Monopoly

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6491
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 615 times
Been thanked: 971 times

Re: Monopoly

Post autor: Odi »

No to inaczej - proponuję stworzenie oficjalnego forumowego (podwieszonego) wątku o Monopoly, skierowanego do osób, które do tej pory zetknęły się tylko z klonami tej gry. Mam wrażenie, że byłoby na to zapotrzebowanie

Znalazłoby się w nim miejsce na opisanie następujących kwestii:
- historia gry, polskie klony
- omówienie mechaniki (decydowanie w Monopoly)
- edukowanie
- propozycje gier 'podobnych ale lepszych'

Kto chętny do pisania?
:mrgreen:
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Monopoly

Post autor: Don Simon »

Mam Monopoly New York. Jeszcze zafoliowane :-).
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Monopoly

Post autor: Geko »

Oj, czepiacie się słówek. Nigdzie nie napisałem "jak grasz w Monopoly to jesteś głupi, a ja jestem mądry, bo gram w lepsze gry". Przesadzacie z tą uprzejmością. Starałem się grzecznie i rzeczowo przekonać N1kolę, że warto spróbować innych gier. Rozumiem, że powinienem zastosować angielską uprzejmość i napisać:
"Szanowna Pani zechce mi wybaczyć, absolutnie nie śmiem twierdzić, że gra Monopoly jest grą słabą, ale jeśli zechciałaby Szanowna Pani spróbować innych gier, może okazałoby się, że są one równie dobre (a może nawet subiektywnie troszkę lepsze) niż ta oto genialna gra, w którą Szanowna Pani sobie pogrywa. Łącze wyrazy szacunku. Użytkownik forum, który grał w kilka gier, co absolutnie nie oznacza, że ma większe rozeznanie w rynku współczesnych planszówek niż Szanowna Pani."?

Michale, a co Ty znowu z tą Agricolą wyskakujesz? Nie rozumiem, dlaczego przy każdej okazji wylewasz swoje dziwne (ostatnio dotyczące fanowskich dodatków) żale dotyczące tej gry.

A co do zmian w Monopoly, to jak widać, rewolucyjne one nie były.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
salmunna
Posty: 468
Rejestracja: 12 sty 2007, 23:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Monopoly

Post autor: salmunna »

Geko pisze: "Szanowna Pani zechce mi wybaczyć, absolutnie nie śmiem twierdzić, że gra Monopoly jest grą słabą, ale jeśli zechciałaby Szanowna Pani spróbować innych gier, może okazałoby się, że są one równie dobre (a może nawet subiektywnie troszkę lepsze) niż ta oto genialna gra, w którą Szanowna Pani sobie pogrywa. Łącze wyrazy szacunku. Użytkownik forum, który grał w kilka gier, co absolutnie nie oznacza, że ma większe rozeznanie w rynku współczesnych planszówek niż Szanowna Pani."?
Naprawdę uważasz, że szanowanie czyjegoś gustu jest takie złe?
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Monopoly

Post autor: Geko »

salmunna pisze: Naprawdę uważasz, że szanowanie czyjegoś gustu jest takie złe?
Naprawdę uważasz, że nie szanuję gustów innych?
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Monopoly

Post autor: jax »

Geko pisze:"Szanowna Pani zechce mi wybaczyć, absolutnie nie śmiem twierdzić, że gra Monopoly jest grą słabą, ale jeśli zechciałaby Szanowna Pani spróbować innych gier, może okazałoby się, że są one równie dobre (a może nawet subiektywnie troszkę lepsze) niż ta oto genialna gra, w którą Szanowna Pani sobie pogrywa. Łącze wyrazy szacunku. Użytkownik forum, który grał w kilka gier, co absolutnie nie oznacza, że ma większe rozeznanie w rynku współczesnych planszówek niż Szanowna Pani."?
Podoba mi sie. Moglbys jeszcze rozbudowac? :wink:
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Monopoly

Post autor: konev »

Geko pisze: "Szanowna Pani zechce mi wybaczyć, absolutnie nie śmiem twierdzić, że gra Monopoly jest grą słabą, ale jeśli zechciałaby Szanowna Pani spróbować innych gier, może okazałoby się, że są one równie dobre (a może nawet subiektywnie troszkę lepsze) niż ta oto genialna gra...
Wyrażenie "niż ta oto genialna gra" jest nieco zabarwione ironią. W całej okazałości widać tutaj Twój brak szacunku, z którym co prawda dobrze się kryjesz. ;)
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Monopoly

Post autor: Geko »

konev pisze: Wyrażenie "niż ta oto genialna gra" jest nieco zabarwione ironią. W całej okazałości widać tutaj Twój brak szacunku, z którym co prawda dobrze się kryjesz. ;)
W całej okazałości miał to być zwrot grzecznościowy, zupełnie niezabarwiony ironią. Miał tylko podkreślić, że szanuję, iż dla kogoś Monopoly jest genialne. Nic więcej.

