It's a Wonderful World / Nowy Wspaniały Świat (Frederic Guerard)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: It's a Wonderful World / Nowy Wspaniały Świat (Frederic Guerard)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

patka3000 pisze: 29 sty 2021, 10:46 Wielkie dzięki, zamówiłam grę na prezent i chcę wsadzić te żetony w te numizmatyczne, myślicie że to dobry pomysł, byłby efekt zbliżony do żetonów ze Splendora.
Te żetony są i tak na wypasie bo mają czarne boczki, ale jak je zakapslujesz będzie jeszcze bardziej awesome :!:
Tylko żeby były takie na wymiar, co by w środku żetony nie latały.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1601
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 637 times
Been thanked: 550 times

Re: It's a Wonderful World / Nowy Wspaniały Świat (Frederic Guerard)

Post autor: eveni »

patka3000 pisze: 29 sty 2021, 10:46 Wielkie dzięki, zamówiłam grę na prezent i chcę wsadzić te żetony w te numizmatyczne, myślicie że to dobry pomysł, byłby efekt zbliżony do żetonów ze Splendora.
Tylko ja od razu zaznaczam, że te 25 mm to tak na styk. Może się okazać że kapsle są potrzebne 26 mm. Tak piszę żeby nie było na mnie ;-) polecam jeszcze przezroczyste miseczki / pojemniki na kosteczki.
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1026
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 186 times
Been thanked: 433 times

Re: It's a Wonderful World / Nowy Wspaniały Świat (Frederic Guerard)

Post autor: karmazynowy »

patka3000 pisze: 29 sty 2021, 10:46 Wielkie dzięki, zamówiłam grę na prezent i chcę wsadzić te żetony w te numizmatyczne, myślicie że to dobry pomysł, byłby efekt zbliżony do żetonów ze Splendora.
Nie ma sensu, one służą jako surowiec tylko, nic ich nie miętolisz. Poza tym są bardzo grube, nie wiem czy wejdą w kapsle.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
patka3000
Posty: 108
Rejestracja: 13 sty 2020, 13:53
Has thanked: 11 times
Been thanked: 9 times

Re: It's a Wonderful World / Nowy Wspaniały Świat (Frederic Guerard)

Post autor: patka3000 »

Poczekam zatem na grę, i zobaczę jak wyglądają w dotyku, jak gra będzie super to wtedy sie zastanowie, bo faktycznie trochę tego jest a koszt tych kapsli to koszt prawie dodatku.
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: It's a Wonderful World / Nowy Wspaniały Świat (Frederic Guerard)

Post autor: Kin@a »

Ta gra jest dobrej jakości wydania, w sumie to wydawca powinien się bardziej tym chwalić bo to istotna kwestia :wink:

Ciekawe czy wydadzą chociaż w minimalnym nakładzie drugi dodatek, a propos: ktoś grał z nim i może coś powiedzieć?
feniks_ciapek
Posty: 2298
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1606 times
Been thanked: 936 times

Re: It's a Wonderful World / Nowy Wspaniały Świat (Frederic Guerard)

Post autor: feniks_ciapek »

Drugi w sensie Corruption and Ascension? Jeszcze nie grałem, ale to, że dodaje 6 i 7 gracza jest bardzo w porządku.
patka3000
Posty: 108
Rejestracja: 13 sty 2020, 13:53
Has thanked: 11 times
Been thanked: 9 times

Re: It's a Wonderful World / Nowy Wspaniały Świat (Frederic Guerard)

Post autor: patka3000 »

Jakby wydano Corruption and Ascension to byłaby to zapewne gra ideał, dla takich średniaczków- super liczba osób, czas rozgrywki i mechanika- przynajmniej z opisu.
Agata82
Posty: 25
Rejestracja: 02 lut 2021, 19:33
Has thanked: 24 times
Been thanked: 14 times

Re: It's a Wonderful World / Nowy Wspaniały Świat (Frederic Guerard)

Post autor: Agata82 »

