(Gdynia) Eurogranie (info w pierwszym poście)

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: ChlastBatem »

Parę kwestii.

Usprawiedliwianie błędów w grze argumentem, że to jego pierwsza gra to trochę naciągane. My geeki mamy pojęcie o tym kto to zrobił itp. Natomiast zwykły konsument albo mniej zaawansowany gracz nie orientuje się i go guzik obchodzi kto to zrobił, która to jego gra, czy mają patologię w domu... chcą dostać produkt bez błędów, kompletny z poprawnymi, jasnymi zasadami. Dlatego pewnie jest takie małe zainteresowanie jego drugą grą Nantucket.
dexete pisze:Rosyjskie/Amerykańskie Koleje - za mało interakcji, powiedziałbym, że to w zasadzie taki single player.
dexete pisze:New Bedford - po pięciu partiach gra nadal mi się podoba. Jest interakcja, są emocje.
Przecież te gry w zasadzie są identyczne jeśli chodzi o interakcję. Nawet RR jest bardziej restrykcyjna bo zajęte pole jest już niedostępne, zaś w New Bedford robisz słabszą opcję (oprócz własnych budynków). Nie rozumiem tego wtedy :P

Co do emocji... kwestia indywidualna. Ja prawie czułem pot na plecach jak widziałem Wasze "chamskie ruchy" :lol:

dexete pisze:Poza tym niska regrywalność, którą co prawda zwiększają dodatki ale to mnie nie przekonuje. Myślę, że już sama podstawka powinna zapewniać odpowiednią regrywalność.
Ale na czym bazujesz tą regrywalność? Na Yucata można grać w RR. Wielu graczy ma rozegranych partii w setkach. Jeden typ ma nawet 326 partii za sobą. Moim zdaniem to o czymś świadczy. Nie nudzi się. Inni, którzy zaczęli narzekać o regrywalność na forum posiadają 50+ partii. W żadną grę euro nie zagrałem 50 lub więcej razy. Podejrzewam, że jakbym to zrobił grając w najlepszą grę z kolekcji to też bym czuł powtarzalność i nudę.
Wydaje mi się, że może bardziej męczy Cię mechanika worker-placement albo coś w tym stylu niż sama gra. Chociaż nie wiem :D Ale zgodzić się z tym zarzutem nie mogę :wink:
dexete pisze:Chętnie kupię kolejną jego grę.
Nantucket czeka :D
Awatar użytkownika
dexete
Posty: 357
Rejestracja: 28 sty 2016, 21:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: dexete »

Ale ja liczę na kolejne poważne tytuły tego autora :D
New Bedford nie kupi żaden nowicjusz więc nie będzie miał problemu. Nowicjusz kupi Tajniaków albo Osadników z Catanu.

Co do Rosyjskich Kolei to lubię worker placement więc to nie jest problem. Dla mnie brak tutaj interakcji bo jest za dużo dobrych i za dużo podobnych do siebie pól do wyboru. Zajmiesz to to ja zajmę tamto a w następnej rundzie stanę sobie tam gdzie chciałem wcześniej. W jakiej kolejności będę rozbudowywał swoją planszę nie jest w tej grze najważniejsze bo punkty lezą całymi workami na planszy gracza więc zawsze jest full opcji. W New Bedford możesz komuś np. zablokować pobór surowców czy uniemożliwić lub chociaż utrudnić odpalenie statku itd.
W Kolejach nie interesuje mnie co robią inni gracze a w New Bedford trzeba na to patrzeć. No i sam połów wielorybów, ten dreszczyk emocji co zostanie dla ostatniego gracza :lol: Coś pięknego!
To że ktoś ma podane, że rozegrał 326 partii i to jeszcze przez internet niewiele dla mnie znaczy i nie przekonuje mnie to. Myślę, że są ludzie którzy tyle razy grali w Monopoly i powiedzą, że jest super.
Awatar użytkownika
dexete
Posty: 357
Rejestracja: 28 sty 2016, 21:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: dexete »

Wracając jeszcze do Amerykańskich to przeglądałem forum bgg na temat tego dodatku i wydaje mi się, że nie do końca poprawnie graliśmy. Nie dawała mi spokoju ta moneta, że jej nie trzeba oddawać wykonując akcję giełdy. Na forum znalazłem informację, że musimy zapłacić monetę. Poza tym przy okazji wyszło, że z akcji na giełdzie nie dostaje się chyba co rundę tych wszystkich bonusów. Pewności nie mam bo nie dysponuję instrukcją tylko cudzymi wypowiedziami na forum ale może skoro macie dodatek to sprawdzicie to przy okazji w instrukcji :) Dla mnie to w sumie nie ma znaczenia bo gry nie kupuję ale skoro Wy macie to chyba warto to sprawdzić.
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: cezaras »

dexete pisze:Wracając jeszcze do Amerykańskich to przeglądałem forum bgg na temat tego dodatku i wydaje mi się, że nie do końca poprawnie graliśmy....
wyciągam instrukcję i zaczynam czytać :)
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: cezaras »

poczytałem... i... faktycznie 3 błędy:
a) monetę na tych trzech polach służących do awansu na giełdzie trzeba zapłacić, a nie tylko mieć
b) bonusy za "cała giełdę"dostajemy za każdym razem kiedy ktoś weźmie "steelworks" a nie na koniec każdej rundy
c) dodatkowo bonus za "całą giełdę" dostaje gracz, który weźmie bonus + 1 na giełdzie....

