Planszówki solo

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
arqueek
Posty: 143
Rejestracja: 13 maja 2015, 09:31
Has thanked: 6 times
Been thanked: 4 times

Re: Planszówki solo

Post autor: arqueek »

Znalazłem również gre o bardzo ciekawej tematyce. Rozwijanie jednego z trzech plemion na Grenlandii. Gra nazywa się, a jakzeby inaczej, Greenland! Niestety jeszcze nie miałem okazji spróbować, choć mam nadzieje to zmienić :)

Swoja droga szukając tematów o grach solowych można znaleźć mnóstwo różnych tytułów...jednak co temat padają inne propozycje. Możeby tak zebrać wszystkie gry do kupy, stworzyć dla nich jeden temat, gdzie w pierwszym poście będzie aktualizowana lista? Dzięki temu może uda się mieć wszystko w jednym miejscu, przejrzyscie :)
esztfke
Posty: 311
Rejestracja: 20 lut 2015, 14:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 16 times

Re: Planszówki solo

Post autor: esztfke »

Ja szukajac opierałem się na tej liście:
https://boardgamegeek.com/geeklist/1826 ... solo-games

Jakby były gdzies inne tego typu (w oparciu o glosowanie pewnej liczby osob) to fajnie jakby ktos wrzucil
Awatar użytkownika
13thcaesar
Posty: 607
Rejestracja: 13 kwie 2014, 21:11
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 47 times
Been thanked: 29 times

Re: Planszówki solo

Post autor: 13thcaesar »

Ja jako ze pracuje za granicą i nie mam z kim tu grać, gram główne solo, co dwa miesiące zjezdzałem do kraju więc wtedy dopiero miałem możliwość grania z żoną, synem lub kumplami.

WP LCG to dla mnie nr 1 jeśli chodzi o gry solo - jednak trzeba nastawić się na kupowanie dużej ilości dodatków, bo głód nowych przygód wciąż rośnie.

Numer 2 to dla mnie seria Legendary Marvel (najlepiej też kupić wszystkie dodatki), oraz Legendary Encounter Alien. - ostatnio byłem rok na chorobowym i nie mogłem zjezdzać do kraju. Jakieś 3 miesiące temu kupiłem sobie całą serię Legendary Marvel i bite trzy miesiące grałem dzień w dzień i jak dotąd ta gra mi się nie znudziła, więc ma potencjał do gry solo. Niedawno kupiłem sobie Legendary Encounter Alien - może nie stanowi takiego wyzwania jak WP LCG, ale już na ten rok zaplanowany jest dodatek oraz kompatybilny z Alienem stand alone Legendary Encounter Predator, więc seria też się rozbuduje.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Planszówki solo

Post autor: rastula »

@13thcesar

Należy więc wziąć pod uwagę w twoim postrzeganiu trudności Alienów, że jesteś ograny w tej mechanice. Na pewno dla kogoś, kto pyta o pierwszą , drugą grę solo będzie nad czym pomyśleć ;)...

@szukający solowych wrażeń

Jeśli temat Aliena pasuje, to myślę że warto się przyjrzeć - dobrze wykorzystana mechanika (przystępna na początek) i temat


ps - oczywiście znajomość języka ang. potrzebna - karty są w 90% proste, resztę można się nauczyć z grubsza, ale manual czy FAQ to już poziom średni. (zakładam że rozkminka zasad też solo) -
Palmer
Posty: 1270
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 193 times

Re: Planszówki solo

Post autor: Palmer »

Na BGG jest cała gildia graczy solo. Warto dołączyć, zasubskyrować kilka tematów (zwłaszcza ten o co miesięcznych wyzwaniach) i przenieść swoje solo granie na wyższy level ;)
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2494
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 429 times
Been thanked: 126 times

Re: Planszówki solo

Post autor: Coen »

Palmer pisze:Na BGG jest cała gildia graczy solo. Warto dołączyć, zasubskyrować kilka tematów (zwłaszcza ten o co miesięcznych wyzwaniach) i przenieść swoje solo granie na wyższy level ;)
A jak tego szukać na tym BGG? Zawsze się tam gubię :?
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Palmer
Posty: 1270
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 193 times

