Android: Netrunner LCG - zasady, pytania, wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Fuser.exe
Posty: 741
Rejestracja: 11 lip 2014, 13:11
Lokalizacja: Chiang Mai
Has thanked: 28 times
Been thanked: 18 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: Fuser.exe »

ok, dzięki ;-)
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: Andy »

Fuser.exe pisze:3. Jeśli kasuję kartę z R&D to korporacja może zobaczyć jaką kartę trashuję?
Jander pisze:3. Tak.
Gwoli uzupełnienia: to wynika z faktu, że korporacja w dowolnej chwili może przejrzeć całą zawartość Archiwów.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Inermis
Posty: 735
Rejestracja: 04 maja 2008, 12:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: Inermis »

Wydaje mi się ze to wynika z FAQ ze trashiwana karta spada odkryta :) ale musiałbym spojrzeć do FAQ aktualnego
Inermis - Blog netrunner.znadplanszy.pl
Chętnie zagram: Android: Netrunner LCG, Mage Wars, Battlestar Galactica
Chętnie poznam: Rex
Kolekcja | Want to Trade
Jander
Posty: 59
Rejestracja: 25 cze 2013, 17:52
Lokalizacja: Tychy

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: Jander »

"Jeśli karta korporacji nie jest widoczna dla Runnera w momencie jej skasowania lub odrzucenia, w Archiwach umieszcza się ją zakrytą. Jeśli jest widoczna dla Runnera w momencie jej skasowania lub odrzucenia, w Archiwach umieszcza się ją odkrytą."
mate00
Posty: 196
Rejestracja: 19 sty 2014, 20:10
Lokalizacja: Łódź

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: mate00 »

Wczoraj wykonaliśmy pierwsze podejście do Netrunnera. W trakcie gry pojawiło się tyle wątpliwości, że zacząłem je spisywać.

1) Runner wykonuje skok na serwer chroniony przez 2 lody. Korporacja rezuje je. Czy po zakończonym skoku, one zostają już odsłonięte, czy też powracają do zakrytej postaci i przy następnym skoku korporacja musi znowu płacić za ich rezowanie?

2) Korporacja zapunktowała 'Priorytetowe zapotrzebowanie' i może zrezować jeden lód za darmo. Ale jednorazowo, czy za każdym razem gdy runner atakuje serwer?

3) Czy runner podchodząc do ataku na kolejne lody może korzystać z różnych programów? Np. podchodzi do lodu o sile 2, używa programu o sile 1 (ich typy się zgadzają). Płaci za zwiększenie siły programu, łamie lód i podchodzi do następnego i wybiera inny program.

4) Przy punktowaniu projektu 'Nisei Model II', korporacja dostaje znacznik projektu. Co to jest i do czego można go użyć?

5) Korporacja wystawiła lód pułapkę - 'Zaminowane dane'. Runner używa programu 'Mimetyzm', zwiększa jego siłę i łamie podprogram lodu, żeby nie oberwać. Można tak zrobić?
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2623
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 142 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: sqb1978 »

Jeszczem początkujący, ale trochę się już ograłem i spróbuję odpowiedzieć. Jak coś to niech jakiś spec mnie poprawi ;)
mate00 pisze:1) Runner wykonuje skok na serwer chroniony przez 2 lody. Korporacja rezuje je. Czy po zakończonym skoku, one zostają już odsłonięte, czy też powracają do zakrytej postaci i przy następnym skoku korporacja musi znowu płacić za ich rezowanie?
Nie zakrywa się. Chyba, że tekst na karcie to nakazuje.
mate00 pisze:2) Korporacja zapunktowała 'Priorytetowe zapotrzebowanie' i może zrezować jeden lód za darmo. Ale jednorazowo, czy za każdym razem gdy runner atakuje serwer?
Rezuje się Lód jednorazowo i to tylko w momencie zaraz po zapunktowaniu tego projektu.
mate00 pisze:3) Czy runner podchodząc do ataku na kolejne lody może korzystać z różnych programów? Np. podchodzi do lodu o sile 2, używa programu o sile 1 (ich typy się zgadzają). Płaci za zwiększenie siły programu, łamie lód i podchodzi do następnego i wybiera inny program.
Może. Może nawet używać kilku lodołamaczy do jednego Lodu w rzadkich sytuacjach. Z tym, że nie łamie się lodu, tylko jego podprogramy. Co istotne nie jest konieczne łamanie wszystkich podprogramów aby przejść do następnego lodu. Wystarczy złamać np. te, które kończą skok. No i oczywiście trzeba przeżyć ewentualne konsekwencje wykonania się niezłamanych podprogramów :)
Dobrze gdybyś pozostał przy nomenklaturze gry, bo to bardzo ułatwia rozumienie tekstów.
mate00 pisze:Przy punktowaniu projektu 'Nisei Model II', korporacja dostaje znacznik projektu. Co to jest i do czego można go użyć?
Hostowany Znacznik projektu jest to żeton leżący na danej karcie (dla korporacji ten niebieski). Taki żeton można wydać, aby uzyskać efekt, który jest opisany na karcie. W przypadku Nisei Model II możesz wydać ten żeton aby natychmiast zakończyć skok Runnera.
mate00 pisze:Korporacja wystawiła lód pułapkę - 'Zaminowane dane'. Runner używa programu 'Mimetyzm', zwiększa jego siłę i łamie podprogram lodu, żeby nie oberwać. Można tak zrobić?
Oczywiście.
mate00
Posty: 196
Rejestracja: 19 sty 2014, 20:10
Lokalizacja: Łódź

