Le Havre (Uwe Rosenberg)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1093
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 86 times
Been thanked: 31 times

Re: Le Havre

Post autor: Rafal_Kruczek »

solkan pisze:Szkoda, że w LH rewersy kart są zależne językowo. W takim razie pozostaje mi zdobyć anglojęzyczną kartę Tablet with App... Chyba że Lacerta wyda kiedyś polską wersję kart promocyjnych?:)
Są koszulki na karty wielkości euro, nieprzeźroczystym tyłem
na przykład http://www.starlitcitadel.com/games/eur ... acked.html
solkan
Posty: 239
Rejestracja: 05 lut 2010, 15:29
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 13 times
Been thanked: 3 times

Re: Le Havre

Post autor: solkan »

Rafal_Kruczek pisze:Są koszulki na karty wielkości euro, nieprzeźroczystym tyłem
na przykład http://www.starlitcitadel.com/games/eur ... acked.html
Myślałem o tym, ale obiecałem sobie już nigdy więcej nie kupować koszulek Mayday po tym, gdy większość z nich - w wersji przeźroczystej, kupionych właśnie do LH - nie nadawała się do użytku, ponieważ była za mała.
TTR_1983
Posty: 3950
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 89 times
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: TTR_1983 »

Karty są naprawdę w porządku, nie wiem o co niektórym chodzi. W ogóle jakość wykonania naprawdę dobra. Mógłby ktoś podsumować wszystkie błędny w instrukcji/na kartach?
jerrymagu
Posty: 460
Rejestracja: 27 gru 2010, 20:28

Re: Le Havre

Post autor: jerrymagu »

Wykonanie gry na bdb poziomie, mam porównanie bo posiadam wersje en. W tym przypadku wielki plus dla wydawnictwa, karty nie odbiegają od tych w wersji en
Czarne serce mam i czarną w żyłach krew!
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Le Havre

Post autor: rastula »

tylko plansza się w rękach rozpada ;) (na 3 części)...
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2337
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 578 times
Been thanked: 933 times

Re: Le Havre

Post autor: Galatolol »

Nie można położyć jej na stole?
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1093
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 86 times
Been thanked: 31 times

Re: Le Havre

Post autor: Rafal_Kruczek »

mulek18 pisze:Karty są naprawdę w porządku, nie wiem o co niektórym chodzi. W ogóle jakość wykonania naprawdę dobra. Mógłby ktoś podsumować wszystkie błędny w instrukcji/na kartach?
Może zacznę:
NIEOFICJALNA ERRRATA do polskiego wydania Le Havre
INSTRUKCJA:
1. Spis budynków strona 3 (strona 15 w pdf) w wydrukowanej wersji brakuje:
"W pudełku znajdziesz również 33 karty rozszerzenia
gry: Le Grand Hameau. Autorami kart rozszerzenia
są: Grzegorz Kobiela, Uwe Rosenberg, Jay Volk, Darrell
Perrins, Kevin Lee, Brian Cherry, Mikkö Ämmälä, Anthony
Snider, Eric Boivin, Ken Roberts oraz Matt Tonks."

2. Strona 11 instrukcji jest
"W rzadkim przypadku, gdy
ma to znaczenie (np. płacisz opłatę wejściową albo kupujesz luksusowy
liniowiec), zachowajcie tę samą kolejność, która obowiązywała w trakcie
całej gry."
Powinno być:
"W rzadkim przypadku, gdy
ma to znaczenie (np. płacisz opłatę wejściową albo BUDUJESZ luksusowy
liniowiec), zachowajcie tę samą kolejność, która obowiązywała w trakcie
całej gry."