Kupiłam tę grę mężowi na gwiazdkę i odkąd ją mamy masakra, póki co wyparła wszystkie nasze inne gry ( gramy rodzinnie z dzieciakami 10 i 13 lat). Codziennie gramy, 40 rozgrywek za nami... coś czuję nosem, że jutro na urodziny dostanę dodatek :D Dla nas jest fenomenalna, móżdżymy mega, choć mąż nas i tak w 75% w nią obija , ale nawet 9 letnia córka zdobyła 100pkt ostatnio i wygrała :) Ekstra jest...

edit 3 luty 2021

dobrze czułam nosem... "Wojna albo Pokój " w moim posiadaniu, będzie grane dzisiaj :D
Agata82
Posty: 25
Rejestracja: 02 lut 2021, 19:33
Has thanked: 24 times
Been thanked: 14 times

Re: It's a Wonderful World / Nowy Wspaniały Świat (Frederic Guerard)

Post autor: Agata82 »

Skończyliśmy dzisiaj pierwszą kampanię, powiem Wam, że bardzo spoko :) Dzieciaki zachwycone otwieraniem kopert itp :) Chyba musimy pomyśleć o jakimś Legacy ;)

Mam pytanie, bo mam wrażenie, że nie do końca doprecyzowane są instrukcje. Czy jak gramy kampanię to Imperium za każdym razem każdy dostaje losowe jak w zwykłych rozgrywkach czy od początku do końca powinno się grać na tym samym... tylko w jednym epizodzie jest info ,że gramy na stronie B, a co z resztą...

Na pewno zagramy kampanię jeszcze nie raz , tym bardziej, że nie poznaliśmy zawartości wszystkich kopert :)
feniks_ciapek
Posty: 2298
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1606 times
Been thanked: 936 times

Re: It's a Wonderful World / Nowy Wspaniały Świat (Frederic Guerard)

Post autor: feniks_ciapek »

To chyba niespecjalnie istotne dla kampanii, kim się gra. Najważniejsze, że się wam podobało.
Agata82
Posty: 25
Rejestracja: 02 lut 2021, 19:33
Has thanked: 24 times
Been thanked: 14 times

Re: It's a Wonderful World / Nowy Wspaniały Świat (Frederic Guerard)

Post autor: Agata82 »

a jednak :) rozgrywając kampanię po raz drugi, znaleźliśmy zdanie "odwróć kartę na stronę B, odtąd kampania toczyć się będzie na stronie B" :)
Dwa razy rozegrane - i dwa razy bawiliśmy się super !
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: It's a Wonderful World / Nowy Wspaniały Świat (Frederic Guerard)

Post autor: ko2a »

Hej. Szukam jakieś fajnej kampanii dla dwóch osób po przejściu moje miasto od knizi. Czy dodatek wojna albo pokoje daje radę jako zmienność rozgrywki etc? Gdzieś doczytałem że dla dwóch osób lepiej odpuścić
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 699
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 107 times

Re: It's a Wonderful World / Nowy Wspaniały Świat (Frederic Guerard)

Post autor: Largo »

Wiadomo może czy w PL wyjdzie ten drugi dodatek Corruption coś tam? :D
feniks_ciapek
Posty: 2298
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1606 times
Been thanked: 936 times

Re: It's a Wonderful World / Nowy Wspaniały Świat (Frederic Guerard)

Post autor: feniks_ciapek »

ko2a pisze: 28 mar 2021, 11:38 Hej. Szukam jakieś fajnej kampanii dla dwóch osób po przejściu moje miasto od knizi. Czy dodatek wojna albo pokoje daje radę jako zmienność rozgrywki etc? Gdzieś doczytałem że dla dwóch osób lepiej odpuścić
To faktycznie nie jest najlepsza gra dwuosobowa. Kampania jest nawet ok jak na tego rodzaju gry.
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: It's a Wonderful World / Nowy Wspaniały Świat (Frederic Guerard)

Post autor: dwaduzepe »

ko2a pisze: 28 mar 2021, 11:38 Hej. Szukam jakieś fajnej kampanii dla dwóch osób po przejściu moje miasto od knizi. Czy dodatek wojna albo pokoje daje radę jako zmienność rozgrywki etc? Gdzieś doczytałem że dla dwóch osób lepiej odpuścić
Ta gra to jest zwykly pasjans, lepiej dac sobie spokoj.
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: It's a Wonderful World / Nowy Wspaniały Świat (Frederic Guerard)

