Egizia / Dolina Królów (ed. 2009) (F. Brasini, V. Gigli, S. Luperto, A. Tinto)

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Egizia

Post autor: wc »

No to źle gracie ;-)
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: Egizia

Post autor: melee »

Mówcie co chcecie, ta karta jest i tak za mocna 8)
Co nie znaczy, że nie można z nią przegrać :lol:
Już sam większy wybór bonusów sporo daje, a darmowe 10 pkt? Masakra.

Z drugiej strony lubię, gdy w grach są elementy o nierównej sile, bo wpływają mocno na interakcję i dylematy (mniej silnych rzeczy vs więcej słabszych). Ale tu może się zdarzyć układ, gdzie ktoś dostanie na początku tę kartę prawie za darmo.
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Egizia

Post autor: wc »

Zwróćcie uwagę, że trzeba w każdej rundzie lądować na sfinksie abuy skasować to 10 punktów
Przy większej niż 2 ilości graczy przeciwnicy mogą skutecznie blokować takie poczynania
A jeśli posiadacz tej karty chce mieć pewność że dopcha się do sfinksa, to właściwie musi odpuścić wszystkie pola przed sfinksem i stawiać pierwszy statek na tym placu budowy.
A przegiętą kartą jest karta sfinksa dająca 1pkt za każde zdobyte w grze 10 punktów
Grając w 2 osoby wyrzucamy ją z talii.
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Egizia

Post autor: folko »

wc pisze:No to źle gracie ;-)
Może źle, ale chyba tak to zostawię :)
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: Egizia

Post autor: melee »

Niektóre karty są też nierealne do wypełnienia przy pewnej liczbie osób itp. Idealnie byłoby, gdyby dla różnych ilości osób były inne talie.
Awatar użytkownika
rand
Posty: 498
Rejestracja: 03 lis 2008, 22:07
Lokalizacja: Gdańsk Zaspa
Has thanked: 119 times
Been thanked: 88 times

Re: Egizia

Post autor: rand »

Mam pytanie odnośnie 2 i 3 osobowej gry. Wg instrukcji jest że używa się dwóch placów budowy natomiast trzeci zaznaczamy ze jest jako niedostępny.
Co decyduje które pole jest nieużywane? Skoro mamy 5 rund to nie możemy równo tego podzielić. Więcej na ten temat w instrukcji nie znalazłem.
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Egizia

Post autor: Edwardo »

Pola budowy są wszystkie używane w rozgrywce 2 i 3 osobowej. Chodzi tu o ograniczenie do dwóch miejsc gdzie stawia się stateczki na każdym z tych pól. Czyli maksymalnie dwie osoby mogą "parkować" na każdej budowie a nie trzy jak w rozgrywce 4-o osobowej, żeby mieć gwarancję budowania.
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
ciastek
Posty: 60
Rejestracja: 28 lut 2011, 15:19
Lokalizacja: Milicz

Re: Egizia

Post autor: ciastek »

Mam niemieckie wydanie Egizii. Czy możecie pomoc w znalezieniu informacji nt. 2 dodatkowych kart oraz zasad opcjonalnych z polskiego wydania?
Z góry DZ.
art
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Egizia

Post autor: FortArt »

ciastek pisze:Mam niemieckie wydanie Egizii. Czy możecie pomoc w znalezieniu informacji nt. 2 dodatkowych kart oraz zasad opcjonalnych z polskiego wydania?
Tu są opisane:
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 99#p342099
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Dziami
Posty: 289
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:43
Lokalizacja: Stalowa Wola
Has thanked: 201 times
Been thanked: 75 times

Re: Egizia

Post autor: Dziami »

Witam
Mam pytanie dotyczące karty sfinksa dającej punkt za każde wcześniej zdobyte 10/15. Rozpatrujecie ją przed, czy po doliczeniu punktów z pozostałych kart sfinksa? Tzn. do tej karty liczą się punkty zdobyte tylko podczas samej gry, czy również punkty bonusowe z kart sfinksa, które zdobyliśmy w trakcie gry, a rozpatrujemy na końcu rozgrywki? :roll:
Awatar użytkownika
the_ka
Posty: 471
Rejestracja: 13 lis 2006, 16:35
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 33 times
Been thanked: 27 times

Re: Egizia

Post autor: the_ka »

Dziami pisze:Witam
Mam pytanie dotyczące karty sfinksa dającej punkt za każde wcześniej zdobyte 10/15. Rozpatrujecie ją przed, czy po doliczeniu punktów z pozostałych kart sfinksa? Tzn. do tej karty liczą się punkty zdobyte tylko podczas samej gry, czy również punkty bonusowe z kart sfinksa, które zdobyliśmy w trakcie gry, a rozpatrujemy na końcu rozgrywki? :roll:
strona 12 instrukcji

