Zimna Wojna / Twilight Struggle (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: ghostdog »

Tur jest 8 a kart 9 dobieram dopiero na późniejszym etapie gry. Więc? Chyba, że czegoś nie zajarzyłem
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2494
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 436 times
Been thanked: 126 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Coen »

W turach 1-3 rozgrywa się 6 rund, a dobiera się 8 kart - jedna schodzi na wydarzenie dekady.
W turach 4-10 rozgrywa się 7 rund, a dobiera się 9 kart - jedna schodzi na wydarzenie dekady.
8 rundę rozgrywa gracz, który osiągnie pozycję ósmą (Stacja kosmiczna) na torze wyścigu kosmicznego.
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Awatar użytkownika
killy9999
Posty: 327
Rejestracja: 30 mar 2011, 22:26
Been thanked: 2 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: killy9999 »

Coen pisze:W turach 1-3 rozgrywa się 6 rund, a dobiera się do 8 kart - jedna schodzi na wydarzenie dekady.
W turach 4-10 rozgrywa się 7 rund, a dobiera się do 9 kart - jedna schodzi na wydarzenie dekady.
8 rundę rozgrywa gracz, który osiągnie pozycję ósmą (Stacja kosmiczna) na torze wyścigu kosmicznego.
Fixed
Awatar użytkownika
szon
Posty: 125
Rejestracja: 22 sie 2012, 20:59
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: szon »

Wyszła już II edycja?
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: KubaP »

szon pisze:Wyszła już II edycja?
Nie, ale planowana jest na tuż-tuż.
Awatar użytkownika
Myszaq36
Posty: 242
Rejestracja: 23 lip 2012, 10:04
Lokalizacja: Wrocław

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Myszaq36 »

Jest jakaś lista ulepszeń II edycji względem Deluxa ??
Awatar użytkownika
Vandal
Posty: 519
Rejestracja: 21 lut 2012, 10:10
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Vandal »

Awatar użytkownika
killy9999
Posty: 327
Rejestracja: 30 mar 2011, 22:26
Been thanked: 2 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: killy9999 »

Widzę że komentarze na stronie Barda tylko dla zalogowanych... naprawdę bardzo sprytne. To mam nadzieję że ktoś z wydawnictwa to przeczyta: na nowej mapie proponuję dodanie pola do przechowywania znaczników zdarzeń będących w grze. Można to zrobić w miejscu, które zwolniło się po torze punktacji. Tak jak ktoś napisał w komentarzach, nowy tor kosmiczny jest mniej czytelny. I w ogóle wielkie brawa za to że pomyśleliście i przenieśliście tor rund akcji na dół. Strasznie mnie to wkurza w angielskim wydaniu że jest na górze. I na koniec można by jeszcze pomyśleć o bonusowej karcie - oryginalnej wersji Aldrich Ames, którą można by zastąpić Aldrich Ames Remix.
Awatar użytkownika
Myszaq36
Posty: 242
Rejestracja: 23 lip 2012, 10:04
Lokalizacja: Wrocław

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Myszaq36 »

Jeśli jest szansa, że ktoś z barda to zobaczy to również się "wyżalę" ;)

1. Jak dla mnie najważniejszą zamianą jaka powinna się pojawić to "nowa tekturka" z jakiej wykonana jest ta plansza !! Aktualnie płakać mi się chce jak rozkładam planszę i za nic w świecie nie da się jej ułożyć płasko na stole. Jak można było wyprodukować taki badziew i sprzedawać to ludziom. Na początku myślałem, że mam jakiś lewy egzemplarz ale jak poczytałem, że to standard to nie wiedziałem czy się śmiać czy płakać. Jak ten element nie będzie poprawiony to nawet nie myślę o zmianie edycji. Aktualnie najbardziej mi to przeszkadza.

2. Również z ogromną chęcią zobaczyłbym taki TOR na znaczniki wydarzeń !! Byłoby to ogromnie pomocne. Zwykła tabelka z wpisanymi numerami kart z tych wydarzeń byłaby już wielkim ułatwieniem i zachętą do zmiany edycji.