Jak widać, dużo zależy od interpretacji odbiorcy.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6491
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 615 times
Been thanked: 971 times

Re: Monopoly

Post autor: Odi »

O Dźizus, bo zaraz dojdziemy do wniosku, że osoby lubiące/znające tylko Monopoly sa dyskryminowane na naszym forum i wprowadzimy poprawność polityczną :roll:

Lubią - niech grają. Ale jak piszą na tym forum, że Monopoly czy Risk to ósmy cud swiata, to nic dziwnego że grzecznie staramy się im wytłumaczyć, że nie odkryli Ameryki, tylko - co najwyżej - Półwysep Helski.
Ostatnio zmieniony 15 sty 2009, 14:01 przez Odi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Monopoly

Post autor: konev »

Geko pisze: Jak widać, dużo zależy od interpretacji odbiorcy.
No jak zawsze. Tutaj wszystkie problemy komunikacji są pogrzebane.
Ale to jest jak w koszykówce... za podanie odpowiada podający, tak jak o właściwą interpretację odbiorcy musi zadbać nadawca wiadomości. Dostosowując swoją formę przekazu i język. :)

Jeszcze pisząc coś na temat. Uważam, że wszyscy co wylewają wiadra pomyj na Monopol mają rację. Należy się tej grze miażdżąca krytyka. Wyzywanie jej od kretyńskiej, losowej, przestarzałej, beznadziejnej planszówki, której miejsce jest nad naszymi kiblami po przerobieniu jej na papier toaletowy.
Nie chodzi mi tutaj przy tym o to, że w tą grę nie da się grać, że nie da się świetnie przy niej bawić i że ma przestarzałe (lub złe) mechaniki. Chodzi mi o coś innego...

Tej grze należy się krytyka za to, że jest produktem marketingu. Sprawia, że granie w gry planszowe kojarzy się z czymś kretyńskim i dziecinnym, no bo jeżeli Monopol jest najpopularniejszy to jest najlepszy. Jeżeli TAKA GRA jest najlepsza to po co próbować czegoś innego?
Człowiek idzie i kupuję tą grę za 80zł w markecie. Kretyńska mechanika, beznadziejne blade wydanie z chińskimi plastikowymi domkami. Wydaje 80zł, gra 2 godziny w tą grę, a potem odkłada na półkę i nawet mu się nie chce innych planszówek szukać. BO PRZECIEŻ MA MONOPOL.

Tak więc uważam, że krzykliwe komentarze są jak najbardziej na miejscu. Nie wiem jak inaczej można się przebić przez miliony dolarów wydawanych rocznie na propagowanie tej pseudo-zabawy. Moje dziecko pójdzie do szkoły, wróci i powie: "tatusiu, ja chcę mieć Monopol! Bo w szkole wszystkie dzieci go mają i jest reklama w telewizji!"

Nie ma to nic wspólnego z obrażaniem ludzi, którzy grają w Monopol. Sam w niego grałem kilkadziesiąt razy i tak jak powiedziałem mam go na półce (tak, wydałem za niego 80zł). Nie będę go sprzedawać. Dlaczego? BO TO JEST MONOPOL. Najbardziej znana gra planszowa na świecie. :)
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9480
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Monopoly

Post autor: MichalStajszczak »

