Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Arius
Posty: 1445
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 316 times
Been thanked: 176 times

Re: Arkham Horror - gra karciana LCG

Post autor: Arius »

Wymykania to akcja. Jeśli się uda możesz wyczerpać wroga i wyjść ze zwarcia. Ale jeśli odpalasz jakaś kartę, która mówi, że robisz wymykanie, ale przy zdanym teścia zamiast wyczerpać wroga np. bierzesz wskazówkę, to nadal mówimy o udanej akcji wymykania bez względu na efekt finalny.
Tak samo jak karta włamanie. Robisz akcję badania, ale przy zdanym efekcie podbierasz zasoby, a nie wskazówkę.
suibeom
Posty: 790
Rejestracja: 18 cze 2019, 16:02
Has thanked: 1561 times
Been thanked: 252 times

Re: Arkham Horror - gra karciana LCG

Post autor: suibeom »

Mam pytanie odnośnie karty mroczna fala za zasłoną https://arkhamdb.com/card/02084, gdy wchodzi do gry, kładę ją na swoim obszarze zagrożenia, dobieram kolejną kartę spotkań, wyczerpuję zasłonę i... czy karta zostaje ze mną do końca tego scenariusza i za każdym razem dobieram dwie zamiast jednej karty spotkań? Czy jedynym sposobem pozbycia się jej jest utrata kart i przyjęcie 10 obrażeń, czyli zabicie badacza? Czy działa ona jednorazowo tzn.dobieram drugą kartę spotkań i odrzucam zasłonę? Wczoraj grałem, że zostaje do końca ze mną i bardzo mi uprzykrzyła grę.
Drugie pytanie odnosi się do potwora z dwiema cechami łowca powściągliwy. W fazie wrogów łowca rusza za badaczami, ale gdy wchodzi do lokalizacji z badaczem to powściągliwy nie wchodzi automatycznie w zwarcie, więc czy to taki cień co się tylko za nami wałęsa? Jak grać tymi kartami?
Awatar użytkownika
szafaaaa
Posty: 248
Rejestracja: 07 paź 2011, 17:42
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 21 times
Been thanked: 32 times

Re: Arkham Horror - gra karciana LCG

Post autor: szafaaaa »

suibeom pisze: 08 cze 2020, 10:06 Mam pytanie odnośnie karty mroczna fala za zasłoną https://arkhamdb.com/card/02084, gdy wchodzi do gry, kładę ją na swoim obszarze zagrożenia, dobieram kolejną kartę spotkań, wyczerpuję zasłonę i... czy karta zostaje ze mną do końca tego scenariusza i za każdym razem dobieram dwie zamiast jednej karty spotkań? Czy jedynym sposobem pozbycia się jej jest utrata kart i przyjęcie 10 obrażeń, czyli zabicie badacza? Czy działa ona jednorazowo tzn.dobieram drugą kartę spotkań i odrzucam zasłonę? Wczoraj grałem, że zostaje do końca ze mną i bardzo mi uprzykrzyła grę.
Drugie pytanie odnosi się do potwora z dwiema cechami łowca powściągliwy. W fazie wrogów łowca rusza za badaczami, ale gdy wchodzi do lokalizacji z badaczem to powściągliwy nie wchodzi automatycznie w zwarcie, więc czy to taki cień co się tylko za nami wałęsa? Jak grać tymi kartami?
Druga kartę dobierasz tylko raz. Ta karta działa jak Timer - jeżeli skończy ci się deck, dostajesz 10 obrażeń = śmierć.

