Essen 2009 - na co czekacie?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Essen 2009 - na co czekacie?

Post autor: Sandman »

Dzięki, teraz dopiero spojrzałem, że są nawet zasady opublikowane. Może chce się komuś przeczytać? Ja z zasady instrukcji nie czytam. :]

http://www.matagot.com/cyclades/cycladesEN.htm
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Essen 2009 - na co czekacie?

Post autor: Filippos »

Ja właśnie przejrzałem instrukcję do Carson City autora świetnego Palais Royal i odpadłem po przeczytaniu ze pojedynki między kowbojami rozstrzyga się rzutem kostką :roll:
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Essen 2009 - na co czekacie?

Post autor: Sandman »

Filippos pisze:Ja właśnie przejrzałem instrukcję do Carson City autora świetnego Palais Royal i odpadłem po przeczytaniu ze pojedynki między kowbojami rozstrzyga się rzutem kostką :roll:
Znaczy kto pierwszy rzuci w drugiego? Na dzikim zachodzie liczyła się szybkość. :lol:
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
JAskier
Posty: 728
Rejestracja: 16 kwie 2006, 15:31
Lokalizacja: Toruń
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Essen 2009 - na co czekacie?

Post autor: JAskier »

Do mojej listy mustów dołączył NS HEx Duel, a do gier do obadania Dungeon Lords i God's Playground.
Filip z Lublina
Posty: 1684
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 28 times
Been thanked: 19 times

Re: Essen 2009 - na co czekacie?

Post autor: Filip z Lublina »

jax pisze: Tak, Happosai, to ma być ta sama gra (wznowienie RoR). Tym niemniej właśnie widzę że Valley Games będzie miało tylko 1-2 kopie wyłącznie demonstracyjne w Essen a grę mają mieć w magazynie dopiero na koniec listopada.
Więc kolejna rzecz się przesuwa.
wygląda na niezły kombajn. ocena ciężkości na BGG jedna z najwyższych jakie widziałem. czy ktoś mógłby paroma zdaniami opisać charakter rozgrywki? no i czy faktycznie da się zamknąć w 4 godzinach.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Re: Essen 2009 - na co czekacie?

Post autor: bogas »

Filippos pisze:Ja właśnie przejrzałem instrukcję do Carson City autora świetnego Palais Royal i odpadłem po przeczytaniu ze pojedynki między kowbojami rozstrzyga się rzutem kostką :roll:
Gdybyś wytrwał do końca to przeczytałbyś, że jest wariant dla prawdziwych twardzieli, w którym kostek nie ma :D
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Essen 2009 - na co czekacie?

Post autor: Filippos »

bogas pisze:
Filippos pisze:Ja właśnie przejrzałem instrukcję do Carson City autora świetnego Palais Royal i odpadłem po przeczytaniu ze pojedynki między kowbojami rozstrzyga się rzutem kostką :roll:
Gdybyś wytrwał do końca to przeczytałbyś, że jest wariant dla prawdziwych twardzieli, w którym kostek nie ma :D
A to feler westchnął seler :?
No cóż w sumie to tym lepiej. Mam nadzieję że Panczo kupi i zagramy sobie.
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Essen 2009 - na co czekacie?

Post autor: jax »

Ciekawe rzeczy dzieją się na GeekBuzz - po pierwszym otwartym dla wszystkich dniu targów widać, że Dungeon Lords i Fabrik Manager spełniają oczekiwania. 'Sleeper hit' okazuje się być Carson City. A At the gates of Loyang jest zaskakująco nisko oceniany :shock: . Stronghold bardzo dobrze wypada. Wszystko to jednak jest jeszcze oparte na zbyt małej próbce głosów - po dzisiejszym dniu będzie można wyciągać mocniej zakorzenione wnioski :)

http://www.boardgamegeek.com/geekbuzz/o ... /essen2009
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Essen 2009 - na co czekacie?