Odi pisze:No to inaczej - proponuję stworzenie oficjalnego forumowego (podwieszonego) wątku o Monopoly
Geko jest moderatorem, to może to zrobi
A jeśli chodzi o teorię Monopoly, to proponuję przeczytać artykuł na temat prawdpodobieństwa w Monopoly. W 1996 roku był na ten temat artykuł w Scientific American, oparty na nieco prostszym modelu matematycznym. Ja zresztą wcześniej zrobiłem podobne obliczenia, równiez przy użyciu łańcuchów Markowa i otrzymałem zbliżone wyniki (z dokładnością do różnic między amerykańskim a europejskim wydaniem).
Odi pisze:propozycje gier 'podobnych ale lepszych'
A są takie? :D
Geko pisze:Michale, a co Ty znowu z tą Agricolą wyskakujesz? Nie rozumiem, dlaczego przy każdej okazji wylewasz swoje dziwne (ostatnio dotyczące fanowskich dodatków) żale dotyczące tej gry.
Jakie żale? :shock: Czy naprawdę uważasz, że użycie tego czy innego zestawu dodatkowych kart zmienia diametralnie przebieg gry i strategię w Agricoli?
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Monopoly

Post autor: Geko »

MichalStajszczak pisze:
Geko pisze:Michale, a co Ty znowu z tą Agricolą wyskakujesz? Nie rozumiem, dlaczego przy każdej okazji wylewasz swoje dziwne (ostatnio dotyczące fanowskich dodatków) żale dotyczące tej gry.
Jakie żale? :shock: Czy naprawdę uważasz, że użycie tego czy innego zestawu dodatkowych kart zmienia diametralnie przebieg gry i strategię w Agricoli?
Ale ja nie mówię nic na temat, co zmieniają karty. Tylko o tym, że ostatnio przy każdej okazji wylewasz żale pod adresem Agricoli i nie bardzo wiem czemu :shock:
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
cboot
Posty: 325
Rejestracja: 17 lut 2007, 14:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 4 times
Been thanked: 19 times

Re: Monopoly

Post autor: cboot »

MichalStajszczak pisze:
Odi pisze:propozycje gier 'podobnych ale lepszych'
A są takie? :D
Tu nie chodzi o jakieś ścisłe podobieństwo, ale to, czego gracze szukają w Monopoly. Zazwyczaj jest to wątek obracania kasą, inwestowania, rozbudowywania się, zarabiania - poczucia się jak bizesmen. Warto polecać więc takim osobom Wysokie Napięcie. Obracasz kasą, stawiasz kolejne "domki", kupujesz coraz lepsze elektrownie, dokupujesz do nich surowce i... zarabiasz, zarabiasz, zarabiasz... coraz więcej 8) Ma dużą szansę chwycić takie osoby.
Awatar użytkownika
FormatC
Posty: 405
Rejestracja: 27 wrz 2007, 15:39
Lokalizacja: Lodz

Re: Monopoly

Post autor: FormatC »

Dokladnie. Dlatego trzeba bylo na posta N1koli odpisac:

"Nie, w Monopoly to juz raczej nie gramy, ale za to w Wysokie Napiecie (troche podobne do M.) jak najbardziej. Zobacz sobie (tu padalby odpowiedni link), moze tez Ci sie spodoba. :)"

Bez ironii i uswiadamiania, na ktorym to jest miejscu na bgg ten Monopol i jak bardzo ma przestarzala mechanike...

Nie odpisalam tak, bo wydawalo mi sie, podobnie jak niektorym, ze to prowokacja, a pozniej bylo juz za pozno... :(
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6491
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 615 times
Been thanked: 971 times

Re: Monopoly

Post autor: Odi »

Osadnicy z Catanu są podobni do Monopolu. A przynajmniej w oczach początkujących planszówkowiczów mogą za takich spokojnie uchodzić.

Jest handel wymienny. Jest inwestowanie w okreslone pola na planszy (teroetycznie lepsze lub gorsze), ale o opłacalności inwestycji w dużej mierze decyduja rzuty kostką. Jest upgrade'owanie pól owocujące zwiekszeniem pochodzących z nich przychodzów. Jest talia losowych wydarzeń.
No i generalnie wykorzystują znany z Monopoly motyw (inwestuj i rzuc kostką), w fajniejszej szacie graficznej, z rozszerzonymi możliwościami osiągnięcia zwycięstwa i przy lepszym wyznaczeniu warunków takowego. Wszystko w klimacie budowania, rozwoju, inwestowania.

