Cywilizacja: Poprzez Wieki 3 ed. (Vlaada Chvatil)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: schizofretka »

Pytanie do doświadczonych graczy: na ile w przód planujecie i w jakiej formie?

Ja, wykonując turę, myślę od razu ile będę miał surowców w następnej i co będę chciał wynaleźć/zbudować, ale w ogóle nie patrzę nic dalej. Tzn widzę, czego mi najbardziej brakuje i mam jakąś mglistą wizję co będę w związku z tym wynajdował/budował, ale jednak przez jedną kolejkę sytuacja może się dość mocno zmienić, więc moje własne cele są dopiero trzecie w kolejce po reakcji na akcje przeciwników i możliwości wyznaczone przez nowe karty.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: gafik »

schizofretka pisze:Pytanie do doświadczonych graczy: na ile w przód planujecie i w jakiej formie?

Ja, wykonując turę, myślę od razu ile będę miał surowców w następnej i co będę chciał wynaleźć/zbudować, ale w ogóle nie patrzę nic dalej. Tzn widzę, czego mi najbardziej brakuje i mam jakąś mglistą wizję co będę w związku z tym wynajdował/budował, ale jednak przez jedną kolejkę sytuacja może się dość mocno zmienić, więc moje własne cele są dopiero trzecie w kolejce po reakcji na akcje przeciwników i możliwości wyznaczone przez nowe karty.
Ja zazwyczaj gram pod konkretne układy kart Lider/Technologia/Cud z planowaniem na III erę... ale zazwyczaj plan jest ostro modyfikowany w trakcie, a najczęściej bierze w łeb dokumentnie :P
... i za to uwielbiam tę grę!!!
NTomasz
Posty: 646
Rejestracja: 04 maja 2012, 14:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: NTomasz »

ja planuje na pół roku do przodu :D - po każdej rozgrywce mam w planie nie grać przez minimum 6 miesięcy i twardo się tego trzymam.
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3421
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1177 times
Been thanked: 627 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: piton »

gafik pisze:
schizofretka pisze:Pytanie do doświadczonych graczy: na ile w przód planujecie i w jakiej formie?

Ja, wykonując turę, myślę od razu ile będę miał surowców w następnej i co będę chciał wynaleźć/zbudować, ale w ogóle nie patrzę nic dalej. Tzn widzę, czego mi najbardziej brakuje i mam jakąś mglistą wizję co będę w związku z tym wynajdował/budował, ale jednak przez jedną kolejkę sytuacja może się dość mocno zmienić, więc moje własne cele są dopiero trzecie w kolejce po reakcji na akcje przeciwników i możliwości wyznaczone przez nowe karty.
Ja zazwyczaj gram pod konkretne układy kart Lider/Technologia/Cud z planowaniem na III erę... ale zazwyczaj plan jest ostro modyfikowany w trakcie, a najczęściej bierze w łeb dokumentnie :P
... i za to uwielbiam tę grę!!!
ja za mało grałem na status doświadczonego, ale gram tak samo: pod konkretne układy kart Lider/Technologia/Cud z planowaniem na III erę.
Przynajmniej tak grałem w starą wersję, teraz za dużo fajnych kart do ogrania i bardziej eksperymentuje szczególnie z liderami ;)
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
kaspers
Posty: 65
Rejestracja: 10 gru 2015, 00:00
Been thanked: 1 time

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: kaspers »

Jestem po pierwszej partii ze swoją dziewczyną i było naprawdę ciekawie. Gra we dwoje zajęła nam ponad 4 godziny - łącznie z rozłożeniem wszystkiego i tłumaczeniem zasad. To oczywiście strasznie długo, ale trzeba przyznać, że nie czuć bardzo tego czasu - kolejne ery znikają ze stołu zadziwiająco szybko :). Odbiór gry pozytywny zarówno z mojej strony jak i ze strony drugiej połówki :wink: . Sama zaproponowała kolejny raz.
Sądzę, że Cywilizacja nabierze prawdziwego smaczku właśnie w drugiej rozgrywce, kiedy już wiemy mniej-więcej co i jak. Zwłaszcza, że tym razem zagramy wariant niepokojowy :twisted: .
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4677
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1989 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: warlock »