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: mate00 »

Dzięki za odpowiedzi. Czyli jednak graliśmy źle. :)
Owsianka
Posty: 10
Rejestracja: 24 lis 2014, 21:34

Android Netrunner - pytanie

Post autor: Owsianka »

Czesc

Mam jedno pytanko dot. powyższego tytulu:) przymierzam sie do zakupu, lecz powiedzcie mi prosze co z przyszłością tej gry? Z tego co wyczytalem galakta zrezygnowała z wydawania polskich dodatków do gry. Mam rozumieć, ze ffg wydaje je nadal w wersji angielskiej?
Ostrożnie podchodzę do tematu, gdyż wydalem fortune na Whi Inwazję i bardzo zasmucila mnie wieść, ze to juz koniec dodatków. Akurat to sytuacja byla troche inna bo galakta trwała przy tym tytule do końca ale tak szybkiego końca ze strony ffg nie spodziewałem sie.

Z gory dzieki za pomoc!
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1577
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 207 times
Been thanked: 605 times

Re: Android Netrunner - pytanie

Post autor: Ayaram »

Owszem dalej wydaje i na razie nic nie zapowiada, żeby mieli nagle skończyć. Ale czy prześcignie ilością dodatków WH:I? Jako, że też powoli wdeptuje w to bagno to mam nadzieje, że nie 8)
Awatar użytkownika
Inermis
Posty: 735
Rejestracja: 04 maja 2008, 12:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Android Netrunner - pytanie

Post autor: Inermis »

Netrunner sprzedaje się bardzo dobrze i ffg nie ma zamiaru rezygnować z niego w najbliższym czasie. Co będzie za 5 lat to trudno przewidzieć :)
Inermis - Blog netrunner.znadplanszy.pl
Chętnie zagram: Android: Netrunner LCG, Mage Wars, Battlestar Galactica
Chętnie poznam: Rex
Kolekcja | Want to Trade
Awatar użytkownika
anorak
Posty: 158
Rejestracja: 18 paź 2010, 16:37
Lokalizacja: Zielona Góra
Been thanked: 15 times

Re: Android Netrunner - pytanie

Post autor: anorak »

Tak, można być spokojnym o przyszłość. Future Proof :D
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Android Netrunner - pytanie

Post autor: rattkin »

To cię powinno uspokoić :)

Obrazek
mate00
Posty: 196
Rejestracja: 19 sty 2014, 20:10
Lokalizacja: Łódź

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: mate00 »

I kolejne wątpliwości. :)

1) Runner wykonuje skok i podchodzi do zrezowanego lodu (powiedzmy, że do bramy kodowej). Ma w warsztacie dwa programy: jeden (A) pozwala łamać podprogramy bramy kodowej, ale jest za słaby w stosunku do lodu, natomiast drugi (B) służy do łamania podprogramów innego typu, ale ma płatną zdolność zwiększania siły. Czy mogę zapłacić za skorzystanie ze zdolności programu B, żeby "dopakować" program A i łamać lód?