Tak, co do pewnej idei przewodniej i zastosowanych rozwiązań Osadnicy są tym, czym Monopoly bardzo chciałoby być. I to wymarzona gra dla wszystkich 'monopolowców' (nie mylić z 'polo-coctowcami' 8) )
Stąd m.in. tak wielki sukces Osadników na całym świecie

Co do WN - byłbym ostrozny, ze względu na bardzo surową szatę graficzną
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Monopoly

Post autor: Geko »

FormatC pisze: Bez (...) uswiadamiania, na ktorym to jest miejscu na bgg ten Monopol i jak bardzo ma przestarzala mechanike...
Pewnie biedna N1cola się załamała, jak jej napisano, na którym miejscu jest Monopoly. Kto wie, może nawet targnęła się na swoje życie, tak poczuła się nijaka i beznadziejna. Straszne!
Co za brutalne i nieżyczliwe forum :evil:
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Monopoly

Post autor: konev »

Zanim zaraz zaczną rosnąć tutaj, jak grzyby pod deszczu, posty na temat WN, Osadników czy innych gier ekonomicznych to proponuje przeczytać jeszcze raz wszystkie 3 posty N1koli.

Dziewczyna wprost się pyta jakie mamy opinie na temat Monopoly, co myślimy o jej nowym wydaniu i wysnuwa tezę na temat ponadczasowości niektórych tytułów.

W jednym z postów też pisze, że poradnik to już czytała na temat gier. To może lepiej już go nie przepisywać.

Uświadamianie jest tutaj jak najbardziej na miejscu. Że boli? Bo prawda na temat Monopoly jest bolesna. Wszyscy są dorośli i nikt tutaj nie mówi małym dzieciom, że Święty Mikołaj nie istnieje, albo że Monopol to wspaniała gra.
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6491
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 615 times
Been thanked: 971 times

Re: Monopoly

Post autor: Odi »

W sumie racja :)

Wciąż uważam, że jako forum powinniśmy się odnieść do Monopoly w podwieszonym wątku oficjalnym, podobnie jak to zrobiliśmy z poradami dla poczatkujących.

Zwłaszcza, że ta gra to tak nprawdę... nasz główny przeciwnik. Jak już napisanow tym wątku - obiektywnie jest to gra słaba. Jako gra. Owszem, można się przy niej bawić świetnie, ale generalnie ludzie dobrze się ze sobą bawią, spędzając ze sobą czas (np przy wspólnym obieraniu ziemniaków, lepieniu z plasteliny, sprzątaniu... ) jako gra Monopoly jest słaba, a sprzedaje się ją jako Najlepszą Planszówkę swiata. Co potem owocuje koniecznością tłumaczenia się wszystkim wokól, że nasze hobby nie jest infantylne.

Musimy się do tego w jakiś zorganizowany sposób ustosunkować. To się przyda i początkującym planszówkowiczom i np dziennikarzom
Awatar użytkownika
FormatC
Posty: 405
Rejestracja: 27 wrz 2007, 15:39
Lokalizacja: Lodz

Re: Monopoly

Post autor: FormatC »

Geko pisze: Pewnie biedna N1cola się załamała, jak jej napisano, na którym miejscu jest Monopoly. Kto wie, może nawet targnęła się na swoje życie, tak poczuła się nijaka i beznadziejna. Straszne!
Co za brutalne i nieżyczliwe forum :evil:
Miejmy nadzieje, ze na swoje zycie sie nie targnela ale widac, ze nie poczula sie tutaj mile widziana bo jakos przestala sie pojawiac...
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Monopoly

Post autor: Geko »

FormatC pisze:
Geko pisze: Pewnie biedna N1cola się załamała, jak jej napisano, na którym miejscu jest Monopoly. Kto wie, może nawet targnęła się na swoje życie, tak poczuła się nijaka i beznadziejna. Straszne!
Co za brutalne i nieżyczliwe forum :evil:
Miejmy nadzieje, ze na swoje zycie sie nie targnela ale widac, ze nie poczula sie tutaj mile widziana bo jakos przestala sie pojawiac...
Równie dobrze mogła się nie pojawiać, bo testuje nowe gry. Nie wiemy tego, więc chyba nie ma co wróżyć z fusów.
Po drugie, to wychodzę z założenia, że żadne skrajności nie są dobre. Dlatego nie chcę, żebyśmy źle odnosili się do nowych użytkowników pytających np. o Monopoly. Ale nie popadajmy też w drugą skrajność, że napisanie, iż Monopoly jest grą słabą i ma bardzo niską średnią ocen na BGG, to strasznie niegrzeczne i karygodne zachowanie. Mamy głaskać takiego użytkownika po główce i najpierw mocno pochwalić, że gra w Monopoly a potem delikatnie zasugerować, żeby może zechciał też spróbować innych gier, które może Monopoly nie dorównują, ale są niewiele gorsze? Błagam o normalność.
Jeśli osoba się obraża, bo jej się napisało, że jej ulubiona gra nie jest wcale taka dobra, to nic tu nie pomożemy. Po prostu pała do tej gry pełną miłością, a przy miłości racjonalne argumenty są bezsilne.