Post autor: Filippos »

A mnie zadziwia całkowity brak w geekbuzzie Dominiona Seaside :shock:
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
forlorn
Posty: 15
Rejestracja: 17 sie 2009, 11:26
Lokalizacja: Warszawa

Re: Essen 2009 - na co czekacie?

Post autor: forlorn »

Dominion Seaside jest ale na drugiej stronie w High Traffic (11 glosow/ srtednia ocen 3.7)
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: Essen 2009 - na co czekacie?

Post autor: melee »

Poczekajmy na więcej głosów, na razie Mow jest na 3 miejscu "hot", a to gra stara i lekko mówiąc słaba..
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Essen 2009 - na co czekacie?

Post autor: ja_n »

melee pisze:Poczekajmy na więcej głosów, na razie Mow jest na 3 miejscu "hot", a to gra stara i lekko mówiąc słaba..
Mnie też to zaskoczyło, gra jest bardzo kiepska. Muszą mieć fajne hostessy :D
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2822
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 107 times
Been thanked: 161 times
Kontakt:

Re: Essen 2009 - na co czekacie?

Post autor: Ink »

ja_n pisze:
melee pisze:Poczekajmy na więcej głosów, na razie Mow jest na 3 miejscu "hot", a to gra stara i lekko mówiąc słaba..
Mnie też to zaskoczyło, gra jest bardzo kiepska. Muszą mieć fajne hostessy :D
Albo oddanych przyjaciół.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Essen 2009 - na co czekacie?

Post autor: yosz »

A mnie nie dziwi niska pozycja Loyanga - w ogóle. Le Havre też nie był wysoko w rankingach po targach. Nie jestem pewien czy gra jest prezentowana na Essen (tak jak np Dungeon Lords czy Factory manager), ale widziałem wczoraj w kamerce jak czworo graczy próbowało nauczyć się samemu gry. Czytali instrukcję na głos przez prawie godzinę. Potem zaczęli grać. A że gra to też pewnie kilka godzin (2-3) to nie wiem czy po takiej partii nie wstałbym z niesmakiem, że tyle czasu się męczyłem i gra nie powaliła na kolana. Do tej gry trzeba usiąść ze spokojną głową, a nie na "hurra mam kopię - gramy!". Inna sprawa taki Dungeon Lords, gdzie uczysz się gry, ale jest śmiesznie, mam fajne malutkie impy i jest wesoło przy stole.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Essen 2009 - na co czekacie?

Post autor: Sandman »

Przeczytałem właśnie (niestety bardzo pobieżnie, bo w pracy jestem) opis Kulkmanna dotyczący rozgrywki w Cyklady i coraz bardziej jestem nakręcony na tę grę. Zapowiada się na takie ciekawsze Mare Nostrum, które ocieka klimatem mitologii i jest bardzo lubiane przez moich znajomych (sam szukałem właśnie takiego lepszego odpowiednika tej gry).

Na chwilę obecną moja lista "don't think, just buy" (cholernie spodobała mi się ta nazwa) obejmuje 3 pozycje:
Dungeon Lords
Mr. Jack in New York
Cyklady

Za nimi Stronghold i Carson City, ale to już do przemyślenia.
Ostatnio zmieniony 23 paź 2009, 14:23 przez Sandman, łącznie zmieniany 3 razy.
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Essen 2009 - na co czekacie?

Post autor: Veridiana »

Mnie Cyklady kojarza się z Utopią, do której się jakoś zabrać nie mogłam (fakt, miałam egzemplarz bez kart ale to inna sprawa ;)
Ilustracje jednak świetne.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Essen 2009 - na co czekacie?

Post autor: Geko »

Gry z Essen są jak zemsta - najlepiej konsumować na zimno. Te wszystkie gorące rankingi są fajne, ale dla mnie to bardziej ciekawostka z lekkim wskazaniem, co może być warte sprawdzenia.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Essen 2009 - na co czekacie?

