Maracaibo - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
niwlak
Posty: 60
Rejestracja: 20 sty 2020, 14:08
Has thanked: 36 times
Been thanked: 30 times

Re: Maracaibo

Post autor: niwlak »

ElHarnas pisze: 01 cze 2020, 11:08 Kiedy wybuduję kartę, która obniża koszt zakupu wszystkich kolejnych kart, to czy dotyczy to również inwestycji w budynek prestiżowy? Wydaje się to logicznie, niemniej jednak tej karty się nie buduje i nie bierze do swych zasobów.
Tak, zniżka też uwzględnia inwestycje w budynki prestiżowe. Opisane to jest na stronie 18 sekcja 'efekty trwałe i dodatkowe akcje'.
Awatar użytkownika
Arachion
Posty: 413
Rejestracja: 18 wrz 2016, 15:33
Has thanked: 409 times
Been thanked: 205 times

Re: Maracaibo

Post autor: Arachion »

eltadziko pisze: 01 cze 2020, 11:19 Tak samo na polu 20 nie można postawić znacznika nacji, bo to jest miasto - znacznik nacji może być albo na wioskach, albo na polach z flagą (w zależności przy pomocy jakiej akcji ten znacznik się stawia). Nie może go być w miastach.
Już dzwoniłem do żony, gluptasek nie zauważył że to miasto.


Jeszcze takie pytanie, znaczniki przynaleznosci nie wracają na tor? Czyli nie można komuś bardzo obniżyć mnożnikow?

I kafelki walki z napisem 1st odnoszą się do ilości kostek na planszy a nie ich braku na torze?
Sucharzysta
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6470
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 599 times
Been thanked: 950 times

Re: Maracaibo

Post autor: Odi »

Nie wracają, ale gdyby wracały, kara byłaby podwójna.

Na koniec, do uzyskania premii, liczą się bowiem znaczniki które znajdują się na planszy (na mapie). Gdyby jeszcze redukować wartość premii, to by już było za dużo i gra zamieniłaby się w wybijankę.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5611
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 798 times
Been thanked: 1244 times
Kontakt:

Re: Maracaibo

Post autor: mat_eyo »

Arachion pisze: 01 cze 2020, 11:48 I kafelki walki z napisem 1st odnoszą się do ilości kostek na planszy a nie ich braku na torze?
Tak, patrzysz na liczbę kostek na planszy.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Maracaibo

Post autor: Pan_K »

Odi pisze: 01 cze 2020, 12:00 Nie wracają, ale gdyby wracały, kara byłaby podwójna.

Na koniec, do uzyskania premii, liczą się bowiem znaczniki które znajdują się na planszy (na mapie). Gdyby jeszcze redukować wartość premii, to by już było za dużo i gra zamieniłaby się w wybijankę.
A mi jednak nieco brakuje tej wersji z Mombasy. Czasem - przy grze solo - dawałoby to szansę nieco przystopować Jane w zbieraniu hektarów punktów. A tak trzeba gonić...
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6470
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 599 times
Been thanked: 950 times

Re: Maracaibo

Post autor: Odi »

Przyznam, że mam mały problem z trybem fabularnym.

1. Czy wszystkie karty talii C są wtasowywane do talii A jak sugeruje instrukcja (czyli gracz może je dobrac na rękę na początku), czy tylko te, które są wskazane na karcie fabuły?

2. Odrzucamy karty C tylko z talii, a nie z innych miejsc (np reka gracza, rynek itp)?

3. Każda rozgrywka to jeden rozdział, czy może gra potrafi się skończyć w trakcie rozdziału, i wtedy następną rozgrywkę zaczynamy się w połowie danego rozdziału?
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1119 times
Been thanked: 1283 times

Re: Maracaibo

Post autor: seki »

Odi pisze: 14 cze 2020, 12:31 Przyznam, że mam mały problem z trybem fabularnym.

1. Czy wszystkie karty talii C są wtasowywane do talii A jak sugeruje instrukcja (czyli gracz może je dobrac na rękę na początku), czy tylko te, które są wskazane na karcie fabuły?

2. Odrzucamy karty C tylko z talii, a nie z innych miejsc (np reka gracza, rynek itp)?

3. Każda rozgrywka to jeden rozdział, czy może gra potrafi się skończyć w trakcie rozdziału, i wtedy następną rozgrywkę zaczynamy się w połowie danego rozdziału?
1. Karty fabuły podają które karty fabuły C odrzucić (na stos kart odrzuconych) a od następnej partii będą dostępne w talii A od początku.

