Wysokie Napięcie - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
bajcik
Posty: 44
Rejestracja: 29 gru 2008, 23:08
Lokalizacja: Lodz

Re: Wysokie Napięcie - pytanie o zasady

Post autor: bajcik »

mogliby zamieścić taką prostą tabelke zamiast lania wody i robienia wyjątków od wyjątków.
Awatar użytkownika
FormatC
Posty: 405
Rejestracja: 27 wrz 2007, 15:39
Lokalizacja: Lodz

Re: Wysokie Napięcie - pytanie o zasady

Post autor: FormatC »

Sztefan pisze: Dlaczego sprzeczne? ;)
Dlatego, ze pisza, ze "jesli gramy w mniej niz 6 osob, nalezy zawezic obszar gry". Czyli po przeczytaniu tego zdania myslimy, ze w 6 powinno sie grac na calej mapie (na 6 obszarach) a jednak ostatnia strona kaze nam wybrac 5 obszarow... :)

Ale to dobrze, ze sie nie gra na calej mapie, bo dzieki temu jest ciasniej no i za kazdym razem mozemy wylaczac z gry inny obszar, co na pewno przeduza zywotnosc tej gry... :>

W kazdym razie dzieki, Sztefan, za wyjasnienie :*
Awatar użytkownika
Coval
Posty: 72
Rejestracja: 20 maja 2009, 19:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 21 times

Re: Wysokie Napięcie - pytanie o zasady

Post autor: Coval »

Witam

Właśnie zakupiłem WN i po pierwszej partii mam 2 pytania.
Gra super, ale instrukcja strasznie zagmatwana i nie jasna.

Czy można budować transformatory "przez miasta" (za miastami) które są puste, nikt się tam nie pobudował. Instrukcja nie wyjaśnia tego jednoznacznie.
Co jeśli wyciągniemy kartę Etap 3 zanim zacznie się drugi Etap. Nie miałem co prawda takiego przypadku, ale graliśmy w 5 i do drugiego etapu weszliśmy na 5 elektrowni przed 3 etapem. Co wtedy, gdyż i o tym instrukcja nie wspomina.

pozdrawiam
Coval
I've had worst!
Awatar użytkownika
vappor
Posty: 62
Rejestracja: 12 mar 2008, 21:19
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 15 times

Re: Wysokie Napięcie - pytanie o zasady

Post autor: vappor »

Coval pisze:

Czy można budować transformatory "przez miasta" (za miastami) które są puste, nikt się tam nie pobudował. Instrukcja nie wyjaśnia tego jednoznacznie.
Tak, można, instrukcja wyjaśnia to jednoznacznie (Patrz: Przykład strona 4).
Coval pisze: Co jeśli wyciągniemy kartę Etap 3 zanim zacznie się drugi Etap. Nie miałem co prawda takiego przypadku, ale graliśmy w 5 i do drugiego etapu weszliśmy na 5 elektrowni przed 3 etapem. Co wtedy, gdyż i o tym instrukcja nie wspomina.
Po prostu przechodzisz z Etapu 1 do Etapu 3 - dokładasz surowce wg. Tabeli surowców etapu 3, możesz budować stacje jako drugi w danym mieście za 15, i jako trzeci za 20 Elektro, dokonujesz odpowiednich zmian na rynku elektrowni.

Pozdrawiam,

vappor
Awatar użytkownika
Coval
Posty: 72
Rejestracja: 20 maja 2009, 19:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 21 times

Re: Wysokie Napięcie - pytanie o zasady

Post autor: Coval »

Dzięki.
Faktycznie jest napisane że można włączyć każde miasto w obszarze gry.

Przeczytałem natomiast całą 4 stronę i trafiłem na coś takiego: "Ekspansja prowadzona jest poprzez rozbudowę sieci. Oznacza to, ze gracz nie może rozpocząć budowy nowej sieci w innym miejscu mapy."

