Cyklady - pytania

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Kajak
Posty: 183
Rejestracja: 11 lut 2006, 00:11
Lokalizacja: Niedaleko Nowej Huty
Has thanked: 111 times
Been thanked: 38 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: Kajak »

Jak działa Kraken po zastosowaniu karty kapłanki?Tak jakby wchodził świeżutki i wypoczęty do walki czy też jedynie można go przesunąć ( za opłata zresztą)?
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: donmakaron »

Wydaje mi się, że Kapłanki nie działają na Krakena. Działają tylko na potwory schodzące po jednej turze z planszy. Ale żeby to definitywnie wyjaśnić - zerknij na bgg, jeśli nie ma tam odpowiedzi, można zadać pytanie, twórcy gry dbają by każde pytanie znalazło tam swoją odpowiedź.
Kajak
Posty: 183
Rejestracja: 11 lut 2006, 00:11
Lokalizacja: Niedaleko Nowej Huty
Has thanked: 111 times
Been thanked: 38 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: Kajak »

Niestety nie opanowałem znajomości języka angielskiego w stopniu komunikatywnym.
Uprzedzając fakty muszę zaznaczyć że ewentualne porady w stylu "to się ucz" mimo ze bardzo cenne nie rozwiążą mojego problemu gdyż potrzebuje odpowiedzi w miarę szybko, a nauka języka najprawdopodobniej zajęła by mi trochę czasu.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: donmakaron »

Przepraszam! Nie pomyślałem, gapa ze mnie. Spróbuję zasięgnąć tam języka i dam znać co z tego wyjdzie :)
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: donmakaron »

I mamy potwierdzenie twórców - Kapłanki nie nie wpływają nijak na Krakena.
Kajak
Posty: 183
Rejestracja: 11 lut 2006, 00:11
Lokalizacja: Niedaleko Nowej Huty
Has thanked: 111 times
Been thanked: 38 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: Kajak »

No to dzięki.Miło że zainteresowałeś się problemem i co gorsza znalazłeś rozwiązanie :)
poo-ding
Posty: 19
Rejestracja: 10 lut 2012, 14:01

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: poo-ding »

Hej, nie jestem pewien działania nekropolii, waham się pomiędzy następującymi opcjami:
1. pieniądze dostaje się za każdą zabitą jednostkę lądową niezależnie od tego, który gracz zabija - ten wariant wydaje się być bardziej zgodny z tym co jest napisane w instrukcji, ale wydaje mi się, że takie rozwiązanie mogłoby obniżyć dynamikę rozgrywki. Pozostali gracze mogliby wstrzymać się z atakami w obawie przed wzbogaceniem posiadacza nekropolii.
2. pieniądze dostaje się tylko wtedy, gdy posiadacz nekropolii zabija wrogie jednostki.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: donmakaron »

Pieniądze wędrują do nekropolii za każdego zabitego wojownika, niezależnie kto go zabija. Może to zredukować liczbę ataków, a może ją zwiększyć - wyspa z nekropolią to smakowity kąsek.
Ale wbrew pozorom nekropolia mało kiedy pozwala zbić wielkie kokosy (piszę na podstawie moich rozgrywek). Po prostu trzeba uważać na jej posiadacza. Najczęściej gość od Hadesa wydawał całe pieniądze na podboje i nie starczyło już na nekropolię, zwłaszcza, że Hades nie chodzi za małe kwoty ;)
Awatar użytkownika
piotrest
Posty: 162
Rejestracja: 01 lut 2010, 14:03
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 21 times
Been thanked: 7 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: piotrest »

Mam taką wątpliwość. W instrukcji jest napisane "Gra kończy się wraz z końcem cyklu, po którym przynajmniej jeden z graczy posiada 2 Metropolie. Ten gracz zostaje zwycięzcą!Czy jeśli jeden z graczy ma 2 metropolie w wyniku swoich akcji a po nim kolejny gracz przejmuje (np. aresem) mu jedną z tych metropolii to gra się nie kończy i gramy dalej? Bo liczy się koniec cyklu - a gracz ma już 1 a nie 2 metropolie?
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: donmakaron »

Dokładnie tak. Jeśli np. zdobywam drugą metropolię Ateną z pierwszego miejsca, a za nią ktoś ma Aresa, najedzie mnie i odbierze metropolię - gramy dalej (oczywiście pod warunkiem, że to nie dało mu drugiej metropolii ;), a nawet jeśli dało mu drugą, to ktoś może jeszcze później na Posejdonie wjechać mu tam Pegazem...). Dlatego końcówki są tak emocjonujące :)
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: Pierzasty »

Pewnie niedoczytane, ale: czy drugą moc boga, tą w prawym górnym rogu (np. przemieszczanie flot Posejdonem) można wykorzystać w swojej turze kilkakrotnie (płacąc za każdym razem), czy tylko raz?