Powściągliwy łowca lata za tobą, ale nie wchodzi w zwarcie. Uprzykrza życie (https://arkhamdb.com/card/02090 daje -1 do testów)
Miszon
Posty: 2533
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1030 times
Been thanked: 503 times

Re: Arkham Horror - gra karciana LCG

Post autor: Miszon »

10 obrażeń jest faktycznie nie do przezycia, choć można mieć jakiś pancerz plus zasłonić sie sprzymierzeńcem i jakoś dać radę.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Arius
Posty: 1445
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 316 times
Been thanked: 176 times

Re: Arkham Horror - gra karciana LCG

Post autor: Arius »

Miszon pisze: 09 cze 2020, 09:38 10 obrażeń jest faktycznie nie do przezycia, choć można mieć jakiś pancerz plus zasłonić sie sprzymierzeńcem i jakoś dać radę.
Są sposoby by to przeżyć.
Mistyk ma taką kartę, czerwony, niebieski może się napakować. Chyba tylko zieloni i poszukiwacze będą mieli tu mocno pod górkę.
Lewy
Posty: 50
Rejestracja: 16 lip 2016, 19:56
Has thanked: 122 times
Been thanked: 5 times

Re: Arkham Horror - gra karciana LCG

Post autor: Lewy »

Czy karta Diany Dark prophecy i jej efekt "... and ignore the rest...", łapie się pod kategorię kart, które można odłożyć pod Dianę dla +1 willpower?
Arius
Posty: 1445
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 316 times
Been thanked: 176 times

Re: Arkham Horror - gra karciana LCG

Post autor: Arius »

https://arkhamdb.com/card/05004

Polecam pierwsze pytanie umieszczone poniżej tej karty.
Tak, ta karta się zalicza. Ignorowanie żetonu chaosu może być.
mtolek88
Posty: 17
Rejestracja: 21 mar 2020, 21:11

Re: Arkham Horror - gra karciana LCG

Post autor: mtolek88 »

Grająć w scenariusz 1B Pożeraczy Snów nasunęły mi się dwie wątpliwości:
Spoiler:
suibeom
Posty: 790
Rejestracja: 18 cze 2019, 16:02
Has thanked: 1561 times
Been thanked: 252 times

Re: Arkham Horror - gra karciana LCG

Post autor: suibeom »

Mam pytanie odnośnie karty "Trójka asów", zasady mówią, że w talii można mieć tylko dwie takie same karty, natomiast tekst na karcie mówi, że jeśli odrzucę trzy kopie "Trójki asów" automatycznie zdam test. Jak można zdobyć te trzy kopie tej samej karty?
Miszon
Posty: 2533
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1030 times
Been thanked: 503 times

Re: Arkham Horror - gra karciana LCG

Post autor: Miszon »

Ta karta ma słowo kluczowe "Myriad". Po polsku zdaje się "Niezliczone".
Kart z takim słowem kluczowym można mieć w decku 3 sztuki. Co więcej, kupując taką do decku płacimy za 3 karty jak za jedną.
An investigator may include up to three copies of a player card with the myriad keyword in their deck (by title), instead of the normal limit of two copies. Additionally, when you purchase a myriad card for your deck, you may purchase up to two additional copies of that card (at the same level) at no experience cost.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Lewy
Posty: 50
Rejestracja: 16 lip 2016, 19:56
Has thanked: 122 times
Been thanked: 5 times

Re: Arkham Horror - gra karciana LCG

Post autor: Lewy »

Czy karta On the hunt kombuje się z abilitką Diany?
Arius
Posty: 1445
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 316 times
Been thanked: 176 times

Re: Arkham Horror - gra karciana LCG

Post autor: Arius »

Lewy pisze: 05 lip 2020, 19:09 Czy karta On the hunt kombuje się z abilitką Diany?

A czemu miałaby? Tu jest słowo kluczowe instead.
Nie cancel, nie ignore.


https://arkhamdb.com/card/05004

Przeczytaj uważnie faq pod jej karta.
Lewy
Posty: 50
Rejestracja: 16 lip 2016, 19:56
Has thanked: 122 times
Been thanked: 5 times

Re: Arkham Horror - gra karciana LCG

Post autor: Lewy »

Arius pisze: 05 lip 2020, 20:17
Lewy pisze: 05 lip 2020, 19:09 Czy karta On the hunt kombuje się z abilitką Diany?

