The Exiled: Siege

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: [KS] The Exiled: Siege

Post autor: Rocy7 »

Gra została ufundowana. Gratulacje! (mam nadzieje, że tym razem, nic juz nie wyskoczy).
matio2007
Posty: 626
Rejestracja: 05 gru 2013, 12:55
Been thanked: 121 times

Re: [KS] The Exiled: Siege

Post autor: matio2007 »

Rocy7 pisze:Gra została ufundowana. Gratulacje! (mam nadzieje, że tym razem, nic juz nie wyskoczy).
Dzięki! Nie ma obaw, tym razem wszystko jest przejrzyste, także nie powinno być żadnych niespodzianek. W spawie komentowania lub pytań do kampanii zapraszam do osobnego działu dotyczącego akcji społecznościowych.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: [KS] The Exiled: Siege

Post autor: Rocy7 »

Na ile nieprzewidywalny i trudny jest tryb w ktorych gracze graja przeciwko grze? Czy grajac kilka razy przeciwko atakujacym z tym samym schematem rozwoju wciaz bedzie ciekawie? W czym Exiled rozni sie od Stronhold 2 edycji (oprocz wiekszej ilosci graczy po stronie obroncow)?
matio2007
Posty: 626
Rejestracja: 05 gru 2013, 12:55
Been thanked: 121 times

Re: [KS] The Exiled: Siege

Post autor: matio2007 »

Rocy7 pisze:Na ile nieprzewidywalny i trudny jest tryb w ktorych gracze graja przeciwko grze? Czy grajac kilka razy przeciwko atakujacym z tym samym schematem rozwoju wciaz bedzie ciekawie? W czym Exiled rozni sie od Stronhold 2 edycji (oprocz wiekszej ilosci graczy po stronie obroncow)?
W każdej grze, w wersji pełnej kooperacji, gracze wybierają konkretny scenariusz, który następnie jest rozgrywany. W każdej rundzie scenariusza losowo ustalany jest skład wrogiej armii i moment, w którym rozpoczyna ona atak. Każdorazowo są trzy opcje, z których losowana jest jedna.

Nie grałem w Stronghold 2 edycję, znam ją jedynie z recenzji i instrukcji. Według mnie jest kilka istotnych różnic pomiędzy tymi grami:
1. Podczas etapu przygotowań/rozbudowy w The Exiled moment rozpoczęcia szturmu oraz wszystkie karty rozbudowy są wybierane w ukryciu, dzięki czemu napastnik może stosować różne wyszukane taktyki i zaskakiwać obrońców przed odsłonięciem kart.
2. Główna mechanika walki w The Exiled opiera się na zagrywaniu kart Rozkazów/Specjalnych/Reakcji, nie zaś na sztywnym układzie kroków następujących po sobie. Występuje też mechanizm deck buildingu - z kart, które odblokowaliśmy podczas etapu rozbudowy oraz kart początkowych, wybieramy "rękę" oraz talię służąca nam podczas walki. Dzięki zastosowaniu takich mechanizmów gra jest bardziej dynamiczna i nieprzewidywalna.
3. Możliwa jest rozgrywka w wersji pełnej kooperacji przeciwko SI, częściowej kooperacji (wszyscy przeciw jednemu), jednoosobowa oraz dowolny układ konfrontacyjny (1vs1, 1vs2 etc.)
4. W The Exiled są dwie wersje gry: tańsza z drewnianymi sześcianami reprezentującymi jednostki oraz droższa z figurkami.

Różnic na pewno jest znacznie więcej, po rozgrywce w Stronghold 2 na pewno do listy będę w stanie dopisać mnóstwo innych elementów.
matio2007
Posty: 626
Rejestracja: 05 gru 2013, 12:55
Been thanked: 121 times

Re: [KS] The Exiled: Siege

Post autor: matio2007 »

Zapraszam do głosowania w konkursie na 20 najbardziej wyczekiwanych gier 2016 roku!
Głosowanie wystartował dzisiaj i potrwa do 24 stycznia.

The Exiled: Siege
Kategorie: 10. Wargame oraz 18. City building

Wspierajmy polskie gry!

https://boardgamegeek.com/geeklist/2033 ... ing-open-6
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: [KS] The Exiled: Siege

Post autor: Rocy7 »

Na ile gra jest zalezna jezykowo? Jaka jest szansa, ze (o ile nie bedzie polskiej edycji) opublikujecie na BGG polska instrukcje oraz polska wersje kart do wydruku do wlozenia w koszulki? Takie rozwiazanie bylo duzo tansze od druku polskiej wersji a zwiekszyloby zainteresowanie.
matio2007
Posty: 626
Rejestracja: 05 gru 2013, 12:55
Been thanked: 121 times

Re: [KS] The Exiled: Siege

Post autor: matio2007 »

Następujące elementy posiadają teksty w języku angielskim: instrukcja, karty rozbudowy (scenariusze) oraz 90% kart rozkazów/rozbudowy. Niezależna językowo jest plansza, nakładki z budynkami oraz wszystkie żetony.