Re: Planszówki solo

Post autor: Palmer »

ma_rio
Posty: 190
Rejestracja: 30 lip 2011, 02:58
Been thanked: 6 times

Re: Planszówki solo

Post autor: ma_rio »

Bardzo fajna lista dla miłośników solówek: https://boardgamegeek.com/thread/986303 ... ist-subscr
pkajak
Posty: 179
Rejestracja: 26 sie 2014, 13:41
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Planszówki solo

Post autor: pkajak »

Najnowszy odcinek "W otwarte karty" od Board Times właśnie w tym temacie. Wątek zmotywował nas do nagrania kilku swoich przemyśleń. W audycji trochę tematów ogólnych i garść przykładów. Zapraszamy do słuchania. http://boardtime.pl/2015/06/audycja-w-o ... -solo.html
Awatar użytkownika
tassman
Posty: 389
Rejestracja: 31 sty 2008, 10:52
Lokalizacja: Rzeszów
Been thanked: 2 times

Re: Planszówki solo

Post autor: tassman »

Sir Mojito pisze:Tytuł już leciwy jednak warty polecenia, Odkrywcy Nowych Światów. Gra wyłącznie w trybie solo w klimatach SF, traktująca o odkrywaniu wszechswiata. Szczerze mówiąc watpie żeby oryginalną wersje dało sie gdzieś znaleźć, jednak jako że gra sama nie była do konca legalnie wydana w Polsce, to mozna sie pokusić o pobranie skanów. W internecie znajduje się również ulepszona wersja tego tytułu w formie arkusza kalkulacyjnego. Ze swojej atrony moge polecic zapoznanie sie z tytułem, pomimo jego wieku, bo rozgrywka naprawdę przednia.
Tak.... to jest rewelacyjny tytuł. Ja swój oryginał gdzieś pożyczyłem i zaginął ale można wydrukować bez problemu. Jest też wersja PC.
Awatar użytkownika
niwgnip
Posty: 330
Rejestracja: 03 lut 2009, 01:19
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 51 times
Been thanked: 16 times

Re: Planszówki solo

Post autor: niwgnip »

Pytanie do osób które ograły Robinsona solo. Wszystkie scenariusze przerabiacie w stylu 1 postać + piętaszek i pies?;) Zastanawiam się jak wygląda taka rozgrywka a późniejszych scenariuszach (albo nawet w HMS).
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Planszówki solo

Post autor: Pan_K »

Wszystkie scenariusze z jeną postacią, Piętaszkiem i psem. W HMS Beagle dochodzi postać Darwina, czyli gra się dwoma postaciami (ja do tego biorę Piętaszka i psa oraz dodatkowe postaci z dodatku ułatwiające rozgrywkę, a i tak nie jest lekko - chyba jestem cienki w te klocki).

Jeśli chodzi o balans dla wersji jednoosobowej, to jest dobry. Mniej żarcia trzeba w fazie nocy (tylko dla jednej postaci - w Beagle'u dochodzi jeszcze Darwin, ale to zarazem oznacza więcej rąk do roboty) i łatwiej jest o morale/leczenie (w fazie morale znacznik na torze zawsze przesuwa się o jedno pole w prawo).
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
niwgnip
Posty: 330
Rejestracja: 03 lut 2009, 01:19
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 51 times
Been thanked: 16 times

Re: Planszówki solo

Post autor: niwgnip »

Chyba czas w końcu przerobić wszystkie scenariusze samemu.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Planszówki solo

Post autor: Pan_K »

niwgnip pisze:Chyba czas w końcu przerobić wszystkie scenariusze samemu.
Jasne - pod warunkiem, że lubisz/musisz grać solo. Robinson to jedna z najlepszych gier z wariantem solo, które znam.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
vikingowa
Posty: 576
Rejestracja: 18 maja 2015, 21:42
Has thanked: 457 times
Been thanked: 307 times

Re: Planszówki solo

Post autor: vikingowa »

Ja gram dwiema postaciami plus Piętaszek i pies a i tak czasami jest ciężko wygrać. Więcej pionków, więcej decyzji = więcej zabawy ^_^ Tak samo w HMS plus papuga dla żetoników determinacji, których lubię mieć dużo bom zachłanna bestia jest muahaha!