I znowu mam zgrzyta :(
O co chodzi w tej zasadzie?

pozdro
Coval
I've had worst!
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9483
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Wysokie Napięcie - pytanie o zasady

Post autor: MichalStajszczak »

Chodzi o to, że sieć musi być spójna. Innymi słowy: gracz nie może zacząć drugiej sieci w innej części mapy. Kolejne miasta musi podłączać do wcześniej podłączonych
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Wysokie Napięcie - pytanie o zasady

Post autor: janekbossko »

jesli raz juz wybrales miasto startowe to rozprzestrzeniasz sie na zasadzie pajęczyny.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Wysokie Napięcie - pytanie o zasady

Post autor: WRS »

albo można to też tak ująć, że (próbując ;) ) zacząć w odległym mieście i tak musisz zapłacić koszt połączenia z dotychczasową swoją siecią
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
Coval
Posty: 72
Rejestracja: 20 maja 2009, 19:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 21 times

Re: Wysokie Napięcie - pytanie o zasady

Post autor: Coval »

No to teraz już mi się całkiem pomieszało :? Oto odpowiedź do mojego pierwszego pytania w tym wątku.
vappor pisze:
Coval pisze:

Czy można budować transformatory "przez miasta" (za miastami) które są puste, nikt się tam nie pobudował. Instrukcja nie wyjaśnia tego jednoznacznie.
Tak, można, instrukcja wyjaśnia to jednoznacznie (Patrz: Przykład strona 4).


Można więc czy nie można budować stacji w miastach, oddalonych od twojego załóżmy o 4 miasta, gdzie po drodze 2 z tych miast są puste, nie mają żadnej stacji transformatorowej, a w dwóch jest po jednej stacji przeciwników. Oczywiście wziąwszy pod uwagę fakt że stać mnie na zapłacenie tych 4 połączeń.

Aby nie było niedomówień, prosiłbym jeżeli jest taka możliwość, przy odpowiedzi odnieść się do instrukcji.

pozdro
Coval
I've had worst!
Awatar użytkownika
vappor
Posty: 62
Rejestracja: 12 mar 2008, 21:19
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 15 times

Re: Wysokie Napięcie - pytanie o zasady

Post autor: vappor »

Coval pisze: Można więc czy nie można budować stacji w miastach, oddalonych od twojego załóżmy o 4 miasta, gdzie po drodze 2 z tych miast są puste, nie mają żadnej stacji transformatorowej, a w dwóch jest po jednej stacji przeciwników. Oczywiście wziąwszy pod uwagę fakt że stać mnie na zapłacenie tych 4 połączeń.

Aby nie było niedomówień, prosiłbym jeżeli jest taka możliwość, przy odpowiedzi odnieść się do instrukcji.

Coval
Można, znowu strona 4, wstawię odpowiedni cytat:

"Kolejne miasta włącza się do sieci wykorzystując linie energetyczne pomiędzy dowolnym z miast w swojej sieci a wybranym miastem.[...] Gracz może włączyć do sieci zarówno miasta "przylegające" jak i miasta oddzielone od własnej sieci innymi wykorzystując linie energetyczne ponad miastem (lub miastami), których aktualnie nie chce lub nie może przyłączyć."

A więc jeżeli Cię stać możesz włączyć do sieci nowe miasto oddalone o 4 od "Twojego" miasta, bez względu na to czy wykorzystujesz linie energetyczne miasta zajętego przez innego gracza czy wykorzystujesz linie energetyczne "pustego" miasta. Płacisz (tu znowu cytat z instrukcji) " [...]opłatę transmisyjną opisaną na planszy pomiędzy tymi dwoma miastami[...] "( a więc sumujesz koszta opłat transmisyjnych pomiędzy tymi miastami) i płacisz za "domek".

Mam nadzieje że teraz wszystko jest jasne.

Pozdrawiam,

vappor
Awatar użytkownika
Coval
Posty: 72
Rejestracja: 20 maja 2009, 19:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 21 times

Re: Wysokie Napięcie - pytanie o zasady

Post autor: Coval »

Dzięki

Właściwie, już za pierwszym razem zrozumiałem Ciebie jak trzeba :) ale mi trochę namieszali forumowicze odpowiedziami na moje drugie pytanie, że niby nie mogę budować drugiej sieci w drugim końcu mapy.