Co do podwieszania na głównej stronie wątku o Monopoly, to nie wydaje mi się to dobry pomysł. Możnaby napisać wzmiankę na ten temat w poradniku, ale raczej chyba bym z tego zrezygnował. Obecny wstęp jest bardzo dobrze napisany, a absolutnie nie chcę, żebyśmy robili Monopoly jakąś antyreklamę. Wystarczy, że poradnik tej gry nie poleca. Co innego nasze prywatne zdanie na temat gry, co innego stanowisko będące wizytówką forum.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
pikpol
Posty: 523
Rejestracja: 02 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Chełmża
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Monopoly

Post autor: pikpol »

Chciałbym tylko dodać że nie potrzebnie się przejmujecie i podbijacie temat:). N1cola wyraźnie zaznaczyła że chciała by porozmawiać o Nowej " odświeżonej" wersji Monopoly. Na co nikt chyba tu z obecnych nie miał ochoty. N1cola dała mi odczuć że inne gry ją nie interesują!!( Co wydaje mi się nad wyraz dziwne), bo monopoly to mercedes wśród gier.

P.S. wiem że jestem tu nowy i się troszkę panosze ale dajcie se na luz monopoly było fajne może z 15 lat temu tak jak i komputery były wtedy rarytasem. teraz powiedzmy sobie w prost jest to gierka która Mnie (Nas ) w większości już nie rajcuje.
Awatar użytkownika
Alex
Posty: 85
Rejestracja: 09 lip 2008, 16:51

Re: Monopoly

Post autor: Alex »

Co oczywiście nie przeszkadza Ci w powielaniu treści wątku, i tym samym podbijaniu tematu?

Ja osobiście nie uważam Monopoly za złą grę, ba - nie uważam żadnej gry za złą. Bo ile osób, tyle gustów i różnych opinii. Każdemu odpowiada co innego. Ja sam nie cierpię monopoly (z kategorii - łatwe, lekkie i losowe preferuję Osadników), prawie tak samo jak Scrabbli - ale nie zamierzam nikogo nawracać na siłę. Myślę że człowiek jest istotą z wolną wolą, więc może decydować o sobie i własnych upodobaniach sam. Dla mnie w kategorii "nie podoba mi się" Monopoly leży Obok Puerto Rico i Wysokiego Napięcia. O gustach się nie dyskutuje. A tymczasem krytyka zawsze odnosi się tylko do popularnych rzeczy. To że monopoly jest popularne, nie znaczy że jest gorsze od masy innych, subiektywnie złych gier.
Awatar użytkownika
pikpol
Posty: 523
Rejestracja: 02 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Chełmża
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Monopoly

Post autor: pikpol »

W takim bądź razie zacznijmy krytykować właśnie wspomnianych Osadników w końcu to też jest popularna gra (świadczy o tym nie tylko ilość wydanych dodatków jak również ilość sprzedanych gier!!)
A temat podbiłem by go zakończyć a nie przedłużać jego agonie:)

Co do gustów się zgodzę są gusta i guściki jedni lubią disco polo inni muzykę poważną inni pop, i każdy ma prawo krytykować drugiego:)
A nie o to chyba chodzi by prze 3 strony krytykować grę starą i bronić ją. Ona już się obroniła nieważne czym czy dobrym marketingiem czy czymś innym ważne że jest i trzeba ją tolerować tak jak niektórzy tolerują disco polo.
Awatar użytkownika
Alex
Posty: 85
Rejestracja: 09 lip 2008, 16:51

Re: Monopoly

Post autor: Alex »

Gusta bronią się same. Nie trzeba argumentów.
A 3 strony krytyki raczej wyglądają na kącik wylewania żalów, niż dyskusję.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9480
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Monopoly

Post autor: MichalStajszczak »

Jak na zawołanie, na Interii pojawił się dzisiaj film o Monopoly
ODPOWIEDZ