2) Czy runner może mieć w warsztacie dwie identyczne karty? Miałem dwie karty programów (nie pamiętam teraz nazwy), na których można było kłaść znaczniki wirusa za każdy udany skok na serwer centralny. Znaczników tych mogłem użyć do obniżenia siły lodu. Czy jeśli mam dwie takie karty, to za jednym udanym skokiem mogę otrzymać dwa znaczniki wirusa?
Ostatnio zmieniony 15 sty 2015, 15:53 przez mate00, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: mat_eyo »

1) Nie, możesz używać umiejętności lodu tylko do podbijania jego własnej siły.

2) Tak, w tym wypadku dostaniesz po jednym znaczniku na obie kopie Datasuckera. Jeśli karta nie ma ikony unikalności to możesz mieć jej kilka kopii na stole.
Awatar użytkownika
bubu
Posty: 605
Rejestracja: 21 lut 2014, 15:16
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: bubu »

Wykopuję coś sprzed prawie roku ale zwątpiłem.
Andy pisze:
eiren pisze:1. Kolejność skoku wygląda następująco: deklaracja ataku na dany serwer; decyzja korpo czy rezuje lód; (jeśli tak) runner wybiera wówczas lodołamacz. Dobrze rozumiem tą część?
Niby tak, ale pamiętaj, że runner nie musi mieć zainstalowanego żadnego lodołamacza. Ten jest potrzebny do łamania podprogramów zrezowanego lodu, co nie jest obowiązkowe.
Jak to?
Jeżeli lód chroniący serwer nie ma żadnego podprogramu "Zakończ skok" (lub zabijającego mnie) to nie muszę mieć żadnego lodołamacza, go przejść? I czyli co- podbijanie siły lodołamacza służy tylko do umożliwienia łamania podprogramów?
Przykład- jeżeli NEXT silver jest jedynym lodem typu "NEXT" na stole a jego opis brzmi "NEXT Silver gains " End the run." for each rezzed piece of NEXT ice." to jest tak jakby go w ogóle nie było- niezależnie od typu/siły?
Awatar użytkownika
Inermis
Posty: 735
Rejestracja: 04 maja 2008, 12:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: Inermis »

bubu pisze:Wykopuję coś sprzed prawie roku ale zwątpiłem.
Andy pisze: Niby tak, ale pamiętaj, że runner nie musi mieć zainstalowanego żadnego lodołamacza. Ten jest potrzebny do łamania podprogramów zrezowanego lodu, co nie jest obowiązkowe.
Jak to?
Jeżeli lód chroniący serwer nie ma żadnego podprogramu "Zakończ skok" (lub zabijającego mnie) to nie muszę mieć żadnego lodołamacza, go przejść? I czyli co- podbijanie siły lodołamacza służy tylko do umożliwienia łamania podprogramów?
Tak. Tak jest napisane w instrukcji. :) Niestety jest to częsty błąd 'nadinterpretacji' zasad.
bubu pisze: Przykład- jeżeli NEXT silver jest jedynym lodem typu "NEXT" na stole a jego opis brzmi "NEXT Silver gains " End the run." for each rezzed piece of NEXT ice." to jest tak jakby go w ogóle nie było- niezależnie od typu/siły?
NEXT silver jest złym przykładem, bo on sam jest typu NEXT, zatem sam na stole ma 1 "End The Run"
Inermis - Blog netrunner.znadplanszy.pl
Chętnie zagram: Android: Netrunner LCG, Mage Wars, Battlestar Galactica
Chętnie poznam: Rex
Kolekcja | Want to Trade
Awatar użytkownika
bubu
Posty: 605
Rejestracja: 21 lut 2014, 15:16
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: bubu »

Fakt. Dzięki.
mate00
Posty: 196
Rejestracja: 19 sty 2014, 20:10
Lokalizacja: Łódź

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: mate00 »

mat_eyo pisze:1) Nie, możesz używać umiejętności lodu tylko do podbijania jego własnej siły.
Dzięki za odpowiedź. Trochę mnie zaskoczyłeś, muszę przyznać. Wertowałem instrukcję i znalazłem coś takiego:
Instrukcja, str. 16 pisze:Runner może użyć kilku lodołamaczy przeciwko jednej karcie lodu, ale rzadko będzie to korzystne.
Wg mnie, z tego wynika, że mogę podbić siłę lodołamacza A używając płatnej zdolności lodołamacza B.
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2623
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 142 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: sqb1978 »

mat_eyo ma rację, jeśli lodołamacz ma cechę pozwalającą na zwiększenie siły to używa ją tylko do siebie samego.