3. Zmiany w wersji solo - status nieustalony - nie wiem czy to jest tylko zasada, rada czy oficjalny wariant. Na PEWNO jest umieszony w trudnym do znalezieniu miejscu.
Instrukcja Strona 2 - ramka o wersji skróconej
W polskiej wersji jest
"W skróconej rozgrywce jednoosobowej zaczynasz posiadając kartę
Drewniany statek o wartości 2. Dodatkową kartę Drewniany statek
o wartości 2 umieść na polu Drewniane statki na planszy.
"
W niemieckiej wersji jest
"In der Soloversion erhält der Spieler gleich bei Spielstart ein 2er-Holzschiff, ein
weiteres 2er-Holzschiff kommt auf das Spielplanfeld für Holzschiffe. Auf dem
„Marktplatz“ können höchstens 4 Waren erworben werden.
Wir empfehlen, die Sondergebäude „Hafenwache“ und „Zoo“ herauszunehmen."
Czyli brakuje "Targowisko daje co najwyżej 4 dobra. Nie używaj Straży Przybrzeżnej i Zoo".
Trochę bez sensu jest umieszczenie tego w ramce o zasadach do gry skróconej, ponieważ w wersji skróconej nie uzywa sie zadnych dudynków specjalnych.
Tak więc jeśli wierzyć wersji niemieckiej instrukcji z 2012 roku i http://bgg.cc/geeklist/45371/item/1017372#item1017372 to gdzieś w instrukcji powinno być zdanie:
"W grze jednoosobowej Targowisko generuje co najwyżej 4 dobra oraz wyciągnij Straży Przybrzeżnej i Zoo w talii budynków specjalnych"
Straż Przybrzeżna w wersji solo nie robi nic. Zoo jest kartą której można nadużywać w wersji solo, ponadto umożliwia wyciągnięcie 55 mln franków w kombo z Chatką Rybaka. Więc usuniecie jej to kwestia balansowa.
Podobnie limit na Targowisku jest balansowy - bez niego Targ jest trochę za mocny
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1093
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 86 times
Been thanked: 31 times

Re: Le Havre

Post autor: Rafal_Kruczek »

---double post----
Ostatnio zmieniony 09 lip 2013, 15:19 przez Rafal_Kruczek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Le Havre

Post autor: rastula »

czyli z tymi statkami w wersji solo jest tak, że jeden "2" biorę do swojego obszaru a drugi kładę na planszy do zakupu / budowy?

jeśli gramy we dwóch, każdy od razu dostaje po jednym statku 2, a pole na planszy jest puste?

I jeszcze jedna sprawa/ wątpliwość


rozumiem że nie można dwa razy z rzędu aktywować tego samego budynku, tzn. muszę najpierw usunąć robotnika z karty aby położyć go tam ponownie.

Czy mogę w ruchu w którym zabieram surowce ze straganu zabrać również "na rękę" robotnika, aby w następnym ruchu postawić go na tym samym budynku? Pytając inaczej - czy robotnik może wrócić na rękę , czy tylko przemieszczać się pomiędzy budynkami ( pomijam sprzedaż budynku, bo to jest jasno opisane w instrukcji) .


wersja a

ruch 1
wysyłam robotnika do budynku A
ruch 2
biorę surowce ze straganu i robotnika z budynku A
ruch 3
wysyłam robotnika ponownie do budynku A


wersja b

ruch 1 wysyłam robotnika do budynku A
ruch 2 biorę surowce ze straganu
ruch 3 zabieram robotnika z budynku A
ruch 4 wysyłam robotnika do budynku A

?
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Le Havre

Post autor: Edwardo »

wersja b jest poprawna. Z tym, że w ruchu 3 zabierasz robotnika i gdzieś go przemieszczasz (do innego budynku) bo po co tracić ruch tylko na wzięcie robotnika do ręki.
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Le Havre

Post autor: rastula »

Edwardo pisze:wersja b jest poprawna. Z tym, że w ruchu 3 zabierasz robotnika i gdzieś go przemieszczasz (do innego budynku) bo po co tracić ruch tylko na wzięcie robotnika do ręki.

tak mi intuicja podpowiadała - grałem raz, ale myślę, że ponieważ istnieje przymus akcji po wejściu do budynku , to czasem po prostu nie możesz/ nie chcesz wykonać akcji - ale to czysto teoretyczne...:)
Awatar użytkownika
pabula
Posty: 2111
Rejestracja: 10 cze 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 70 times