3. Ponadto w nowej wersji fajnie byłoby zobaczyć brakujący znacznik wydarzeń: NORAD. Wiem, że w oryginale też o nim zapomnieli ale jak wydajemy kolejna edycje to warto byłoby pokazać, że myślimy a nie tylko ślepo rżniemy od USA (razem z ich niedociągnięciami). Jeśli problemem jest brak miejsca w wyprasce to jeden żeton wpływów mniej (np. z "1") nie zrobi wielkiej różnicy.

4. Wszystkie "kwiatki" wymienione w erracie powinny być poprawione - żetony wpływów 1/2....

5. Legenda aktualnie znajdująca się w dolnym-prawym rogu na mapie - po co to komu ?? Ktoś kiedykolwiek tego używał ?? Nawet przy pierwszej rozgrywce nie zwracałem na nią uwagi. Ten element jest całkowicie zbędny !! Zajmuje tylko miejsce a gdzieś tam można było dodać miejsce na znaczniki wydarzeń.

6. Koło wyścigu kosmicznego jakieś miejsce na znacznik "Druga Karta Zagrana". Nigdy nie wiem gdzie te znaczniki mam położyć. W którym miejscu ma leżeć jeśli została zagra albo jeśli nie została zagrana :/ Fajnie byłoby to gdzieś zmieścić.

Z pozytywnych rzeczny odnośnie aktualnego projektu:
- Przeniesienie toru do zaznaczania rund - bardzo irytował mnie ten element o którym bez przerwy zapominam, gdyż znajduje się w najmniej widocznym miejscu. Teraz jest pięknie.
- Nowy tor PZ.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: FortArt »

To ja też się ponownie upomnę o zgubioną granicę między Jemenem Północnym a Jemenem Południowym. To tylko jedna głupia kreseczka ...
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Przemek Bard.pl
Posty: 287
Rejestracja: 12 kwie 2011, 15:36

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Przemek Bard.pl »

Myszaq36 pisze:Jeśli jest szansa, że ktoś z barda to zobaczy to również się "wyżalę" ;)

1. Jak dla mnie najważniejszą zamianą jaka powinna się pojawić to "nowa tekturka" z jakiej wykonana jest ta plansza !! Aktualnie płakać mi się chce jak rozkładam planszę i za nic w świecie nie da się jej ułożyć płasko na stole. Jak można było wyprodukować taki badziew i sprzedawać to ludziom. Na początku myślałem, że mam jakiś lewy egzemplarz ale jak poczytałem, że to standard to nie wiedziałem czy się śmiać czy płakać. Jak ten element nie będzie poprawiony to nawet nie myślę o zmianie edycji. Aktualnie najbardziej mi to przeszkadza.

2. Również z ogromną chęcią zobaczyłbym taki TOR na znaczniki wydarzeń !! Byłoby to ogromnie pomocne. Zwykła tabelka z wpisanymi numerami kart z tych wydarzeń byłaby już wielkim ułatwieniem i zachętą do zmiany edycji.

3. Ponadto w nowej wersji fajnie byłoby zobaczyć brakujący znacznik wydarzeń: NORAD. Wiem, że w oryginale też o nim zapomnieli ale jak wydajemy kolejna edycje to warto byłoby pokazać, że myślimy a nie tylko ślepo rżniemy od USA (razem z ich niedociągnięciami). Jeśli problemem jest brak miejsca w wyprasce to jeden żeton wpływów mniej (np. z "1") nie zrobi wielkiej różnicy.

4. Wszystkie "kwiatki" wymienione w erracie powinny być poprawione - żetony wpływów 1/2....

5. Legenda aktualnie znajdująca się w dolnym-prawym rogu na mapie - po co to komu ?? Ktoś kiedykolwiek tego używał ?? Nawet przy pierwszej rozgrywce nie zwracałem na nią uwagi. Ten element jest całkowicie zbędny !! Zajmuje tylko miejsce a gdzieś tam można było dodać miejsce na znaczniki wydarzeń.

