Zrób to sam cz. 2

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
Awatar użytkownika
Yatzek
Posty: 132
Rejestracja: 20 sie 2004, 09:53
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 3 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Yatzek »

Kafelki ze Skryby mają 20mm boki i 5mm grubości....
Są raczej małe ( w porównaniu z bloczkami )
Te literki 4cm.. nooo to takie by było niemałe, rzekłbym solidne... przerośnięte.. zeby nie powiedzieć jebitne :)
Ale kto wie? może w sam raz na duzy stół i słabe oświetlenie ;)
U Was tam w Gumowej Kaczce... czu Róży(?) .. jak znalazł ;)
Obrazek
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: janekbossko »

te kafelki od Skryby sa tylko o 5 mm chudsze a tak rozmair identyczny!
Jutro a właściwie dzid ide do Carefoura ;)

Yatzek...swoja droga co zdjęcie i samoróbka to dzieło sztuki...yhhh trza szlifować warsztat patrząc na Twoje rękodzieła
Awatar użytkownika
steady
Posty: 1034
Rejestracja: 25 wrz 2006, 17:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: steady »

Jakie właściwie wymiary mają bloczki z HotS? Na stronie Columbii za bloczki 20 mm wołają 20 centów, za 24 mm 40. Może jakieś zamówienie wspólne?
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: janekbossko »

wymiaru bloczkow to 20 mm x 20 mm x 10 mm
jesli wspolne zamówienie to ja jestem na tak i dołączam się :)

edit:
takie wymiary ma pożyczony Rommel :mrgreen:
Awatar użytkownika
assurbanipal
Posty: 250
Rejestracja: 09 sie 2007, 04:59
Lokalizacja: Bielsko - Biała
Has thanked: 1 time

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: assurbanipal »

steady pisze:Jakie właściwie wymiary mają bloczki z HotS?
U mnie mają 24 x 24 x 12mm. Jakby co to mogę wrzucić fotkę z linijką.

Ja mam Hammera mam oryginalnego, ale gdy potrzebowałem kilku dodatkowych bloczków (zaprojektowałem swoje naklejki przedstawiające najważniejsze postacie z gry, bo oryginały są paskudne) to zamówiłem poprzez Diablos Polacos z Columbia Games. Ale jak ktoś chce zrobić całą grę, to tak jak zauważyłeś wychodzi dość drogo :|

Swego czasu, zanim kupiłem HotS myślałem nad samoróbką, ale największym problemem w tym wypadku są właśnie bloczki. Długo myślałem nad rozwiązaniem. Byłem u stolarza z zapytaniem czy by mi takich nie powycinał, ale w zasadzie zostałem wyśmiany, potem podzwoniłem po firmach zajmujących się sprzedażą korka technicznego. Ale jak usłyszałem cenę (130 złotych za 60 bloczkow 24 x 24 x 10mm wyciętych laserowo) to dałem sobie spokój z samoróbką i chociaż miałem już zrobione własne naklejki i karty oraz mapę kupiłem używany oryginał.

Wspomniane wyżej klocki ze Scrabble \ Skryby wg mnie się nie bardzo nadają. Niby stoją, ale są zdecydowanie za chude - "przypadkowe" szturchnięcie planszy natychmiast rozproszy "mgły wojny" :wink:
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: janekbossko »

mapy dawalem strone wczesniej teraz kilka jednostek i wszystkie karty....460 karteczek!
dopiero co do domu wniosłem...

Obrazek

wszystko zalaminowane...a rozmiar troszkę mniejszy niz oryginał.
Awatar użytkownika
vappor
Posty: 62
Rejestracja: 12 mar 2008, 21:19
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 15 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: vappor »

Cóż można napisać janek... BOSKO!!! :)
Johnny95
Posty: 9
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:51

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Johnny95 »

Może było o tym wspomniane wcześniej, ale ten wątek ma na razie nie mało stron.

Jak robić samoróbki niskim kosztem?

tzn. U mnie za kolorowy wydruk na twardym papierze w pobliskim na xero kosztuje 2,5 złotych za 1 kartke A4.

Więc jak mam wydrukować darmowe Age of heroes? jest 21 kartek i pomnożyć to przez 2,5? I jeszcze rewersy?
Wydrukowałem na czarno-biało za 30 gr na stronę. Jednak nie dało się na twardym papierze więc dokupiłem blok papieru do wizytówek.
Może taniej ale nie wygodniej się gra.