https://youtu.be/mzq6ejUAYwE?t=261

Na tegorocznym Essen Vlaada zaprezentuje dodatek do Cywilizacji :idea: W wywiadzie jest mowa o nowych liderach i cudach :) Już zacieram ręce, zobaczymy jak będzie całość wyglądać :)
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Pan_K »

warlock pisze:https://youtu.be/mzq6ejUAYwE?t=261

Na tegorocznym Essen Vlaada zaprezentuje dodatek do Cywilizacji :idea: W wywiadzie jest mowa o nowych liderach i cudach :) Już zacieram ręce, zobaczymy jak będzie całość wyglądać :)
Bardzo się cieszę. Jestem zachwycony grą :)
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1282
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 194 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: orzeh »

kaspers pisze:Jestem po pierwszej partii ze swoją dziewczyną i było naprawdę ciekawie. Gra we dwoje zajęła nam ponad 4 godziny - łącznie z rozłożeniem wszystkiego i tłumaczeniem zasad. To oczywiście strasznie długo, ale trzeba przyznać, że nie czuć bardzo tego czasu - kolejne ery znikają ze stołu zadziwiająco szybko :). Odbiór gry pozytywny zarówno z mojej strony jak i ze strony drugiej połówki :wink: . Sama zaproponowała kolejny raz.
Sądzę, że Cywilizacja nabierze prawdziwego smaczku właśnie w drugiej rozgrywce, kiedy już wiemy mniej-więcej co i jak. Zwłaszcza, że tym razem zagramy wariant niepokojowy :twisted: .
U nas podobnie, wczoraj pierwsza partia próbna. 5 godzin :) nie wiem dlaczego ale czułem się mniej zmęczony niż po 3 godzinach R&B. Oczywiście przegrałem ;)
Małżonka powiedziała z uśmiechem "ale klimat się czuję", nie wiem czy się czuję ale grało mi się podobnie jak w komputerowa wersje, podobało sie.
Zorak
Posty: 613
Rejestracja: 02 lip 2008, 01:22
Has thanked: 42 times
Been thanked: 49 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Zorak »

Mam nadzieje że będzie coś więcej niż tylko nowe cuda i liderzy. Na BGG widziałem fanowski dodatek z statkami, wyglądał ciekawie. Problem w tym że im więcej nowych kart tym bardziej można zaburzyć balans.
Horror w Arkham LCG na FB https://www.facebook.com/groups/1656455741348152/
Horror w Arkham LCG na Discord https://discord.gg/AEbARQx
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3080
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 91 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: cezner »

Więcej kart to też dłuzsza gra. To jest chyba największy problem.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: yosz »

Rozwiązanie jest takie że liczba cudów i liderów na erę pozostaje taka sama. Po prostu przed rozgrywką losuje się zestaw z którym będzie się grało. Tak to działa na boardgaming-online.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3421
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1177 times
Been thanked: 627 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: piton »

cezner pisze:Więcej kart to też dłuzsza gra. To jest chyba największy problem.
jaki problem? nie chcesz grać w Civkę 10 godzin ja tam bym chciał :D
(i Yosz swoim wpisem zabawę zepsuł :mrgreen: )

a inna sprawa - umie ktoś przyspieszyć Essen? ja wyrwałem kartki z kalendarza, mam u siebie październik a dodatku brak :P
Bardzo mnie cieszy wydanie dodatku i zacieram rączki jak pozostali.
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3080
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 91 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: cezner »

Ty już chcesz dodatek? Przecież podstawki dobrze nie ograłeś :wink: :mrgreen:
10 godzin to może przesada, ale 5 godzin można grać :-) Bo moim zdaniem 3 era i tak za szybko się kończy. Wszyscy maja już za dużo akcji i biorą tych kart mnóstwo.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4677
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1989 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: warlock »