6. Koło wyścigu kosmicznego jakieś miejsce na znacznik "Druga Karta Zagrana". Nigdy nie wiem gdzie te znaczniki mam położyć. W którym miejscu ma leżeć jeśli została zagra albo jeśli nie została zagrana :/ Fajnie byłoby to gdzieś zmieścić.

Z pozytywnych rzeczny odnośnie aktualnego projektu:
- Przeniesienie toru do zaznaczania rund - bardzo irytował mnie ten element o którym bez przerwy zapominam, gdyż znajduje się w najmniej widocznym miejscu. Teraz jest pięknie.
- Nowy tor PZ.
Na początek chciałbym podziękować za wszystkie uwagi w tym temacie, który czytam wbrew pozorom na bieżąco ;) Nie mniej gra jest już w fazie produkcji, także nie jesteśmy w stanie spełnić wszystkich powyższych postulatów :)

ad.1 Zwróciliśmy uwagę producentowi na problem z rozłożeniem planszy, w tej edycji powinno być wszystko w porządku.

ad.2 Tutaj już niestety trochę za późno, ale jeżeli Zimna Wojna doczeka się 3 edycji przemyślimy sprawę :)

ad.3 jw

ad.4 Poprawione

ad.5 Za późno, ale również weźmiemy to pod uwagę przy ewentualnym kolejnym dodruku.

ad.6 Naprawdę szkoda, że te uwagi pojawiły się tak późno bo większość, jak zawsze zresztą jest warta przemyślenia.

Co do pozytywnych zmian, to cieszymy się, że przypadły do gustu i żałujemy, że nie jesteśmy w stanie poprawić przynajmniej części wyżej wymienionych. Pozdrawiam i dziękuję za uwagi.

Ach zapomniałbym, zagubiona granica pomiędzy Jemenem Północnym i Południowym odnalazła się :)
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: KubaP »

Przemku, a mam jeszcze jedno pytanie - czy dorzuciliście może większą ilość żetonów z wysokimi numerami? (5,6,7,8). W pierwszej edycji dość upierdliwe było nieustanne "składanie" z kilku żetonów co wyższych numerów.
Przemek Bard.pl
Posty: 287
Rejestracja: 12 kwie 2011, 15:36

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Przemek Bard.pl »

KubaP pisze:Przemku, a mam jeszcze jedno pytanie - czy dorzuciliście może większą ilość żetonów z wysokimi numerami? (5,6,7,8). W pierwszej edycji dość upierdliwe było nieustanne "składanie" z kilku żetonów co wyższych numerów.
Na chwilę obecną jest:
6x 5
2x 6
2x 7
2x 8

z tych wyższych wartości.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: KubaP »

Przemek Bard.pl pisze:
KubaP pisze:Przemku, a mam jeszcze jedno pytanie - czy dorzuciliście może większą ilość żetonów z wysokimi numerami? (5,6,7,8). W pierwszej edycji dość upierdliwe było nieustanne "składanie" z kilku żetonów co wyższych numerów.
Na chwilę obecną jest:
6x 5
2x 6
2x 7
2x 8

z tych wyższych wartości.
To już o 1 lepiej w przypadku siódemki i ósemki :)
Nie jesteście w stanie pewno już na tym etapie wydrukować jeszcze jednej mini-wypraski, tak, żeby było powiedzmy po 5-10 tych wysokich numerków?
Przemek Bard.pl
Posty: 287
Rejestracja: 12 kwie 2011, 15:36

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Przemek Bard.pl »

No teraz jest już niestety trochę za późno, ale pomyślimy coś w tym kierunku :)
Awatar użytkownika
Vandal
Posty: 519
Rejestracja: 21 lut 2012, 10:10
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Vandal »

KubaP: Nie ma co panikować, łatwo je wykonać na druku + podklejenie tekturki.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: KubaP »