Więc jak patrze na wasze samoróbki to myślę jak to mogło nie kosztować mniej niż 200 zł. Doradźcie coś...
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: janekbossko »

Manewry

2 x A4 + 4 x A3 + 10 x (470/310) + laminowanie wszystkiego = 19 zł (samoprzylepny lub 300g )
karton 1,5 mm - 3.50
Nożyk do tapet plus komplet ostrzy - 9 zł

Wydruki takie tanie tylko dlatego ze mam kolege ktory pracuje w drukarni i dla mnie drukuje za 1.22 za format 470/310 czyli troche wiekszy niz A3.
generalnie manewry sa nieoplacalne gdyż samorobka ma kart 460! Robienie tego naprawde jest i pracochlonne i kosztowne.
Niestety kolega złożył wczoraj wymówienie w pracy (cos mówił o kiepskich warunkach pracy itd) i chyba byla to w taki mrazie moja ostatni samoróbka tanim kosztem.

Miałem to szczęście że mogłem wybrać i materiał i sposób druku, czy ma byc laminowane w macie czy w błysku. To wszystko miałem wliczone w 1.22 i jak widać się opłacało.

Sam zrobilem w takim razie do dziś:
Shotten-Totten
Lost Cities
Twilight Struggle
Manewry

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1189
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: veljarek »

Witam,
2,50zl za A4 to dużo, czasem warto odwiedzić allegro, jest taniej. Ja drukowałem w kolorze za 1,5zł
Faktycznie druk 460 kart jest nieoplacalny dlatego nie zawsze warto robic samorobki, w Cytadeli jest do druku 100 kart , na kartkę A4 wchodzi 10 kart.
Ze swej strony nigdy nie podjąłbym sie zrobienia Agricoli - po prostu za drogo.
Moj Eufrat i tygrys to wydatek ok. 20-30zł
Modern Art to ok. 10zł (przyznaje się że wydruk mam gratis)
Wszystko drukowane jest na etykietach samoprzylepnych (100szt.A4 = 25zł w Carrefour)
Koszt tekturki A0 jest minimalny (3,5zł)

Chiałem pogratulować Perpetce samoróbki Mr. Jack - pomysł rewelacja - widziałem wczoraj na polibudzie :)
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Johnny95
Posty: 9
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:51

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Johnny95 »

Więc żeby był tani wydruk potrzeba kolegę, który parcuje w drukarni? :lol: Wiem, dziwna konkluzja.

veljarek

Czyżby przez allegro można zapłacić za wydruk? Przysyłają to potem?

Mógłbyś mi powiedzieć jak, czym i gdzie robiłeś Eufrata i Tygrysa? Za tą cenę?
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Perpetka »

Wydawało mi się, że już coś o tym pisałam na forum, ale po poście veljarka zaczęłam dostawać pytania na PW :)

Mój Mr Jack:
* Wydruk kolorowy 1 kartki A4 na papierze samoprzylepnym - uzyskałam kilkanaście kompletów okrągłych naklejek postaci. Wykorzystałam 2 komplety, resztę rozdałam znajomym, oni też robili samoróbki :) Punktu do wydruków muszę poszukać tańszego, bo skasowali mnie na 6 zł chyba.
* Teraz trochę żałuję, że nie umieściłam na tej kartce naklejkowej latarni i pokryw od kanałów - mam po prostu wycięte z żółtego i niebieskiego kartonu kółka. Kordon policyjny to jakieś meblowe kołeczki, a barykada (z dodatku) jest ze zwykłego kartonika. Ale to jeszcze moiżna poprawić.
* Kij od szczotki czy jak tam się fachowo to drzewienko o średnicy chyba 18mm w Castoramie nazywało (koszt ok. 4 zł) - tu było najwięcej roboty, najpierw ręczne poplasterkowanie go piłą na żetony, potem szlifowanie papierem ściernym. Bez lepszych narzędzi nigdy więcej! :) Potem na żetony nakleiłam komplet naklejek. Szukałam najpierw długo guzików albo koralików, ale nic mi nie pasowało - guziki nigdy nie były płaskie, koraliki były drogie lub nie występowały w odpowiedniej liczbie sztuk. Znajomi kupili jakieś tanie "Pchełki" (wiecie, ta taka gra zręcznościowa dla dzieci) i z nich zrobili żetony.
* Karty zrobiłam ze swoich starych wizytówek - na odwrocie (który niniejszym stał się awersem) każdej nakleiłam obrazek postaci, teksty napisałam ręcznie
* Najlepsza jest plansza, którą zamówiłam jako podkładkę pod myszkę z własnym zdjęciem w FotoJokerze (ok. 20 zł). Przecież niekoniecznie obrazek musi być zdjęciem :) Na początku nie byłam zbyt zadowolona, robią je z takiej śmierdzącej gumy, ale jak wywietrzało, to jest ok.