Przepraszam za pomyłki - ale nie sądzę, żeby bardzo zmieniły wrażenia z gry

myślę, że po poprawkach gra będzie jeszcze bardziej kombinacyjna i jeszcze ciekawsza...
... dlatego już teraz zgłaszam swoje dwie propozycje na przyszłą środę:
* American Railroads
* Hansa Teutonica
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: cezaras »

ps. a'propos propozycji na przyszłą środę, to prawdopodobnie będzie dostępne już Fields of Green...
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: ChlastBatem »

cezaras pisze:ps. a'propos propozycji na przyszłą środę, to prawdopodobnie będzie dostępne już Fields of Green...
To skoro ma być tyle soczystych tytułów to proponuje spotkanie od 15 do 24 :D
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: cezaras »

a mnie jednak nie będzie :/
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: ChlastBatem »

cezaras pisze:a mnie jednak nie będzie :/
:cry:

Chyba wyjątkowo w tym tyg. nie będzie spotkania.
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: cezaras »

nagła zmiana:
jutro mogę być, więc jeśli będą chętni, to.... będę miał w bagażniku Hansę Teutonicę i American Railroads
Awatar użytkownika
dexete
Posty: 357
Rejestracja: 28 sty 2016, 21:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: dexete »

Zgłaszam New Bedford i Great Western Trail.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: ChlastBatem »

ANKIETA

Mnie niestety może jutro nie być.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: ChlastBatem »

Wyniki
Spoiler:
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: cezaras »

wybór znakomity :)
pytanie tylko co z tym zagadnieniem
ChlastBatem pisze: Mnie niestety może jutro nie być.
bo Hansa Teutonica w dwie osoby nie chodzi :(
tzn. jest jakiś wariant (nawet opisany w oficjalnej instrukcji), który ma na forach tak jednoznacznie fatalne opinie, że nawet nie próbowałem....
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: Wolf »

cezaras pisze:bo Hansa Teutonica w dwie osoby nie chodzi :(
tzn. jest jakiś wariant (nawet opisany w oficjalnej instrukcji), który ma na forach tak jednoznacznie fatalne opinie, że nawet nie próbowałem....
Trochę przypadkiem kliknąłem w temat, ale jak już tu jestem to dodam coś merytorycznego...

Otóż wbrew pozorom HT może całkiem nieźle chodzić na 2 osoby (chociaż oczywiście pełnię możliwości pokazuje przy większej ilości osób). I mówię tutaj również o zasadach oficjalnych, ale NIE tych z podstawki, tylko z drugiego dodatku (Britannia). Co więcej zasady te są uniwersalne (działają na wszystkich planszach) i nie wymagają dodatkowych komponentów.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: ChlastBatem »

Obrazek Obrazek

Jak wychodziłem to chłopaki zaczynali grać w Wiarusów. Ciekawe czy zobaczyli białego gołębia...

Hansa Teutonica - cieszę się, że zagraliśmy. Teraz przynajmniej wiem co zrobić z dodatkiem z kalendarza. Sprzedać :wink:

New Bedford - zagrałem na same budynki bez połowów (statek wypuszczony na jedną turę, który wrócił z jednym tyci wielorybem NIE LICZY SIĘ :P ). Moim zdaniem sukces. Przegrałem tylko 2 punktami. W sumie to dziwne, że aż tak mi się udało ignorując główny mechanizm gry. Grę finalnie oceniam na 7. Gdyby była dopracowana to może nawet 8. Ma swoje problemy/wady. Intryguje mnie dodatek.
Awatar użytkownika
dexete
Posty: 357
Rejestracja: 28 sty 2016, 21:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: dexete »

Hansa Teutonica - przyjemna gra, interakcja na fajnym poziomie. Cały czas coś się dzieje, trzeba obserwować i przewidywać ruchy innych graczy. W zasadzie brak losowości - duży plus. Muszę zagrać ponownie i niewykluczone, że kupię. Nie wiem tylko czy się sprawdzi na dwie osoby :(

Ned Bedford - prosta, przyjemna gra z losowością na akceptowalnym poziomie jak na taki typ gry.