Natomiast są lodołamacze, które obniżają siłę lodu.
Wtedy można nim zmniejszyć siłę lodu, a potem łamać podprogramy innym lodołamaczem, który wcześniej miał zbyt małą siłę by oddziaływać na lód.
Ostatnio zmieniony 16 sty 2015, 10:50 przez sqb1978, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
szutek
Posty: 430
Rejestracja: 17 wrz 2011, 17:42
Has thanked: 16 times
Been thanked: 32 times

Android: Netrunner - zasady

Post autor: szutek »

@mate00: Wtedy zawsze byloby to korzystne :) tutaj chodzi o to ze mozesz np zlamac jedną subrutynę jednym lodołamaczem, a drugą innym (ale wtedy obydwa lodołamacze muszą spełnić warunek odpowiedniej siły).
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: mat_eyo »

Faktycznie nigdzie nie ma tego napisanego wprost, ale uwierz mi, że tak jest. Zaraz pewnie znajdzie się sporo osób, które to potwierdzą.
Częściowo można to wywnioskować z tego zapisu w instrukcji:
Instrukcja, str. 16 pisze:Wiele lodołamaczy pozwala chwilowo zwiększyć ich siłę przez wydanie kredytów.
EDIT: Nie zdążyłem tego pisać, a już się znalazły osoby potwierdzające ;)
mate00
Posty: 196
Rejestracja: 19 sty 2014, 20:10
Lokalizacja: Łódź

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: mate00 »

Ok, dzięki za wytłumaczenie. :) Czyli, dopuszczalne jest takie zagranie:

- podchodzę do lodu strażnika o sile 4,
- mam lodołamacz "radzący sobie" ze strażnikiem, ale ma siłę < 4,
- mam inny lodołamacz mający płatną zdolność obniżenia siły lodu,
- korzystam z tej zdolności, żeby osłabić lód i łamię podprogramy?

A gdybym nie chciał łamać podprogramów, tylko przyjąć wszystko na klatę, to nie patrzę w ogóle na siłę lodołamaczy i po prostu przechodzę lód (o ile nie było 'Zakończ skok')?
Awatar użytkownika
Inermis
Posty: 735
Rejestracja: 04 maja 2008, 12:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: Inermis »

W instrukcji ze strony Galakty jest napisane to wyraźnie. Nie wiem jak mają oryginalne instrukcje z pudełek.
http://www.galakta.pl/new_galakta/pliki ... na_www.pdf
Runner może użyć kilku lodołamaczy przeciwko jednej karcie
lodu, ale rzadko będzie to korzystne. Runner nie może użyć siły
jednego lodołamacza do łamania przy użyciu zdolności innego.
A przykład użycia dwóch lodołamaczy:
Mimic - stała siła 3
Wyrm - siła 1, podbijana za +1, obniża siłę lodu o -1
Data Raven - ICE , siła 4

Mimic nie może łamać Data Raven bo ma siłę 3 przeciwko sile 4.
Runner używa Wyrm dając +3 siły dla Wyrm aby móc wejść w interakcje z Data Raven
Runner używa Wyrm modyfikuję siłę Data Raven obniżając o 1.
Runner używa Mimic aby złamać subrutynę na Data Raven.

Mam nadzieję, że to pomoże :)
Inermis - Blog netrunner.znadplanszy.pl
Chętnie zagram: Android: Netrunner LCG, Mage Wars, Battlestar Galactica
Chętnie poznam: Rex
Kolekcja | Want to Trade
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2623
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 142 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: sqb1978 »

Dokładnie, takie zagranie jest dopuszczalne.

A jeśli nie chcesz łamać lodu to po prostu odpalają się po kolei wszystkie jego podprogramy.
Jeśli nie było zakończenia skoku, a Ty nadal żyjesz to możesz przejść dalej :)
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: mat_eyo »

Inermis, Twój cytat nie daje jednoznacznej odpowiedzi. "Runner nie może użyć siły jednego lodołamacza do łamania przy użyciu zdolności innego." Ok, ale pytanie było inne - czy można użyć zdolności "1kredyt: +1 siły" do podbicia siły innego lodu? Ja wiem, że nie można, Ty wiesz, że nie można, ale w instrukcji wprost tego napisanego nie ma ;) dlatego nie dziwię się, że ktoś może być skonfudowany.
ODPOWIEDZ