. Czy teraz któryś z pozostałych graczy może zrobić zadanie wsparcia gracza A w swej ostatniej turze?

Bo o ile mechanizm w przypadku pierwszego i drugiego zadania głównego jest jasny, tzn. po ich wykonaniu gracz losuje kolejną kartę z zadaniami, więc poprzednie zadanie wsparcia przepada, tak w przypadku trzeciego zadania nie jestem pewny...
Taka sytuacja mi się nie zdarzyła, ale dotychczas graliśmy tak, że po wykonaniu zadania głównego, karta zadania ląduje na stosie kart odrzuconych (albo raczej "poza grą"). Czyli jeśli jakiś gracz wykonał zadanie główne ze swojej karty zadania to nie może już wykonać zadania pobocznego z tej karty. Analogicznie żaden z innych graczy nie będzie mógł wykonać zadania wsparcia z karty, która wylądowała na stosie kart odrzuconych/"poza grą".
ODPOWIEDZ