Boże... to już choroba chyba....
Awatar użytkownika
Samanar
Posty: 122
Rejestracja: 22 gru 2013, 20:02
Has thanked: 17 times

Re: Planszówki solo

Post autor: Samanar »

Pan_K pisze:łatwiej jest o morale/leczenie (w fazie morale znacznik na torze zawsze przesuwa się o jedno pole w prawo).
Pisze z pamieci, a gralem jakis czas temu i nie jestem pewny ale czy przypadkiem nie dostajesz tylko 1 ekstra zeton determinacji? Przesuniecie toru byloby zbyt mocne, skonczyloby sie nieskonczona determinacja, no i moznaby zlekcewazyc rany dluzej niz zwykle.

Pozdrawiam ;)

PS. Najlepsza gra solo ever = Wladca Pierscieni LCG, klimat az sie wylewa.
Awatar użytkownika
niwgnip
Posty: 330
Rejestracja: 03 lut 2009, 01:19
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 51 times
Been thanked: 16 times

Re: Planszówki solo

Post autor: niwgnip »

Pan_K pisze:
niwgnip pisze:Chyba czas w końcu przerobić wszystkie scenariusze samemu.
Jasne - pod warunkiem, że lubisz/musisz grać solo. Robinson to jedna z najlepszych gier z wariantem solo, które znam.
Lubię, a ostatnio jestem sam w domu więc tak mnie wzięło ;)
Samanar pisze:
Pan_K pisze:łatwiej jest o morale/leczenie (w fazie morale znacznik na torze zawsze przesuwa się o jedno pole w prawo).
Pisze z pamieci, a gralem jakis czas temu i nie jestem pewny ale czy przypadkiem nie dostajesz tylko 1 ekstra zeton determinacji? Przesuniecie toru byloby zbyt mocne, skonczyloby sie nieskonczona determinacja, no i moznaby zlekcewazyc rany dluzej niz zwykle.
Za każdym razem w fazie morale idzie Ci o 1 do przodu (cieszysz się, że żyjesz). Dopiero wtedy rozpatrujesz ile żetonów dostaniesz.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Planszówki solo

Post autor: Pan_K »

Samanar pisze: Pisze z pamieci, a gralem jakis czas temu i nie jestem pewny ale czy przypadkiem nie dostajesz tylko 1 ekstra zeton determinacji? Przesuniecie toru byloby zbyt mocne, skonczyloby sie nieskonczona determinacja, no i moznaby zlekcewazyc rany dluzej niz zwykle.
niwgnip już napisał (w międzyczasie), ale jeszcze potwierdzam: Cytuję instrukcję, s. 22 (edycja Gra Roku)
Wariant solo pisze:na początku fazy Morale - zwiększ poziom Morale o 1 (cieszysz się, że wciąż żyjesz) i dopiero wtedy go rozpatrz


Faktycznie z determinacją jest łatwiej, ale bez obaw - wyspa i tak daje popalić. Choć faktycznie dużo rzadziej znacznik spada poniżej zera. Ale jest to ewidentnie element balansu kompensujący brak odpowiedniej ilości rąk do pracy. Liczba akcji do wykonania w wariancie solo jest znacząco niewielka i nie sposób byłoby dbać o poziom morale bez zaniedbania innych koniecznych działań.
Samanar pisze:PS. Najlepsza gra solo ever = Wladca Pierscieni LCG, klimat az sie wylewa.
Tego jeszcze nie próbowałem - muszę kiedyś do tego przysiąść...
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Planszówki solo

Post autor: c08mk »

Planszówki solo nie są dla każdego.