Vandal pisze:KubaP: Nie ma co panikować, łatwo je wykonać na druku + podklejenie tekturki.
Mój drogi, łatwo powiedzieć. Ja w wieku 27 lat nauczyłem się wiercić dziury wiertarką w ścianie, więc do podklejania tekturek jeszcze dłuuuga droga :)
Awatar użytkownika
killy9999
Posty: 327
Rejestracja: 30 mar 2011, 22:26
Been thanked: 2 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: killy9999 »

To jeszcze a propos jakości komponentów, chociaż już wiele zostało powiedziane w tym temacie. Dla mnie gra to produkt ekskluzywny, wolę zapłacić drogo i mieć dobre komponenty niż zapłacić mało i mieć tandetę. Wydanie GMT powala pod względem jakości materiałów. O jakości wydania PL naczytałem się sporo na forum, a niedawno miałem okazję w końcu to zweryfikować - faktycznie słabizna, szczególnie pudełko. Biorę do ręki pudełko GMT i wiem że w razie czego mogę go użyć jako improwizowanej broni albo tarczy :) Biorę do ręki pudełko Barda i... no, generalnie to słabo :) Wiem, że znajdzie się wiele osób dla których najważniejsza jest niska cena, nawet kosztem obniżenia jakości, ale ja za takie wydania dziękuję. Chociażby z tego powodu wolałem niedawno zapłacić 180 za nowy Labyrint:TWoT niż czekać na wydanie polskie które dostałbym pewnie za 2/3 tej ceny.
solkan
Posty: 239
Rejestracja: 05 lut 2010, 15:29
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 13 times
Been thanked: 3 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: solkan »

Kiedy orientacynie nowa edycja ZW trafi do sklepow? Czy jest szansa, by bylo to w jeszcze w pierwszej polowie pazdziernika?
Przemek Bard.pl
Posty: 287
Rejestracja: 12 kwie 2011, 15:36

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Przemek Bard.pl »

Gra powinna pojawić się w sklepach w okolicach 12 października, przy czym nie jest to jeszcze data oficjalna i może się zmienić :)
Awatar użytkownika
godpuppet
Posty: 592
Rejestracja: 30 gru 2008, 12:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: godpuppet »

do rady Vandala dołączę swoją - trzymać ZSRR z dala od obu Ameryk i Afryki (Destalinizacja i Dekolonizacja), używać możliwie dużo jednorazowych wydarzeń przeciwnika w dogodnym dla siebie momencie (czyli kiedy boli najmniej), żeby wyrzucać je z talii oraz wiedzieć kiedy odpuścić walkę w danym regionie i zacząć budować swoją przewagę w innym.
Z wzrastającą liczbą rozgrywek będzie Wam łatwiej.

Co do balansu, po ponad 100 grach wydaje mi się, że wersja deluxe (czyli także PL) z używaniem opcjonalnych kart jest bliska zbalansowania, choć z lekkim wskazaniem na USSR.
All work and no play makes Jack a dull boy!
Awatar użytkownika
szon
Posty: 125
Rejestracja: 22 sie 2012, 20:59
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: szon »

Czy nowe karty (z konkursu) http://www.swiatgierplanszowych.pl/2012/09/6097/ będą w II edycji tak jak zapowiadano, dość późno rozstrzygnięty konkurs. Czy trzeba będzie dokupić ŚGP?
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: ghostdog »

wolalbym by była możliwość dokupienia bo tak gracze już posiadający grę są poszkodowani
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Senthe »

@ghostdog
Ależ przy wydawaniu drugich edycji zawsze tak jest. ;)
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Awatar użytkownika
szon
Posty: 125
Rejestracja: 22 sie 2012, 20:59
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: szon »

Rozumiem, ale według tego co czytałem kiedyś - miały być dołączone do II wydania Zimnej Wojny i dodatkowo w numerze ŚGP (te same 2 karty).
Zastanawia mnie tylko czy nadal mają być dołączone do II wydania czy już tylko ŚGP?
ODPOWIEDZ