"Po zliczeniu wszystkich punktów, gracz otrzymuje dodatkowy punkt za każde 10/15 punktów, które zdobył (zaokrąglając w górę)"
Dziami
Posty: 289
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:43
Lokalizacja: Stalowa Wola
Has thanked: 201 times
Been thanked: 75 times

Re: Egizia

Post autor: Dziami »

the_ka pisze:
Dziami pisze:Witam
Mam pytanie dotyczące karty sfinksa dającej punkt za każde wcześniej zdobyte 10/15. Rozpatrujecie ją przed, czy po doliczeniu punktów z pozostałych kart sfinksa? Tzn. do tej karty liczą się punkty zdobyte tylko podczas samej gry, czy również punkty bonusowe z kart sfinksa, które zdobyliśmy w trakcie gry, a rozpatrujemy na końcu rozgrywki? :roll:
strona 12 instrukcji

"Po zliczeniu wszystkich punktów, gracz otrzymuje dodatkowy punkt za każde 10/15 punktów, które zdobył (zaokrąglając w górę)"
Dzięki za szybką odpowiedź. Mam za sobą już trochę rozgrywek i zapomniałem o jej istnieniu ;)
Ps. zaokrąglając w dół.
Banan2
Posty: 2617
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Egizia

Post autor: Banan2 »

M&T pisze: 4. Jak zaznaczacie punkty poniżej „0”? :wink:
Czy to prawda, że w polskawym wydaniu (Dolina Królów) punktacja gracza nie może zejść poniżej zera?!
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
the_ka
Posty: 471
Rejestracja: 13 lis 2006, 16:35
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 33 times
Been thanked: 27 times

Re: Egizia

Post autor: the_ka »

Banan2 pisze:
M&T pisze: 4. Jak zaznaczacie punkty poniżej „0”? :wink:
Czy to prawda, że w polskawym wydaniu (Dolina Królów) punktacja gracza nie może zejść poniżej zera?!
Pozdrawiam
tak - "Punkty zwyciestwa gracza nigdy nie mogą spaść poniżej zera" (instrukcja, str.4, 3.Wyżywienie budowniczych)
Banan2
Posty: 2617
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Egizia

Post autor: Banan2 »

the_ka pisze:
Banan2 pisze:
M&T pisze: 4. Jak zaznaczacie punkty poniżej „0”? :wink:
Czy to prawda, że w polskawym wydaniu (Dolina Królów) punktacja gracza nie może zejść poniżej zera?!
Pozdrawiam
tak - "Punkty zwyciestwa gracza nigdy nie mogą spaść poniżej zera" (instrukcja, str.4, 3.Wyżywienie budowniczych)
No to ja się zapytam: Bard why ?! :shock: Przecież na początku jest najgorszy przelicznik brakujące kłosy/punkty karne. Wszystkie poprzednie wersje instrukcji mówiły o punktach ujemnych. Wychodzi na to, że na początku można prawie bezkarnie nie karmić robotników.
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
xawerka
Posty: 158
Rejestracja: 27 wrz 2008, 08:51

Re: Egizia

Post autor: xawerka »

Mam wersje niemiecką. Jest karta (jederzeit); w kółku jest napis: X2 i obok : du kannst alles in einem runden feld verdoppel. Czy ta karta oznacza, że gracz musi przesunąć 2 zespoły budowlane o dwa pola w prawo lub przesuwa swojego dżokera o dwa pola i może też o 2 pola przesunąć krążek nawadniający? Tak mam przetłumaczone w instrukcji. Wydaje mi się trochą za mocna ta karta. Proszę o rozwianie wątpliwości.

I drugie pytanie, jeżeli gracz ma kartę, ze może pobrać dodatkowe dwie karty sfinksa ( czyli np pobiera łącznie trzy) to czy przy odrzuceniu tych dwóch ekstra też dostaje dwa punkty zwycięstwa?
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Egizia

Post autor: Nataniel »

O ile pamiętam, po prostu dwukrotnie korzystasz z jakiegoś pola.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Egizia