I czy opis Apolla, że nie daje on żadnych innych możliwości, oznacza że nie można w jego turze zrobić nic innego, np. skorzystać z karty kreaturki, czy tylko że nie ma on innych mocy oprócz rogu/kasy?
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: Olgierdd »

Pierzasty pisze:Pewnie niedoczytane, ale: czy drugą moc boga, tą w prawym górnym rogu (np. przemieszczanie flot Posejdonem) można wykorzystać w swojej turze kilkakrotnie (płacąc za każdym razem), czy tylko raz?
Można wiele razy.
Pierzasty pisze:I czy opis Apolla, że nie daje on żadnych innych możliwości, oznacza że nie można w jego turze zrobić nic innego, np. skorzystać z karty kreaturki, czy tylko że nie ma on innych mocy oprócz rogu/kasy?
Nie można zrobić nic oprócz tego co daje Apollo (czyli nie można kupować potworów). Apollo to typowy pass.
Pantego
Posty: 29
Rejestracja: 29 kwie 2011, 11:33
Kontakt:

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: Pantego »

w instrukcji nie ma nic o tym, że apollo nie może kupować potworów, jest ostatni w kolejce i jeśli go na to stać i są jeszcze potwory to uważam, że może je kupować.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: donmakaron »

W instrukcji jest wspomniane, że Apollo służy do pasowania kolejki, a dalsze wyjaśnienia od twórców ostatecznie potwierdzają, że Apollo nie daje nic, poza pieniążkami i ewentualnym rogiem. Żadnych potworów, z Hadesem również żadnych bohaterów.
Kajak
Posty: 183
Rejestracja: 11 lut 2006, 00:11
Lokalizacja: Niedaleko Nowej Huty
Has thanked: 111 times
Been thanked: 38 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: Kajak »

W instrukcji jest bardzo wyraźnie napisane ze Apollo nie może kupować potworów.
Pantego
Posty: 29
Rejestracja: 29 kwie 2011, 11:33
Kontakt:

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: Pantego »

faktycznie, apollo nie może wykonywać żadnych akcji, źle gralismy do tej pory, no ale nie wpłyneło to na szczeście za bardzo na rozgrywki :)
Endrju
Posty: 8
Rejestracja: 13 kwie 2012, 10:24

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: Endrju »

1. Czy po użyciu kapłana należy go odrzucić?
2. Mam tak wydrukowaną planszę, że nie mogę zagrać rozgrywki w 4 osoby (obie części planszy dla 4 osób znajduje się na tym samym kartonie po jego obu stronach). Czy to normalne?
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: donmakaron »

Endrju pisze:1. Czy po użyciu kapłana należy go odrzucić?
2. Mam tak wydrukowaną planszę, że nie mogę zagrać rozgrywki w 4 osoby (obie części planszy dla 4 osób znajduje się na tym samym kartonie po jego obu stronach). Czy to normalne?
1. Nie, kapłan zostaje z nami i cały czas obniża nam koszt licytacji.
3. Obawiam się, że to nie jest normalne. Nie mam planszy pod ręką, ale powinno się dać grać w 4 osoby.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9473
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 508 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: MichalStajszczak »

Endrju pisze:2. Mam tak wydrukowaną planszę, że nie mogę zagrać rozgrywki w 4 osoby (obie części planszy dla 4 osób znajduje się na tym samym kartonie po jego obu stronach). Czy to normalne?
Powinno byc tak - jedna połowka planszy ma na jednej stronie planszę dla 2/3, a na drugiej dla 4/5 osób, a druga na jednej stronie dla 2/3/4, a na drugiej dla 5. Przy tym układzie mozna grać dla każdej liczby graczy od 2 do 5 osób
Endrju
Posty: 8
Rejestracja: 13 kwie 2012, 10:24

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: Endrju »

Czyli trafił mi się bardzo nieudany egzemplarz bo na planszy1 mam z jednej strony 2/3/4 a z drugiej 4/5 :/.
nakago
Posty: 258
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 39 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: nakago »

Mam bardzo ważne pytanie, na które nie mogę znaleźć w tym temacie odpowiedzi, a z angielskiej instrukcji nic jasno nie wynika:

4 mitologiczne stwory: minotaur, chiron, meduza i polifem - jeśli ich użyję, do kiedy zostają oni na planszy (trwa ich efekt) ?
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: Olgierdd »

Do początku Twojej kolejnej tury.

Czyli np. jak kupisz potwora zajmując pierwszego boga, a w kolejnej turze zajmiesz ostatniego, to potwór będzie na planszy aż dwie tury.
nakago
Posty: 258
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 39 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: nakago »

Olgierdd pisze:Do początku Twojej kolejnej tury.

Czyli np. jak kupisz potwora zajmując pierwszego boga, a w kolejnej turze zajmiesz ostatniego, to potwór będzie na planszy aż dwie tury.

no OK, a co przypadku gry dwuosobowej - do następnej tury w tym samym cyklu jeśli złożyłem ofiarę bogowi jeszcze jednemu?
czy do pierwszej mojej tury w następnym cyklu?
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9473
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 508 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: MichalStajszczak »

Na moją logikę -
nakago pisze:do pierwszej mojej tury w następnym cyklu
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: Olgierdd »

MichalStajszczak pisze:Na moją logikę -
nakago pisze:do pierwszej mojej tury w następnym cyklu
zgadza się
ODPOWIEDZ