Post autor: ko2a »

dwaduzepe pisze: 28 mar 2021, 15:20
ko2a pisze: 28 mar 2021, 11:38 Hej. Szukam jakieś fajnej kampanii dla dwóch osób po przejściu moje miasto od knizi. Czy dodatek wojna albo pokoje daje radę jako zmienność rozgrywki etc? Gdzieś doczytałem że dla dwóch osób lepiej odpuścić
Ta gra to jest zwykly pasjans, lepiej dac sobie spokoj.
Mówisz o nwś
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: It's a Wonderful World / Nowy Wspaniały Świat (Frederic Guerard)

Post autor: dwaduzepe »


Mówisz o nwś
no tak
Olcia2001
Posty: 4
Rejestracja: 06 sty 2021, 21:56

Re: It's a Wonderful World / Nowy Wspaniały Świat (Frederic Guerard)

Post autor: Olcia2001 »

Largo pisze: 28 mar 2021, 12:05 Wiadomo może czy w PL wyjdzie ten drugi dodatek Corruption coś tam? :D
Podbijam pytanie - ktoś cos wie? Bo chyba skuszę się na wersje z Amazona
Awatar użytkownika
vikingowa
Posty: 576
Rejestracja: 18 maja 2015, 21:42
Has thanked: 457 times
Been thanked: 307 times

Re: It's a Wonderful World / Nowy Wspaniały Świat (Frederic Guerard)

Post autor: vikingowa »

dwaduzepe pisze: 28 mar 2021, 15:20
ko2a pisze: 28 mar 2021, 11:38 Hej. Szukam jakieś fajnej kampanii dla dwóch osób po przejściu moje miasto od knizi. Czy dodatek wojna albo pokoje daje radę jako zmienność rozgrywki etc? Gdzieś doczytałem że dla dwóch osób lepiej odpuścić
Ta gra to jest zwykly pasjans, lepiej dac sobie spokoj.
Ok... :roll: Gra jest fantastyczna a dodatek jeszcze lepszy. Za takie pieniadze warto brac i grac.
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 988
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 362 times
Been thanked: 783 times
Kontakt:

Re: It's a Wonderful World / Nowy Wspaniały Świat (Frederic Guerard)

Post autor: Apos »

Nowy Wspaniały Świat trafił na stół, a tytuł prezentowaliśmy w ramach naszej akcji przedstawiania i nauki gier wytypowanych do nagrody Planszowa Gra Roku. Po kilku rozgrywkach takie mamy spostrzeżenia:
- Gra prezentuje się na stole świetnie. Ładne, kolorowe grafiki, na każdej karcie inna. NWŚ sprawiał, że osoby niegrające cały czas zerkały i przystawały, aby spojrzeć na grę.
- Rozgrywka to mix dobrze znanych mechanik z takich gier jak np. 7 Cudów Świata, Splendor i Century, ale całość jest bardzo dobrze złożona i spójna. Dodatkowe elementy sprawiają, że gra nabiera smaczku i jest bardziej zaawansowana niż w/w gry. To nie oznacza, że jest przekombinowana.
- Bardzo lubię sposób punktowania i wrażenie budowania własnego imperium. Do samego końca nie wiadomo w sumie kto wygra i tylko można na szybko przeliczać bogactwo "portfolio".
- Pomimo, że w tej grze nie ma bezpośredniej negatywnej interakcji, to nie jest to "pasjans". U mnie gracze, szybko zaczęli przyglądać się co budują sąsiedzi i tak np. koleżanka podkradała mi budynki bankowe, bo widziała, że pod to zbieram bonusy punktujące. Jak wszyscy gracze patrzą się tylko we własną planszę to wtedy na pewno będzie to typowy pasjans :wink:
- Tłumaczenie zasad jest bardzo sympatyczne. W sumie musimy pamiętać o 3 głównych fazach gry, reszta jest dobrze zaprezentowana w ikonografii.
- Czas rozgrywki. Dzięki temu, że wiele akcji wykonujemy równocześnie, downtime praktycznie nie istnieje. 4 rundy zamykają się w około godzinie czasu, a przy tym gracze się na pewno nie nudzą.
- Graliśmy w 5 osób, a ja wcześniej rozegrałem 4 partyjki na 2 osoby. Tytuł dobrze się skaluje, a gra w pełnym składzie nie przedłuża się za bardzo. Myślę, że ideał to 1-4. Na 5 na styk starczało kosteczek-zasobów.
- Trochę nietrafione tłumaczenie tytułu gry. Niepotrzebne nawiązanie do książki i serialu.