Post autor: FortArt »

xawerka pisze:Mam wersje niemiecką. Jest karta (jederzeit); w kółku jest napis: X2 i obok : du kannst alles in einem runden feld verdoppel. Czy ta karta oznacza, że gracz musi przesunąć 2 zespoły budowlane o dwa pola w prawo lub przesuwa swojego dżokera o dwa pola i może też o 2 pola przesunąć krążek nawadniający? Tak mam przetłumaczone w instrukcji. Wydaje mi się trochą za mocna ta karta. Proszę o rozwianie wątpliwości.
Dwukrotnie odnosisz korzyść z okrągłego pola. Innymi słowy tak jakbyś dwa razy wykonywała tę akcję. A zatem wszystko co opisałaś możesz wykonać. W polskiej instrukcji jest nawet przykład opisujący dokładnie te przykłady. Czy to jest mocne? Przesunięcie robotników na pewno fajne, ale żywić też trzeba. Zresztą zużyłaś przecież akcję by dostać dostać tę kartę.
xawerka pisze:I drugie pytanie, jeżeli gracz ma kartę, ze może pobrać dodatkowe dwie karty sfinksa ( czyli np pobiera łącznie trzy) to czy przy odrzuceniu tych dwóch ekstra też dostaje dwa punkty zwycięstwa?

Tak i to są 2 punkty co rundę. Bardzo mocna karta. W polskiej wersji na prośbę graczy Bard dodał jej opcjonalny zamiennik. Nowa karta, zalecana dla gry 2- lub 3-osobowej, pozwala dobrać tylko tylko 1 kartę Sfinksa co rundę.
Ostatnio zmieniony 28 gru 2012, 02:04 przez FortArt, łącznie zmieniany 1 raz.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
xawerka
Posty: 158
Rejestracja: 27 wrz 2008, 08:51

Re: Egizia

Post autor: xawerka »

Dzięki. To wszystko powyższe jest już jasne :) .

Jeszcze jedno pytanie: jest karta, która pozwala graczowi na zabranie 1 karty niezajętej przez żadnego innego gracza. Czy ta karta działa od bieżącej tury, w której gracz ją pozyskał czy od następnej?
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Egizia

Post autor: FortArt »

xawerka pisze: Jeszcze jedno pytanie: jest karta, która pozwala graczowi na zabranie 1 karty niezajętej przez żadnego innego gracza. Czy ta karta działa od bieżącej tury, w której gracz ją pozyskał czy od następnej?
Efekt jest oznaczony jako "Trwały". Zgodnie z instrukcją taka kartę od razu umieszczasz w swoim obszarze gry i działa ona do końca gry. Nie widzę nigdzie zapisu, że ma działać z opóźnieniem. Wprost tego nie napisano niestety, ale wniosek taki, ze działa już od tej rundy.

Instrukcja PL: http://wydawnictwo.bard.pl/?wpfb_dl=33
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Faziee
Posty: 147
Rejestracja: 30 paź 2012, 13:26
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Egizia

Post autor: Faziee »

Witam, mam pytanie do tego, że w instrukcji jest napisane, że nie można spaść poniżej zera w punktacji. Czy to oznacza, że w pierwszej turze w ogóle nie trzeba się przejmować żywieniem robotników, bo faza żywienia jest przed budowaniem, czyli jeszcze nie zdążymy zdobyć w żaden sposób punktów?
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Egizia

Post autor: adikom5777 »

Trzeba. Jest to błąd polskiej instrukcji, bo z tego co pamiętam w angielskiej było napisane, że można spaś poniżej zera.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4091
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 299 times
Been thanked: 176 times

Re: Egizia

Post autor: lacki2000 »

Faziee pisze:Witam, mam pytanie do tego, że w instrukcji jest napisane, że nie można spaść poniżej zera w punktacji. Czy to oznacza, że w pierwszej turze w ogóle nie trzeba się przejmować żywieniem robotników, bo faza żywienia jest przed budowaniem, czyli jeszcze nie zdążymy zdobyć w żaden sposób punktów?
Pierwszą rozgrywkę grałem na wariata na yucata.de. Dziwnie musieli w monitor spoglądać moi współgracze gdy widzieli moje losowe ruchy. Dobiłem gdzieś tak do -24 punktów pędząc moją zagłodzoną gromadę poddanych wokół Nilu, gdy powoli zacząłem pojmować o co w tej grze chodzi. Teraz już jestem prawie "ekspertę" i staram się nie zbierać ujemnych punktów :)
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Egizia

Post autor: adam_k27 »

Ja mam wątpliwość dotyczącą karty Nilu pozwalającej raz na turę przesunąć dowolnego robotnika o jedno pole w prawo na torze siły. Czy można tego przesunięcia dokonać w dowolnym momencie?

Obecnie tak właśnie gramy, co pozwala wzmocnić robotnika gdy tego potrzebujemy czyli najczęściej już w fazie budowy a po fazie żywienia i uniknąć płacenia w tej samej turze o jeden więcej żywności.
metyu
Posty: 381
Rejestracja: 12 gru 2012, 11:08
Been thanked: 1 time

Re: Egizia

Post autor: metyu »

Możesz użyć po fazie żywienia.
ODPOWIEDZ