Pisałem już o tym jakiś czas temu i mogę potwierdzić, że będzie przygotowana polska instrukcja oraz nakładki na wszelkie pozostałe elementy zależne językowo w formie PDF/jpg.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: [KS] The Exiled: Siege

Post autor: Rocy7 »

matio2007 pisze: Pisałem już o tym jakiś czas temu i mogę potwierdzić, że będzie przygotowana polska instrukcja oraz nakładki na wszelkie pozostałe elementy zależne językowo w formie PDF/jpg.
W jakim terminie od premiery gry? I czy zostanie to udostepnione?
Ostatnio zmieniony 15 sty 2016, 18:07 przez Rocy7, łącznie zmieniany 1 raz.
vcrproszek
Posty: 725
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 15 times
Been thanked: 6 times

Re: [KS] The Exiled: Siege

Post autor: vcrproszek »

Szkoda, że maszyny oblężnicze są tak drogie.
One są wykonane z drewna ? Czy są to "sztywne" modele, czy może da się nimi ruszać ? Np naprawdę wystrzelić coś z katapulty/kuszy ?:)
bo proszek było zajęte | mam rabat w aleplasznówki.pl 3% (+ weekendowy) | Moje zbiórki
matio2007
Posty: 626
Rejestracja: 05 gru 2013, 12:55
Been thanked: 121 times

Re: [KS] The Exiled: Siege

Post autor: matio2007 »

vcrproszek pisze:Szkoda, że maszyny oblężnicze są tak drogie.
One są wykonane z drewna ? Czy są to "sztywne" modele, czy może da się nimi ruszać ? Np naprawdę wystrzelić coś z katapulty/kuszy ?:)
Są wykonane z żywicy, jest to sztywny materiał podobny do plastiku. Są nieruchome niestety :)
matio2007
Posty: 626
Rejestracja: 05 gru 2013, 12:55
Been thanked: 121 times

Re: [KS] The Exiled: Siege

Post autor: matio2007 »

Zapraszam do zapoznania się z nową okładką autorstwa Morano:

Obrazek
matio2007
Posty: 626
Rejestracja: 05 gru 2013, 12:55
Been thanked: 121 times

Re: The Exiled: Siege

Post autor: matio2007 »

Po długim okresie oczekiwania na decyzję naszego potencjalnego wydawcy, zdecydowaliśmy się ruszyć samodzielnie z kampanią na WspieramTo w celu wydania polskiej wersji gry. Już wkrótce więcej informacji, start kampanii planujemy pod koniec kwietnia.
Szaweł
Posty: 1898
Rejestracja: 25 cze 2013, 12:45
Lokalizacja: Gdynia/Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: The Exiled: Siege

Post autor: Szaweł »

matio2007 pisze:Po długim okresie oczekiwania na decyzję naszego potencjalnego wydawcy, zdecydowaliśmy się ruszyć samodzielnie z kampanią na WspieramTo w celu wydania polskiej wersji gry. Już wkrótce więcej informacji, start kampanii planujemy pod koniec kwietnia.
Bardzo brawo!
Moja kolekcja
Moje rabaty, których chętnie użyczę: Planszostrefa 11%, Huble 5%, Rebel 4%, AlePlanszówki 3%
matio2007
Posty: 626
Rejestracja: 05 gru 2013, 12:55
Been thanked: 121 times

Re: The Exiled: Siege

Post autor: matio2007 »

Zapraszam do zapoznania się z krótką zapowiedzią na ZnadPlanszy:
http://wspieramto.znadplanszy.pl/2016/0 ... byc-twoja/
matio2007
Posty: 626
Rejestracja: 05 gru 2013, 12:55
Been thanked: 121 times

Re: The Exiled: Siege

Post autor: matio2007 »

Na ZnadPlanszy ukazał się kolejny artykuł, tym razem opisujący mechanikę rozbudowy.
http://wspieramto.znadplanszy.pl/2016/0 ... rozbudowa/
vcrproszek
Posty: 725
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 15 times
Been thanked: 6 times

Re: The Exiled: Siege

Post autor: vcrproszek »

matio2007 pisze:Na ZnadPlanszy ukazał się kolejny artykuł, tym razem opisujący mechanikę rozbudowy.
http://wspieramto.znadplanszy.pl/2016/0 ... rozbudowa/
Faza przygotowania zapowiada się naprawdę interesująco. Czy w grze będzie zachowany, mimo asymetrii, dostateczny balans, pozwalający obrońcy na odparcie ataku (lub atakującemu na szturm) ? Czy faktycznie faza przygotowania będzie odpowiedzialna za ostateczny wynik ?

Kiedy możemy spodziewać się ostatecznego projektu figurek ? :)
bo proszek było zajęte | mam rabat w aleplasznówki.pl 3% (+ weekendowy) | Moje zbiórki
matio2007
Posty: 626
Rejestracja: 05 gru 2013, 12:55
Been thanked: 121 times

Re: The Exiled: Siege

Post autor: matio2007 »

vcrproszek pisze: Faza przygotowania zapowiada się naprawdę interesująco. Czy w grze będzie zachowany, mimo asymetrii, dostateczny balans, pozwalający obrońcy na odparcie ataku (lub atakującemu na szturm) ? Czy faktycznie faza przygotowania będzie odpowiedzialna za ostateczny wynik ?