A czemu miałaby? Tu jest słowo kluczowe instead.
Nie cancel, nie ignore.


https://arkhamdb.com/card/05004

Przeczytaj uważnie faq pod jej karta.
Chyba zbyt szeroko zinterpretowałem to cancel albo ignore i uznałem, że skoro zamiast obowiązku dobrania karty z encounter decku jest dobranie stamtąd 9 kart i wybranie jednej to łapie się to pod anulowanie lub ignorowanie efektu gry.
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Arkham Horror - gra karciana LCG

Post autor: alpha »

Przyszedł ten moment zagrania w AH LCG po raz pierwszy :)

Mam za sobą lekturę: "Zasady wprowadzające" i "Kompletna księga zasad".
Badacz może wykonać 3 akcje w swojej turze (faza badaczy).
Jestem w zwarciu z wrogiem i mam nóż (chcę z niego skorzystać w walce).

Na karcie noża jest narysowana gruba strzałka z dopiskiem:
:arrow: : Walka. Dostajesz +1 <do testu walki> do tego ataku.
Z instrukcji wynika, że:
Jeżeli gracz znajduje się w zwarciu i wyda akcję
na wykonanie innej czynności niż walka,
wymknięcie się lub aktywowanie zdolności
pertraktacja lub rezygnacja, każdy wróg
znajdujący się z nim w zwarciu wykonuje atak
towarzyszący.
Przykładowa sytuacja:
1 akcja - deklaruję użycie noża
2 akcja - mój atak (+1 od noża)
3 akcja - mój atak

Czy w tym przykładzie wydarzy się atak towarzyszący po akcji nr 1?
Nie jest to dla mnie do końca jasne, bo nie atakowałem, a jedynie deklarowałem użycie noża (niby jest tam dopisek Walka, ale sam nie wiem, czy chodzi o to, że używa się go do walki?).
Ale z drugiej strony to za każdym razem gdy będę chciał użyć noża, to oberwę z ataku towarzyszącego?
Jak to w końcu jest?

Dodatkowe pytanie odnośnie lokalizacji i odwracania tego na drugą stronę.
Znalazłem drzwi i po przejściu na drugą stronę wylądowałem na karcie "Hol".
Kładę tę kartę Hol i na niej znacznik mojego badacza.
I co teraz: automatycznie odwracam te kartę na drugą stronę, czy muszę wydać 1 akcję na to żeby tam wejść czyli odwrócić tę kartę?
Nie wiem czy samo to, że stoję na karcie Hol oznacza, że już tam wszedłem, czy że mimo wszystko muszę tam wejść wykonując ruch?
Instrukcja opisując poruszanie się, wspomina o przemieszczaniu się do połączonej lokalizacji.
Ja jednak nigdzie sam się nie poruszałem i nie wydawałem żadnego punktu akcji, bo wszystko wydarzyło się "na karcie aktu".
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
suibeom
Posty: 790
Rejestracja: 18 cze 2019, 16:02
Has thanked: 1561 times
Been thanked: 252 times

Re: Arkham Horror - gra karciana LCG

Post autor: suibeom »

alpha pisze: 06 lip 2020, 16:54 Przyszedł ten moment zagrania w AH LCG po raz pierwszy :)

Mam za sobą lekturę: "Zasady wprowadzające" i "Kompletna księga zasad".
Badacz może wykonać 3 akcje w swojej turze (faza badaczy).
Jestem w zwarciu z wrogiem i mam nóż (chcę z niego skorzystać w walce).

Na karcie noża jest narysowana gruba strzałka z dopiskiem:
:arrow: : Walka. Dostajesz +1 <do testu walki> do tego ataku.
Z instrukcji wynika, że:
Jeżeli gracz znajduje się w zwarciu i wyda akcję
na wykonanie innej czynności niż walka,
wymknięcie się lub aktywowanie zdolności
pertraktacja lub rezygnacja, każdy wróg
znajdujący się z nim w zwarciu wykonuje atak
towarzyszący.
Przykładowa sytuacja:
1 akcja - deklaruję użycie noża
2 akcja - mój atak (+1 od noża)
3 akcja - mój atak

Czy w tym przykładzie wydarzy się atak towarzyszący po akcji nr 1?
Nie jest to dla mnie do końca jasne, bo nie atakowałem, a jedynie deklarowałem użycie noża (niby jest tam dopisek Walka, ale sam nie wiem, czy chodzi o to, że używa się go do walki?).
Ale z drugiej strony to za każdym razem gdy będę chciał użyć noża, to oberwę z ataku towarzyszącego?
Jak to w końcu jest?