Post autor: Sandman »

Geko: ale w takiej właśnie spontaniczności kryję się radość z gier. No, a jeśli dana gra okaże się niewypałem? Trudno, pójdzie na sprzedaż/wymianę i tyle. Tego oczekiwania na nią i początkowego zachwytu nic ci nie odbierze. Przynajmniej ja tak do tego podchodzę. :)
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Essen 2009 - na co czekacie?

Post autor: jax »

wow, kolejny update! (Geko, mnie nie zabił za 'sleeper hit' to i może to mi ujdzie płazem; ach czemuż to czemuż polski nie jest taki 'concise' jak angielski? :P )

i z pierwszego na ósme nurkuje Factory Manager a na pierwsze triumfalnie wkracza Imperial 2030

myślę, że jesteśmy *znacznie* bardziej na bieżąco z tym co jest hot i jakie są trendy (to rzeczownik l.mn. a nie przymiotnik jakby ktoś się pytał ;P) niż nasi wyjazdowicze w Essen :!: :twisted:
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Essen 2009 - na co czekacie?

Post autor: Geko »

Sandman pisze:Geko: ale w takiej właśnie spontaniczności kryję się radość z gier. No, a jeśli dana gra okaże się niewypałem? Trudno, pójdzie na sprzedaż/wymianę i tyle. Tego oczekiwania na nią i początkowego zachwytu nic ci nie odbierze. Przynajmniej ja tak do tego podchodzę. :)
Ja nie mówię, że mamy się nie cieszyć, tylko, że czas pokaże, co zostanie z zachwytów z Essen :P
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Essen 2009 - na co czekacie?

Post autor: Geko »

jax pisze:ach czemuż to czemuż polski nie jest taki 'concise' jak angielski? :P )
Tak, Jax, "concise" też nie ma odpowiednika w języku polskim :twisted:
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1739
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 108 times
Been thanked: 27 times

Re: Essen 2009 - na co czekacie?

Post autor: Tommy »

Nie rozumiem, jak w ogóle można brac pod uwagę jakies "statystyki-oceny" oparte np. na 7 czy 11 głosach......

Jak by było przynajmniej ze 150 - 200 i będą fajne noty to można zacząć myśleć o tytule pozytywnie. Bo już nie mówię, że chciałbym żeby było to kilkaset głosów ale to już marzenia.
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
Awatar użytkownika
Andreus
Posty: 1568
Rejestracja: 01 mar 2009, 19:55
Has thanked: 6 times

Re: Essen 2009 - na co czekacie?

Post autor: Andreus »

Kolejne zmiany i Stronghold znów na czele !!!
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Essen 2009 - na co czekacie?

Post autor: jax »

Tommy pisze:Nie rozumiem, jak w ogóle można brac pod uwagę jakies "statystyki-oceny" oparte np. na 7 czy 11 głosach......

Jak by było przynajmniej ze 150 - 200 i będą fajne noty to można zacząć myśleć o tytule pozytywnie. Bo już nie mówię, że chciałbym żeby było to kilkaset głosów ale to już marzenia.
Już jest przedział 10-31 głosów dla tych najczęściej ocenianych - a to dane dopiero z dziś 7:00 rano - tak więc po kolejnych 3 dniach targów myślę, że najwyższe liczby głosów mogą dobić do 100-150.

I nie ma się tym co ściśle sugerować, jeśli np. 0.2 bedą dzielić grę między 5 a 15 miejscem. Ważne jest, że będzie elita, powiedzmy 30, 40 czy iluś gier dobrych/bardzo dobrych, z ktorych każdy wybierze sobie takie tytuły jak mu odpowiadają.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Andreus
Posty: 1568
Rejestracja: 01 mar 2009, 19:55
Has thanked: 6 times

Re: Essen 2009 - na co czekacie?

Post autor: Andreus »

Dane są aktualizowane prawdopodobnie co godzine, ostatnie wyniki z dziś 2:00 pm.
ODPOWIEDZ