(Opole) Planszowe Opole

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
Rewer
Posty: 196
Rejestracja: 30 mar 2009, 19:05
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: [OPOLE] Może spotkanie w Opolu

Post autor: Rewer »

Hej, okazuje się, że jednak miałem rację co do zasady limitów zaopatrzeń wojsk, a przynajmniej miałem rację według starej instrukcji GoT'a. Nie wiem jak to jest w nowej, ale podejrzewam, że tu akurat nic się nie zmieniło.

Na stronie 11 do pierwszej edycji polskiej GoT wytłuszczoną kursywą stoi:
Złota zasada: Gracz nigdy nie może przesunąć jednostek (ani cofnąć ich podczas odwrotu) w taki sposób, aby powstała armia, która przekracza jego limit Zaopatrzenia (wskazany na torze Zaopatrzenia). Jeśli gracz zrobi to przypadkowo, musi natychmiast usunąć tyle jednostek, aby jego armie mieściły w limicie Zaopatrzenia.


W takim wypadku niedozwolone było, aby Turek przemieścił jednostki do Seagardu, a wyrównał braki Zaopatrzenia niszcząc swoją flotę na morzu. Takie działanie jest też niedozwolone podczas rekrutacji jednostek. Nie można rozformować już istniejącej armii aby w powołać większą w innym miejscu. Proponuję w przyszłości prowadzić rekrutację wg kolejności toru Żelaznego Tronu, aby zachować przejrzystość rozgrywki, i aby nie dochodziło do takich sytuacji jak ostatnio, w której Greyjoy miał pretensje do Lannistera, o podejrzenie ruchów i zrekrutowanie wojsk po nim.
W grze o tron zwyciężasz albo giniesz. Nie ma ziemi niczyjej. - Cersei LannisterSkromna lista gier na BGG.
Awatar użytkownika
RasTafari
Posty: 1410
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:26
Lokalizacja: Breslau
Has thanked: 71 times
Been thanked: 69 times

Re: [OPOLE] Może spotkanie w Opolu

Post autor: RasTafari »

yhym, w nowej jest podobnie:
"Gracz nigdy nie może wycofać jednostek, jeśli przekroczyłby w ten sposób limit Zaopatrzenia. Jeżeli gracz będzie mógł wycofać się tylko na obszar, na którym przekroczy limit Zaopatrzenia, będzie musiał najpierw usunąć z planszy jednostki, które nie będą się w nim mieścić. Pozostałe jednostki gracz może wycofać normalnie."

też rozumiem to tak jak Rewer, że najpierw kill któreś z cofających się żeby było w limicie jak się cofniesz.
Rewer pisze:Proponuję w przyszłości prowadzić rekrutację wg kolejności toru Żelaznego Tronu
szczerze to nie ma się co tak pierdolić, nigdy w zasadzie nie trzymaliśmy się tej zasady bo to jeszcze bardziej wydłuża grę ale jeśli któryś z graczy zażyczy sobie że poczeka aż wszyscy przed nim na torze zrobią swoją mobilizację to mi to jest obojętne.
Przyszedł Rasta i zepsuł grę.
Awatar użytkownika
Rewer
Posty: 196
Rejestracja: 30 mar 2009, 19:05
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: [OPOLE] Może spotkanie w Opolu

Post autor: Rewer »

Jo, tylko dla całkowitej jasności, nie chodzi tylko o wycofywanie jednostek, ale również o ich przemieszczanie przy pomocy rozkazu marszu. W takim wypadku niedozwolona jest sytuacja przesunięcia jednostek w takie miejsce, które powodowałoby przekroczenie limitów zaopatrzenia, a gdy zrobi się to przypadkowo, to musi nastąpić usunięcie jednostki z tego pola, na które została przemieszczona, a nie z dowolnego na planszy. Mówi zresztą o tym cały dział o Zaopatrzeniu na stronie 8 instrukcji do drugiej edycji, a w szczególności w podsumowaniu: A player is never allowed to take any action in the game that would cause him to exceed his actual supply limit as dictated by his position on the Supply track (such as mustering, marching or retreating, all explained later).

Wydaje mi się również, że tolerowana przez was zasada co do wymiany Power Tokenów między graczami nie jest zgodna z zasadami. Bodajże na stronie 24 nowej instrukcji stoi: A player may also never give, donate, bribe, etc. any game item such as Power tokens, Dominance tokens, Order tokens, House cards, etc. to another player..

