Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: tomb »

sjp.pwn.pl pisze: gust
1. «poczucie piękna, harmonii, elegancji»
2. daw. «zamiłowanie do czegoś lub ochota na coś»
3. pot. «styl lub moda»
Zapewne wszyscy krytykujący szatę graficzną chcieliby pisać w kontekście pierwszej definicji, ale piszą zaledwie w rozumieniu trzecim. Dostrzegana brzydota TM to jedynie skutek niespełnionych oczekiwań względem standardów wizualnych, jakie ktoś przyjął sobie za pożądane we współcześnie wydawanym produkcie. Słowem - chcielibyście, żeby każda gra wyglądała "nowocześnie", a obrazki były "ładne".
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Pan_K »

tomb pisze:
sjp.pwn.pl pisze: gust
1. «poczucie piękna, harmonii, elegancji»
2. daw. «zamiłowanie do czegoś lub ochota na coś»
3. pot. «styl lub moda»
Zapewne wszyscy krytykujący szatę graficzną chcieliby pisać w kontekście pierwszej definicji, ale piszą zaledwie w rozumieniu trzecim. Dostrzegana brzydota TM to jedynie skutek niespełnionych oczekiwań względem standardów wizualnych, jakie ktoś przyjął sobie za pożądane we współcześnie wydawanym produkcie. Słowem - chcielibyście, żeby każda gra wyglądała "nowocześnie", a obrazki były "ładne".
Powiem tak: SJP to nie jest argument ostatecznego uzasadnienia.
Jak dla mnie EOT: przydługi się robi off topic :)
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 81 times
Been thanked: 92 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Olgierdd »

tomb pisze:Słowem - chcielibyście, żeby każda gra wyglądała "nowocześnie", a obrazki były "ładne".
No.... tak :D To normalne i dotyczy zdecydowanej większości graczy. Gdyby było inaczej, to gry logiczno-abstrakcyjne byłyby na równi popularne z eurogrami. A jednak często krytykowany "temat doczepiony na siłę" sprzedaje się lepiej niż romby i stożki na czarno-białej siatce.
Pan_K pisze:Jak dla mnie EOT: przydługi się robi off topic :)
Dyskusja o elementach wizualnych Terraformacji w temacie o Terraformacji trudno nazwać offtopem ;)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4680
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1046 times
Been thanked: 1995 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: warlock »

tombowi chodzi o nadmiar "genericowych" grafik w grach - jest wiele "ładnych gier", które trzymają się pewnego standardu graficznego i, owszem, są ładne, ale przez to mało charakterystyczne. Gry pokroju Troyes czy Krwawej Oberży mogą budzić skrajne odczucia w kwestii grafik, ale przynajmniej wyglądają rasowo. I mi się taka odważna, charakterystyczna szata graficzna podoba milion razy bardziej, niż genericowe, "piękne" ilustracje, jakich obecnie pełno. :) Gra musi mieć swój styl. I Terraformacja taki styl ma - i to się ceni.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 81 times
Been thanked: 92 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Olgierdd »

Ale jedno nie jest przeciwstawne drugiemu. Styl graficzny w Troyes i Ascension jest bardzo oryginalny, ale w jednym jest ładny a drugim paskudny ;)
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: tomb »

Olgierdd pisze:
tomb pisze:Słowem - chcielibyście, żeby każda gra wyglądała "nowocześnie", a obrazki były "ładne".
No.... tak :D To normalne i dotyczy zdecydowanej większości graczy.
Tak, zdaję sobie z tego sprawę. Ubolewam, bo skutkiem tego są rzadkie eksperymenty artystyczne, za to nader częste upstrzenie planszówek wizerunkami generycznymi. Mimo tego rozumiem.
Odniosłem się przede wszystkim do - jednak offtopicznej - wypowiedzi, jakoby Ci, którzy nie widzą w TM specjalnej (lub zgoła żadnej) brzydoty, cechowali się złym gustem (brakiem gustu?).
Ja uważam, że - co najwyżej - TM nie spełnia dzisiejszych standardów, ale nazywać to brzydotą (i przy okazji insynuować niemiłe rzeczy innym) jest przesadą. A i jak słusznie zauważono, oszczędność i przejrzystość graficzna gry jest jej zaletą.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4680
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1046 times
Been thanked: 1995 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: warlock »