Dodatkowe pytanie odnośnie lokalizacji i odwracania tego na drugą stronę.
Znalazłem drzwi i po przejściu na drugą stronę wylądowałem na karcie "Hol".
Kładę tę kartę Hol i na niej znacznik mojego badacza.
I co teraz: automatycznie odwracam te kartę na drugą stronę, czy muszę wydać 1 akcję na to żeby tam wejść czyli odwrócić tę kartę?
Nie wiem czy samo to, że stoję na karcie Hol oznacza, że już tam wszedłem, czy że mimo wszystko muszę tam wejść wykonując ruch?
to, że deklarujesz użycie noża nie jest akcją. Akcją w Twoim wypadku będzie, o ile jesteś już w zwarciu z wrogiem, sam atak. To, że atakujesz, czy to nożem, pięścią czy inną maczetą, nie powoduje ataków towarzyszących.
Jeśli postęp aktu przenosi Cie do Holu odwracasz stronę karty lokalizacji z dziurką od klucza na bez, odczytujesz tekst i kładziesz odpowiednią ilość wskazówek tajemnic do odkrycia. Nie wydajesz przy tym akcji
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Arkham Horror - gra karciana LCG

Post autor: alpha »

Chodzi o ten dopisek "Walka" na nożu?
Jeżeli nie byłoby tego słowa, to wywołałoby to atak towarzyszący?

Czy w takim razie deklaracja użycia noża zabierze mi 1 akcję?

Co do tego Holu - skoro jego wartość zasłony to 1, a ilość wskazówek to 0 (zero), to po co ta wartość zasłony?
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
suibeom
Posty: 790
Rejestracja: 18 cze 2019, 16:02
Has thanked: 1561 times
Been thanked: 252 times

Re: Arkham Horror - gra karciana LCG

Post autor: suibeom »

żadna deklaracja w tej grze nie jest akcją. Jeśli przed walką deklarujesz, że do tego ataku użyjesz noża, to dodajesz bonus z użycia noża do wartości walki Twojej postaci i dopiero wykonujesz akcję walki.
Akcji nie tracisz też, gdy akt przenosi Cię do jakiejś lokalizacji.

Nie pamiętam jak jest w Nocy Fanatyka, ale ta zasłona czasami jest powiązana z innymi działaniami, które wyraźnie zasygnalizuje Ci tajemnica, lub akt.
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Arkham Horror - gra karciana LCG

Post autor: alpha »

suibeom pisze: 06 lip 2020, 17:32 żadna deklaracja w tej grze nie jest akcją. Jeśli przed walką deklarujesz, że do tego ataku użyjesz noża, to dodajesz bonus z użycia noża do wartości walki Twojej postaci i dopiero wykonujesz akcję walki.
Akcji nie tracisz też, gdy akt przenosi Cię do jakiejś lokalizacji.
Jeżeli chodzi o zwrot "deklarujesz", to sam go tu użyłem, bo tego nie ma w instrukcji :)
Chodzi mi o to, że na stronie 9 w instrukcji (Zasady wprowadzające) jest opisana faza badaczy i tam są wypisane wszystkie czynności, które są uważane za akcje.
Jedna z nich to:
Aktywacja zdolności :arrow: (aktywowanej akcją)
Na karcie noża jest ta pogrubiona strzałka :arrow: , więc wydawało mi się, że jeżeli chcę użyć noża do walki, to "deklaracja" użycia noża to właśnie jedna z 3 akcji.
Ponieważ na karcie noża jest ta strzałka :arrow: , i równocześnie ta akcja nie jest przecież atakiem, więc wychodzi mi, że nastąpi w tym momencie atak towarzyszący.
Tak mi wychodzi z instrukcji, więc czemu ten atak towarzyszący jednak tu nie wystąpi?
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
suibeom
Posty: 790
Rejestracja: 18 cze 2019, 16:02
Has thanked: 1561 times
Been thanked: 252 times