Gra ma dość wysoką ocenę na BGG 7.9 i moim zdaniem zasługuje na więcej. Ze wszelkich "Splendorowatych" to Nowy Wspaniały Świat wygrywa :).
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1685
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 281 times
Been thanked: 882 times

Re: It's a Wonderful World / Nowy Wspaniały Świat (Frederic Guerard)

Post autor: XLR8 »

Zagraliśmy 4 razy i ja jestem zachwycony, reszta ekipy zdecydowanie nie.
Tutaj mamy pytanie. Czy ta gra cierpi na mocny efekt kuli śnieżnej? Obecnie wydaje nam się to jej jedyną i główną wadą. Joker, czyli czerwony surowiec jest piekielnie drogi więc jeśli komuś ładnie siądzie początkowy zestaw kart i stworzy mocny silnik produkcyjny ciężko jest go dogonić.
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: It's a Wonderful World / Nowy Wspaniały Świat (Frederic Guerard)

Post autor: dwaduzepe »

XLR8 pisze: 16 wrz 2021, 09:16 Zagraliśmy 4 razy i ja jestem zachwycony, reszta ekipy zdecydowanie nie.
Tutaj mamy pytanie. Czy ta gra cierpi na mocny efekt kuli śnieżnej? Obecnie wydaje nam się to jej jedyną i główną wadą. Joker, czyli czerwony surowiec jest piekielnie drogi więc jeśli komuś ładnie siądzie początkowy zestaw kart i stworzy mocny silnik produkcyjny ciężko jest go dogonić.
tak, gra cierpi na efekt kuli snieznej, bo to jest po prostu pasjans w innych szatach i jak to w pasjansie bywa - jednemu siadzie i idzie do przodu, a drugiemu nie i nic sie nie da z tym zrobic
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1685
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 281 times
Been thanked: 882 times

Re: It's a Wonderful World / Nowy Wspaniały Świat (Frederic Guerard)

Post autor: XLR8 »

dwaduzepe pisze: 16 wrz 2021, 10:12 gra cierpi na efekt kuli snieznej, bo to jest po prostu pasjans w innych szatach i jak to w pasjansie bywa - jednemu siadzie i idzie do przodu, a drugiemu nie i nic sie nie da z tym zrobic
Z pasjansami nie mamy problemu, jeśli są naprawdę dobre. Dodatkowo w NWŚ jest fajnie to rozwiązane, że trashowanie komuś kart jest dla nas warte tylko samo co zawsze, czyli jedną kosteczkę.
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: It's a Wonderful World / Nowy Wspaniały Świat (Frederic Guerard)

Post autor: dwaduzepe »

XLR8 pisze: 16 wrz 2021, 10:17 Z pasjansami nie mamy problemu, jeśli są naprawdę dobre. Dodatkowo w NWŚ jest fajnie to rozwiązane, że trashowanie komuś kart jest dla nas warte tylko samo co zawsze, czyli jedną kosteczkę.
no, ale niestety tak jak pisales tam jak sie ktos rozpedzi to juz go nikt nie dogoni, u mnie gra wyleciala przez to
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: It's a Wonderful World / Nowy Wspaniały Świat (Frederic Guerard)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

A która gra wyścigowa czy oparta o budowę silnika nie jest choć w jakimś stopniu oparta na efekcie kuli śnieżnej?
Wyrzucam grę z kolekcji bo ktoś zrobił fajny silnik a ja nie mogę mu wsadzić kija w szprychy?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
ODPOWIEDZ