Kolega Sir_Yaro zrobił swoją wersję Troyes (Print & Play). http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... =1&t=41733 - to jest dla mnie klasyczny przykład przerobienia rasowo wyglądającej gry na "współczesną modłę" i dążenie do spełnienia pewnych standardów za wszelką cenę. Niektórym się to podoba, ale moim zdaniem ta gra CAŁKOWICIE straciła charakter. No ale gra jest "ładna" (w rozumieniu "genericowo poprawna")...
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: rattkin »

Mnie nie ilustrację przeszkadzają, tylko sam interface design, który wygląda jak Photoshop Tutorial 101 (kto wie, może tak właśnie zresztą było) oraz namolne gradientowanie i dobór krzykliwych, kontrastujących kolorów. Jest to dokładnie taki sam typ brzydoty, jaki widać np. na kartach RtfG czy Core Worlds, a jakiego uniknięto np. w Among the Stars. Wszystko gry o podobnym, kosmicznym, futurystycznym klimacie.

Wydanie takiej gry w 2016 roku bez odświeżenia szaty, przez takie wydawnictwa jak Stronghold, to dla mnie kuriozum. No nie mogę uwierzyć, że ktoś tam nie popatrzył na to i powiedział: "ładnie wykonany prototyp, a teraz go przygotujmy do wydania" :)

Poczekam na edycję "gra roku" :)
"Są tacy, co potrafią, a są tacy, co nie potrafią. W tym cała rzecz."
Kubuś Puchatek
Ostatnio zmieniony 04 paź 2016, 14:11 przez rattkin, łącznie zmieniany 1 raz.
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Wincenty Jan »

warlock pisze:tombowi chodzi o nadmiar "genericowych" grafik w grach - jest wiele "ładnych gier", które trzymają się pewnego standardu graficznego i, owszem, są ładne, ale przez to mało charakterystyczne. Gry pokroju Troyes czy Krwawej Oberży mogą budzić skrajne odczucia w kwestii grafik, ale przynajmniej wyglądają rasowo. I mi się taka odważna, charakterystyczna szata graficzna podoba milion razy bardziej, niż genericowe, "piękne" ilustracje, jakich obecnie pełno. :) Gra musi mieć swój styl. I Terraformacja taki styl ma - i to się ceni.
Brawo!
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: tomb »

rattkin pisze:No nie mogę uwierzyć, że ktoś tam nie popatrzył na to i powiedział: "ładnie wykonany prototyp, a teraz go przygotujmy do wydania" :)
Może chcieli, ale przy tej liczbie kart, ilustracje i reszta podniosłyby zbytnio cenę gry?

"Miałem zamiar zmienić koszulkę, ale zamiast tego zmieniłem zamiar. "
Kubuś Puchatek


Ja nie wiem, o jakich gradientach mowa, ale karty do TM i do RftG uważam za przyjazne oku (pierwsze wrażenie Rejs zrobił takie sobie, ale teraz uważam, że jest git), a karty do Pośród Gwiazd za zupełnie obojętne (z kiepskimi rysunkami).
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: rattkin »

tomb pisze:
rattkin pisze:No nie mogę uwierzyć, że ktoś tam nie popatrzył na to i powiedział: "ładnie wykonany prototyp, a teraz go przygotujmy do wydania" :)
Może chcieli, ale przy tej liczbie kart, ilustracje i reszta podniosłyby zbytnio cenę gry?
Nie żartuj. Wiesz ile ta gra kosztuje? 50 eurasów. To polska edycja jest zabójczo tania z jakiegoś tajemniczego powodu.

Design graficzny zmienia się w jednym miejscu (template) i aplikuje potem do wszystkich kart. Ich ilość raczej nie ma znaczenia.
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Wincenty Jan »

Zmieniając temat gustów, Kubusia Puchatka i programów graficznych, według Was to też najlepsza gra wydana w Polsce w tym roku?