Teraz już wszystko jasne , nic tylko grać :D

pozdrawiam
Coval
I've had worst!
Awatar użytkownika
vappor
Posty: 62
Rejestracja: 12 mar 2008, 21:19
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 15 times

Re: Wysokie Napięcie - pytanie o zasady

Post autor: vappor »

Moi poprzednicy również mieli rację. Mogłeś przeoczyć w instrukcji to ,że "Rozbudowa sieci" a "Budowa nowej sieci" to dwie różne rzeczy. Chodzi o to, iż stawiając pierwszą stację przesyłową ("startową") płacimy za "Budowę nowej sieci", natomiast każdy następny domek to "Rozbudowa sieci" -> opłata przesyłowa + koszt stacji. Zdanie [...]"Gracz nie może rozpocząć budowy nowej sieci w innym miejscu mapy." oznacza, iż nie możesz postawić stacji w innym miejscu mapy za sam jej koszt (np. 10 Elektro), lecz musisz zapłacić opłatę przesyłową ze swojej "starej" sieci (rozbudowujesz sieć, a nie "budujesz" nową sieć/stawiasz stację "startową").
MichalStajszczak pisze:Chodzi o to, że sieć musi być spójna. Innymi słowy: gracz nie może zacząć drugiej sieci w innej części mapy. Kolejne miasta musi podłączać do wcześniej podłączonych
janekbossko pisze:jesli raz juz wybrales miasto startowe to rozprzestrzeniasz sie na zasadzie pajęczyny.
WRS pisze:albo można to też tak ująć, że (próbując ;) ) zacząć w odległym mieście i tak musisz zapłacić koszt połączenia z dotychczasową swoją siecią
Teraz brzmienie każdego z tych zdań na pewno będzie miało dla Ciebie sens :D

Pozdrawiam,

vappor
Awatar użytkownika
Coval
Posty: 72
Rejestracja: 20 maja 2009, 19:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 21 times

Re: Wysokie Napięcie - pytanie o zasady

Post autor: Coval »

Teraz, to już choćbym się starał nie rozumieć, to i tak rozumiem :)

Na swoje usprawiedliwienie, mogę jedynie napisać że nie każdy się urodził z kostkami w dłoni :D

dzięki za cierpliwość i wyrozumiałość
pozdrowionka
Coval
I've had worst!
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9483
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Wysokie Napięcie - pytanie o zasady

Post autor: MichalStajszczak »

Coval pisze:Na swoje usprawiedliwienie, mogę jedynie napisać że nie każdy się urodził z kostkami w dłoni
Grasz w Wysokie Napięcie z kostkami? :shock: :D
Awatar użytkownika
Coval
Posty: 72
Rejestracja: 20 maja 2009, 19:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 21 times

Re: Wysokie Napięcie - pytanie o zasady

Post autor: Coval »

Tak.

Ale już czuję się lepiej :)

Coval
I've had worst!
Awatar użytkownika
Coval
Posty: 72
Rejestracja: 20 maja 2009, 19:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 21 times

Re: Wysokie Napięcie - pytanie o zasady

Post autor: Coval »

Znowu ja :)

Po kilku partiach pojawiło się nowe pytanie. Czy pod koniec gry jeżeli kogoś stać, może wybudować 18 lub 19 stacji transformatorowych zamiast 17?

pozdrowionka
Coval
I've had worst!
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6360
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 491 times
Kontakt:

Re: Wysokie Napięcie - pytanie o zasady

Post autor: yosz »

Tak. 17 (albo mniej jak gra mniej osób) stacja oznacza tylko koniec gry. Ale on następuje dopiero po fazie zasilania. Nie ma przeciwskazań na wybudowanie, 18, 19 czy nawet 20 stacji. Tylko trzeba pamiętać że wygrywa ten kto zasili więcej miast na koniec gry, a nie ten kto posiada więcej stacji transformatorowych
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Wysokie Napięcie - pytanie o zasady

Post autor: WRS »

Szukałem! ale nie znalazłem odpowiedzi...

Taka akcja była:
Gra na 6 osób. Blisko 3. etapu.