Re: Le Havre

Post autor: pabula »

Nie można brać robotnika tak po prostu do domu.
Trafia nam on tam tylko w przypadku gdy ktoś sprzedaje/kupuje budynek w którym akurat jesteśmy.
I to jest właśnie jedyna możliwość kiedy możemy 2 razy pod rząd wejść do tego samego budynku.
Nawet w ostatnim ruchu, ale wtedy tylko jeśli sprzedajemy budynek, bo kupować już nie można.
(jeśli inni na to pozwolą i jeśli mamy tyle pieniędzy to w zasadzie można co ruch wykonywać akcję w tym jednym budynku. Sprzedać wejść. Kupić, wejść. Sprzedać, wejść itd... Ale nigdy jeszcze mi się to nie zdażyło by więcej niż dwa razy tak zrobić, nawet gdybym chciał. Wartościowe budynki są zawsze kupowane szczególnie ten do wysyłania towarów, właśnie na możliwość wykonania podwójnego ruchu na końcu)
A co do polskiej wersji to brakuje tylko 1 karty! Wow. Jestem mile zaskoczony :)
Ciekawe czy Przemek o niej nie wiedział. czy zabrakło mu już miejsca.

A karta ta to:
Obrazek

A te są?
Pewnie tak. Oby
Obrazek
solkan
Posty: 239
Rejestracja: 05 lut 2010, 15:29
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 13 times
Been thanked: 3 times

Re: Le Havre

Post autor: solkan »

Karta Spielemesse chyba nigdy nie została wydrukowana jako karta w jakiejkolwiek wersji językowej, a pojawiła się jedynie w wersji do wycięcia z ulotki reklamowej Lookout Games, trudno więc się jej spodziewać w polskiej edycji, zresztą nie ma oznaczenia typowego dla LGH. Z tego co rozumiem, w polskim wydaniu są karty LGH od 1 do 33, a nie ma kart promo.
Awatar użytkownika
pabula
Posty: 2111
Rejestracja: 10 cze 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 70 times

Re: Le Havre

Post autor: pabula »

Skoro są karty LGH 31-33 to są karty promo.
solkan
Posty: 239
Rejestracja: 05 lut 2010, 15:29
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 13 times
Been thanked: 3 times

Re: Le Havre

Post autor: solkan »

Tak, sa te 3 karty promo z LGH: dwie, ktore pierwotnie nie zmiescily sie w LGH i nowa karta "Tablet". Jest wiec pelny LGH. Ale nie ma tych 12 kart promo, ktorych zdjecie pokazales wyzej.
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1093
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 86 times
Been thanked: 31 times

Re: Le Havre

Post autor: Rafal_Kruczek »

rastula pisze:czyli z tymi statkami w wersji solo jest tak, że jeden "2" biorę do swojego obszaru a drugi kładę na planszy do zakupu / budowy?

jeśli gramy we dwóch, każdy od razu dostaje po jednym statku 2, a pole na planszy jest puste?
Tak, ale tylko w wersji skróconej.
Co do limitu solo Przy Targowisku widać że został przerwany łancuch komunikacyjny. Designer postanowił wprowadzić poprawnę w drugej edycji. Poprawka jest w niemieckiej instrukcji i to tylko w niemieckiej instrukcji - przy opisie wariantu skróconego - nie ma jej w opisie budynku i na karcie. W innych wersjach językowych jej nie ma.
A poprawka może mieć duży wpływ na balans rozgrywki solo i uzyskany wynik.
A propos czy jest jakiś ranking uzyskanych wyników solo (takich normalnych - a nie przegiętych kombo na 55 mln)
lub jakaś skala określająca poziom wyniku?