Wiarusi - najlepsza spośród kooperacji z którymi miałem do czynienia. Dzisiaj akurat wygraliśmy ale do tej pory gra dawała raczej w kość.

Tzaar - nie grywam w gry logiczne więc się nie znam ale tę grę oceniam pozytywnie :D
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: cezaras »

Hansa Teutonica
Świetna gra. Jak zwykle.
Wiedziałem, że taka jest i się nie zawiodłem.
Losowości liczona w promilach. Silne uzależnienie od tego co robią inni gracze.
Niebanalne decyzje i szybkie ruchy.
No i zagraliśmy w godzinkę pełną partię...
Nic dziwnego, że na BGG to jedna z niewielu moich 10ek...
Zdecydowanie muszę się przyjrzeć dwuosobowemu wariantowi z dodatku, o którym pisał Wolf. Ale nawet jak się sprawdzi, to będę się trzymał zdania, że to gra dla której optymalną liczbą gracz jest 4ech lub 5ciu.

New Bedford
Też wygrałem :lol:
Lubię takie niewielkie gry, które nie zajmują dużo miejsca, nie trwają zbyt długo, a jednocześnie oferują tyle samo decyzji co pełnokrwiste duże tytuły.
I New Bredford jest blisko ideału takiej gry.
Bardzo fajne, sprytne kombinowanie.
Super, że końcowe wyniki były takie łeb w łeb(24, 23, 22 punkty), mimo zupełnie innych strategii.

Minus jest jeden, ale spory.
W tej grze albo mamy za wiele budynków, albo za mało ludzików. Worker Placement, gdzie mając ostatniego meepla mam do wyboru kilka świetnych ruchów??
Coś nie tak...

Acha i jeszcze cena - spojrzałem sobie na aktualną cenę w sklepach, w których gra jest dostępna. 169 PLN. Nawet przy zniżkach to będzie jakieś 150. Przy tym co oferuje ta gra, to myślę, że za dużo...

Wiarusi
Nie lubię kooperacji.
Programowo jestem uprzedzony.
Ale nie męczyłem się grając w Wiarusów.
Przy czym, nie ukrywajmy, to jest fillerek korporacyjny.
Sympatyczny, ale i mega losowy.
Na pewno z radością spróbuję raz jeszcze w większym gronie, ale.... sam prawie na pewno sobie nie kupię...
ps. no i wygraliśmy w cuglach :)

Tzaar
Moim zdaniem najlepsza gra z serii GIPF (chociaż przyznaję się, że grałem tylko w 4 z nich, z tego bardzo dobrze znam dwie).
Jak większość gier logicznych przykładowy wręcz przedstawiciel grupy "Easy to learn, hard to master".
Bardzo dynamiczna gra, w której co swój ruch podejmujemy decyzję czy chcemy sami być silniejsi (bezpieczniejsi) czy pomniejszamy liczbę pionów przeciwnika.

pytanie wieczoru
Czy gramy w nudne gry, czy sami jesteśmy tacy antypatyczni ??
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4091
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 299 times
Been thanked: 177 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: lacki2000 »

cezaras pisze:Czy gramy w nudne gry, czy sami jesteśmy tacy antypatyczni ??
:shock: żeco?
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
dexete
Posty: 357
Rejestracja: 28 sty 2016, 21:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: dexete »

cezaras pisze: pytanie wieczoru
Czy gramy w nudne gry, czy sami jesteśmy tacy antypatyczni ??
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Odpalmy ankietę to się dowiemy :D
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: ChlastBatem »

Kto połamie się opłatkiem przy dobrym Euro? Ja będę :) Pamiętajcie o ankiecie.

PS: Mamy jakieś świąteczne gry?
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: cezaras »

a jest szansa, żebyśmy w tym tygodniu, wyjatkowo, przesunęli na czwartek ??
w środę nie mogę na 100%, a w ten czwartek by mi pasowało...
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: ChlastBatem »

Ja w tym tygodniu jestem zawalony robotą i zostawiłem sobie tylko okienko na środę.
pronto_
Posty: 42
Rejestracja: 25 gru 2015, 18:48
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 33 times
Been thanked: 4 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: pronto_ »

Cześć! Od dawna obserwuje ten wątek i w końcu uda mi się zorganizować czas, więc chętnie do was dołączę ;)

Zgłaszam Goa i Glen More.
Awatar użytkownika
dexete
Posty: 357
Rejestracja: 28 sty 2016, 21:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: dexete »

pronto_ pisze:Cześć! Od dawna obserwuje ten wątek i w końcu uda mi się zorganizować czas, więc chętnie do was dołączę ;)
Cześć! Zapraszamy!
Zgłaszam Rokoko i Mombasa.
ODPOWIEDZ