Co do licytacji, to też zawsze musi być tajna, tak samo jak tajne muszą być rozkazy, tak żeby nigdy nie być pewnym intencji nawet najbardziej zaufanego sojusznika: Bids must always be made in secret. A player may not show any opponent his bid before revealing it. Wygląda więc na to, że mogliście się dogadać co do kolejności na torach wpływu, ale licytacja i tak powinna zostać przeprowadzona w sposób tajny. Bo być może ktoś by się wykruszył.

Tak samo należy pamiętać, że kontrolę nad regionem ustanawia się zaraz po wyjściu z niego jednostek, a przed np. rozegraniem bitwy.

Może są to i drobiazgi, ale jednak w moim odczuciu wypaczają rozgrywkę.
W grze o tron zwyciężasz albo giniesz. Nie ma ziemi niczyjej. - Cersei LannisterSkromna lista gier na BGG.
Awatar użytkownika
wollny
Posty: 578
Rejestracja: 07 mar 2011, 15:17
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: [OPOLE] Może spotkanie w Opolu

Post autor: wollny »

nie ma rady... trzeba powtórzyć rozgrywkę :D
Awatar użytkownika
RasTafari
Posty: 1410
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:26
Lokalizacja: Breslau
Has thanked: 71 times
Been thanked: 69 times

Re: [OPOLE] Może spotkanie w Opolu

Post autor: RasTafari »

@Rewer
tak właśnie gramy :wink: jedynie gdzie nie stosujemy się do zasad to w momencie mobilizacji, pozostałe elementy są rozgrywane jak pan bóg przykazał! :mrgreen:
wollny pisze:nie ma rady... trzeba powtórzyć rozgrywkę :D
EWIDENTNIE!!! :mrgreen:
Przyszedł Rasta i zepsuł grę.
Awatar użytkownika
Rewer
Posty: 196
Rejestracja: 30 mar 2009, 19:05
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: [OPOLE] Może spotkanie w Opolu

Post autor: Rewer »

@ Rastafari

Ty, możliwe, chyba pomyliłem miasto, miejsce i ludzi ;)

Ale przynajmniej ci drudzy ludzie, w tym innym mieście i klubie planszówkowym, z którymi grałem, może trafią na ten wątek i już wszystko będzie dla nich jasne :D

Pozdrawiam i czekam okazji na kolejną rozgrywkę :)
W grze o tron zwyciężasz albo giniesz. Nie ma ziemi niczyjej. - Cersei LannisterSkromna lista gier na BGG.
Awatar użytkownika
hiro23
Posty: 332
Rejestracja: 22 wrz 2009, 22:17
Lokalizacja: Opole

Re: [OPOLE] Może spotkanie w Opolu

Post autor: hiro23 »

właśnie sobie uświadomiłem, że w środę najprawdopodobniej mnie nie będzie, bo jadę do Łodzi z wystawą :/

i wiem, że umawiałem się na MtG albo GoTa, ale szczerze to najchętniej zagrałbym znowu w Eclipsa. 2-ga rozgrywka, eksploracja znów dała mi raczej słabe systemy, ale wynagrodziła to w inny sposób. tym razem nie były to technologie obcych, a spore i liczne bonusy do kasy, produkcji i technologii. dzięki nim szybko kupiłem techa dającego dwa dodatkowe dyski i dwa pancerniki, które przynajmniej na początku zapewniły sporą siłę ognia (później okazały się być tylko tekturowymi makietami, ale to było później ;) ).
grało mi się świetnie, ostatni rajd przeprowadzony przez Czarka wręcz epicki :) tylko myślę, że Ada popełniła błąd pozwalając Czarkowi zostawić w swoim systemie coś więcej niż dwa myśliwce. chyba, że odebranie mi zwycięstwa było ważniejsze niż własne miejsce na pudle;) rozumiem zgodę na przelot przez swój system, ale za cenę jego utraty?
Awatar użytkownika
RasTafari
Posty: 1410
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:26
Lokalizacja: Breslau
Has thanked: 71 times
Been thanked: 69 times

Re: [OPOLE] Może spotkanie w Opolu

Post autor: RasTafari »