Troche szkoda, że nie ma Essen set po polsku, ale jak juz tutaj kiedyś liczyłem to z 69 specjalami po polsku i tak jest ponad 100 mln kombinacji budynkow specjalnych.
Picek
Posty: 182
Rejestracja: 14 maja 2013, 10:46

Re: Le Havre

Post autor: Picek »

Rafal_Kruczek pisze:Co do limitu solo Przy Targowisku widać że został przerwany łancuch komunikacyjny. Designer postanowił wprowadzić poprawnę w drugej edycji. Poprawka jest w niemieckiej instrukcji i to tylko w niemieckiej instrukcji - przy opisie wariantu skróconego - nie ma jej w opisie budynku i na karcie. W innych wersjach językowych jej nie ma.
A poprawka może mieć duży wpływ na balans rozgrywki solo i uzyskany wynik.
Mówisz (piszesz) o tym?
Rafal_Kruczek pisze:"W grze jednoosobowej Targowisko generuje co najwyżej 4 dobra oraz wyciągnij Straży Przybrzeżnej i Zoo w talii budynków specjalnych"
Ja z Niemieckiego nemo jestem, bardziej znam język francuskiego 'przeciwnika' ;)
7% zniżki w 3trolle - chętnie się podzielę, jak ktoś chce :)
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: FortArt »

pabula pisze: A te są?
Pewnie tak. Oby
Nie ma.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4091
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 299 times
Been thanked: 176 times

Re: Le Havre

Post autor: lacki2000 »

yyy nie chce być ciągle ten niedobry ale pytania o zasady to chyba nie ten dział ;)
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Picek
Posty: 182
Rejestracja: 14 maja 2013, 10:46

Re: Le Havre

Post autor: Picek »

lacki2000 pisze:yyy nie chce być ciągle ten niedobry ale pytania o zasady to chyba nie ten dział ;)
Oj, skoro już poruszone powyżej to pociągnąłem. Ale nie mam nic przeciwko, żeby powyższą dyskusję przerzucić już do działu "zasad" :)
7% zniżki w 3trolle - chętnie się podzielę, jak ktoś chce :)
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Le Havre

Post autor: mig »

Grę oczywiście zamówiłem - czekałem na wersję polską z utęsknieniem od dłuugiego czasu. Ale szczerze mówiąc jestem dość zaskoczony błędami/niedokładnościami w tłumaczeniu, tym bardziej, że jak do tej pory Lacerta specjalnych wpadek nie miała i niemal była wzorem dla innych jak robić polskie wydania. A tu takie "głupie" i irytujące wpadki. Tym bardziej wkurzające, że powstałe przez jakieś trzeciorzędne niedopatrzenie/niechlujstwo/brak korekty... no, szkoda...
Pewnie gry nie zepsują, ale jakiś tam niesmak pozostaje.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
MarcinG
Posty: 265
Rejestracja: 13 lut 2013, 15:41

Re: Le Havre

Post autor: MarcinG »

W instrukcji pisze że podczas akcji końcowej nie można wykonywać akcji kupna, budować raczej można z tego co ja wiem. Na kartach luksusowych liniowców pisze że podczas akcji końcowej nie można niczego BUDOWAĆ, gdzie jest błąd ?
Awatar użytkownika
pabula
Posty: 2111
Rejestracja: 10 cze 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 70 times

Re: Le Havre

Post autor: pabula »

W ostatnim ruchu nie wolno niczego kupować.
Budować i sprzedawać można.
A liniowców w ogóle nie można kupić. Je się da tylko zbudować. Może to o to chodziło?
Awatar użytkownika
MarcinG
Posty: 265
Rejestracja: 13 lut 2013, 15:41

Re: Le Havre

Post autor: MarcinG »

Dzięki, wiem że liniowców nie można kupić, ale na kartach tych statków pisze że podczas akcji końcowej nie można niczego budować, więc to jest chyba kolejny błąd
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Re: Le Havre

Post autor: bogas »

MarcinG pisze:Dzięki, wiem że liniowców nie można kupić, ale na kartach tych statków pisze że podczas akcji końcowej nie można niczego budować, więc to jest chyba kolejny błąd
No niestety i to dosyć przykry, bo to akurat ma ogromne znaczenie dla gry. Instrukcja też w jednym, wcześniej już cytowanym miejscu, zdaje się tę błędną wersję potwierdzać. Szkoda :(
ODPOWIEDZ