Na dobrą sprawę granie w single player na PCie ma taki sens jak gra planszowa solo. Rożnica jest taka że na PCie masz więcej efektów wizualnych i nie musisz pilnować zasad gry bo komputer to robi za Ciebie. W planszówkach musisz znać zasady, dobrze główkować jak rozegrać grę no i oczywiście przemóc się żeby nie oszukiwać (w planszówkach jest to łatwiejsze niż na PCie, a w planszówkach solo jeszcze bardziej).

Jeżeli masz odpowiedni budżet może popróbować, jest dużo gier które mają design typowo pod grę jednoosobową i taki jest ich cel. W gry z podstawowym designem co-op albo wieloosobowe z opcją solo nie zawsze się dobrze gra samemu.

Podstawa przy grach solo: znajdź temat który Cię interesuje. Później szukaj gry pod ten temat. Gra solo jest jak książka, jak nie lubisz czytać romansów to nawet bestseller będzie nudny, a jak lubisz sci-fi to nawet gniot dokończysz z ciekawością.
Awatar użytkownika
tassman
Posty: 389
Rejestracja: 31 sty 2008, 10:52
Lokalizacja: Rzeszów
Been thanked: 2 times

Re: Planszówki solo

Post autor: tassman »

c08mk pisze:Na dobrą sprawę granie w single player na PCie ma taki sens jak gra planszowa solo. Rożnica jest taka że na PCie masz więcej efektów wizualnych i nie musisz pilnować zasad gry bo komputer to robi za Ciebie. W planszówkach musisz znać zasady, dobrze główkować jak rozegrać grę no i oczywiście przemóc się żeby nie oszukiwać (w planszówkach jest to łatwiejsze niż na PCie, a w planszówkach solo jeszcze bardziej).
Jedna i najważniejsza sprawa (jak dla mnie). Nie siadam znowu do kompa po 6 godzinach siedzenia przy kompie tylko do planszówki.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Planszówki solo

Post autor: Bary »

Druga, jeszcze istotniejsza, sprawa: w grze cyfrowej można "zaszyć" bardziej wysublimowane algorytmy odpowiedzialne za zachowanie virtualnego przeciwnika.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2622
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Planszówki solo

Post autor: sqb1978 »

Nie bardzo widzę sens porównywania gier planszowych do komputerowych z dwóch prostych powodów:
- to jest forum planszowe, więc nie ma wąpliwości która forma rozrywki jest atrakcyjniejsza ;)
- wydaje mi się, że w większości przypadków ludzie grają w gry planszowe, aby spotkać się ze znajomymi, a nie aby stricte grać

Dla mnie gry planszowe solo, to dużo słabsza rozrywka przy stole, ponieważ tracę to co uważam w planszówkach za najważniejsze - kontakt z żywym człowiekiem.
Spoiler:
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4135
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 314 times
Been thanked: 344 times

Re: Planszówki solo

Post autor: tomb »

sqb1978 pisze:Nie bardzo widzę sens porównywania gier planszowych do komputerowych z dwóch prostych powodów:
- to jest forum planszowe, więc nie ma wąpliwości która forma rozrywki jest atrakcyjniejsza ;)
- wydaje mi się, że w większości przypadków ludzie grają w gry planszowe, aby spotkać się ze znajomymi, a nie aby stricte grać

Dla mnie gry planszowe solo, to dużo słabsza rozrywka przy stole, ponieważ tracę to co uważam w planszówkach za najważniejsze - kontakt z żywym człowiekiem.
Spoiler:
Skoro w spoilerze zawarłeś argument zbijający drugi punkt Twojej wypowiedzi, to można śmiało założyć, że są gracze, dla których hierarchia jakości rozgrywki "solo > w większym gronie" jest taka jeszcze częściej, nieprawdaż?
Ja myślę, że powracający argument o oczywistym stadnym charakterze planszówkowej zabawy był wystarczająco często podważany, więc zamieszczanie go w tematach o solówkach nie uchodzi.