Licytacja.
Pierwsza licytacja... Elektrownia kupiona.
Wchodzi karta Etap 3. Wiadomo, ustawiam ją na pozycji najdroższej na rynku przyszłym.
Druga licytacja... Elektrownia kupiona.
I tu zonk! Czy dokładać elektrownię z tych, które się nagromadziły pod Kartą Etap 3?

Szukałem w przepisach, w FAQ 2FSpiele i nie zauważyłem odpowiedniego przepisu.

Graliśmy bez dokładania, bo dochodziłyby świetne elektrownie.
Gracze, którzy kupili w dwóch początkowych licytacjach byliby pokrzywdzeni!

Ale jakaś nuta niepokoju pozostała.
Bo ostatnia osoba z naszej szóstki miała wybór zaledwie z dwóch elektrowni.

Proszę o wskazanie odpowiedniego przepisu, który jednoznacznie rozwiewa te wątpliwości.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
Andreus
Posty: 1568
Rejestracja: 01 mar 2009, 19:55
Has thanked: 6 times

Re: Wysokie Napięcie - pytanie o zasady

Post autor: Andreus »

Nie wiem, czy jest to gdzieś napisane, ale ja zawsze grałem tak, że w opisanym przypadku nowe elektrownie są dociągane i wydaje mi się, że tak jest prawidłowo
Awatar użytkownika
Pjaj
Posty: 689
Rejestracja: 01 sie 2006, 23:54
Lokalizacja: Poznań

Re: Wysokie Napięcie - pytanie o zasady

Post autor: Pjaj »

W trzecim etapie przez cały czas powinno być na stole 6 elektrowni możliwych do kupienia, więc po sprzedaży kolejnej elektrowni należy dołożyć nową ze stosu.
Awatar użytkownika
Dzika Mrówka
Posty: 150
Rejestracja: 04 wrz 2008, 20:11

Re: Wysokie Napięcie - pytanie o zasady

Post autor: Dzika Mrówka »

Oczywiście że są dokładane, i tak istnieje mała szansa że te nowo dociągnięte dojdą do rynku bieżącego, a jeśli jakaś dojdzie to tylko z powodu tego, że gracze wcześniej licytujący do tego niestety doprowadzili.
Nie cierpię nie grać w gry planszowe!!
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Wysokie Napięcie - pytanie o zasady

Post autor: zephyr »

z tego co kojarzę jak etap III wejdzie przy licytacji to traktuje się go jak najdroższą elektrownię (leci do górnego rzędu) a wszystko przeprowadza na zasadach etapu poprzedniego, etap III obowiązuje od którejś z następnych faz
[ale nie pamiętam, mogłem coś pokręcić]

edit:
instrukcja potwierdza moją wersję:
1. Jeżeli karta »Etap 3« zostanie wyciągnięta podczas licytacji elektrowni w fazie 2 potraktuj tę kartę jak najdroższą elektrownię i połóż ją jako
ostatnią rynku elektrowni przyszłych. Po zakończeniu fazy 2, usuń najtańszą elektrownię oraz kartę »Etap 3« i nie wyciągaj kolejnych kart
elektrowni ze stosu, aby je zastąpić. Etap 3 rozpocznie się w fazie 3.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Wysokie Napięcie - pytanie o zasady

Post autor: WRS »