Zdjęcia nie mam, ale jak jakieś zrobię, to podrzucę.

Ostatnio przeglądałam sporo Allegro pod kątem koralików-komponentów, drewniane kostki Jabloneksu wyglądają obiecująco, tylko trzeba je dorwać w komplecie 20+ sztuk, a nie kupować po 2. Natomiast drewnianych okrągłych żetoników jak np. surowce w Agricoli nie ma ani na lekarstwo. Nawet do biżuterii (szukam kolczyków pasujących do moich korali) nie mogę takich dorwać.
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1189
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: veljarek »

Johnny95 pisze: veljarek

Czyżby przez allegro można zapłacić za wydruk? Przysyłają to potem?

Mógłbyś mi powiedzieć jak, czym i gdzie robiłeś Eufrata i Tygrysa? Za tą cenę?
eufrat i tygrys:
1. Koszt 1 etykiety zamoprzylepnej 0,20zł * 15 stron * (koszt wydruku - w moim przypadku gratis)
2. Tekurka za 3,5zł
3. drewniane kosteczki zrobiłem z drewnianych kijków z castoramy (koszt kijka to 3zł) o różnych średnicach
4. Kołeczki drewniane to wydatek 8 zł
5. Taśma do oklejenia tekturki (by ładnie wyglądało) ok. 3zł
6. Trochę farby by pomalować kosteczki (miałem trochę farb w domu i to miałem gratis)


Na allegro można kupić wydruk - przesyła się na wskazanmego maila swoje pliki i odbiera się osobiście lub otrzymuje się przesyłkę. Wydruk zdjęć też się na allegro zamawia przecież. Czasem nie warto zamawiać w formacie A4 tylko w mniejszych.
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Johnny95
Posty: 9
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:51

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Johnny95 »

A skąd bierzecie pliki do druku?
Wiem że Eufrat i tygrysa to np. z ZunTzu, ale Modern art albo For sale?
Na vassalu nie znalazłem.
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Perpetka »

No np. veljarkowy Modern Art (najładniejsza wersja, jaką znam) to po prostu reprodukcje obrazów, pewnie z jakichś stron o malarzach. No i na BGG często są szczegółowe zdjęcia komponentów w dużej rozdzielczości.
Awatar użytkownika
finallyh
Posty: 161
Rejestracja: 11 gru 2005, 18:23
Has thanked: 57 times
Been thanked: 39 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: finallyh »

Perpetka pisze:... pewnie z jakichś stron o malarzach. ...
Sporo autorów, sporo zdjęć: http://www.abcgallery.com/
Marvin
Posty: 113
Rejestracja: 11 gru 2008, 08:37
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Marvin »

Perpetka pisze: Natomiast drewnianych okrągłych żetoników jak np. surowce w Agricoli nie ma ani na lekarstwo. Nawet do biżuterii (szukam kolczyków pasujących do moich korali) nie mogę takich dorwać.
Kiedyś widziałem w Castoramie drewniane żetoniki w różnych rozmiarach. Oficjalnie służyło to chyba do maskowania śrub/wkrętów przy robieniu drewnianych podłóg, ale głowy nie dam. Niestety z surowego drewna, więc i tak trzeba się pobawić (?) w malowanie/szlifowanie. Ale przynajmniej cięcie odpada. Można jeszcze spróbować tutaj, ale to już trochę inna kategoria cenowa niż Castorama :(
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1189
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: veljarek »

Perpetka pisze:No np. veljarkowy Modern Art (najładniejsza wersja, jaką znam) to po prostu reprodukcje obrazów, pewnie z jakichś stron o malarzach. No i na BGG często są szczegółowe zdjęcia komponentów w dużej rozdzielczości.
Dzięki Perpetka za komplement :)
Wadą mojej wersji Modern Art jest brak rewersu na kartach (ale orginalne obrazy też nie posiadają rewersu ;) )

Stworzyłem taką wersję bo nie podobały mi się obrazy zamieszczone w orginale, a że lubię pracę w GIMP (bezpłatny odpowiednik Photoshop) to poprzeglądałem trochę stron z obrazami moich ulubionych artystów, wybrałem ulubione obrazy i postanowiłem je zamieścić w grze (nawet nie wiecie jak ciężko wybrać tylko 12 obrazów Salvadora Dali, żona mnie wspomagała gdy mi zostało 20 z których musiałem wybrać 12 :(
Podczas każdej rozgrywki z nowymi osobami słyszę tą samą sugestię od gracz - "fajnie by było gdyby do gry jeszcze dołączyć spis obrazów występujących w grze by można było sobie poczytać o danym obrazie i jego twórcy" (ten tekst słysze za każdym razem)

Jak będę miał chwilkę to zamieszczę moją wersję na BGG, wprowadzę tylko drobne modyfikacje na kartach.