Re: Arkham Horror - gra karciana LCG

Post autor: suibeom »

alpha pisze: 06 lip 2020, 17:43 Na karcie noża jest ta pogrubiona strzałka :arrow: , więc wydawało mi się, że jeżeli chcę użyć noża do walki, to "deklaracja" użycia noża to właśnie jedna z 3 akcji.
na 3 stronie Kompletnej księgi zasad jest że
Kiedy taka akcja jest wykonywana, badacz inicjuje zdolność, która
w swoim koszcie posiada co najmniej jeden symbol :arrow:
a więc akcją jest nie deklaracja a akcja walki, którą rozpoczynasz, dlatego nie wywołuje efektu ataku towarzyszącego. Tak przynajmniej my to rozumiemy
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Arkham Horror - gra karciana LCG

Post autor: alpha »

Czekaj.... czyli chyba źle to na początku zrozumiałem czytając instrukcję.

Chodzi o to, że użycie akcji typu "Aktywacja" (z tą strzałką :arrow: ) w formie karty, na której jest słowo "Badanie" oznacza, że tak naprawdę używam wypasionej akcji Badanie, a ze słowem "Walka" - wypasionej akcji "Walka"? Jeżeli tak, to teraz już wszystko jasne czemu nie ma ataku towarzyszącego :wink:

Dzięki za naprowadzenie mnie w tych kwestiach :)
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Miszon
Posty: 2533
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1030 times
Been thanked: 503 times

Re: Arkham Horror - gra karciana LCG

Post autor: Miszon »

Tak, jeśli jest strzałka do Badanie czy Walka, oznacza że wykonujesz akcję Badania/Walki, niejako w ramach której używasz tego Noża czy Latarki.
Zatem Walka Nożem to jedna akcja. I jako Atak, nie wywołuje ataku towarzyszącego.
Wejście na lokację, niezależnie w jaki sposób, powołuje jej odkrycie.
Są karty, które pozwalają badać lokacje, mimo że nie ma tam wskazówek (akurat o ile kojarzę nie ma takich w podstawce).
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Arkham Horror - gra karciana LCG

Post autor: alpha »

Kolejne pytanie... zapewne dla was proste, ale ja tu zaczynam, więc proszę o uwzględnienie tego :oops:

Wrzucam w razie czego w spoiler:
Spoiler:
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Miszon
Posty: 2533
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1030 times
Been thanked: 503 times

Re: Arkham Horror - gra karciana LCG

Post autor: Miszon »

Badacze są tam gdzie się zebrali, to proste jak napisałeś.
Spoiler:
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Arkham Horror - gra karciana LCG

Post autor: alpha »

Miszon pisze: 06 lip 2020, 22:21 Badacze są tam gdzie się zebrali, to proste jak napisałeś.
Spoiler:
Hmmm...
Spoiler:
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Miszon
Posty: 2533
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1030 times
Been thanked: 503 times

Re: Arkham Horror - gra karciana LCG

Post autor: Miszon »

Jest tak jak napisałeś w spoilerze (pomijając 2 ostatnie zdania, od "Jednak..."). W czym tu rozterki?
Spoiler:
Pamiętaj też że kapłan pokazuje się na koniec rundy (wtedy wydajecie wskazówki), czyli nie będzie was atakował jako pierwszy, macie szansę albo go zaatakować albo się wymknąć. Jak się wymkniecie, to będzie wyczerpany i znowu nie zaatakuje/nie pobiegnie za wami, co wam kupuje kolejną rundę na atakowanie go
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
ODPOWIEDZ