Nations / Wojna Narodów (R. Håkansson, N. Håkansson, E. Rosén, R. Rosén)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Indar
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: Indar »

Warto zainwestować w dodatek? Bardzo zmienia/urozmaica rozgrywkę?
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1365
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 165 times
Been thanked: 169 times

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: Zet »

Moim zdaniem warto:
- ogromna ilość dodatkowych nacji (a cywilizacja Amerykanów to w końcu Indianie, a nie USA!),
- karty dynastii dodają elastyczności i zachęcają do wypróbowania nowych taktyk, np nigdy nie przepadałem za bitwami, aż nie zagrałem Wikingami i zmieniłem dynastię na dodającą +3 do bitew (czy tam rajdów, nie pamiętam jak to się nazywało).
- dodatkowe karty zawsze są fajne :)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4682
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1047 times
Been thanked: 1997 times

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: warlock »

Kupiłem dodatek Inspiracje. Rewersy wszystkich kart mają inny odcień (ciemniejszy, bardziej nasycony) od kart z podstawki. Od razu widać, że w następnej rundzie wejdzie wydarzenie z rozszerzenia... Masakra...
Awatar użytkownika
cezarr
Posty: 300
Rejestracja: 02 mar 2015, 09:45
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Has thanked: 9 times
Been thanked: 11 times

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: cezarr »

Lipa!

Ale idzie lato, położysz gdzieś na słońcu i do jesieni wyblakną. ;)
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: Trolliszcze »

Hmm, może zaklej czymś rewers tej karty, żeby nie było widać, że jest ciemniejszy...
Indar
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: Indar »

A podstawka jest PL ? Bo zaraz i ja chce dodatek kupić, a podstawkę mam ta w edycji PL.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4682
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1047 times
Been thanked: 1997 times

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: warlock »

Podstawka PL, dodatek PL...

Nie polecam.
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: kastration »

Czy Dynasties w ogóle jest planowane przez Rebel do wydania czy pozostaje tylko angielska wersja albo wydruk profesjonalny na własną rękę z BGG? Swoją drogą, jak cena do jakości z angielskiego wydania, jeśli ktoś kupował z Rebela? (abstrahuję od samej mechaniki dodatku).
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: adikom5777 »

dodatek Dynasties nie będzie wydany po polsku. Trzeba kupić angielską wersję, jest dostępna w sklepach.
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: Pastorkris »

Mam niemiecką podstawkę i angielski dodatek, jakoś różnic nie zauważyłem w kolorze rewersów ;)
A sam dodatek jest rewelacyjny. Każda gra zapowiada się inna.
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: kastration »

Chce dobrze zrozumieć, kolor kart z tyłu z dodatku odstaje i wypacza nieco losowe rozłożenie kart? Czy te karty z dodatku losowo są wtasowywane i tak się pojawiają, czy jest pewna pula do wykorzystania niezależnie od kart na planszy rynku?
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: kastration »

Ktokolwiek?
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: Trolliszcze »

Karty z dodatku są wtasowywane. Grałem z dodatkiem trzy razu i do tej pory nie zauważyłem, żeby kolor rewersów odstawał od kart z podstawki.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 318 times
Been thanked: 347 times

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: tomb »

Zdjąłem pudło z szafy, żeby sprawdzić i tak, dodatki (polskie Inspiracje i angielskie Dynasties) są ciut ciemniejsze. Wcześniej tego nie zauważyłem. Całość kart tasuje się razem i losowo wykłada na plansze (jak w podstawce).
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4682
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1047 times
Been thanked: 1997 times

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: warlock »

Ciemniejszy rewers przeszkadza przede wszystkim w przypadku kart wydarzeń - generalnie od razu jestem w stanie poznać, że w kolejnej rundzie wejdzie wydarzenie z dodatku...
Awatar użytkownika
Vandal
Posty: 519
Rejestracja: 21 lut 2012, 10:10
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: Vandal »

warlock pisze:Ciemniejszy rewers przeszkadza przede wszystkim w przypadku kart wydarzeń - generalnie od razu jestem w stanie poznać, że w kolejnej rundzie wejdzie wydarzenie z dodatku...
Eee a nie można przed pociągnięciem wydarzenia na początku rundy po prostu wyciągać na ślepo jedna kartę ze środka kupki?
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: Trolliszcze »

Jest to jedno rozwiązanie, ja mam też inne: po potasowaniu talii wydarzeń odwracamy ją awersem do góry w pierwszej rundzie, kiedy ma wyjść pierwsze wydarzenie, a później ściągamy wierzchnią kartę za każdym razem, gdy ma wyjść nowe wydarzenie.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4682
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1047 times
Been thanked: 1997 times

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: warlock »

Vandal pisze:
warlock pisze:Ciemniejszy rewers przeszkadza przede wszystkim w przypadku kart wydarzeń - generalnie od razu jestem w stanie poznać, że w kolejnej rundzie wejdzie wydarzenie z dodatku...
Eee a nie można przed pociągnięciem wydarzenia na początku rundy po prostu wyciągać na ślepo jedna kartę ze środka kupki?
Generalnie da się to obejść, ale nienawidzę takich wtop wydawniczych. Zrozumiałbym to, gdyby polska wersja dodatku odbiegała odcieniem od angielskiej podstawki. Ale nie od polskiej...
Indar
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: Indar »

Jestem po kolejnej partii WN i mam wrażenie że punktacja końcowa jest nieco... dziwna? Graliśmy w czwórkę, punkty rozłożyły się bardzo podobnie - 34, 32, 32, 31 . Kolejny raz nie ma poważnych różnic pomiędzy graczami. Tylko odniosłem wrażenie że żaden z grających nie szedł w "księgi" - to chyba błąd, bo punktowanie pod koniec epok może być bardzo istotne. Może w tym jest klucz?
Awatar użytkownika
tassman
Posty: 389
Rejestracja: 31 sty 2008, 10:52
Lokalizacja: Rzeszów
Been thanked: 2 times