2. Niestety nie rozumiem pytania. Odrzucać można z ręki do woli ale tylko w ramach akcji wiejskiej lub na targu lub w ramach zadania gdy pasują ikonki. Nie jest istotne czy karta pochodzi z talii A, B czy C.

3. Partia nie jest tożsama z przebiegiem rozdziałów. Każda partia to zawsze 4 rundy wokół Karaibów. To jak szybko przebiega postęp kampanii zależy od realizacji zadań z karty fabularnej. Po rozgrywce niezrealizowaną kartę fabuły chowasz do niebieskiego woreczka razem z niebieskimi żetonami, które były aktualnie w grze. Następną partie grasz od tego momentu, w którym skończyłeś. Nie ma znaczenia jaki to rozdział.

Jeśli zrealizował któryś z graczy wymagania zawarte na karcie fabularne, to po zakończeniu rundy odwraca się kartę, odczytuje rewers i zwykle dochodzi nowa karta/karty fabularne które zostają w partii dopóki ktoś nie zrealizuję zadań na nich wskazanych.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6470
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 599 times
Been thanked: 950 times

Re: Maracaibo

Post autor: Odi »

Dzięki :)

W pyt. 2 chodzi mi o polecenie odrzucenia kart, które znajduje się na kartach fabuły.

Edit: jak byk stoi, że wyciąga się te karty ze stosu. Ale numery nie do końca mi się zgadzają z tymi, które należy wcześniej wtasować :/ No nic, może coś niestarannie przeczytałem.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1119 times
Been thanked: 1283 times

Re: Maracaibo

Post autor: seki »

Odi pisze: 14 cze 2020, 14:12 Dzięki :)

W pyt. 2 chodzi mi o polecenie odrzucenia kart, które znajduje się na kartach fabuły.

Edit: jak byk stoi, że wyciąga się te karty ze stosu. Ale numery nie do końca mi się zgadzają z tymi, które należy wcześniej wtasować :/ No nic, może coś niestarannie przeczytałem.
Niestety nie wiem dokładnie o którym akapicie mowa ale zgadzam się, że w instrukcji jest zamieszanie w kwestii setupu, w którym jest napisane coś w stylu wtasowania od drugiej rozgrywki kart 90-99 do talii A. Z tego co pamiętam miałem też z tym zagwostkę ponieważ karty fabuły kazały je pokolei odrzucać. Zdaję się, że odpowiedź wtedy znalazłem tutaj https://boardgamegeek.com/thread/234554 ... lly-c-deck Tak gram i jestem przekonany, że słusznie bo to ma sens. Polska instrukcja wydaję się dobra ale jeśli chodzi o te kwestie związaną z talią C i grą solo zawiera sporo nieścisłości.
trynitor
Posty: 64
Rejestracja: 03 gru 2014, 00:01
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 6 times

Re: Maracaibo

Post autor: trynitor »

Krótkie pytanie, przepraszam jeśli już padlo: czy żetony synergii są jednorazowe, czy przeciwnie - jak gracz zdobędzie taki żeton to ma go do końca gry i może aktywować efekty na wielu kartach?
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Maracaibo

Post autor: kastration »

trynitor pisze: 03 lip 2020, 22:35 Krótkie pytanie, przepraszam jeśli już padlo: czy żetony synergii są jednorazowe, czy przeciwnie - jak gracz zdobędzie taki żeton to ma go do końca gry i może aktywować efekty na wielu kartach?
Żetonu synergii oczywiście nie tracisz, raz zdobyty zostaje z Tobą i aktywuje każdą kartę, którą kupisz lub kartę, którą już kupiłeś, a która daje Ci bonusy za dany żeton synergii. Innymi słowy, możesz kupić kartę wymagającą żetonu i uaktywnić bonus do produkcji później, jak już kupisz kolejną kartę, która da Ci żeton synergii wymagany we wcześniejszej karcie.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
trynitor
Posty: 64
Rejestracja: 03 gru 2014, 00:01
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 6 times

Re: Maracaibo

Post autor: trynitor »

Taka sytuacja:

Mam zbudowana kartę która daje mi efekt: gdy płacisz dwa pergaminy płacisz jeden mniej.
Mam zbudowana także karte: zapłać dwa pergaminy by w ramach akcji wiejskiej zdobyć 2 dublony i 3 punkty eksploracji. Na dole jest dopisek że ta akcja wiejska ma być wykonana jako ostatnia.
Jak zagralem: Korzystałem z powyższej akcji wiejskiej wtedy gdy miałem do dyspozycji tylko jedna akcje wiejska, placilem jeden pergamin.