Bardzo dziękuję P.T. Kolegom za poświęcenie uwagi mojemu pytaniu.
Andreus pisze:Nie wiem, czy jest to gdzieś napisane, ale ja zawsze grałem tak, że w opisanym przypadku nowe elektrownie są dociągane i wydaje mi się, że tak jest prawidłowo
U nas taka sytuacja zdarzyła się po raz pierwszy. Tzn. z 6 grających akurat wszyscy potrzebowali elektrowni i je kupowali! Wcześniej to była kwestia jednej, czy dwóch elektrowni i nie stanowiło to problemu - rynek bieżący miał cztery elektrownie.
Dzika Mrówka pisze:Oczywiście że są dokładane, i tak istnieje mała szansa że te nowo dociągnięte dojdą do rynku bieżącego, a jeśli jakaś dojdzie to tylko z powodu tego, że gracze wcześniej licytujący do tego niestety doprowadzili.
No właśnie nie tak całkiem oczywiste (o czym niżej). A wyżej opisałem wyjątkowość sytuacji.
zephyr pisze:[...]
instrukcja potwierdza moją wersję:
1. Jeżeli karta »Etap 3« zostanie wyciągnięta podczas licytacji elektrowni w fazie 2 potraktuj tę kartę jak najdroższą elektrownię i połóż ją jako ostatnią rynku elektrowni przyszłych. Po zakończeniu fazy 2, usuń najtańszą elektrownię oraz kartę »Etap 3« i nie wyciągaj kolejnych kart elektrowni ze stosu, aby je zastąpić. Etap 3 rozpocznie się w fazie 3.
Ale nieco niżej w instrukcji (str. 6) jest zapis:
W trzecim etapie gry rynku elektrowni znajduje się tylko 6 elektrowni. Wszystkie są jednak na rynku bieżącym i mogą być licytowane. W tej części gry nie ma rozróżniania rynków elektrowni na bieżące i przyszłe.
I nieco niżej:
Potasuj stos z elektrowniami (jedynie tymi, które były odkładane na spód stosu w każdej fazie 5 w 1 i 2 etapie gry). Połóż stos rewersem do góry obok planszy.
Co właśnie wywołało ową konfuzję.
Bo - wg mnie - sugeruje iż czynność przygotowania elektrowni Etapu 3 - tasowanie i, w konsekwencji, uzupełnianie - następuje w chwili, gdy rozpoczyna się Etap 3.

Znacznie mniej wątpliwe sytuacje bywały szczegółowo objaśniane w FAQ czy na forach.
Podkreślam, że gdyby zakupione były np. 2 elektrownie - jak w przykładzie podanym przez Dziką Mrówkę - to żadnych niejasności by nie było.
Ale wyjątkowo cała nasza szóstka rzuciła się na zakupy ;)

A zapis - wyżej cytowany - o rozpoczęciu Etapu 3. w fazie 3 oraz czynnościach przygotowawczych - tasowanie - wywołał wątpliwości.

Aha!
Zapis w angielskiej instrukcji brzmi tak:
During the remainder of phase 2, do not replace power plants that are purchased.
Wygląda na to, że to zdanie zniknęło z polskiej wersji instrukcji!
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Wysokie Napięcie - pytanie o zasady

Post autor: zephyr »

Wg wersji instrukcji na stronie Rio Grande
1. If the »Step 3« card is drawn in phase 2 (Auction Power Plants), treat the card as the highest power plant and place it at the end of the
future market. Immediately shuffle the draw stack with the remaining power plants (the power plants that were placed under the draw
stack during steps 1 and 2 of the game), and place it face down next to the game board. Continue the auction of power plants and draw
replacements as necessary
until all players have their chance to buy a new power plant or pass. After finishing phase 2, remove the
lowest numbered power plant and the »Step 3« card from the market and do not draw replacements! Step 3 starts in phase 3.
"do not draw replacements" odnosi się tylko i wyłącznie do redukcji ilości kart z 8 do 6

PS właśnie zauważyłem że przetasowuje się stos, jakoś zawsze myślałem że jak się komuś chce może zapamiętać kolejność elektrowni na 3 etap
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
Dzika Mrówka
Posty: 150
Rejestracja: 04 wrz 2008, 20:11

Re: Wysokie Napięcie - pytanie o zasady

Post autor: Dzika Mrówka »

WRS pisze: Ale wyjątkowo cała nasza szóstka rzuciła się na zakupy ;)
Hmm, w sytuacji którą podałeś mogła się rzucić tylko piątka, bo pierwszy gracz już kupił elektrownię ;p Tylko nie za bardzo rozumiem na co ta piątka się rzuciła, nadal można było kupować tylko elektrownie z rynku bierzącego, i raczej lepiej przeczekać do następnej tury zakupów niż kupować plichty przez co faktycznie mogła pod koniec jakaś lepsza elektrownia wskoczyć na rynek bierzący i ktoś mógł dostać prezent.
Nie cierpię nie grać w gry planszowe!!
ODPOWIEDZ