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: tassman »

Indar pisze:Jestem po kolejnej partii WN i mam wrażenie że punktacja końcowa jest nieco... dziwna? Graliśmy w czwórkę, punkty rozłożyły się bardzo podobnie - 34, 32, 32, 31 . Kolejny raz nie ma poważnych różnic pomiędzy graczami. Tylko odniosłem wrażenie że żaden z grających nie szedł w "księgi" - to chyba błąd, bo punktowanie pod koniec epok może być bardzo istotne. Może w tym jest klucz?
Przy czterech graczach, jeżeli jeden z Was wygrywał by w księgach w każdej erze miałby więcej o 12 punktów.
Warto zauważyć że na końcu gry księgi dolicza się do punktów które zostają podzielone na 10. W naszych partiach niekiedy przekraczamy 80 punktów w księgach co daje 8 punktów ma koniec.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: Trolliszcze »

Indar pisze:Jestem po kolejnej partii WN i mam wrażenie że punktacja końcowa jest nieco... dziwna? Graliśmy w czwórkę, punkty rozłożyły się bardzo podobnie - 34, 32, 32, 31 . Kolejny raz nie ma poważnych różnic pomiędzy graczami. Tylko odniosłem wrażenie że żaden z grających nie szedł w "księgi" - to chyba błąd, bo punktowanie pod koniec epok może być bardzo istotne. Może w tym jest klucz?
Niekoniecznie klucz jest w księgach, bo w tej grze są różne strategie punktowania, ale na pewno musicie jeszcze popracować nad wynikami. 40+ nie jest niczym dziwnym, a zdarza się przekroczyć 50. Jeżeli miałbym wskazać jakąś uniwersalną strategię... Niezależnie od tego, w co idziecie, powinniście robić wszystko, co możliwe, żeby w każdej rundzie brać robotnika, a nie zasoby. Łatwiej powiedzieć, niż zrobić, bo trzeba ich jeszcze wykarmić, ale bez zatrudnienia większości robotników moim zdaniem nie ma szans na dobry wynik.
Awatar użytkownika
tassman
Posty: 389
Rejestracja: 31 sty 2008, 10:52
Lokalizacja: Rzeszów
Been thanked: 2 times

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: tassman »

Trolliszcze pisze:
Indar pisze:Jestem po kolejnej partii WN i mam wrażenie że punktacja końcowa jest nieco... dziwna? Graliśmy w czwórkę, punkty rozłożyły się bardzo podobnie - 34, 32, 32, 31 . Kolejny raz nie ma poważnych różnic pomiędzy graczami. Tylko odniosłem wrażenie że żaden z grających nie szedł w "księgi" - to chyba błąd, bo punktowanie pod koniec epok może być bardzo istotne. Może w tym jest klucz?
Niekoniecznie klucz jest w księgach, bo w tej grze są różne strategie punktowania, ale na pewno musicie jeszcze popracować nad wynikami. 40+ nie jest niczym dziwnym, a zdarza się przekroczyć 50. Jeżeli miałbym wskazać jakąś uniwersalną strategię... Niezależnie od tego, w co idziecie, powinniście robić wszystko, co możliwe, żeby w każdej rundzie brać robotnika, a nie zasoby. Łatwiej powiedzieć, niż zrobić, bo trzeba ich jeszcze wykarmić, ale bez zatrudnienia większości robotników moim zdaniem nie ma szans na dobry wynik.
Moja wypowiedź wymaga sprostowania.
Dużo robotników generuje też dużą ilość punktów, jeżeli takową kartę zakupisz, która będzie miała punktację wysoką. Natomiast księgi baaardzo pomogą. Musisz zauważyć, że przy dwóch graczach jest nieco inaczej. Tutaj zdobywasz tylko jeden punkt na koniec ery. Za to właśnie tą grę lubię.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: Trolliszcze »

Chodziło mi raczej o to, że branie robotników jest uniwersalne, bo pomaga przy każdej strategii - nieważne, czy się idzie w księgi, czy nie. To po prostu dla mnie taka złota zasada Wojny narodów: Jeśli możesz wziąć robotnika, to go weź, a jeśli nie możesz, to też go weź i lepiej kurna szybko wymyśl, jak go wykarmić ;)
Awatar użytkownika
tassman
Posty: 389
Rejestracja: 31 sty 2008, 10:52
Lokalizacja: Rzeszów
Been thanked: 2 times

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: tassman »

Oj. Nie mogę się zgodzić. Już taka strategię miałem. Koledzy nie wzięli w pierwszej erze. Zatrzymałem się na tym że muszę wykarmić co niestety spowodowało problem z ekonomią finansową. Jestem prawie pewny że gdybym się wstrzymał poszło by mi o niebo lepiej.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 318 times
Been thanked: 347 times

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: tomb »

Instynkt też podpowiadał mi, żeby brać robotnika co turę, bo to da więcej możliwości, ale zdarzało mi się wtedy przegrywać. Choćby z tego powodu, że rywale podbierali karty z jedzeniem lub klepsydrami, albo miałem problem z umieszczeniem wszystkich robotników na kartach z braku węgla (na którego zdobycie trzeba było poświęcić ostatnie pieniądze itp.)

Mając zapas ksiąg, gra się za to dość komfortowo, bo raz, że jest rezerwa do tracenia, a dwa, że często wpadają "jakby" darmowe punkty na koniec epoki.
U nas ostatnie 2-3 partie wygrała córka, kończąc z 5-6 robotnikami i całą furą ksiąg.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
ODPOWIEDZ