Moje pytanie 1 brzmi: Czy powyższa akcję wiejską mogę zagrywac wtedy gdy mam do dyspozycji jedna akcje wiejska? Czy raczej mogę ją zagrać tylko wtedy gdy mam do dyspozycji co najmniej dwie akcje wiejskie, a ta akcję gram jako ostatnia.
Moje pytanie 2 brzmi: jeśli zbuduje dwie karty z efektem: jeśli płacisz pergamin płacisz jeden mniej, to czy wtedy mogę wykonywać akcję kosztujaca dwa pergaminy, bez straty pergaminu?
Moje pytanie 3 brzmi: Czy mogę budowac karty o tej samej nazwie?
KozaK69
Posty: 129
Rejestracja: 28 sty 2017, 11:16
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: Maracaibo

Post autor: KozaK69 »

3x tak ;)
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7334
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1108 times

Re: Maracaibo

Post autor: detrytusek »

Precyzując pkt 1.
Niezależnie ile masz akcji wiejskich to zawsze możesz ją zagrać byleby była ostatnia.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Gribbler
Posty: 538
Rejestracja: 11 wrz 2019, 22:24
Has thanked: 120 times
Been thanked: 392 times

Re: Maracaibo

Post autor: Gribbler »

Czy na jednym polu może stać kilku robotników?
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Maracaibo

Post autor: Lothrain »

Gribbler pisze: 26 lip 2020, 00:29 Czy na jednym polu może stać kilku robotników?
Może.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1727
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 113 times
Been thanked: 85 times

Re: Maracaibo

Post autor: Tomzaq »

Są płytki rozwoju, które zabraniają wykonywać akcji wsi, ale pozwalaja wykonywać akcje pomocników. Czy jeźeli akcja pomocika daje akcje wsi można je wykonać?
Who is John Galt?
Posiadam
pajeu
Posty: 13
Rejestracja: 28 gru 2014, 22:44
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Maracaibo

Post autor: pajeu »

Cześć, nie mogę znaleźć klarownej odpowiedzi.
Czy jak mam 2 karty kupców, to czy w ostatniej akcji mogę wymienić 2 takie same towary na w sumie 8 złota, czy moge użyć tylko jednego kupca i wymienić 2 towary na 4 złota i jego akcja wyczerpuje moją ostatnią akcję, tak ze z drugiej karty juz nie mogę skorzystać.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6470
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 599 times
Been thanked: 950 times

Re: Maracaibo

Post autor: Odi »

Tomzaq pisze: 30 lip 2020, 00:31 Są płytki rozwoju, które zabraniają wykonywać akcji wsi, ale pozwalaja wykonywać akcje pomocników. Czy jeźeli akcja pomocika daje akcje wsi można je wykonać?
Ja bym powiedział, że tak.
Akcja pomocnika, to niejako inna szufladka, która daje nam bonusik w postaci akcji wsi.
Płytki (w mojej opinii) zabraniają wykonać podstawowej akcji wiejskiej, czyli tej za pływanie.
ElHarnas
Posty: 41
Rejestracja: 06 kwie 2020, 19:37
Has thanked: 15 times
Been thanked: 26 times

Re: Maracaibo

Post autor: ElHarnas »

pajeu pisze: 30 lip 2020, 11:11 Cześć, nie mogę znaleźć klarownej odpowiedzi.
Czy jak mam 2 karty kupców, to czy w ostatniej akcji mogę wymienić 2 takie same towary na w sumie 8 złota, czy moge użyć tylko jednego kupca i wymienić 2 towary na 4 złota i jego akcja wyczerpuje moją ostatnią akcję, tak ze z drugiej karty juz nie mogę skorzystać.
Rozumiem, że masz dwóch pomocników na tym samym polu?
Wykonać możesz akcje tylko z jednego wybranego pomocnika.(Edit: ta informacja jest na stronie 4 instrukcji). Za pominięcie drugiego otrzymasz dwa punkty zwycięstwa.
Ostatnio zmieniony 30 lip 2020, 14:59 przez ElHarnas, łącznie zmieniany 1 raz.
pajeu
Posty: 13
Rejestracja: 28 gru 2014, 22:44
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Maracaibo