Ale rację macie, że porównywanie grania solo na planszy i z komputerem jest niecelne. Poziom komplikacji, regulowanie zasad, setup, niekiedy atrakcyjne animacje - to wszystko przemawia za komputerem. Przy planszówce solo przyjemności należy szukać w rejonach niedostępnych cyfrowym platformom. Dlatego kwestia osobnicza jest tu chyba kluczowa.
c08mk pisze:Podstawa przy grach solo: znajdź temat który Cię interesuje. Później szukaj gry pod ten temat. Gra solo jest jak książka, jak nie lubisz czytać romansów to nawet bestseller będzie nudny, a jak lubisz sci-fi to nawet gniot dokończysz z ciekawością.
Zastanawiam się nad tą opinią i chyba u mnie to tak nie działa. Temat jest istotny i przyjemniej gra się w coś, co klimatycznie "leży", ale dobry mechanizm to jednak podstawa. Łatwiej przyjdzie mi usiąść do "dzikiego" tematu ze świetną mechaniką, niż męczyć ulubione uniwersum bez oglądania się na radość z gry. Tyle że u mnie można to rozciągnąć na całość planszowych wyborów, a nie wyłącznie na dobór solówek.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2622
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Planszówki solo

Post autor: sqb1978 »

tomb pisze:Skoro w spoilerze zawarłeś argument zbijający drugi punkt Twojej wypowiedzi, to można śmiało założyć, że są gracze, dla których hierarchia jakości rozgrywki "solo > w większym gronie" jest taka jeszcze częściej, nieprawdaż?
Za tym, że istnieje grupa graczy, preferujących granie solo najlepiej świadczy % rynku jaki mają na rynku gry z tym trybem. I temu w żadnym wypadku nie zaprzeczam.

Chodziło mi o to, że wątek zmierza w kierunku porównywania mechaniki grania solo i na komputerze, co świadczy przeważnie na korzyść komputera. Tak jak wspomniałeś przewaga technologii jest prawie na każdym polu i granie w analogowo solo wynika z zupełnie innej motywacji.
Być może jest to oderwanie się od monitora dla osób, które pracują przy komputerze. Nie ulega wątpliwości, że również inna jest specyfika gatunku. Gry planszowe solo to wciąż rozrywka na wysokim poziomie wyzwań intelektualnych co czyni je rynkowo niszowymi a klientów "elitarnymi". Co innego widać w grach komputerowych i również wieloosobowych planszówkach. Coraz bardziej wszystko jest upraszczane i dostosowywane do masowego klienta podobnie jak stało się z kinem.

Natomiast spoiler to tylko informacja, że nic nie jest absolutne i zwykle istnieje wyjątek od reguły ;)

Reasumując i odpowiadając na pytanie autora wątku: dużo lepiej, wygodniej i przyjemniej jest zagrać np. na tablecie czy komputerze. Kwestia tego czy wolisz robić to cyfrowo czy analogowo. Ja np. nigdy się nie przekonam do czytania książek na czytnikach. Ale to wynika z faktu, że na codzień spędzam sporo godzin przed ekranem.
Awatar użytkownika
SaszaPL
Posty: 361
Rejestracja: 06 maja 2014, 15:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Planszówki solo

Post autor: SaszaPL »

sqb1978 pisze:Być może jest to oderwanie się od monitora dla osób, które pracują przy komputerze. Nie ulega wątpliwości, że również inna jest specyfika gatunku. Gry planszowe solo to wciąż rozrywka na wysokim poziomie wyzwań intelektualnych co czyni je rynkowo niszowymi a klientów "elitarnymi".
Nieźle mi ego podbudowałeś... :lol:

Gram i w planszówki (solo) i w gry komputerowe.
Nie uważam, że te drugie są lepsze, ale na pewno zapewniają inne wrażenia. Komputerowe są też mniej wymagające - ale o tym już było..
Moje gry: Board Game Geek.
Poszukuję Kilku tytułów - sprawdź!
S/W:CampRoskilde i inne (chętniej wymienię)

If you don't know where you're going, any road will get you there.
ODPOWIEDZ