Pewnie Troyes przebije Terraformację ale póki co Mars wszystko inne pokonuje.
Ostatnio zmieniony 04 paź 2016, 14:19 przez Wincenty Jan, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 81 times
Been thanked: 92 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Olgierdd »

tomb pisze:
Olgierdd pisze:
tomb pisze:Słowem - chcielibyście, żeby każda gra wyglądała "nowocześnie", a obrazki były "ładne".
No.... tak :D To normalne i dotyczy zdecydowanej większości graczy.
Tak, zdaję sobie z tego sprawę. Ubolewam, bo skutkiem tego są rzadkie eksperymenty artystyczne, za to nader częste upstrzenie planszówek wizerunkami generycznymi. Mimo tego rozumiem.
Odniosłem się przede wszystkim do - jednak offtopicznej - wypowiedzi, jakoby Ci, którzy nie widzą w TM specjalnej (lub zgoła żadnej) brzydoty, cechowali się złym gustem (brakiem gustu?).
Ja uważam, że - co najwyżej - TM nie spełnia dzisiejszych standardów, ale nazywać to brzydotą (i przy okazji insynuować niemiłe rzeczy innym) jest przesadą. A i jak słusznie zauważono, oszczędność i przejrzystość graficzna gry jest jej zaletą.
Teraz lepiej rozumiem co miałeś na myśli.

Odnośnie Terraformacji, to gra skrajnie brzydka nie jest. Dla mnie jest ok, nie grzeje i nie ziębi. Widać, że projekt graficzny poszedł przede wszystkim w stronę czytelności gry, a w przypadku plansz graczy aż za bardzo :)
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: mat_eyo »

Wincenty Jan pisze:według Was to też najlepsza gra wydana w Polsce w tym roku?
Zdecydowanie!

Nie wiem, czy Troyes przebije TM. Grałem w Troyes i jest to bardzo dobra gra, ale TM jest genialna ;)
Należy też pamiętać, że TM wzięło graczy z zaskoczenia, Troyes już sporo ludzi zna i oczekuje.
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Wincenty Jan »

Miałem już przyjemność zagrać w Troyes i jest wspaniała gra. Inny kaliber niż Mars. Do póki Troyes, oficjalnie nie zostanie wydane, to Mars króluje u mnie. Liczyłem jeszcze bardzo na Cry Havoc ale to nie mój typ gry. Swoją drogą Mars jest już w 500 grach na BGG. Jakis czas temu pisałem, że ma szanse na 100. Z takimi ocenami to ma szanse na pierwszą 20... :D
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: pan_satyros »

mat_eyo pisze:
Wincenty Jan pisze:według Was to też najlepsza gra wydana w Polsce w tym roku?
Zdecydowanie!

Nie wiem, czy Troyes przebije TM. Grałem w Troyes i jest to bardzo dobra gra, ale TM jest genialna ;)
Należy też pamiętać, że TM wzięło graczy z zaskoczenia, Troyes już sporo ludzi zna i oczekuje.
Zgadzam się. W swojej kategorii niemal idealny tytuł, a dodawszy do tego bardzo korzystną cenę - nic tylko kupować. Na pewno w moim TOP5 2016 póki co.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: mat_eyo »

pan_satyros pisze:Na pewno w moim TOP5 2016 póki co.
U mnie zdecydowanie łapie się do TOP 1 ;)
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: tomb »

Nie wiem, czy bardziej mi się podoba TM, czy Troyes, ale na pewno TM ma szansę zagnieździć się w tej grupie gier, do których Troyes już dawno należy.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 193 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: elayeth »

Ja nie mogę namówić na nią znajomych, bo twierdzą, że gra jest strasznie brzydka. Cóż... mają rację. Mimo, że lubię RftG to ja też z tego powodu odpuszczam. Dla mnie, szczególnie w dzisiejszych czasach, wykonanie i estetyka są ważne...
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3083
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 91 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: cezner »