Post autor: pajeu »

Kupiec to karta bez pomocnika, ma jako ostatnią akcję wymień 2 takie same towary na 4 złota.
ElHarnas
Posty: 41
Rejestracja: 06 kwie 2020, 19:37
Has thanked: 15 times
Been thanked: 26 times

Re: Maracaibo

Post autor: ElHarnas »

pajeu pisze: 30 lip 2020, 14:58 Kupiec to karta bez pomocnika, ma jako ostatnią akcję wymień 2 takie same towary na 4 złota.
To przepraszam. Nie skojarzyłem. Ale jeśli akcję kupca masz wykonać jako ostatnią akcję wiejską, to może to być wyłącznie jedna akcja.
Opieram się na logice. To tak jakby skorzystać z dwóch różnych kart. Pomimo, że są tego samego typu.
Czarownica
Posty: 4
Rejestracja: 15 lut 2020, 20:26
Has thanked: 1 time

Re: Maracaibo

Post autor: Czarownica »

Czy możecie mi powiedzieć ile średnio punktów macie w standardowej rozgrywce na poziomie łatwym (bez fabuły). No bo dziś z małżonkiem graliśmy sobie po raz drugi. Było niezwykle przyjemnie aż do liczenia punktów. 362 do 336. Biorąc pod uwagę, że płytka punktów jest tylko na 100 i 200 to chyba nam cuś za dużo wyszło. Ale wolę się upewnić zanim zacznę ryć w instrukcji w poszukiwaniu co robimy źle. :roll:
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1119 times
Been thanked: 1283 times

Re: Maracaibo

Post autor: seki »

Czarownica pisze: 31 sie 2020, 19:58 Czy możecie mi powiedzieć ile średnio punktów macie w standardowej rozgrywce na poziomie łatwym (bez fabuły). No bo dziś z małżonkiem graliśmy sobie po raz drugi. Było niezwykle przyjemnie aż do liczenia punktów. 362 do 336. Biorąc pod uwagę, że płytka punktów jest tylko na 100 i 200 to chyba nam cuś za dużo wyszło. Ale wolę się upewnić zanim zacznę ryć w instrukcji w poszukiwaniu co robimy źle. :roll:
Na pewno coś źle policzyliscie. Na tym łatwym setupue grałem tylko raz i to w ramach zapoznawczej partii ale wynik był ok 140 pkt Max po kilkunastu partiach na innym setupie mieliśmy (ja i moi współgracze) ok 200 pkt także szukaj błędu :)
Awatar użytkownika
bajbaj
Posty: 1116
Rejestracja: 11 sie 2019, 11:39
Has thanked: 865 times
Been thanked: 631 times

Re: Maracaibo

Post autor: bajbaj »

seki pisze: 31 sie 2020, 21:01
Czarownica pisze: 31 sie 2020, 19:58 Czy możecie mi powiedzieć ile średnio punktów macie w standardowej rozgrywce na poziomie łatwym (bez fabuły). No bo dziś z małżonkiem graliśmy sobie po raz drugi. Było niezwykle przyjemnie aż do liczenia punktów. 362 do 336. Biorąc pod uwagę, że płytka punktów jest tylko na 100 i 200 to chyba nam cuś za dużo wyszło. Ale wolę się upewnić zanim zacznę ryć w instrukcji w poszukiwaniu co robimy źle. :roll:
Na pewno coś źle policzyliscie. Na tym łatwym setupue grałem tylko raz i to w ramach zapoznawczej partii ale wynik był ok 140 pkt Max po kilkunastu partiach na innym setupie mieliśmy (ja i moi współgracze) ok 200 pkt także szukaj błędu :)
Widzę dwa wyjaśnienia. Albo rzeczywiście coś źle liczyliście, albo graliście bardzo wolno, tj. wystawiliście wielu asystentów na planszy i zatrzymywaliście się w 7-8 miejscach co rundę. Jak długo graliście w dwie osoby? Moje doświadczenia są następujące: w dwie osoby, w partii, która zajmuje 1h i 40 m uzyskanie 200 punktów to bardzo dobry wynik.
Ostatnio zmieniony 02 wrz 2020, 10:14 przez bajbaj, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