Nowa edycja już w top 10 na BGG ;).
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Furia »

warlock pisze:Nowa edycja już w top 10 na BGG ;).
Szybko poszło. :D
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4060
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: AkitaInu »

warlock pisze:Nowa edycja już w top 10 na BGG ;).
Ja po cichu liczę jednak że wskoczy na 1 miejsce tak jak jej poprzedniczka ;)
Awatar użytkownika
fantazyn
Posty: 311
Rejestracja: 05 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: nad - Warszawa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: fantazyn »

Biorad pod uwage, ze BGG ma osobna pozycje dla Cywilizacji ed. 3 to Vlaada Chvatil ma 3 gry w top 10 : D
Awatar użytkownika
Jasiek22
Posty: 131
Rejestracja: 13 maja 2011, 23:45

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Jasiek22 »

Już top 5, stara edycja wyprzedzona :)
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Pan_K »

Jasiek22 pisze:Już top 5, stara edycja wyprzedzona :)
Stare przysłowie pszczół mówi: Nie ma dziwne ;) Moim zdaniem to jest kandydat na nr 1. Pandemia Legacy to jakby z natury rzeczy efemeryda...
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Tony23
Posty: 421
Rejestracja: 03 paź 2014, 18:43
Been thanked: 5 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Tony23 »

IMHO słaba opcja, ze te dwie edycje mają różny profil gry, bo mimo wszystko jest to ta sama gra.
co innego np King of tokyo i King of NY.
Juz nawet pandemic a pandemic legacy to są różne gry i profil powinien być różny.
choc np wojna o pierścień też ma różne profile na 1 i 2 edycje (obie w setce)
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1409
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 155 times
Been thanked: 195 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Błysk »

Fajnie by było, gdyby była numerem 1.

Natomiast ważne pytanie: Wiadomo coś o dodatkach? ;) To puste miejsce w pudełku mnie drażni.
Awatar użytkownika
REBEL.pl
Posty: 1468
Rejestracja: 29 paź 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 199 times
Been thanked: 740 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: REBEL.pl »

Błysk pisze:Natomiast ważne pytanie: Wiadomo coś o dodatkach? ;) To puste miejsce w pudełku mnie drażni.
Tak, prace trwają ;) CGE chciałoby zdążyć wydać go na tegoroczne targi w Essen, ale dośc prawdopodobne, że jednak będzie on trochę później (z uwagi na ogrom prac).
wydawnictwo Rebel
Nadchodzące premiery | Aktualności wydawnicze | Kontakt | Dystrybucja: hurt.rebel.pl
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1409
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 155 times
Been thanked: 195 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Błysk »

REBEL.pl pisze: Tak, prace trwają ;) CGE chciałoby zdążyć wydać go na tegoroczne targi w Essen, ale dośc prawdopodobne, że jednak będzie on trochę później (z uwagi na ogrom prac).
Czekamy na przecieki! ;)
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Pan_K »

Sens mówienia o ikonach jest WM taki, że technologia może mieć 1 uśmiech i wtedy każdy budynek (pracownik) daje jeden uśmiech - ale może mieć ich np. 2: i wtedy każdy budynek daje dwa, czyli jak są dwa budynki, to dają cztery buźki (po dwie ikony buziek każdy). Stąd bonus dotyczy ikon, a nie budynków, bo budynki mogą sprawiać, że buziek jest w sumie np. cztery, a budynków dwa.

[Edycja] No i zaraz ktoś zwróci uwagę, że takie pytania, to nie w tej pod-forze. 8)
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4677
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1989 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: warlock »

Zagraliśmy wczoraj na 3 osoby (5 godzin grania, prędko powtórki nie będzie ;)). Gra jest masakrycznie dobra, jedyne co boli, to ten czas rozgrywki... Ledwo do pracy wstałem dzisiaj ;).

Pytanie do starych wyjadaczy - naklepałem wczoraj 281 pkt. Nie mam zielonego pojęcia, jaki to jest wynik. Średni? Dobry?
ODPOWIEDZ