Czy w szachy tez gracie tylko w wydanie wykonane z kości słoniowej i mahoniu? Bo zwykle drewno jest be?
Ludzie, to gra planszowa. W to się gra a nie uprawia sex. Uczulenia dostaniecie od trzymania brzydkich kart?
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3415
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Lothrain »

elayeth pisze:Ja nie mogę namówić na nią znajomych, bo twierdzą, że gra jest strasznie brzydka. Cóż... mają rację. Mimo, że lubię RftG to ja też z tego powodu odpuszczam. Dla mnie, szczególnie w dzisiejszych czasach, wykonanie i estetyka są ważne...
Ja też zazwyczaj do brzydoty nie siadam. Ale TM aż tak straszna nie jest, żeby nie spróbować. A potem będą już tylko ochy i achy i plucie w brodę, że tyle czasu przechodziło się obok. Spróbujcie chłopaki, bo w tym wypadku warto zacisnąć zęby.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: rattkin »

To że gra okaże się fajna niczego nie zmieni. Grafiki pozostają te same. Gra może się podobać mechanicznie, ale wciąż nie sprawiać przyjemności przez tę paskudną oprawę. Oczywiście u różnych ludzi w różnym stopniu. Argumenty typu "uczulenia dostaniecie od trzymania brzydkich kart?" ja mogę odwrócić i zapytać "nie wpadasz w stupor podczas grania w Splendor?". Dyskusja na ten temat nie ma większego sensu, Ci którym się nie podoba, nagle się nie przekonają, Ci którym się podoba, nie muszą być przekonywani.
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 193 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: elayeth »

cezner pisze:Czy w szachy tez gracie tylko w wydanie wykonane z kości słoniowej i mahoniu? Bo zwykle drewno jest be?
Ludzie, to gra planszowa. W to się gra a nie uprawia sex. Uczulenia dostaniecie od trzymania brzydkich kart?
W szachy nie gram bo nie sprawiają mi przyjemności. ;)
Pomimo Twojej jakże empatycznej wiadomości ;)... napiszę, że dla jednych przyjemność to właśnie szachy, dla innych gapienie się np: na obraz w domu, a jeszcze innych wygłupy przy grach imprezowych...

Mam kolegę, i nie żartuje, który kupuje gry głównie poprzez klucz ich estetyki i potrafi kupować dawno już niedostępne w Polsce...

Także, żeby w tym wątku nie było tak słodko... w mojej opinii Terraformacja to też TOP1 2016 w kategorii najlepsza mechanika vs. słabe wykonanie (średnia jakość komponentów, niska estetyka).
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3415
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Lothrain »

Niby racja. Ale jakbym patrzył tylko na grafiki, to mógłbym grać w różne kolorowe i piękne gnioty, a w życiu nie poznałbym Zamków Burgundii, TTA, czy Brassa. Po prostu uważam, że czasem mechanika gry jest tak wspaniała, że estetyka schodzi na plan dalszy i wrażenia z rozgrywki wynagradzają w dwójnasób kwestie nienajlepszej grafiki. Terraformacja opiera się na ikonach i tych zdjęcio-grafik na kartach właściwie już nie zauważam.
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 193 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: elayeth »

Lothrain pisze:Niby racja. Ale jakbym patrzył tylko na grafiki, to mógłbym grać w różne kolorowe i piękne gnioty, a w życiu nie poznałbym Zamków Burgundii, TTA, czy Brassa. Po prostu uważam, że czasem mechanika gry jest tak wspaniała, że estetyka schodzi na plan dalszy i wrażenia z rozgrywki wynagradzają w dwójnasób kwestie nienajlepszej grafiki. Terraformacja opiera się na ikonach i tych zdjęcio-grafik na kartach właściwie już nie zauważam.
Dlatego w moim "wymarzonym świecie" Terraformacja wyglądałaby i wykonana byłaby jak np: Vinhos, The Gallerist, Caverna czy Scythe... ;) Co zrobić, ideałów nie ma, choć burgundie mam...
ODPOWIEDZ