Kiedy możemy spodziewać się ostatecznego projektu figurek ? :)
Wierzę w to, że balans będzie zachowany, testy na to wskazują, cały czas wprowadzamy też leciutkie poprawki w balansie.

Faza przygotowania jest absolutnie kluczowa, jeżeli napastnikowi uda się zaskoczyć obrońców, grę można zakończyć bardzo szybko. Oczywiście doświadczeni obrońcy są przygotowani na wszelkie scenariusze, przynajmniej tak im się zawsze wydaje :)

Ostateczne modele figurek będą na początku kwietnia.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1304 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: The Exiled: Siege

Post autor: vinnichi »

Czy już można oszacować wstępną cenę? Chociaż widełki?
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
matio2007
Posty: 626
Rejestracja: 05 gru 2013, 12:55
Been thanked: 121 times

Re: The Exiled: Siege

Post autor: matio2007 »

vinnichi pisze:Czy już można oszacować wstępną cenę? Chociaż widełki?
MSRP (SCD - szacunkowa cena detaliczna) wersji angielskiej chcemy ustalić na $89 (338zł) w wersji z figurkami i $62 (235zł) w wersji z drewnem. Wersja polska na pewno będzie troszkę tańsza (w granicach 319/219zł).

Cenę na WspieramTo jeszcze kalkulujemy, ale w wersji z figurkami na pewno nie będzie droższa niż 229zł (a powinno udać się jeszcze zejść, pracujemy nad tym), w wersji z drewnem nie więcej niż 155zł (i też walczymy o jak najniższą).

Generalnie gra jest droga, nie ma wątpliwości. W kilku słowach wyjaśnię, z czego to wynika.
Po pierwsze: nakład nie będzie duży, co powoduje, że cała produkcja, z naciskiem na figurki (przede wszystkim formy wtryskowe) wychodzi bardzo drogo w przeliczeniu na egzemplarz gry.
Po drugie: kafle miasta, (te duże które łączymy jak puzzle) wycinane w nieregularne kształty są bardzo drogim elementem, szczególnie przy małym nakładzie. Mamy ich 30 sztuk i też niestety mocno windują cenę.

Pozostaje mi jedynie nadzieja, że przyjemność z gry wynagrodzi wszystkim wysoką cenę :)
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1304 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: The Exiled: Siege

Post autor: vinnichi »

Nie jest źle, ceny w okolicach 300zł stają się standardem... niestety więc 229 za wersję z figurkami wydaje się OK.
Zastaniam się nad Waszą grą a Twierdzą Portalu u Was mam wrażenie, że jest więcej elementu przygodowego. Trzeba będzie obejrzeć jakieś gameplaye.
Dziękuję za odpowiedź

EDIT: A jeszcze pytanie o czas realizacji po kampanii, czy to kwestia jeszcze tego roku?
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2870
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: The Exiled: Siege

Post autor: crsunik »

Czy jakimś cudem w ramach wspieram.to będzie można nabyć angielską wersję?
matio2007
Posty: 626
Rejestracja: 05 gru 2013, 12:55
Been thanked: 121 times

Re: The Exiled: Siege

Post autor: matio2007 »

Gambit nagrywa aktualnie recenzję, także już niedługo będzie się można zapoznać z pierwszym materiałem video w języku polskim.

Dostawa gry dla wspierających (na KS i Wspieramto) jest przewidziana na październik tego roku.

Jeżeli chodzi o angielską wersję to najlepiej pisać do mnie na PW.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5246
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 528 times
Been thanked: 1852 times
Kontakt:

Re: The Exiled: Siege

Post autor: Gambit »

Gambit recenzję w końcu nagrał. Miało być krótko, bo byłem chory, a wyszło jak zwykle. No cóż...każdy ma takiego Undead Vikinga na jakiego zasłużył :) Zapraszam do oglądania.
Obejrzyj na ZnadPlanszy
Obejrzyj na YouTube
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1282
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 194 times
Kontakt:

Re: The Exiled: Siege

Post autor: orzeh »

Czy to dobre rozwiązanie żeby recenzować prototyp przy dostępnej wersji angielsko języcznej na "full wypasie" ?
To raczej do wydawcy, Gambit jak zwykle zrobił uczciwą recenzję.
matio2007
Posty: 626
Rejestracja: 05 gru 2013, 12:55
Been thanked: 121 times

Re: The Exiled: Siege

Post autor: matio2007 »

orzeh pisze:Czy to dobre rozwiązanie żeby recenzować prototyp przy dostępnej wersji angielsko języcznej na "full wypasie" ?
To raczej do wydawcy, Gambit jak zwykle zrobił uczciwą recenzję.
Ta gra nie jest jeszcze wydana, nie ma żadnej lepszej wersji niż prototyp niestety :/. Zarówno wersja polska jak i angielska drukowane są razem i będą dostępne dopiero w październiku.
ODPOWIEDZ