Bartuś pisze:rozumiem zgodę na przelot przez swój system
to można przez swoje systemy latać? czy to tylko taki skrót myślowy był?

w środę oczywiście GoTowanie więc czas zacząć zapisy :wink:
Przyszedł Rasta i zepsuł grę.
Awatar użytkownika
wollny
Posty: 578
Rejestracja: 07 mar 2011, 15:17
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: [OPOLE] Może spotkanie w Opolu

Post autor: wollny »

RasTafari pisze:w środę oczywiście GoTowanie więc czas zacząć zapisy :wink:
Ja na bank ;)
Awatar użytkownika
RasTafari
Posty: 1410
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:26
Lokalizacja: Breslau
Has thanked: 71 times
Been thanked: 69 times

Re: [OPOLE] Może spotkanie w Opolu

Post autor: RasTafari »

Przyszedł Rasta i zepsuł grę.
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: [OPOLE] Może spotkanie w Opolu

Post autor: ozy »

@ Rewer

Nie było handlowania power tokenami.

Supply limit - racja.

Głosowanie - też racja, ale tu akurat już bez przesady. Gdyby ktokolwiek zainteresowany chciał by było po tajniaku, to byśmy tak zrobili. Ale jakoś nikt za ostro się nie domagał.

Ja w GoTa chętnie (count me in), tak samo w E-klipsy lub Sekigaharę.
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Pudelek
Posty: 650
Rejestracja: 04 lis 2007, 00:47
Lokalizacja: Oberschlesien
Has thanked: 4 times
Been thanked: 21 times

Re: [OPOLE] Może spotkanie w Opolu

Post autor: Pudelek »

ostatnio byłem z dziewczyną w MDK-u na planszówkach, teraz myślimy zajrzeć na Polibudę, ale:

...czy w ogóle będą jacyś chętni na granie w inne gry, niż w GoTa czy w inne tutaj umawiane? trochę bez sensu będzie przyjść i patrzeć jak wszyscy przez 5 godzin grą w jedną grę, zwłaszcza jak się nie zna zasad ;)
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3080
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 91 times

Re: [OPOLE] Może spotkanie w Opolu

Post autor: cezner »

Spoko, bedą inni którzy nie bedą grać w GoT-a. Ostatnio było 16 osób...
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: [OPOLE] Może spotkanie w Opolu

Post autor: gafik »

Przypominam, że w najbliższą środę (pojutrze :)) mnie nie będzie. :cry: Wyjazd służbowy zagrabanicję :evil:

@Pudelek: oczywiście, że gramy i w inne tytuły: ostatnio bardzo dobrze bawiliśmy się (przynajmniej ja się bawiłlem ;)) przy takich lekkich tytułach: Darjeeling, Alea iacta est i Quebec... przybywajcie!
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: [OPOLE] Może spotkanie w Opolu

Post autor: Tycjan »

gafik pisze:Przypominam, że w najbliższą środę (pojutrze :)) mnie nie będzie...
Przyjdę otworzyć.

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Pudelek
Posty: 650
Rejestracja: 04 lis 2007, 00:47
Lokalizacja: Oberschlesien
Has thanked: 4 times
Been thanked: 21 times

Re: [OPOLE] Może spotkanie w Opolu

Post autor: Pudelek »

gafik pisze:
@Pudelek: oczywiście, że gramy i w inne tytuły: ostatnio bardzo dobrze bawiliśmy się (przynajmniej ja się bawiłlem ;)) przy takich lekkich tytułach: Darjeeling, Alea iacta est i Quebec... przybywajcie!
zatem postaramy się przybyć :)
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3080
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 91 times

Re: [OPOLE] Może spotkanie w Opolu

Post autor: cezner »

Ja bym jutro w jakieś euro zagrał ( nie żebym miał dosyć Eclipse, wręcz odwrotnie :-), po GoT mnie za bardzo głowa boli :-) ) .
OeL, Brass, Le Havre? Znajdzie się ktoś chętny?
Awatar użytkownika
Rewer
Posty: 196
Rejestracja: 30 mar 2009, 19:05
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: [OPOLE] Może spotkanie w Opolu

Post autor: Rewer »