Bardzo żałuję, że nie doczekałem się w polskiej edycji właśnie orginalnych twórców, zwłaszcza że na te obrazy nie ma już praw autoskich. Gdyby polski wydawca wprowadził na karty przykładowo obrazy polskich artysów to gra miałaby także wątek edukacyjny i łatwiej by ją było sprzedać rodzicowi kupującemu grę na prezent dla dziecka.

Co do Eufrat i Tygrys, to większość materiałów miałem z BGG, tutaj najbardziej pracochłonne było zrobienie żetonów (wycinanie w grubej tekturze jest dość męczące). Moja wersja jest mniejsza od orginału i po złożeniu mieści się w pudełku A5
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Zonkul
Posty: 101
Rejestracja: 28 lut 2008, 20:20
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Zonkul »

Mam Fury of Dracula, ale chciałbym wydrukować karty przetłumaczone fenomenalnie przez Dziką Mrówkę, aby móc pograć z nieanglojęzycznymi i tu pytanie - jak to wydrukować, żeby dało się tym grać?
Chciałem drukować na zwykłej atramentówce i powkładać do koszulek z oryginalnymi kartami, ale niestety koszulek dobrze pasujących brak.
Najlepiej chyba będzie zrobić te karty od nowa, tylko czy lepiej drukować gdzieś na kolorowym laserze na etykietach samoprzylepnych i przyklejać na karton, czy od razu da sie cyfrowo drukować na kartonie??

Po druku mogę zafoliować bądź zalaminować takie karty.

Skąd wziąć rewersy kart, albo najlepiej jak drukując karton dwustronnie zgrać rewersy z awersami??:P

Pozdro

Zonkul
Awatar użytkownika
Smerf Maruda
Posty: 1131
Rejestracja: 15 mar 2009, 20:53
Lokalizacja: Stolyca

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Smerf Maruda »

Chciałbym wydrukować sobie planszę do Brassa w wersji 2-osobowej. Na BGG jest link do odpowiedniej wersji mapy, "rozbitej" na 6 stron. Jak się do tematu zabrać - drukarki nie mam, muszę to komuś zlecić. Którą drukarnię drukującą na grubym papierze polecacie? Czy gramatura 256 na metr kwadratowy wystarczy? Jak potem takie wydruki zlepić?

:-)
Johnny95
Posty: 9
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:51

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Johnny95 »

Zrób może jak mi polecił veljarek

Wydrukuj na etykietach samoprzylepnych A4 (Carrefour) i naklej na karton modelarski.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6360
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: yosz »

w Wawie masz Copy General - robią naprawdę ładne wydruki, tyle że trochę kosztuję. Plansza do Brassa to jakieś 25zł. Ja sobie wydrukowałem i miałem zamiar przylepić na tył normalnej planszy, ale zapomniałem ustawić orientację horyzontalną i wyszła dupa ;)

Co do przyklejenia. Jedź do Blue City. Koło Graala masz papierniczy gdzie sprzedają gruby karton (2mm, 3mm) w bardzo dużych arkuszach. Kup jeszcze klej UHU (jak na zwykły klej biurowy to klei świetnie) i klej introligatorski. Mapę sklejasz taśmą (tzw DuctTape będzie idealny).

To jest wersja pro ;)

Najprościej to wydrukować na etykietach samoprzylepnych, jest tylko problem z przyklejaniem, trzeba być ostrożnym i dokładnym
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: janekbossko »

i nie drukuj na gramaturze 200-300 jesli chcesz to jeszcze naklejać i ciąć. Bedzie bardzo ciężko i może się strzępić.
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1189
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: veljarek »

Ostrzegam że sklep obok graala jest dość drogi, etykiety samoprzylepne kosztują tam 80zł /100szt.
Polecam do wszelkich zakupów sklep artystyczny na ulicy mazowieckiej, tam kupić można bardzo gruby karton.
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1189
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: veljarek »

Jakby ktoś był zainteresowany moim "Modern Art by veljarek" to umiescilem do sciagniecia pliki na BGG :)
http://www.boardgamegeek.com/boardgame/118
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
ODPOWIEDZ