Znajdą się jeszcze 2 miejsca przy stole do GoTowania?
W grze o tron zwyciężasz albo giniesz. Nie ma ziemi niczyjej. - Cersei LannisterSkromna lista gier na BGG.
Awatar użytkownika
RasTafari
Posty: 1410
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:26
Lokalizacja: Breslau
Has thanked: 71 times
Been thanked: 69 times

Re: [OPOLE] Może spotkanie w Opolu

Post autor: RasTafari »

ekipa do gotowania:
Ja, wollny, ozy, Rewer, Natalia.

jest jeszcze jedno wolne miejsce, jeśli nikt się nie zgłosi to zastanawiam się czy nie zagrać bez Kalmarka z Martelem zamiast nim...

a że spadł nam śniżek to biorę deche i lecę pośmigać za domem :mrgreen:
Przyszedł Rasta i zepsuł grę.
Awatar użytkownika
Rewer
Posty: 196
Rejestracja: 30 mar 2009, 19:05
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: [OPOLE] Może spotkanie w Opolu

Post autor: Rewer »

Jeżeli nie ma 6 osoby to mogę zabrać planszę z pierwszej edycji, dla 5 osób. Chciałbym to wiedzieć jednak wcześniej, żebym na darmo nie targał ze sobą. Więc jeżeli jest 6 chętny do gry niech się zgłosi teraz.
Podobno również nowy GoT ma tę wadę, że b.słabo skaluje się w mniejszą, niż maksymalna wymagana, liczbę graczy. A brak nakładki na południu sprawia że Bartheon z Tyrellem mają mnóstwo darmowych zamków :D
W grze o tron zwyciężasz albo giniesz. Nie ma ziemi niczyjej. - Cersei LannisterSkromna lista gier na BGG.
Awatar użytkownika
wollny
Posty: 578
Rejestracja: 07 mar 2011, 15:17
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: [OPOLE] Może spotkanie w Opolu

Post autor: wollny »

RasTafari pisze:ekipa do gotowania:
Ja, wollny, ozy, Rewer, Natalia.
jest jeszcze jedno wolne miejsce, jeśli nikt się nie zgłosi to zastanawiam się czy nie zagrać bez Kalmarka z Martelem zamiast nim...
Ja byłbym za tym nawet gdyby znalazła się szósta osoba ;)
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3421
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1177 times
Been thanked: 627 times
Kontakt:

Re: [OPOLE] Może spotkanie w Opolu

Post autor: piton »

cezner pisze:Ja bym jutro w jakieś euro zagrał ( nie żebym miał dosyć Eclipse, wręcz odwrotnie :-), po GoT mnie za bardzo głowa boli :-) ) .
OeL, Brass, Le Havre? Znajdzie się ktoś chętny?
a ja wręcz odwrotnie do odwrotności Ceznera ;) bo ja nie chcę grać, a mnie epicko zmuszają :P

Jeśli wyrobię się dzisiaj i jutro przed graniem z robotą - to przylezę. Dam znać jutro na 100%.
LH i Brass ma się rozumieć, aczkolwiek mam wielką ochotę pograć w Dominanta :twisted:
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
Awatar użytkownika
RasTafari
Posty: 1410
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:26
Lokalizacja: Breslau
Has thanked: 71 times
Been thanked: 69 times

Re: [OPOLE] Może spotkanie w Opolu

Post autor: RasTafari »

Rewer pisze:Bartheon z Tyrellem mają mnóstwo darmowych zamków :D
zamki nie są darmowe, wszystkie mają siłę od 3 do 6 więc aż tak lekko to nie jest :wink:
Przyszedł Rasta i zepsuł grę.
Awatar użytkownika
Rewer
Posty: 196
Rejestracja: 30 mar 2009, 19:05
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: [OPOLE] Może spotkanie w Opolu

Post autor: Rewer »

Niestety, coś nam wypadło i nie będziemy mogli dzisiaj przybyć. Także odpadamy z GoTowania. :(
W grze o tron zwyciężasz albo giniesz. Nie ma ziemi niczyjej. - Cersei LannisterSkromna lista gier na BGG.
Awatar użytkownika
wollny
Posty: 578
Rejestracja: 07 mar 2011, 15:17
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: [OPOLE] Może spotkanie w Opolu

Post autor: wollny »

A Zwierz i Hiro? Będziecie?
ODPOWIEDZ